Nájdite ten správny matrac a užite si príjemný spánok

Pokiaľ ide o pohodlie pri spánku, ľudia majú v dnešnej dobe šťastie, pretože pred tisíc rokmi si nie každý mohol dopriať pokojný spánok. A ako inak, v tom čase privilegovaní spali na slame, sene a zvieracích kožiach! Našťastie sa kultúra spánku ľudí časom kvalitatívne zmenila a dnes už dobrý spánok nie je výsadou!…

O zdravom spánku sa dá veľa povedať. Jedna vec je však istá: dobrý spánok úzko súvisí s pohodlným a kvalitným matracom. To je tiež dôvod, prečo dnes venujeme svoju pozornosť matracu a rôznym druhom matracov. Mimochodom, viete, odkiaľ slovo matrac vlastne pochádza? Pochádza z arabčiny a znamená podlahový vankúš, pretože v minulosti sa na spanie na podlahe používali jednoduché podložky alebo koberce. Križiaci priniesli do Európy arabskú matrah a až v 19. storočí sa v Európe udomácnili aj matrace. Potom v roku 1888 bol vynájdený prvý pružinový matrac, ktorý pozostával z pletených železných drôtov a bol upnutý do železného rámu..

vyberte si matrac pre čo najlepší komfort pri spánku

Prostredie na spanie je niečo veľmi osobné. Pri výbere postele, matraca a posteľnej bielizne sú rozhodujúce individuálne potreby. Naša podložka na spanie obzvlášť prispieva k zaisteniu najvyššieho možného komfortu spánku. Široká škála modelov a materiálov však výber správneho matraca trochu komplikuje. V mnohých internetových obchodoch nájdete široký sortiment matracov a užitočné informácie o tejto téme. Napríklad BeLaMa vysvetľuje rozdiely medzi jednotlivými druhmi matracov.

Prejdeme k hlavnej veci: Typ jadra zohráva pri výbere matraca obrovskú úlohu. Pri nákupe je potrebné dbať na výplň a štruktúru.

Aké typy matracov existujú??

Matrace sa líšia typom jadra, konštrukciou a použitým materiálom.

Jadro matraca je dôležitým prvkom štruktúry každého matraca. Poloha ležiaceho tela závisí od jadra matraca. To musí zaistiť lepší pocit pohody pri spánku a byť koordinované s referenciou. V závislosti od typu jadra sa rozlišuje široká škála matracov:

 • Vreckový pružinový matrac
 • Pružinový matrac Bonnell
 • Vnútorný pružinový matrac
 • Vreckový pružinový matrac
 • Prírodný matrac
 • Visco matrac
 • Pohodlný penový matrac
 • Matrac zo studenej peny
 • Matrac Tempur
 • Gelový matrac

Každý z týchto matracov má svoje výhody, a preto má svojich priaznivcov.

výber tipov na matrac pre zdravý spánok

Aké sú najdôležitejšie vlastnosti matraca?

Sortiment matracov je skutočne rozmanitý, ale každý sám najlepšie vie, aké kritériá by matrac mal spĺňať. Existujú však dve hlavné kritériá, ktoré je potrebné vziať do úvahy:

 • Matrac by sa mal čo najviac prispôsobiť telu
 • Zároveň by ho to malo spoľahlivo podporovať

Bodová elasticita je dôležitým kritériom pohodlia pri spánku: matrac sa musí presne prispôsobiť telu. Je tiež obzvlášť dôležité, aby chrbtica zostala v prirodzenom tvare. Bočné podvaly by mali tiež ponúkať matracom čo najlepší komfort pri ležaní, aby sa ich boky a ramená ponorili hlbšie.

nájdite matrac na dobrý spánok

Výška matraca, stupeň pevnosti a zónovanie sú ďalšími faktormi dobrého spánku.

 • Priedušnosť alebo regulácia vlhkosti: Ako každý vie, často sa stáva, že sa pri spánku spotíte. Priedušný model matraca naopak zaisťuje lepšiu hygienu a zároveň dlhšiu životnosť matraca. Preto je dôležité, aby vnútro matraca zostalo suché.
 • Zónovanie matraca: vysokokvalitné matrace sú rozdelené na niekoľko oblastí na ležanie. Pohybujú sa od troch do siedmich. Ich sila ich navzájom odlišuje. Ramená a panvová oblasť sú napríklad ťažšie ako hlava a nohy a vyžadujú rôznu úroveň pevnosti.
 • Stupeň tvrdosti: Matrace sa tiež rozlišujú v závislosti od stupňa tvrdosti. Tu hrá hlavnú úlohu telesná hmotnosť. Podľa situácie sú pre rôznych ľudí vhodné rôzne matrace.

matrac zistite, aký typ spánku ste

Lamelový rošt

Naše pohodlie pri spánku nezávisí len od správneho matraca, ale aj od správneho lamelového roštu. Pravý lamelový rám by mal ponúkať ideálny nosný povrch. To má tiež veľmi dôležitú úlohu v prívode vzduchu k matracu. Rolu samozrejme zohráva aj cirkulácia vzduchu v miestnosti.

Zlepšite teda svoj spánok zaistením ergonomicky optimálnej polohy v ľahu! Urobte si premyslené rozhodnutie pre svoj matrac, pretože príjemné prostredie na spanie je jednoducho nevyhnutnosťou…

nájdite matrac, ktorý najlepšie vyhovuje vašim osobným potrebám