100 uroczych znaczeń tatuaży gołębi

Spójrz na naszą galerię niesamowitych tatuaży gołębi poniżej. Wyjaśniamy również znaczenie i symbolikę tych projektów.

gołąb z powrotem tatuaż

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, co oznacza tatuaż z gołębiem, nie szukaj dalej!

W tym artykule przyjrzymy się kulturowemu znaczeniu tych ptaków i rozważymy niektóre z najpopularniejszych wzorów tatuaży turkawek, wraz z ich symbolicznym znaczeniem.

Ptaki zawsze były popularnym wyborem dla tematów tatuażu. Szczególnie gołębie pojawiają się bardzo często w projektach tatuaży, zarówno ze względu na swój pełen wdzięku wygląd, jak i długą historię symbolicznych znaczeń, które posiadają.

tatuaż mini gołąb na łokciu

Czym są gołębie?

Po pierwsze: zastanówmy się, co rozumiemy pod pojęciem „gołąb”.

Technicznie nie ma różnicy między gołębiem a gołębiem – jednak w mowie potocznej traktujemy je jako osobne.

Gołębie pojawiają się jako symbole i mają znaczenie kulturowe i religijne, podczas gdy w rzeczywistości gołąb jest tylko małym, białym gołębiem.

tatuaż gołąb i kula ziemska

Turtle gołębie są powszechnie używane w tatuażach. Są to odrębne gatunki (a dokładniej turkawka europejska), choć nadal należą do rodziny gołębi pocztowych.

Charakteryzują się wielkością, mniejszą od gołębia zwyczajnego, oraz charakterystycznymi oznaczeniami na szyjach.

Znaczenie tatuaży żółwia jest takie samo jak każdego innego rodzaju gołębia.

tatuaż z gołębiem i twarzą na ramieniu

Gołębie w religii

chrześcijaństwo

W temacie religii gołębie najchętniej kojarzą się z chrześcijaństwem. Co być może najważniejsze, gołąb symbolizuje Ducha Świętego – aspekt lub pośrednika Boga, który pozwala ludziom stać się jego posłańcami.

Gołąb z gałązką oliwną w dziobie symbolizuje pokój i bezpieczeństwo w pismach chrześcijańskich i ikonografii, począwszy od Księgi Rodzaju Starego Testamentu i historii Arki Noego.

tatuaż pająkWedług tej opowieści, po potopie Noe wypuścił gołębicę, aby znaleźć bezpieczną ziemię. Gołąb wrócił niosąc świeży liść oliwny, udowadniając, że niedaleko jest ziemia zdolna do utrzymania życia.

To symboliczne znaczenie gołębia i gałązki oliwnej nie zostało jednak wymyślone przez chrześcijaństwo – wywodzi się ze starożytnej kultury greckiej.

Inne religie

W starożytnej greckiej mitologii religijnej gołębie kojarzono z boginią miłości i piękna, Afrodytą.

Podczas głównego święta Afrodyty poświęcone jej ołtarze zostały „oczyszczone” krwią gołębicy ofiarnej.

To później wpłynęło na wierzenia rzymskie – Wenus, rzymski odpowiednik Afrodyty, również związała się z gołębiami.

Związek gołębi z religią sięga jednak jeszcze dalej niż w starożytnej Grecji – Inanna-Isztar, starożytna mezopotamska bogini miłości, seksualności i wojny, symbolizowana była przez gołębicę.

Wierzono, że sama bogini czasami pojawia się pod postacią gołębia.

drzewo tatuaż

Gołębie jako symbole kulturowe i polityczne

Symbolicznie gołębie reprezentują najczęściej pacyfizm. Często pojawiają się na insygniach i materiałach wykorzystywanych przez organizacje i wydarzenia, które mają na celu promowanie pokoju na świecie – na przykład Światowa Rada Pokoju wykorzystuje rysunek gołębia Picassa jako swój emblemat.

Klasyczne białe gołębie są również często używane do reprezentowania prawdziwej miłości – w ostatnich latach przyczynił się do tego zwyczaj wypuszczania białych gołębi na wesela.

Pomysł ten prawdopodobnie pochodzi z greckiego związku między boginią miłości a tymi ptakami.

tatuaż samochodowy

Gołębie pojawiają się również w niektórych insygniach wojskowych, z których najbardziej znanym jest herb Skrzydła Łączności Taktycznej Królewskich Sił Powietrznych.

Ptak w czubku to tak naprawdę gołąb skalny – rodzaj ptaka najczęściej używanego jako gołąb pocztowy.

