Pripravte si zelenú špargľu: takto chutí jarná zelenina naozaj dobre!

Špargľa je chutnou predzvesťou jari a tiež výživnou zeleninou. Jarná zelenina sa hodí k mnohým ďalším druhom zeleniny, ako aj k rôznym príchutiam. Ak si kúpite čerstvú špargľu, či už z farmárskeho trhu alebo z obchodu s potravinami, je najlepšie ju ihneď zjesť. V nasledujúcom texte vysvetlíme, aké druhy špargle existujú a ako sa dajú pripraviť. Máme predovšetkým záujem o to, ako pripraviť zelenú špargľu. Zostaň pri tom …

Odrody špargle – zelené, fialové a biele

pripravte rozdiely medzi odrodami špargle a špargle

Špargľa sa dodáva v odtieňoch zelenej, bielej a fialovej. Fialová a biela špargľa sa sezónne predáva na farmárskych trhoch alebo v špecializovaných obchodoch, ale biela špargľa sa často ponúka iba konzervovaná v plechovkách alebo dózach.

Všetky tri odrody špargle sú k dispozícii na jar, ale ich rozdiely presahujú farbu.

Rozdiely medzi bielou a zelenou špargľou zahŕňajú textúru, chuť, správnu prípravu a možno najväčší rozdiel zo všetkých spôsob pestovania.

Ako pripraviť zelenú špargľu?

Pripravte si zelenú špargľu Kúpte si špargľu jarnú zeleninu

Aký je rozdiel medzi rôznymi druhmi špargle??

Fialová špargľa pochádza z určitých odrôd špargle, ale rozdiel medzi bielou a zelenou špargľou je v spôsobe pestovania. Jednoducho povedané, biela špargľa sa pestuje pod zemou. Poľnohospodári navrstvujú na bielu špargľu hrubú kopu zeme alebo ju prikryjú čiernym plastom, aby sa na stonky nedostal ani jeden slnečný lúč. Tento proces je známy ako etiolácia. Biela špargľa preto nie je vystavená slnečnému žiareniu a neprodukuje chlorofyl. Zelená špargľa trčí po Zemi, keď rastie, nasáva slnko a produkuje chlorofyl, vďaka ktorému je zelenina zelená.

Medzi zelenou a bielou špargľou existuje niekoľko zásadných rozdielov

Zelená špargľa pripravuje rôzne farby odrôd špargle

Chuťové a výživové hodnoty

Zelená špargľa má mierne trávnatú chuť, zatiaľ čo biela špargľa je jemná a jemne horkastá. Fialová špargľa je o niečo jemnejšia a sladšia, pretože má v tyčinkách asi o 20 percent viac cukru. Kým sú špargľové kopije zvonku purpurové, vnútro sa takmer nelíši od vnútra zelenej špargle.

Zelená špargľa je považovaná za najvýživnejšiu pri porovnaní všetkých druhov špargle. Zelená špargľa je obzvlášť bohatá na draslík, vápnik, vitamíny B a C, kyseliny listové a beta-karotén. Je to tiež najväčší zdroj vlákniny.

Fialová špargľa obsahuje antokyány, ktoré sú antioxidantmi

Pripravte zelenú špargľu purpurovú odrodu špargle

Príprava a varenie

Bielu aj purpurovú špargľu je možné pripraviť rovnako ako zelenú špargľu – a to varenú, praženú, pečenú, vyprážanú a pridanú surovú do šalátov.

Stonky bielej špargle sú však hrubšie a o niečo vláknitejšie ako zelené špargle, preto by sa mali najskôr ošúpať. Pred podávaním uistite sa, že sú biele tyčinky uvarené. Hrubšie tyčinky sú však vhodnejšie na pečenie a grilovanie. V Európe sa biela špargľa zvyčajne varí a potom sa polieva rozpusteným maslom alebo sa ponorí do holandskej omáčky.

Pražená, varená alebo grilovaná – špargľa je zdravá a dobre chutí

Pripravte si zelenú špargľu na grile

Príprava zelenej špargle je jednoduchá

pripravte zelenú špargľu opečenú špargľu so syrom

Ak plánujete podávať bielu a zelenú špargľu v jednej miske, uvarte ich oddelene, pokiaľ všetky tyčinky nevyzerajú rovnako hrubé. Bolo by skvelé podávať všetky tri farby špargle v jednom jedle, ale purpurová odroda sa pri varení tiež zazelená. Ak teda chcete vidieť všetky tri farby, ošúpte tyčinky a podávajte ich surové v šaláte.

Jar je určite tu, keď si vychutnáte misku čerstvého zeleného šalátu

Pripravte si zelenú špargľu Surový špargľový ranný šalát

Pripravte si zelenú špargľu – tak to funguje

Ak je vaša špargľa mladá a stopky tenké, stačí, ak ich pred varením dobre umyjete a odrežete konce. Hrubšia a staršia špargľa môže na konci kopije zosilnieť. Môžete to zlomiť a použiť do polievky. Keď ohnete stonky, dôjde k prirodzenému zlomu. Menej nehospodárnou metódou je jednoducho použiť škrabku na ošúpanie špargľových koncov niekoľko centimetrov hlbokých, aby sa odhalil nežný interiér..

Špargľu opláchnite a pripravte na varenie

Pripravte si zelenú špargľu a špargľu uvarte

Ako grilovať špargľu: špargľu hodíme na olivový olej a okoreníme, potom vložíme na rozpálenú grilovaciu panvicu. Otočte znova a znova, kým paličky nie sú jemne ugrilované.

Špargľa chutí naozaj dobre grilovaná alebo pražená

Pripravte zelenú špargľu Špargľu uvarte a okoreňte

Ako upiecť špargľu: Rúru vyhrejeme na 190 ° C / teplovzdušnú 170 ° C / plyn 5. Špargľu vložíme na veľký plech alebo panvicu a pridáme trochu oleja a korenia. Môžete tiež pridať strúčiky cesnaku, bylinky alebo korenie. Smažte 10-15 minút, kým opečená špargľa nezmäkne.

Špargľu je možné variť na sporáku, v rúre alebo dokonca na grile

Pripravte si tipy na opekanie zelenej špargle

Ako uvariť špargľu: Osolenú vodu priveďte k varu a pridajte špargľové kopije. Blanšírujte ich 1 minútu a potom ich dajte do ľadovej vody, aby sa uvarili. Varte do úplného varu 3-4 minúty v závislosti od hrúbky a potom sceďte.

Zelenú špargľu okoreníme a ozdobíme podľa vlastných preferencií

príprava tipov na varenie zelenej špargle

Ako uvariť špargľu na grile: Špargľa je skvelá aj na grilovanie v lete. Vyberte si hrubšie tyče, pretože vydržia vyššie teplo. Potrieme olejom a korením a vložíme priamo na gril. Varte 2-3 minúty, otočte. Alternatívne môžete tyčinky obaliť olivovým olejom, cesnakom a cherry paradajkami v allufoile a smažiť ich na nepriamom ohni 5-7 minút. Špargľa sa varí v pare, varí a spája sa s chuťou korenia.

Zelenú špargľu teda môžete pripraviť jednoducho a jednoducho

Pripravte si nápady na varenie zelenej špargle

dobrú chuť!

Pripravte si zelenú špargľu Pripravte si nápady na recepty zo zelenej špargle