Superpotravina pre ľudí nad 50 rokov – aby ste mohli zostať fit a zdraví dlhšie!

Niet pochýb o tom, že si všetci chceme užívať život čo najdlhšie, zostať fit a zdraví a byť aj naďalej zábavní a podnikaví. Preto by zdravé stravovanie malo byť prvou prioritou všetkých ľudí bez ohľadu na ich vek. Najmä ľudia nad 50 rokov by mali dbať na svoju zdravú výživu a vyberať jedlo múdro. Keď ste dosiahli určitý životný bod, telo nemôže absorbovať a spracovať všetko tak dobre, ako keď máte 20 alebo 30 rokov. Ak patríte k staršej skupine, ale napriek tomu máte veľa sily a bystrú myseľ, superpotraviny pre ľudí nad 50 rokov vás môžu udržať v perfektnej psychickej a fyzickej kondícii..

Konzumácia superpotravín je základom zdravia.

Superpotraviny, čerstvá zelenina, zrelé ovocie pre ľudí nad 50 rokov

Hoci je termín superpotravina stále opradený mýtmi, zdravé stravovanie považujeme za základ dobrého zdravia a dlhého a šťastného života. Z tohto dôvodu chceme nižšie predstaviť rôzne potraviny, ktoré je možné zaradiť medzi zdravé superpotraviny. Rozdelili sme ich do dvoch kategórií – zrelé ovocie a čerstvá zelenina.

Správa o ďalších zdravých výrobkoch v inom článku. Všetky tieto potraviny sú základom zdravej výživy pre ľudí nad 50 rokov.

Známe staré anglické príslovie hovorí: „Jablko denne udrží lekára ďaleko!“

Jablká sú zdravou superpotravinou pre ľudí nad 50 rokov

  • Superpotravina pre ľudí nad 50 rokov: Jedzte zrelé ovocie každý deň a zostaňte fit a zdraví!

Začnime zoznam superpotravinárskeho ovocia jablkami. Všetci poznáme ich zdravé vlastnosti, a preto vám v tomto bode chceme iba odporučiť – kupujte organické jablká. Vyhnete sa tým škodlivým pesticídom, ktoré sa nachádzajú v ostatných jablkách. Jablká môžu regulovať hladinu cukru v krvi, krvný tlak a hladinu cholesterolu. Sú tiež skvelým zdrojom vitamínu C, draslíka, vlákniny a antioxidantov.

Hrušky sú dobrým zdrojom zdravých živín.

Zelené hrušky sú dobrým zdrojom zdravých superpotravín pre ľudí nad 50 rokov

Hrušky sú stále superpotravinou pre ľudí nad 50 rokov, pretože obsahujú veľa rozpustnej vlákniny, vitamínu C, kyseliny listovej, draslíka a antioxidantov. A chutia výborne, nie? Hrušky si môžete vychutnať bez viny, pretože v skutočnosti pomáhajú regulovať hladinu cukru v krvi a predchádzajú cukrovke.

 Čerešne obsahujú veľa vitamínu C, čo z nich robí dokonalé antioxidanty.

Čerešňové superpotraviny pre ľudí nad 50 rokov obsahujú veľa vitamínu C, dokonalých antioxidantov

Vedeli ste, že čerešne obsahujú 65 -krát viac vitamínu C ako pomaranče? Okrem vitamínu C a jeho božskej chuti majú čerešne ako superpotravinu aj ďalšie výhody. Majú vysoký obsah vitamínov A a B, vlákniny, železa a vápnika. Sú dobré na trávenie, znižujú zlý cholesterol a regulujú hladinu cukru v krvi. Čerešne navyše môžu pomôcť zhodiť nadbytočné kilá.

Marhule – surové alebo sušené? Vždy dobre chutia!

Marhule surové alebo sušené veľmi zdravé superpotraviny pre ľudí nad 50 rokov

Marhule sú ideálne medzi jedlami a obzvlášť ako superpotravina pre ľudí nad 50 rokov, pretože sú jemné, sladké a plné vitamínu E, ktorý je silným antioxidantom. Môžete ich tiež pridať do ovocného šalátu alebo ovsených vločiek. Sušené marhule sú tiež vynikajúcou voľbou, pretože obsahujú železo. Ako je známe, pomáha pri chudokrvnosti. Marhule sú tiež dobré pre vašu pokožku, krvný tlak a trávenie.

 Jahody sú skutočnou superpotravinou pre ľudí nad 50 rokov.