Gołębie pocztowe, czyli gołębie pocztowe, były używane przez wiele stuleci do noszenia listów. Były szeroko stosowane podczas I wojny światowej (stąd połączenie Royal Air Force), chociaż historia wykorzystywania gołębi do komunikacji sięga znacznie dalej.

tatuaż gołąb i ramię koła

Znaczenie tatuażu Dove

Wszystkie znaczenia związane z gołębiami w sztuce tatuażu czerpią z duchowego i kulturowego znaczenia tych ptaków. Istnieje kilka możliwych symbolicznych znaczeń tatuaży gołębicy, w tym:

 • Pokój – jeśli spokój jest wartością, którą osobiście uważasz za ważną, tatuaż z gołębiem może być świetnym sposobem na jego wyrażenie. Jak już wspomnieliśmy, gołębie od dawna są używane jako symbole pacyfizmu. Ponieważ gołębie nie są agresywnymi stworzeniami i mogą żyć spokojnie w dużych grupach, często są uważane za symbol harmonii.
 • Miłość – panuje powszechne przekonanie, że gołębie łączą się w pary na całe życie – znajdują jednego partnera i pozostają z nimi do końca życia, budując rodzinę i wspólnie opiekując się młodymi. Chociaż nie dotyczy to wszystkich gatunków gołębi, mają tendencję do łączenia się przez długi czas. Co ciekawe, William Shakespeare użył turkawki jako symbolu prawdziwej miłości w jednym ze swoich bardziej niejasnych dzieł, Feniks i żółw.
 • Religia – jako symbole Ducha Świętego, gołębie tworzą popularne tatuaże o tematyce chrześcijańskiej.
 • Nowe początki – w nawiązaniu do opisanej wyżej biblijnej opowieści o gołębicy w Arce Noego, gołębie bywają używane w tatuażach jako symbol poszukiwania nowego początku, znajdowania nowych możliwości i rozpoczynania od nowa po trudnym okresie życia.

  tatuaż maszynowy

Ogólnie gołębie to wyłącznie pozytywne symbole – nie ma żadnych negatywnych skojarzeń w żadnej z głównych kultur czy religii.

Tworzą zatem nieszkodliwe tatuaże, które nie wzbudzą żadnych kontrowersji.

Popularne wzory tatuaży z gołębiami

Ze względu na popularność gołębi w sztuce tatuażu istnieje wiele różnych sposobów przedstawiania tych ptaków w projektach tatuażu. Niektóre z najpopularniejszych wyborów to:

 • Gołąb i gałązka oliwna – biały gołąb z gałązką oliwną w dziobie (rzadziej w szponach) jest prawdopodobnie najczęstszym sposobem przedstawiania tego ptaka. Jak już wspomnieliśmy, jest to nawiązanie do Biblii chrześcijańskiej, ale także do wcześniejszych wierzeń starożytnej Grecji. Sama gałązka oliwna jest także symbolem pokoju, miłosierdzia i zwycięstwa. Ten projekt może również oznaczać nowy początek.

  gołąb tatuaż na udzie

 • Gołąb i klucz tatuaż – w sztuce tatuażu gołębie często łączy się z kluczami w jednym projekcie. Najczęściej wiąże się to z gołębiem noszącym w szponach jeden lub więcej kluczy. Znaczenie tego typu projektu jest bardzo złożone – bywa bardzo osobiste. Klucze mogą oznaczać wolność lub duchowe znaczenie otwierania bram Nieba. Dla niektórych poszczególne klucze mają symbolizować konkretne osoby lub wspomnienia. Ponieważ gołębie mogą być symbolem prawdziwej miłości, klucz można również rozumieć w kontekście klucza do czyjegoś serca.

  puzzle tatuaż

 • Tatuaż gołąb i kwiat – w większych tatuażach gołębiom często towarzyszą kwiaty – zazwyczaj róże. Wizualnie te dwa elementy bardzo dobrze do siebie pasują i symbolicznie tworzą spójną całość – oznaczającą piękno, harmonię, życie i miłość. Ten rodzaj wzoru wygląda świetnie zarówno w kolorze, jak i całkowicie czarnym, w zależności od osobistych preferencji.

  tatuaż na paznokciach

 • Gołąb i pisanie tatuażu – niezależnie od tego, czy jest to imię ukochanej osoby, jedno słowo symbolizujące twoją wartość przewodnią, czy całe zdanie, pisanie jest świetnym dodatkiem do tatuażu gołębia. Cytat można umieścić dowolnie obok ptaka. Aby uzyskać bardziej kreatywne podejście, rozważ umieszczenie napisu na wstążce trzymanej w dziobie lub szponach gołębia.
 • Tatuaż gołąb i serce – jeśli miłość jest głównym znaczeniem, które chcesz wyrazić swoim tatuażem z gołębiem, rozważ dodanie serca, aby podkreślić znaczenie twojego projektu. Popularne projekty tego typu to minimalistyczny zarys gołębia, który wydaje się nieść w dziobie małe serduszko oraz dwa gołębie naprzeciw siebie, z sercem pośrodku.
 • Tatuaż z gołębiem akwarelowym – technika akwareli jest stosunkowo nowym dodatkiem do sztuki tatuażu i polega na stosowaniu jasnych kolorów w szerokich pociągnięciach, aby imitować wygląd akwareli. Rozważ ten styl, aby uzyskać kolorową, odważną, pół-abstrakcyjną reprezentację gołębia.

