148 Najbardziej atrakcyjnych tatuaży wróżek i ich znaczenia

Szukasz pomysłów na wróżki na tatuaż? Rzuć okiem na tę niesamowitą kolekcję inspirujących projektów!

bajkowy tatuaż na ramieniu

Od XV-wiecznego dzieła Le Morte d’Arthur po Disneyowskie przedstawienie Dzwoneczka w Piotrusiu Panu, wróżki od dawna są obecne w naszej literaturze i kulturze popularnej.

Nic więc dziwnego, że znalazły się również w projektach tatuaży!

Ten artykuł bada wróżki jako tematy sztuki tatuażu – przyjrzymy się pokrótce, czym są wróżki w mitologii i folklorze, w jaki sposób są reprezentowane w projektach tatuaży wróżek oraz ich symboliczne znaczenie.

wróżka tatuaż 27

Czym są wróżki?

Słowo „wróżka” pochodzi od starofrancuskiego „faierie”, które z kolei wywodzi się z łaciny. W romansie starofrancuskim „faie” lub „fee” było słowem używanym do opisania kobiety z magicznymi zdolnościami.

Wróżki pojawiły się w lokalnym folklorze, zwłaszcza w krajach europejskich, praktycznie od niepamiętnych czasów.

tatuaż na plecach wróżki

Chociaż przyjmują różne role, cechy i wyglądy w różnych kulturach i historii, ogólnie wiadomo, że są podobnymi do ludzi magicznymi istotami o mocach i wiedzy wykraczającej poza nasze.

We współczesnej kulturze wróżki są na ogół przedstawiane jako miniaturowi ludzie, zwykle szczupłe kobiety, wyposażone w skrzydła przypominające motyle, które podkreślają ich magiczną naturę.

wróżka tatuaż 26

Wróżki w folklorze

Folklory niemieckie, słowiańskie, celtyckie, angielskie i francuskie są bogate w opowieści o wróżkach – zwykle jako duchach nadprzyrodzonych.

Przypisywano im różne cechy, często sprzeczne – na przykład tam, gdzie w jednej kulturze mogą być pomocnymi przewodnikami magicznymi, w innej budziły ogromny strach.

Jedną ze wspólnych cech wróżek w różnych kulturach jest ich inteligencja, dowcip i skłonność do podstępów i beztroski.

W niektórych obszarach wierzono, że wróżki wykorzystują te zdolności i talenty na dobre. Prowadzili zagubionych podróżników, sprzątali domy, czasem nawet prowadzili ludzi do skarbów lub dzielili się swoją mistyczną wiedzą.

Niektóre wróżki potrafiły rzucać na ludzi talizmany, udzielając życzeń lub pomyślności.

wróżka tatuaż 31

Z drugiej strony niektóre legendy mówią o wróżkach, które były wręcz niebezpieczne. Wprowadzali w błąd podróżnych i zwabiali ich na bagna, sprowadzali choroby i chaos, kradli artykuły gospodarstwa domowego, a nawet zabierali dzieci z kołysek.

Ten negatywny aspekt legend o wróżkach został już w dużej mierze zapomniany – zwykle myślimy o wróżkach jako przyjaznych, zabawnych, pomocnych małych stworzeniach, które używają swojej magii dla dobra.

Wróżki we współczesnej kulturze popularnej

Wiele dzisiejszych tatuaży wróżek czerpie z przedstawień tych stworzeń w popkulturze, z których wszystkie kojarzą się ze wszystkim, co pozytywne.

Popularne postacie, takie jak Wróżka Chrzestna, Dzwoneczek czy Calineczka, wszystkie mają bardzo pozytywne skojarzenia z radością, szczęściem i magicznym spełnieniem marzeń.

wróżka tatuaż 45

Wróżki we współczesnej popkulturze najściślej kojarzą się z pomocą. Są albo pomocne z własnej inicjatywy, albo służą (pomagają) innej kluczowej postaci w osiągnięciu celu tej postaci.

Nawet w ciemniejszych produkcjach ich głównym celem jest pomoc – na przykład w hiszpańskim horrorze Labirynt Pana.

Znaczenie tatuażu wróżki

Jak widzieliśmy, wróżki jako symbole mają złożone pochodzenie i często wręcz sprzeczne znaczenia. Co więc może oznaczać tatuaż wróżki??

Kobiecość

Chociaż wróżki ze staroeuropejskiego folkloru były przedstawiane zarówno jako kobiety, jak i mężczyźni, współczesne podejście do wróżek prawie zawsze przedstawia je jako wyraźnie kobiece.

Dodatkowo wróżki są zawsze postrzegane jako pomagające młodym kobietom w bajkach (nieprzypadkowo!), opowieściach dla dzieci i filmach Disneya.

Z tych powodów tatuaże wróżek często mają znaczenie kobiecości i ogólnie kobiecej energii.

bajkowy tatuaż na ramieniu

Życzenia i pragnienia

Wróżki zarówno w niektórych elementach folkloru, jak i we współczesnych opowieściach fantasy są często postrzegane jako pomagające ludziom spełnić ich marzenia i/lub magicznie spełniające ich życzenia.