Čerstvé jahody chutia dobre sú zdravé superpotraviny pre ľudí nad 50 rokov

Jahody sú možno najobľúbenejším ovocím letnej sezóny. Sú tiež veľmi zdravé, pretože malé červené bobule sú plné vitamínu C, ktorý pôsobí ako silný antioxidant proti procesom starnutia v tele. Majú tiež vysoký obsah vlákniny a pomáhajú znižovať zlý cholesterol. Jahody tiež zlepšujú zdravie srdca. Sú tiež dobrým zdrojom vitamínu K, mangánu, horčíka, draslíka a kyseliny listovej.

 Jedzte mrkvu pre dobré zdravie

Mrkva zdravá superpotravina pre ľudí nad 50 rokov

  • Čerstvá zelenina je základnou superpotravinou pre ľudí nad 50 rokov

Rovnako ako ovocie, aj čerstvá zelenina hrá dôležitú úlohu v akejkoľvek zdravej strave. Je to len jeho nepostrádateľná súčasť. Mrkva napríklad dáva pojmu superpotravina nový význam. Môžu pomôcť v boji proti mnohým chorobným stavom. Mrkva sa napríklad odporúča na starostlivosť o pokožku a oči, zaisťuje lepšie zdravie ústnej dutiny, môže znižovať cholesterol a krvný tlak. Potom majú pozitívny vplyv na srdcovocievne ochorenia, tráviace problémy a posilňujú imunitný systém. Lekári odporúčajú vysokú konzumáciu mrkvy aj na prevenciu rakoviny. Tieto zdravé vlastnosti mrkvy sú dané predovšetkým prvkami, ktoré obsahujú, napríklad beta-karotén, vláknina, vitamíny (A, C, E, K, B8), ako aj minerály (draslík, meď, mangán, železo) a antioxidanty ktorý dal do mrkvy.

Červená repa – obľúbená zelenina mnohých Nemcov

Superpotravina z červenej repy pre ľudí nad 50 rokov zdravú zeleninu

Ako superpotravina pre ľudí nad 50 rokov je červená repa perfektná. Červenú hľuzu je možné nakrájať na malé kúsky a pridať do šalátov. Môžete z nej vytlačiť šťavu, urobiť polievku a upiecť cviklu. Je skvelým zdrojom vitamínov A a C, minerálne látky ako vápnik, mangán, draslík a železo, obsahujú tiež kyselinu listovú a vlákninu. Červená repa je bohatá na antioxidanty a môže znižovať krvný tlak, predchádzať rakovine, zlepšovať cvičebný výkon a bojovať proti demencii. Má nízky obsah kalórií, takže je vhodný aj na diéty a chudnutie.

Brokolica je tiež superpotravinou pre ľudí nad 50 rokov.

Brokolica veľmi zdravá s vysokým obsahom antioxidantov superpotravín pre ľudí nad 50 rokov

Brokolica je zelená zelenina, ktorá je rozhodne superpotravinou pre ľudí nad 50 rokov. Je veľmi odporúčaný pre detoxikačný režim a je bohatý na antioxidanty. Bez ohľadu na to, či budete brokolicu jesť surovú alebo tepelne upravenú, získate dennú dávku vitamínov E a C. To, čo robí túto zeleninu zásadnou pre ľudí nad 50 rokov, je jej schopnosť pomôcť pri osteoporóze, prevencii rakoviny a chudnutí. Navyše, konzumácia brokolice je prospešná pre vaše oči a pokožku.

Mnoho receptov s tekvicovou tekvicou určite poznáte?

Superpotravinová tekvica pre ľudí nad 50 rokov

Viete, existuje viac ako 300 druhov tekvice, ale maslová tekvica je u nás v Nemecku najobľúbenejšia. Je bohatý na antioxidanty, obsahuje vitamíny C a E a tiež veľa vlákniny, beta-karoténu, kyseliny listovej, draslíka a mangánu. Orechová tekvica je dobrá pre srdce, kosti, nervový systém a posilňuje imunitný systém.

Špargľa je medzi Nemcami najobľúbenejšou zeleninou.

Špargľová superpotravina pre ľudí nad 50 rokov je medzi Nemcami najobľúbenejšou zeleninou

Špargľa je obzvlášť dobrá pre mužov nad 50 rokov, pretože zelenina pomáha chrániť prostatu a znižuje riziko rakoviny prostaty. Je to kvôli vysokému obsahu lykopénu. Špargľu by mali jesť aj ženy, pretože obsahujú veľa vlákniny a vitamínu A. Medzi ďalšie zdravotné výhody patrí zníženie zlého cholesterolu, zlepšenie zdravia očí a posilnenie imunitného systému.

Aký druh ovocia a zeleniny vyhovuje vášmu vkusu? Dúfame, že sú súčasťou vašej stravy, a dúfame, že zostanete dlho fit a zdraví.