100+ oszałamiających wzorów tatuaży azteckich

Szukasz inspiracji do tatuażu Azteków? Nie przegap tych wspaniałych pomysłów na projekt!

azteckie tatuaże na nogach

Do niedawna plemienne tatuaże były postrzegane we współczesnych kulturach jako głównie ogólne – abstrakcyjne wzory kolczastych linii.

Obecnie jednak na popularności zyskują wzory inspirowane konkretnymi plemionami. Dlatego w tym artykule skupimy się na plemiennych tatuażach cywilizacji Azteków.

aztec-tatuaż-wzory-6

Aztekowie

Niewiele wiadomo o tej starożytnej cywilizacji. Większość źródeł zgadza się, że Aztekowie byli pierwotnie koczowniczym plemieniem z północnego Meksyku, które przybyło, aby osiedlić się w Mezoameryce na początku XIII wieku. Byli również znani jako Tenochca lub Mexica.

Aztekowie szybko rozszerzyli swoje terytorium i wpływy – ich język, nahutal, stał się powszechnym językiem w środkowym Meksyku już w połowie lat pięćdziesiątych XIII wieku. W XV wieku imperium Azteków było dominującą siłą na tym obszarze.

Koniec panowania Imperium nastąpił w 1521 roku pod postacią hiszpańskich konkwistadorów, którzy zdobyli Tenochtitlan, stolicę Azteków, obalając raz na zawsze Imperium Azteków.

niesamowity tatuaż na ramieniu azteckim

Kultura Azteków

Aztekowie są powszechnie znani ze swoich bezwzględnych, brutalnych ofiar rytualnych. Szczerze mówiąc, pogląd ten nie jest pozbawiony zalet – dosłownie setki tysięcy ludzkich czaszek, które prawdopodobnie pochodzą od ofiar ludzkich ofiar, zostały odkryte w miejscach kultu religijnego Azteków. (Ostrzeżenie – dość makabryczna lektura)

Ofiary, z udziałem zwierząt i ludzi – zwykle jeńców wojennych, wziętych z przegranych stron bitew – miały na celu przebłaganie bogów, „karmienie” bóstw, aby zapewnić dobrobyt i odeprzeć niebezpieczeństwo.

azteckie tatuaże na ramieniu

Biorąc to pod uwagę, cywilizacja Azteków nigdy nie rozwinęłaby się w taki sposób bez dobrze rozwiniętych aspektów kulturowych, politycznych, duchowych i ekonomicznych.

Aztekowie szczególnie upodobali sobie sztukę i architekturę, z dobrze zorganizowanymi cechami rzemieślników, którzy specjalizowali się w metaloplastyce, rzeźbieniu w drewnie i rzeźbie w kamieniu.

Współczesna sztuka ciała Azteków czerpie z pozostałości tej sztuki. Rzeźby i dekoracje azteckie, w szczególności ozdobne wzory na ceramice azteckiej, są główną inspiracją dla projektów tatuaży azteckich.

aztec-tatuaż-wzory-24

Tatuaże w Imperium Azteków

Niewiele jest wiarygodnych informacji na temat zasięgu tatuowania wśród Azteków. Wiemy na pewno, że używali oni malowania ciała – wojennej farby dla wojowników przed bitwą i rytualnego malowania dla kapłanów przed ceremoniami.

Chociaż brakuje twardych dowodów na tatuowanie Azteków, uczeni zauważają, że wszystkie kultury wokół Azteków zajmowały się permanentną sztuką ciała – Majowie, Huaxtec i Otomi z pewnością to robili. To prowadzi większość badaczy do przekonania, że ​​Aztekowie prawdopodobnie również mieliby tatuaże.

aztecki tatuaż na ramię

Religia i duchowość Azteków

Większość sztuki Azteków, która inspiruje dziś plemienne tatuaże Azteków, obraca się wokół motywów religijnych i duchowych, dlatego warto przyjrzeć się bliżej religii Azteków, aby lepiej zrozumieć symbole i stworzenia, które widzimy w projektach tatuaży.

aztec-tatuaż-5

Religia Azteków była politeistyczna – co oznacza, że ​​w panteonie azteckim było wielu bogów, każdy z innymi cechami i atrybutami.

Huitzilopochtli

Huitzilopochtli był bogiem wojny i słońca oraz jednym z najważniejszych bóstw. Uważano, że wysłał orła, aby poprowadził pierwszych Azteków do osiedlenia się na ziemi, która stała się ich imperium.

