120 wzorów i znaczeń mistycznych tatuaży Buddy

Tatuaże nie tylko świetnie wyglądają, ale także są doskonałym sposobem na wyrażenie swoich wartości i priorytetów, w tym przekonań religijnych lub duchowych.

Wśród tatuaży duchowych szczególnie popularne są symbole buddyjskie – i to nie tylko wśród wyznawców religii buddyjskiej.

tatuaż buddy na ramieniu

Budda jako postać historyczna i religijna

Gautama Budda był mnichem, filozofem i nauczycielem, żyjącym między VI a IV wiekiem p.n.e..

To na jego naukach powstał buddyzm i jako taki jest najważniejszą postacią w religii.

tatuaż buddy na plecach

Budda urodził się rzekomo księciem, ale zdał sobie sprawę, że bogactwa i ziemskie posiadłości nie mogą przynieść szczęścia ani ochronić człowieka przed cierpieniem”..

Uważa się, że dzięki medytacji osiągnął oświecenie i odnalazł trwałe szczęście i wewnętrzny spokój.

Następnie podzielił się zdobytą mądrością z innymi, mając na celu nauczenie ich, jak osiągnąć ten sam stan.

tatuaż Buddy

wierzenia buddyjskie

Aby zrozumieć znaczenie tatuaży opartych na Buddzie, należy najpierw zapoznać się z zasadami buddyzmu.

Wszystkie formy buddyzmu opierają się na tak zwanych „czterech szlachetnych prawdach”:

  • Dukha – istnienie to cierpienie
  • Trishna – cierpienie ma przyczynę (przywiązanie i pragnienie)
  • Nirwana – koniec cierpienia
  • Ośmioraka Ścieżka – droga do zakończenia cierpienia poprzez właściwe poglądy, właściwe postanowienie, właściwą mowę, właściwe działanie, właściwe środki utrzymania, właściwy wysiłek, właściwą uważność i właściwą koncentrację

Buddyści wierzą w reinkarnację lub cykl śmierci i odrodzenia. Żyjąc w uważny sposób, który podąża Ośmioraką Ścieżką, mają nadzieję osiągnąć oświecenie i uciec z tego cyklu, kończąc cierpienie ciągłej egzystencji.

tatuaż buddy na plecach mężczyzny

Cnoty buddyjskie lub podstawowe wartości religii i jej wyznawców obejmują współczucie, miłującą dobroć, empatyczną radość i spokój (przyjmowanie dobrych i złych wydarzeń i doświadczeń z równym spokojem)..

Buddyści potępiają gniew i nienawiść, chciwość i przywiązanie oraz ignorancję.

Oczywiście w buddyzmie jest o wiele więcej niż to. Podobnie jak w przypadku większości religii, buddyzm to złożony i szeroki zestaw wierzeń i praktyk, którego nie da się podsumować w kilku zdaniach.

tatuaż buddy na ramieniu

Jeśli interesują Cię tatuaże buddyjskie, ale nie znasz do końca samej religii, dobrym pomysłem może być przeprowadzenie dalszych badań, aby upewnić się, że Twój wybór tatuażu będzie w pełni zgodny z Twoimi osobistymi poglądami i przekonaniami.

Pomysły na projekt tatuażu Buddy

Być może zaskakujące jest to, że tatuaże z symbolami Buddy występują w wielu stylach i odmianach. Popularne wybory to:

  • Budda i kwiat lotosu – kwiat lotosu jest ważnym symbolem w buddyzmie, więc sensowne jest, aby te dwa elementy często łączyły się w celu uzyskania spójnych i świetnie wyglądających projektów. Mitologia buddyjska głosi, że sam Budda narodził się z białego lotosu, podczas gdy osiem płatków kwiatu ma przedstawiać Ośmioraką Ścieżkę. Ogólnie rzecz biorąc, lotos jest w buddyzmie symbolem fortuny i oświecenia – kwiat rośnie w mętnej wodzie, ale wznosi się ponad swoje nieczyste środowisko, kwitnąc w piękny i czysty sposób. W przypadku wzorów tatuaży popularne pomysły obejmują wizerunek Buddy medytującego na kwitnącym kwiecie lotosu lub twarz Buddy pośrodku lotosu.
  • Budda 3D – w tego typu projektach najczęściej pojawia się hiperrealistyczny wizerunek posągu Buddy, nawiązujący do tradycyjnego stylu rzeźbiarstwa spotykanego w buddyjskich świątyniach i miejscach modlitwy.

