Varenie s kopancom – to sa počíta

Víno, whisky, rum alebo koňak – existuje veľa odrôd alkoholu. Kapky nie sú dobré len na pitie, ale aj na varenie. Alkohol je neoddeliteľnou súčasťou vynikajúcich jedál vo väčšine gurmánskych kuchýň. Vďaka nespočetným programom varenia, blogom o jedle a kuchárskym knihám môžu amatérski kuchári sľubne napodobniť hviezdnych kuchárov. Pri podávaní coq au vin, rizota alebo flambovaného dezertu doma však musíte zvážiť niekoľko vecí.

Aký alkohol na varenie?

Na varenie je možné použiť v zásade akýkoľvek alkohol. Aby bola chutná, závisí však od správnej kombinácie. Nie každý alkohol je vhodný pre každé jedlo. Pravdepodobne najobľúbenejším alkoholom na varenie je víno. Ale ako je známe, aj tu sú veľké rozdiely. Preto by ste mali koordinovať víno a jedlo a napr Vyberte si inú kvapku pre vegetariánskych predjedál ako pre tie, ktoré obsahujú ryby. Aj keď víno skončí v hrnci namiesto pohára, chuť alkoholu je menej dôležitá ako typická vínna nôta. Biele víno, ktoré nie je príliš ťažké, sa hodí k ľahkým omáčkam, bielemu mäsu, rizotu a ľahkým dezertom. Silné červené víno sa najlepšie hodí k silným pečienkam, tmavým omáčkam a dezertom s vysokým obsahom čokolády. Paradajkové omáčky je možné dochutiť červeným alebo bielym vínom, podľa vašich preferencií. Sladké portské víno je ideálnym spoločníkom do dezertov všetkých druhov, napr. B. vínna smotana, nakladané ovocie, zmrzlina, teplé koláče alebo Kaiserschmarrn. V zásade: Nemusí to byť najjemnejšie víno, ale víno na varenie by malo byť tiež príjemné úhľadné.

recepty na varenie recepty nápady variť mäso

A čo ostatné alkoholické nápoje?

Vysoko odolný alkohol, ako je whisky, koňak alebo rum, je vynikajúci na flambovanie. Whisky omáčky sa hodia ku grilovanému jedlu, koňak s kôrovcami alebo mäkkýšmi, rum s kuracím mäsom. Navyše koňak, rum, ale aj vaječný likér a ovocná pálenka sú vhodné na všetky druhy dezertov a pečiva.

Čo sa stane s alkoholom počas varenia?

Všeobecne sa verí, že alkohol sa pri varení stratí. V skutočnosti čistý alkohol vrie a odparuje sa pri 78 stupňoch. Keďže je však vo víne veľa vody a podobne, teplota varu sa posúva výrazne nahor. Po pol hodine varenia stále obsahuje 35 percent pôvodného množstva alkoholu. Po viac ako dvoch hodinách varenia je to stále 5 percent. Pri varení sa teda zníži obsah alkoholu, ale hotové jedlo v žiadnom prípade neobsahuje alkohol. Napokon, varené víno aj po hodinách varu stále obsahuje alkohol.

Riad zušľachtený alkoholom nie je určený pre tehotné ženy, ľudí trpiacich alkoholom, diabetikov, pacientov so srdcom a deti. Deti sa zaujímajú nielen o obsah alkoholu, ale aj o to, že si na chuť príliš skoro zvyknú pri jedle s alkoholom.

Alternatívy bez percent

Ak za stolom sedia ľudia, ktorí chcú alebo by sa mali alkoholu vyhýbať, nemusia ísť bez rafinovaného riadu. Existujú nealkoholické alternatívy, ktoré prinášajú rovnakú chuť. Čo hovoríte na špeciálnu šumivú hroznovú šťavu v červenej alebo bielej farbe, Bionade, Zmesi korenia ako Garam Masala alebo tekutý kardamóm? Lahodné varenie funguje aj s menej vynikajúcimi prísadami, ako sú ovocné alebo zeleninové šťavy, želé, džem, káva, espresso alebo kakao. Ak s tým trocha experimentujete, dokážete vyčarovať skvelé jedlá, ktoré znesie každý.

nápady na recepty recepty na recepty naučte sa variť

Práva k obrázku: Flickr Menu Coq au vin au Blaye Cotes de Bordeaux CC BY-ND 2.0 Niektoré práva vyhradené