Był często przedstawiany jako mający niebieskie ręce i nogi oraz niosący wężowatą włócznię, tarczę lub strzały z piórami.

tatuaż na przedramieniu azteckim

Huitzilopochtli był czasem symbolizowany przez kolibra – nosił w hełmie pióra kolibra. Częściej przedstawiał go orzeł siedzący na kaktusie opuncji, trzymający węża w jednym ze szponów – co ciekawe, jest to wizerunek, który dziś widnieje na fladze narodowej Meksyku.

Tláloc

Tláloc był drugim głównym bóstwem i był bogiem deszczu, wody, błyskawic i rolnictwa. Mógł zesłać deszcz, aby zapewnić wodę do picia i uprawy pól, ale mógł również zsyłać burze i susze, gdy był rozgniewany.

aztecki tatuaż na klatce piersiowej

Często pokazywany w towarzystwie węży, Tláloc był najczęściej przedstawiany z wyłupiastymi oczami i dużymi kłami. Jego ćma miała czasami kształt kolby kukurydzy, co symbolizowało jego moc zapewniania deszczu w uprawie.

Inne bóstwa

Oprócz tych dwóch najważniejszych bogów, panteon Azteków obejmował również:

  • Quetzalcoatl – twórca świata, bóg wiatru i deszczu, patron nauki, nauki, rolnictwa, rzemiosła i sztuki. Nie był wyłącznym członkiem Azteków i pojawił się w religiach innych starożytnych kultur mezoamerykańskich. Przedstawiony jako wąż z piórami.
  • Tezcatlipoca – bóg utrzymania, wojownicy i ucieleśnienie zmiany poprzez konflikt. Przedstawiony z dymiącym lusterkiem na głowie i wężem zamiast stopy. Często nosił turkusową maskę z czarnym paskiem na oczy. Co ciekawe, był zwykle przedstawiany w różnych kolorach w zależności od kierunku, który miał oznaczać – czarny dla północy, niebieski dla południa, czerwony dla wschodu, biały dla zachodu.
  • Xipe Totec – bóg rolnictwa i wiosny, często przedstawiany z dużą twarzą, podwójnymi ustami i zapadniętymi oczami. Czasami ukazany jako noszący skórę jednej z ofiar mu ofiarowanych.
  • Xiuhtecühtli – bóg ognia, często przedstawiany w koronie, z niebieskim ptakiem zwisającym z czoła i ognistym wężem na plecach.
  • Xochipilli – bóg kwiatów, miłości, tańca, kreatywności i lata. Przedstawiany w towarzystwie motyli, kwiatów, grzybów i zwierząt; czasami towarzyszy mu symbol czterech kropek reprezentujących słońce.
  • Mictlantecuhtli – bóg zmarłych, kojarzony z sowami, pająkami, nietoperzami i południowym kierunkiem kardynalnym.
  • Coatlicue – bogini-matka ziemia i patronka porodu, często ukazana w wężowej spódnicy, z dużymi pazurami służącymi do pożerania ludzkich zwłok.

aztec-tattoo-1-650x650

Azteckie wzory tatuaży

Rzeźby i obrazy religijne i mitologiczne są głównym źródłem sztuki Azteków, z której musimy czerpać do projektów tatuaży.

W rezultacie opisane powyżej bóstwa często występują w nowoczesnych tatuażach plemiennych Azteków. Quetzalcoatl, pierzasty wąż, jest najczęściej używany we współczesnej sztuce tatuażu Azteków.

Orzeł

Orzeł jest czczonym symbolem w kulturze Azteków. To symbol jednego z najważniejszych bogów, który – jak już widzieliśmy – wysłał orła, aby poprowadził lud Azteków.

Orzeł reprezentuje również odważnego i wysokiej rangi wojownika. Wojownik orła nosił tradycyjny strój ze specjalnym rodzajem nakrycia głowy ozdobionym dużym dziobem i piórami, dzięki czemu przypominał orła.

aztec-tatuaż-wzory-22

Kojarzony z honorem, szlachetnością i odwagą orzeł był czczony także dlatego, że potrafił latać wysoko, blisko słońca, co było obiektem kultu Azteków.

Tatuaż orła azteckiego często przedstawia ptaka z otwartym dziobem i głową skierowaną na zachód. Zobacz kilka fajnych pomysłów na tatuaż z orłem tutaj.

