Vyrobte si mandľové mlieko sami: konečný recept!

Hľadáte zdravú alternatívu kravského mlieka? Ste intolerantní na laktózu alebo ste jednoducho vegán a nekonzumujete žiadne potraviny živočíšneho pôvodu? Potom ste tu úplne správne, pretože dnes vám ukážeme, ako si zdravé mandľové mlieko ľahko vyrobíte sami. Všetko, čo k tomu potrebujete, je voda a mandle. Najlepšie je použiť mandle v organickej kvalite a filtrovanú stolovú vodu. Nasledujúci jednoduchý recept môžete použiť aj na výrobu rastlinného mlieka z iných orechov – vlašských orechov, kešu, para orechov, lieskových orieškov alebo dokonca sóje.

Vyrobte si zdravé, čerstvé mandľové mlieko sami

vyrobte si fľašu mandľového mlieka sami

Prečo je domáce mandľové mlieko také zdravé?

Po prvé, domáce mandľové mlieko neobsahuje emulgátory alebo iné prísady, ako mnoho podobných výrobkov zo supermarketu. Tiež v nej nie je cukor. Navyše také DIY vegánske mlieko je oveľa krémovejšie a voňavejšie ako to konvenčné. Tu iba vy určujete, ktoré prísady sa majú použiť, a môžete zaistiť vysokú organickú kvalitu.

Svoju úlohu samozrejme hrajú aj cenné vlastnosti mandlí. Tieto orechy sú bohaté na horčík, vápnik, meď a tiež vitamíny B a E. Obsahujú tiež veľa kvalitných rastlinných bielkovín. Početné štúdie už dokázali, že mandle chránia pred cukrovkou a znižujú hladinu cholesterolu a krvný tlak. Tieto orechy sú navyše skvelým doplnkom zásaditej stravy a majú silný prebiotický účinok, pretože obsahujú veľa vlákniny a zaisťujú dostatok živín pre dobré baktérie v čreve. Pravidelná konzumácia mandlí tiež pomáha udržiavať požadovanú telesnú hmotnosť a dosiahnuť udržateľné chudnutie.

Mandľové mlieko chutí vynikajúco aj so škoricou

Vyrobte si mandľové mlieko sami so škoricou

Vyrobte si mandľové mlieko sami: recept

Lahodný a zdravý nápoj je jednoduchý na prípravu s malým časom a peniazmi. Nižšie sa dozviete, ako to urobiť.

Ingrediencie:

  • 1 liter vody (filtrovaná alebo pramenitá)
  • 200 g organických mandlí
  • Štipka morskej soli
  • 1 polievková lyžica agávového sirupu, javorového sirupu alebo medu (podľa želania)
  • alternatívne 4-5 termínov
  • Štipka škorice, muškátového orieška alebo vanilky

Môžete tiež experimentovať s inými orechmi a prísadami

Vyrobte si mandľové mlieko z vlašských orechov sami

A takto to pokračuje:

Mandle namočte na noc do misky naplnenej vodou. Na druhý deň vodu zlejeme, mandle krátko umyjeme, podľa potreby ošúpeme a vložíme do mixéra alebo kuchynského robota. Zalejeme teplou alebo horúcou vodou a asi 2-3 minúty pyré, kým nevznikne jednotná, belavá tekutina. Potom rozložte kuchynské sito a prikryte gázou. Mandľové mlieko nechajte stiecť do sklenenej fľaše alebo inej vhodnej nádoby. Potom plnú gázu ešte trochu vyžmýkajte, aby mandľové mlieko optimálne stieklo. Podľa potreby osladíme a zaokrúhlime korením. úplné!

Ako gázu môžete dokonca použiť uterák na pranie DM

Urobte si mandľové mlieko zdravé

Extra tip: Ak odoberáte datle alebo vanilku z vanilkového lusku, pred zmiešaním pridajte tieto prísady do tekutiny, aby bolo všetko pekné krémové.

Namočené mandle sa dajú ľahko olúpať

Vyrobte si datľové mandľové mlieko sami

Pri výrobe mandľového mlieka neplytvajte cennými zložkami mandlí a nevyhadzujte jadierka. Mandľovú hmotu je možné ľahko sušiť na slnku alebo v rúre asi 1 hodinu pri 100 stupňoch. Výsledkom je skvelá mandľová múka, ktorú môžete naďalej používať vo vegánskom pečení.

Táto mandľová pasta je navyše skvelým peelingom na telo a tvár

Vyrobte si mandľovú múku sami

Vyskúšajte, ako si môžete vyrobiť vlastné mandľové mlieko. Celé je to naozaj veľmi rýchle, super ľahké a hlavne veľmi, veľmi zdravé. V sklenenej fľaši alebo murárskej nádobe možno vegánske mlieko bez problémov uchovávať v chladničke až 2-3 dni. Mandľové mlieko je veľmi vhodné pre vaše domáce zlaté mlieko, ako aj pre trendový nočný pohár Blue Moon Milk.

Bavte sa s prípravou a pitím a zostaňte zdraví!

Ochlaďte morskou soľou alebo teplým javorovým sirupom – domáce mandľové mlieko vždy chutí skvele

Pripravte si recept na mandľové mlieko sami

Z neho pripravte chutný chia puding!

Vyrobte si chia pudingové mandľové mlieko sami

alebo zdravé müsli s orechmi a bobuľami …

urobte si zdravé raňajky z mandľového mlieka sami

Experimentujte s farbami a príchuťami

Vyrobte si mandľové mlieko sami, jahody

Alebo si len vychutnajte svoje mandľové mlieko – čisté!

vyrobte si zdravé mandľové mlieko sami       Vyrobte si z mandľového mlieka zdravý nápoj

A čo tak trochu domáceho sójového mlieka?

Vyrobte si sójové mandľové mlieko sami