Periny na chladnú zimu

Cez zimu v posteli

Na začiatku zimy nie je nič lepšie, ako sa maznať v posteli čo najteplejšie. Okrem rozumného matraca je nápomocná a rozhodujúca aj správna perina. Na chladné obdobie existujú rôzne možnosti pre každý typ a chuť.

Dobrá perina je asi taká dôležitá ako matrac.

Teplé periny

Zdroj obrázku: Nenad Aksic 292934828 / Shutterstock.com

V posteli nejde len o to mať správny matrac, ale najmä o správnu perinu, aby ste chladné obdobie prežili pohodlne a v teple. Musia však byť dobré periny vždy drahšie? Alebo existujú aj lacnejšie varianty, ktoré stále slúžia svojmu účelu? Dôležitým kritériom je samozrejme veľkosť. Rozmery periny musia v ideálnom prípade zodpovedať rozmerom matraca, aby sa dosiahol požadovaný hrejivý efekt.

bez názvu-1600x1200

Zdroj: www.mein-deal.com/betthaben-schnaeppchen-guide/

Aby neboli žiadne odhalené časti tela, ktoré môžu počas noci zamrznúť, je o to dôležitejšie, aby veľkosť periny zodpovedala veľkosti matraca. Dva stĺpce vľavo zobrazujú rozmery matraca. V strednom stĺpci je pre koľko ľudí vhodný. A v dvoch stĺpcoch napravo vidíte rozmery periny, ktorá je pre príslušný matrac najvhodnejšia. Spravidla by však perina nemala byť širšia ako 50 cm od matraca, ktorý je k nej dodávaný.

Čo je potrebné zvážiť pri kúpe perín?

Pri kúpe periny je samozrejme potrebné dodržať určité kritériá, aby ste si nedovolili nepríjemný zlý nákup:

  • Kvalita dole: Spravidla s páperím Platí pravidlo: čím lepší je plniaci výkon, tým účinnejšie izolujú. Schopnosť páperia naplniť určitý objem je opísaná ako plniaca sila. Skúma sa, do akej miery sa môžu po stlačení opäť roztiahnuť.
  • Kvalita poťahu: Nielen vnútro, ale aj vonkajšok periny by malo byť vysokej kvality. Aby sa na tele v noci nemohli objaviť žiadne otvorené oblasti, je dôležité, aby sa deka prispôsobila a objala telo takmer dokonale.
  • Tepelná trieda: Existuje pre každé ročné obdobie rôzne tepelné triedy, takže sa môžete prispôsobiť akémukoľvek počasiu a teplote, dokonca aj v noci. Trieda 1 je ideálna na leto, trieda 2 na jar, trieda 3 na jeseň a trieda 4 na zimu.
  • Veľkosť: Je tiež potrebné zabezpečiť, aby neboli žiadne voľné miesta, kam by v zimných nociach mohol chlad preniknúť. Na to nesmie byť strop príliš malý. Ale ani taký veľký, aby polovica stropu nebola na podlahe spálne.

Kde sa dá kúpiť perina??

V zásade existujú iba dve možnosti: Môžete požiadať o radu príslušného predajcu alebo môžete vyhľadať na internete. Oba majú svoje výhody a nevýhody: Zákazník ho môže nájsť na internete lacnejšie, ale informácie od príležitostne samozvaných odborníkov sú príliš bohaté a protirečia si. Po vykonaní výskumu je preto ťažké urobiť rozsiahle rozhodnutie. Jediné, čo môže pomôcť, sú osobné rady, ktoré môžu byť zase o niečo drahšie.

Celoročné periny alebo špeciálne periny na chladné obdobie?

V online obchode sú periny obzvlášť lacné amazon.de kúpiť. Tu si napríklad môžete kúpiť lacné paplóny, ktoré sa dajú univerzálne použiť na každé ročné obdobie a teplotu. Mali by ste však stále mať a špeciálna zimná deka zamyslite sa, v ktorom sa môžete schúliť, obzvlášť v chladnom období. Tieto určite ponúkajú svoje výhody:

  • Periny vyrobené na princípe dutých vlákien lepšie uchovávajú teplo
  • Táto deka je ideálna pre ľudí, ktorí spia s otvoreným oknom aj v zime

Aké typy zimných prikrývok existujú?

Aj tu existujú možnosti diferenciácie a rozhodnutia, ktoré je potrebné urobiť pri nákupe. Zimné prikrývky sú k dispozícii v syntetických verziách a tiež s prírodným páperím. Syntetické prikrývky sú zvyčajne lacnejšie, ale ak sú dobre vyrobené, môžu stále slúžiť svojmu účelu. Pokiaľ ide o prikrývky s páperím perím, mali by ste si dávať veľký pozor, aby ste za svoje peniaze dostali správnu kvalitu. Napríklad zvieratá, z ktorých pochádza páperie, museli byť predtým chované druhovo vhodným spôsobom. Zimná deka by mala byť dostatočne prešívaná. Takýmto spôsobom je možné zabrániť prílišnému skĺznutiu vnútorných diel.

Infografika prania bielizne

V roku 2016 sa posteľná bielizeň v Nemecku pomerne často prala. S tým môže súvisieť aj fakt, že veľa ľudí sa v posteli potí. Opäť je to kvôli tomu, že veľa ľudí používa nesprávnu posteľnú bielizeň. Existuje mnoho možností, ako napríklad určitá prírodná alebo polyesterová posteľná bielizeň, ako sa v noci vyhnúť nadmernému poteniu. Infografický zdroj: vlastná ilustrácia.

Kde si môžete nechať vyprať perinu??

Väčšinu prikrývok je možné prať sami. Odporúča sa však nechať strop vyčistiť profesionálom. Aj keď to môže byť o niečo drahšie, perina má dlhšiu životnosť a nemusíte si tak často kupovať novú perinu. To zase ušetrilo peniaze.

Na čo by si mali alergici pri kúpe perín dávať pozor

V súčasnej dobe existuje mnoho spôsobov, ako sa alergici vyhnúť alergickým reakciám: Poťah periny by mal byť v ideálnom prípade vyrobený z čistej a priedušnej bavlny. Do interiéru sa odporúčajú syntetické vlákna aj prikrývky z prírodného páperia. Existujú aj špeciálne posteľné prádlo pre alergikov, ktoré dokážu odpudzovať peľ. V závislosti od zdravotného poistenia môžete pri kúpe takejto prikrývky získať granty a finančnú podporu.

Ako by sa mal človek starať o perinu, prať ju a ošetrovať??

 Aj prikrývky, ktoré sú vhodné pre alergikov, by mali byť vetrané tak často, ako je to možné. Okrem toho sa odporúča zmeniť posteľnú bielizeň meniť raz za týždeň a perte pri vysokej teplote najmenej 40 minút. Toto je jediný spôsob, ako obmedziť rast roztočov.

Zdroj obrázku: Nenad Aksic 292934828 / Shutterstock.com