Słońce

Słońce zajmuje czczone – i złożone – miejsce w mitologii Azteków i pod pewnymi względami było kluczowe dla kultury i mitów o stworzeniu. Jako taki jest świetnym tematem na plemienny tatuaż Azteków.

Aztekowie wierzyli, że świat został stworzony i zniszczony czterokrotnie w przeszłości, a obecne słońce jest piątym. Każdym okresem słonecznym rządził inny bóg słońca.

Aztekowie złożyli obfite ofiary słońcu i jego bóstwu oraz odprawili rytuał żałobny podczas zaćmień Słońca.

Wojownik

Aztekowie przywiązywali wielką wagę do działań wojennych i ich wojska – hej, nie podbiliby większości środkowego Meksyku, gdyby nie było to prawdą.

aztec-tatuaż-2

Dlatego wojownicy zajmowali ważne miejsce w kulturze Azteków. Ponowne wyobrażenie sobie azteckiego wojownika jest jednym z najpopularniejszych wyborów dla azteckich wzorów tatuaży – zwykle w towarzystwie piór lub nakryć głowy z motywem ptaków.

aztec-tatuaż-27

Kalendarz

Projekt kalendarza Azteków, często wykorzystywany do tatuaży, pochodzi z dużej kamiennej rzeźby znalezionej w Mexico City. Rzeźba ma okrągły kształt i jest bardzo skomplikowana.

aztec-tatuaż-wzory-13

W centrum wzoru znajduje się twarz Tonatiuha – piątego boga słońca. Otaczający wzór przedstawia cztery minione słońca, głowy jaguarów reprezentujące ziemię i wiele innych złożonych symbolicznych obrazów mających na celu przekazanie mitu stworzenia Azteków.

Daty Azteków

Zamiast koniecznie dużego tatuażu pełnego azteckiego kalendarza, wiele osób wybiera azteckie przedstawienie ważnej dla nich daty, takiej jak urodziny.

Aztekowie mieli ogromnie rozbudowany system kalendarzy, w dużej mierze oparte na ruchach słońca. Kalendarz różni się od naszego tym, że liczy dni i lata, nie działa w systemie miesięcznym, z którego obecnie korzystamy.

projekt tatuażu azteckiego

Pomocnie, istnieje wiele stron internetowych, które mogą Ci pomóc zamień datę na azteckie terminy obrazkowe. Każda data będzie zawierała trzy symbole – jeden dla dnia, jeden dla okresu 13 dni (coś jak nasz tydzień lub miesiąc) i jeden dla roku słonecznego.

Na przykład 1 stycznia 2019 r. byłby reprezentowany przez symbole wiatru, jaguara i trzciny.

To świetny wybór, jeśli szukasz plemiennego tatuażu o głęboko osobistym znaczeniu i / lub chcesz uzyskać tatuaż na randkę, która nie jest oczywista dla każdego, kto go widzi.

Abstrakcyjne wzory

Skomplikowane geometryczne wzory nawiązujące do starożytnych azteckich dekoracji ceramicznych to kolejny świetny wybór wzorów tatuaży.

Jedną z kluczowych zalet tych abstrakcyjnych rysunków jest to, że powstały tatuaż może obejmować obszar o dowolnej wielkości – od bardzo małych do tatuaży całego ciała.

aztec-tatuaż-13

Ponieważ abstrakcja jest kluczowym elementem, możesz również zacząć od mniejszego wzoru i stopniowo dodawać do niego w późniejszych terminach.

Ostatnie słowa

Tatuaże Azteków mają głębokie korzenie mitologiczne i kulturowe, a wzory mogą być wykorzystane przez zręcznego artystę do stworzenia bardzo konkretnych znaczeń, które nie są oczywiste dla zwykłego obserwatora.

Przystosowanie wizerunków Azteków do nowoczesnych wzorów plemiennych może dać efektowne i w pełni unikalne tatuaże. Poniżej zebraliśmy niektóre z najlepszych przykładów – daj nam znać, które z nich najbardziej Ci się podobają!

aztec-tatuaż-3aztecki-tatuaż-4aztec-tatuaż-6aztec-tatuaż-7aztec-tatuaż-8aztec-tatuaż-9aztec-tatuaż-10aztec-tatuaż-12aztec-tatuaż-14aztec-tatuaż-15aztec-tatuaż-16aztec-tatuaż-17aztec-tatuaż-18-650x650aztec-tatuaż-19aztec-tatuaż-22aztec-tattoo-23