  tatuaż gołąb (5)

 • Tatuaż plemiennych gołębi – podstawowe tatuaże plemienne polegają na tworzeniu obrazów z zakrzywionych czarnych linii, zwężających się do punktu na obu końcach. Tworzą abstrakcyjne, całkowicie czarne wzory odpowiednie dla prawie każdej skali, od bardzo małych po tatuaże z pełnym tyłem.
 • Dopasowane tatuaże gołębi – małe wzory gołębi są częstym wyborem dla nowożeńców – symbolizują zarówno prawdziwą miłość, jak i nowy początek. Ponieważ większość ludzi chce, aby ich dopasowane tatuaże były identyczne, najpopularniejszym wyborem są proste, minimalistyczne wzory, które z pewnością będą wyglądać tak samo na obu osobach.

tatuaż gołąb (9)

Umieszczenie tatuażu Dove

Ponieważ gołębie tworzą tak łatwo rozpoznawalne symbole, można je pomniejszyć do naprawdę niewielkich rozmiarów i nadal zachować swoje znaczenie, pozostając rozpoznawalnymi ze względu na to, czym są.

Najmniejsze tatuaże gołębi będą bardzo proste, zwykle albo tylko podstawowy czarny kontur, albo czarny kształt gołębia. Mogą być wystarczająco małe, aby zmieścić się nawet w najdrobniejszych miejscach, takich jak za uchem lub na palcu.

Większe tatuaże z gołębiami będą wyglądać świetnie w dowolnym miejscu – od nadgarstka po ramię oraz górną i dolną część pleców. Górna część klatki piersiowej i kostka są również popularnymi miejscami dla średnich tatuaży gołębi.

Największe dzieła zazwyczaj zawierają inne elementy, z gołębiem jako częścią szerszego tatuażu tematycznego – na przykład obrazu religijnego. Najlepiej będą pasować na plecy, klatkę piersiową lub jako tatuaż na rękawie.

gołąb tatuaż (4)

tatuaż gołąb (10)tatuaż gołąb (12)tatuaż gołąb (14)tatuaż gołąb (17)tatuaż gołąb (18)tatuaż gołąb (19)tatuaż gołąb (20)Gołąb tatuaż

Gołąb tatuażGołąb tatuażtatuaż gołąb (22)tatuaż gołąb (23)tatuaż gołąb (25)tatuaż gołąb (26)tatuaż gołąb (27)Gołąb tatuażtatuaż gołąb (28)tatuaż gołąb (29)Gołąb tatuażGołąb tatuażGołąb tatuażtatuaż gołąb (30)tatuaż gołąb (31)tatuaż gołąb (32)tatuaż gołąb (33)tatuaż gołąb (34)tatuaż gołąb (35)tatuaż gołąb (36)tatuaż gołąb (37)

ankaltat

tatuaż-ankal

piękna

piękna

czarny

ciemny czarny

Data

gołąb-tatuaż-wzory02

gołąb-tatuaż-wzory04

gołąb-tatuaż-wzory05

gołąb-tatuaż-wzory06

gołąb-tatuaż07

gołąb-tatuaż-wzory08

gołębica-tatuaż09

gołąb-tatuaż-wzory10

gołąb-tatuaż-wzory11

gołąb-tatuaż-wzory12

gołąb-tatuaż-wzory13gołąb-tatuaż-wzory14

gołąb-tatuaż-wzory15

gołąb-tatuaż-wzory16

gołąb-tatuaż-wzory17

gołąb-tatuaż-wzory18

gołąb-tatuaż-wzory21

gołąb-tatuaż-wzory22

gołąb-tatuaż-wzory23

gołąb-tatuaż-wzory24

gołąb-tatuaż-wzory25

gołąb-tatuaż-wzory26

gołąb-tatuaż-wzory27

gołąb-tatuaż-wzory28

gołąb-tatuaż-wzory30

gołąb-tatuaż-wzory31

gołąb-tatuaż-wzory32

gołąb-tatuaż-wzory34

gołąb-tatuaż-wzory35

gołąb-tatuaż-wzory36

gołąb-tatuaż-wzory37gołąb-tatuaż-wzory38

gołąb-tatuaż-wzory39

gołąb-tatuaż-wzory42

gołąb-tatuaż-wzory43

gołąb-tatuaż-wzory45

gołąb-tatuaż-wzory46

latający

stopa

handtat

serce

dama

szyja

Ładny

zarys

konspekt

prosty

mały

brzuchplemienny

jedyny w swoim rodzaju

biały

nadgarstek

tatuaż na nadgarstku