Rôzne jedlé oleje – správne uvarte, upečte a okoreňte šaláty

Čo vlastne viete o bodoch dymu rôznych jedlých olejov? Ako a kedy ich použiť, závisí od toho a tiež od ich chuti. Bod dymu je najvyššia teplota, pri ktorej sa môže olej zahriať. Ak to prekročíte, kazíte vlastnosti oleja a všetkých produktov, ktoré sa s ním spracovávajú. Viac sa o tom dozviete v nasledujúcom článku.

Olivový olej je najzdravší kuchynský olej

olivový olej kuchynský olej zdravý život

Rôzne jedlé oleje a ich body dymu

olivový olej

Olivový olej je pravdepodobne najpreferovanejším a najobľúbenejším jedlým olejom. V závislosti od toho, z akých olív bol vyrobený, môže mať rôzne farby. Odtiene sa môžu pohybovať od žltej po zelenú. Bod dymu tohto oleja závisí aj od jeho druhu.

Pri niektorých odrodách je možné ich zahriať až na 230 ° C. Môžete s nimi variť. Extra panenské odrody však majú nízky bod dymu – okolo 180 ° C a sú vhodné do šalátov a nemali by byť prednostne podrobené tepelnému spracovaniu. To tiež nie je k ničomu, pretože stratí svoje vlastnosti. Ostatné dve by sa nemali používať ani na vyprážanie.

Skúsili ste avokádový olej na varenie??

avokádový skvelý olej žiť zdravo

Avokádový olej na varenie

Ďalej v našom zozname jedlých olejov je tento vyrobený z avokáda. Rovnako ako samotné ovocie má jemnú chuť a arómu. Vďaka veľmi vysokému bodu zadymenia (261 ° C) je možné ho použiť na pečenie a pečenie.

Chuť sezamového oleja poznáme z ázijskej kuchyne

sezamový olej pre zdravý život

sezamový olej

Ak chcete dať svojej kuchyni ázijský nádych, môžete použiť sezamový olej. Teplota dymu je medzi 177 – 220 ° C. Čím je sezamový olej tmavší, tým je bod dymu vyšší. Svetlejšie druhy by sa teda mali používať na dochucovanie šalátov a jedál a tmavšie – na vyprážanie.

Slnečnicový olej je tradičnou a zdravou alternatívou

skvelý slnečnicový zdravý život

Slnečnicový olej

Je to jeden z najobľúbenejších jedlých olejov a získava sa zo semien slnečníc. Bod dymu rafinovaných variantov je dosť vysoký – okolo 210 – 225 ° C a v ostatných je 107 ° C. Rafinovaný slnečnicový olej je možné použiť na všetky druhy receptov na pečenie a varenie. Nerafinovaný variant naopak možno použiť na dresing do šalátu.

Určite vyskúšajte jeden alebo viac receptov s hroznovým olejom!

zdravý život s hroznovým olejom

Hroznový olej

Pomaly prechádzame na zoznam jedlých olejov, ktoré sa používajú menej často. Napríklad olej na varenie vyrobený z hroznových jadierok má veľmi neutrálnu chuť, a preto sa dá použiť prakticky vo všetkých druhoch receptov na varenie. Bod zadymenia je 200 ° C.

Ryžový olej je neutrálny a zdravý

olej vyrobený z ryže zdravého života

Ryžový olej

Na výrobu tohto oleja sa používa ryžová šupka. Bude odstránený a spracovaný. Ryžový olej je jedným z veľmi zdravých jedlých olejov, pretože obsahuje mononenasýtené mastné kyseliny. Bod zadymenia ryžového oleja je dosť vysoký – 254 ° C. Dá sa použiť na všetky druhy receptov na varenie a pečenie.

 Olej z vlašských orechov pre lepšiu chuť a zdravie

olej z dobrých vlašských orechov žije zdravo

Olej z vlašských orechov

Podobne ako ryžový olej, aj olej z vlašských orechov je bohatý na mononenasýtené tuky. Priemerná teplota fajčenia je 160 ° C. Môžete ho použiť na vyskúšanie rôznych receptov na pečenie a varenie.

Urobte si skvelý šalát s dresingom z arašidového oleja 

vlašské orechy - nápady vyrobené z oleja - zdravý životný štýl

arašidový olej

Arašidový olej sa podobne ako sezamový olej používa v ázijskej kuchyni. Bod dymu je o niečo vyšší a leží medzi 130-230 ° C. Tento produkt je tiež bohatý na mononenasýtené tuky.

Kokosový olej má mnoho zdraviu prospešných účinkov na naše zdravie

kokosový olej žije zdravo

Kokosový olej

Každý, kto sa zaujíma o zdravý životný štýl, už určite počul o skvelých vlastnostiach kokosového oleja. Na varenie by sme ho však nepoužili, pretože bod dymu je relatívne nízky (185-205 ° C). Možno je vhodný iba pre niekoľko receptov na pečenie, ktoré neprekračujú uvedenú teplotu. Ak máte problémy so žalúdkom, môžete trochu urobiť Kokosový olej s kávou zobrat.

V žiadnom prípade nezanedbávajte varenie s maslom

varenie s maslom zdravý životný štýl

maslo

Často sa zanedbáva najtradičnejší z jedlých olejov, a to maslo. Toto môže byť použité na pečenie alebo restovanie, ale nikdy na vyprážanie alebo iné recepty na pečenie a varenie s veľmi vysokými odporúčanými teplotami. Priemerný bod zadymenia je 175 ° C.

Ghee maslo je modernejší a podľa mnohých aj zdravší variant masla

ghi maslo zdravý život

Ghí

Jedná sa o čistené maslo podľa indického receptu. Pri rôznych variantoch spracovania sa môže líšiť aj bod dymu. Teplota sa môže pohybovať od 190 do 250 ° C. Aby ste ghí využili vhodným spôsobom, urobte si pred kúpou malý prieskum.

Najlepšie je mať na dosah rôzne oleje a zapisovať si ich najdôležitejšie vlastnosti. S každým receptom na pečenie by ste potom mali rôzne možnosti v závislosti od teploty. Experimentujte s ním a poskytnite trochu väčšiu rozmanitosť chuti a vychutnajte si zdravé vlastnosti svojho jedla! Všetky tieto oleje môžete samozrejme pridať do svojich obľúbených šalátov a zistiť, čo z nich vznikne!