Stať sa flexitariánom: Zdravotné výhody flexitariánskej diéty

Počuli ste už pojem „flexitariáni“? Možno si neuvedomujete, čo to znamená. Slovo flexitarián v skutočnosti pozostáva z obidvoch slov, flexibilného a vegetariánskeho. a popisuje modernú diétu, v ktorej sa mäso konzumuje iba príležitostne. Takzvaná flexitariánska strava pozostáva predovšetkým z rastlinných potravín, ale mäsa a iných živočíšnych produktov je povolené s mierou. Ak teda jete prevažne rastlinné potraviny, ale nechcete mäso úplne vylúčiť, môže byť pre vás flexitariánska diéta to pravé. Chcete sa teda stať flexitariánom? V nasledujúcom texte uvádzame ďalšie informácie o flexitariánskej diéte …

Čo je flexitarián?

Flexitariánska diéta Flexitariánska diéta

Poznáte flexitariánsku diétu??

Flexitariánske flexitariánske diétne jedlá

Flexitariánska diéta

Flexitariánsku diétu vytvoril odborník na výživu Dawn Jackson Blatner, aby pomohla ľuďom získať výhody vegetariánskej stravy a každú chvíľu si pochutnať na živočíšnych produktoch. Z tohto dôvodu je názov tejto diéty kombináciou slov flexibilný a vegetariánsky. V tomto zmysle flexitarián znamená flexibilný vegetarián.

Vegetariáni sa zriekajú mäsa a niekedy aj iných živočíšnych potravín, zatiaľ čo vegáni úplne obmedzujú mäso, ryby, vajíčka, mliečne výrobky a všetky potraviny živočíšneho pôvodu. Pretože flexitariáni jedia živočíšne produkty, nie sú považovaní za vegetariánov ani vegánov.

Flexitariánska diéta nemá žiadne jasné pravidlá ani odporúčané množstvo kalórií a živín. V skutočnosti je to viac o životnom štýle ako o diéte.

Zdravý životný štýl a flexitariánska strava idú ruka v ruke

Flexitarierova diéta Zdravá výživa

Flexitariánska diéta je založená na nasledujúcich zásadách:

  • Jete predovšetkým ovocie, zeleninu, strukoviny a celozrnné produkty;
  • Rastlinný proteín je uprednostňovaný pred živočíšnym;
  • Mäso a živočíšne výrobky sú povolené;
  • Najmenej spracované sú potraviny;
  • Cukor a sladkosti sú obmedzené na maximum.

Vynálezkyňa Dawn Jackson Blatner vo svojej knihe podrobne popisuje, ako začať flexibilne jesť tým, že týždenne skonzumujete určité množstvo mäsa. Dodržiavanie ich odporúčaní však nie je nevyhnutné na to, aby ste jedli flexitarián. Základnou podstatou flexitariánskej diéty je jesť viac výživných rastlinných potravín a menej mäsa. Niektorí flexitariáni však jedia viac živočíšnych produktov ako ostatní.

S flexibilnou diétou sa nemusíte úplne zaobísť bez živočíšnych potravín

Čo je flexitariánska flexitariánska diéta

Staňte sa flexitariánom

Ak sa chcete prispôsobiť flexibilnej strave, jedzte čo najviac rastlinných potravín a obmedzte príjem živočíšnych produktov. Zahrňte do svojho jedálnička široký sortiment zeleniny, strukovín, ovocia a celozrnných produktov a obmedzte množstvo mäsa a živočíšnych potravín, ktoré jete. To sa však stáva úplne prirodzeným, ak dodržiavate flexitariánsky stravovací plán. Ak napríklad jete mäso a mliečne výrobky ku každému jedlu, skúste ich obmedziť na raz denne. Ak už jete malé množstvo živočíšnych potravín, znížte ich príjem na raz týždenne alebo len pri zvláštnych príležitostiach. Z dlhodobého hľadiska by asi 10-15% prijatých kalórií malo pochádzať zo živočíšnych produktov.

Mäso, ryby a mliečne výrobky sú z času na čas povolené

Čo je flexitariánska diéta flexitariánska diéta?

Nechajte prechod prebiehať pomaly, aby mal váš črevný mikrobióm čas zvyknúť si na nárast vlákniny. Robí to prirodzene, keď konzumujete viac rastlinných potravín.

Naučte sa nahradiť živočíšne produkty rastlinnými výrobkami, ako je kravské mlieko rastlinným mliekom. Namiesto parmezánu použite výživné droždie, namiesto mliečneho jogurtu sójový alebo mandľový jogurt. Tempeh môžete použiť ako náhradu za mleté ​​hovädzie mäso. Miešané vajíčka si môžete pripraviť aj s tofu. Niektoré klasické recepty je možné pripraviť iba z potravín rastlinného pôvodu.

Rastlinné potraviny by však mali byť najväčšou súčasťou vašej flexitariánskej stravy

Flexitariánska flexitariánska diéta rastlinné potraviny

Ak sa chcete stať flexitariánom a podrobne poznáte flexitariánsku diétu, prečítajte si to Kniha Dawn Jackson Blatner a vychutnajte si vyváženú stravu a zdravý životný štýl!

Kniha Dawn Jackson Blatner o flexitariánskej diéte

Kniha Flexitariánska diéta Flexitariánska diéta

Jedzte zdravo a jedzte čo najviac rastlinných potravín, ale nevyhýbajte sa ani mäsu a iným živočíšnym výrobkom. Nájdite teda rovnováhu pre seba!

Z flexitaristov sa stáva flexitariánska diéta