tatuaż buddy na jednym ramieniu

  • Siedzący Budda – zarówno w sztuce tatuażu, jak i gdzie indziej, często przedstawia się Buddę siedzącego ze skrzyżowanymi nogami (w tak zwanej pozie lotosu), najwyraźniej w medytacji – ponownie czerpiąc z tradycyjnych posągów. Nie każdy wie, że szczegóły postawy i gestów Buddy w takich posągach mają swoje znaczenie. Na przykład siedzący Budda z podniesioną prawą ręką kojarzy się z ochroną, podczas gdy Budda medytujący z obiema rękami na kolanach oznacza spokój i pogodę ducha.
  • Twarz Buddy – inną popularną odmianą jest wzór z twarzą Buddy, z zamkniętymi lub półprzymkniętymi oczami w medytacji i spokojnym wyrazem twarzy. Ten obraz jest często łączony z innymi elementami, takimi jak lotos lub abstrakcyjne wzory kwiatowe.

tatuaże buddy

  • Roześmiany Budda – w przeciwieństwie do poważnego, spokojnego, chudego Buddy Gautamy, śmiejący się Budda przedstawiony jest jako łysa, gruba, radosna postać z okrągłym brzuchem. W kulturach zachodnich panuje błędne przekonanie, że jest to po prostu inny sposób reprezentowania „prawdziwego” Buddy. W rzeczywistości Śmiejący się Budda pochodzi z chińskich opowieści buddyjskich i jest reprezentacją Ch’i-t’zu, ekscentrycznego i zabawnego mnicha Ch’an – dlatego nie jest on tą samą postacią co Budda Gautama. Uważa się, że Śmiejący się Budda przynosi szczęście i dobrobyt oraz jest obrońcą dzieci. W projektach tatuaży jest często przedstawiany przy użyciu tradycyjnego stylu tatuażu – z czarnym konturem, jednolitym kolorem i wyglądem przypominającym kreskówkę.

Ponieważ tatuaż z symbolem Buddy będzie miał znaczenie religijne lub duchowe nie tylko dla ciebie, ale także dla innych osób, które widzą wzór na twojej skórze, dobrze jest dokładnie rozważyć, czy wybrany tatuaż jest odpowiedni.

Przedstawianie duchowych wyobrażeń, takich jak symbol Buddy, w sposób pozbawiony szacunku, może u niektórych osób obrazić.

tatuaże buddy na klatce piersiowej

Umieszczenie

Chociaż możliwe jest stworzenie minimalistycznego wzoru Buddy, który będzie odpowiedni dla małej przestrzeni, większość buddyjskich wzorów tatuaży będzie przynajmniej średniej wielkości.

Twoje ramiona, tułów i brzuch są idealnymi miejscami dla średnich tatuaży, podobnie jak ramiona. Rękawy i półrękawy o tematyce buddyjskiej to świetny wybór.

Jeśli zastanawiasz się nad tatuażem Buddy, pamiętaj, aby umieścić go w dowolnym miejscu poniżej talii (na przykład na nogach) może być uważana za obraźliwą przez buddystów.

Kluczową częścią religii buddyjskiej jest oddzielenie się od przywiązań tego świata, takich jak dobra materialne – a nasze nogi są częściami naszego ciała łączącymi nas z ziemią.

Umieszczając wizerunki Buddy w swoich domach, pobożni buddyści umieszczą go na najwyższym możliwym miejscu na znak szacunku. Z tych powodów niektórzy buddyści będą postrzegać tatuaż Buddy na udzie, nodze lub stopie jako bardzo lekceważący.

Nie oznacza to, że wszystkie tatuaże z motywem Buddy mogą powodować obrazę – o ile są umieszczone powyżej pasa i reprezentują Buddę we właściwy sposób, nie masz się czym martwić.

Tatuaże Buddy

Ostatnie słowa

Buddyjskie tatuaże mogą być świetnym sposobem wyrażania swoich duchowych przekonań i przypominania o ich znaczeniu.

Kiedy są wykonywane właściwie i z dużą dozą rozwagi, mogą służyć jako trwały testament twoich zasad oraz źródło inspiracji i duchowej siły.

Aby uzyskać więcej pomysłów i projektów, sprawdź naszą ogromną galerię tatuaży Buddy poniżej!

Tatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże BuddyTatuaże Buddy

1johanfinne 5 5genkawy 3368-buddha-sleeve_large Niesamowite-Buddyjskie-Tatuaże-Buddyjskie-Śmiech-Tatuaż-Na-klatce b3jondix b4delphinenoztoy_myoshka b6 b8 b9lakszmi b10 b12 b13yueheng b15 b17jessyen b18 Budda-tatuaż na plecach Wzory-tatuazu-buddy-dla-dziewczyn Budda-Tatuaż-Pół-rękaw Budda-Tatuaż-Sleeve Budda-Tatuaże-Na-Rig--e1424354747905  Buddyjski-religijny-tatuaż buddyjski-tatuaż-na-nadgarstku tatuaże buddyjskie1 buddyjskie-tatuaże-pod-talią buddyjskie tatuaże religijne Buddyjskie tatuaże Tumblr buddyjski-koło-tatuaż-na-stopach  SakYant02 tatuaż-buddyzm-na-ramię Tatuaże-starożytnych-symboli buddyjskich Tybetańsko-buddyjskie-Tatuaże  koło-buddyjskie-tatuaże-na-pieszo