Dlatego tatuaże wróżek mogą oznaczać spełnienie życzeń i pragnień. W związku z tym tatuaże te mogą służyć jako przypomnienie marzeń, które się spełniły lub oznaczać urok szczęścia i nadzieje na spełnienie życzeń.

wróżka tatuaż 41

Piękno

W nowoczesnej wersji wróżki są zwinne, pełne wdzięku i piękne. Wiąże się to w pewnym stopniu z ich skojarzeniami z kobiecością. Tatuaże wróżek mogą zatem oznaczać piękno i atrakcyjność wizualną.

magia

Wróżki czerpią ze swoich magicznych mocy i wiedzy, aby spełnić nasze życzenia. Wróżkowy tatuaż może oznaczać wiarę – lub pragnienie wiary – w magię, zjawiska nadprzyrodzone lub po prostu coś, co wykracza poza nasze racjonalne rozumienie świata.

Wiara w coś więcej niż nasze zmysły pozwalają nam odczuć, jest urok, a bajkowy tatuaż może być wyrazem tej wiary w niezwykłość i magię..

Figlarność

Chociaż nie zawsze tak jest w przypadku współczesnych przedstawień wróżek, w opowieściach ludowych te małe stworzenia były często znane z tego, że są zabawne i psotne, w niewinny lub bardziej złowrogi sposób. Często płatali ludziom małe figle.

Tatuaż wróżki może być wyrazem żartobliwej strony twojej osobowości, nietraktowania wszystkiego zbyt poważnie, bycia wyluzowanym i zawsze gotowym do śmiechu.

bajki-tatuaz-wzory-26

Popularne wzory tatuaży wróżek

Jedną z największych zalet tatuaży wróżek jest ilość twórczej wolności, jaką ty i twój tatuator macie przy wymyślaniu projektu. Ta koncepcja świetnie sprawdza się w odważnych kolorach i we wszystkich czarnych, małych i dużych, złożonych i prostych.

Jeśli szukasz inspiracji, rozważ następujące popularne wybory bajkowego projektu tatuażu.

Akwarela bajkowy tatuaż

Tatuaże akwarelowe wykorzystują delikatne pociągnięcia koloru, które mają przypominać obrazy akwarelowe. To trend, który pojawił się około dekady temu i zyskał na popularności w ostatnich latach. Tworząc efektowne, kobiece tatuaże, które najlepiej nadają się do wielu kolorów, ten styl jest doskonałym wyborem dla tatuaży wróżek. Albo cały tatuaż jest wykonany łagodnymi, kolorowymi pociągnięciami, albo jest uzupełniony czarnym konturem z akwarelą działającą jako wypełnienie.

wróżka tatuaż 25

Tatuaż motyl bajki

Szczególnie popularny w ostatnich latach projekt przedstawia wróżkę ze skrzydłami motyla. Są różne wersje tego pomysłu – na przykład kolorowy zestaw skrzydeł motyla z przypominającą baletnicę, tylko konturową postacią wróżki.

Te projekty najlepiej sprawdzają się w intensywnych kolorach, z dużym kontrastem. Kolorystyka w stylu akwareli to świetna opcja, połączona i skontrastowana z czarnymi konturami szkiców.

wróżka tatuaż 32

Tatuaż wróżki i kwiatów

Między innymi wróżki są ściśle związane z naturą – wierzono, że mieszkają w lasach lub pod jeziorami, na dzikich terenach, których ludzie nie zbadali. W związku z tym idealnie jest połączyć wróżkę z kwiatami w jednym projekcie tatuażu.

Kolor również działa na korzyść tego projektu – kwiaty są zazwyczaj kolorowe, podobnie jak skrzydła wróżki, więc daje to artyście wiele możliwości tworzenia przyciągających wzrok palet. Kwiat, który wybierzesz do swojego projektu, może również dodać dodatkowe znaczenie tatuażowi, ponieważ niektóre kwiaty mają określone znaczenie symboliczne związane z nimi w sztuce tatuażu.

wróżka tatuaż 42

Tatuaż wróżki i gwiazd

Gwiazdy to złożone i potężne symbole, które mogą znacznie poprawić zarówno wygląd, jak i znaczenie twojego wróżkowego tatuażu.

Co ciekawe, wróżki mają wiele tego samego symbolicznego znaczenia z gwiazdami – na przykład skojarzenia z magią i nadprzyrodzonym, z życzeniami i pragnieniami (pomyśl na przykład o „życzeniu gwiazdy”) oraz z tym, co tajemnicze i nieznane..

Aby dowiedzieć się więcej o konkretnych kształtach gwiazd i ich znaczeniu w sztuce tatuażu, zapoznaj się z naszym artykułem na ten temat.

wróżka tatuaż 11

Tatuaż z gotycką wróżką

Wróżki mają swoje miejsce w estetyce gotyckiej, ponieważ subkultura jest na ogół bogata w odniesienia do opowieści ludowych, mitologii i sfery nadprzyrodzonej.

Tatuaże wróżek w stylu gotyckim są zwykle wykonywane w całości na czarno, często z gałęziami drzew lub księżycem dla zwiększenia złożoności i symboliki.

Gotyckie wróżki mogą być wytatuowane w „niewinnej” estetyce – odnoszącej się głównie do magii – lub w bardziej złowrogim ujęciu, sugerującym podstęp i psotę.

bajki-tatuaż-12

Popkulturowy tatuaż bajki

Wróżkowe wzory tatuaży, które są dosłownym przedstawieniem popularnych postaci, takich jak Dzwoneczek lub Calineczka, to kolejny świetny wybór.

Postacie te są bardzo charakterystyczne, a dzięki ich ręcznemu rysowaniu w pierwszej kolejności łatwo przełożyć je na wzór tatuażu. Powstały tatuaż będzie zatem zwykle w tradycyjnym stylu – z cienkim czarnym konturem i jednolitymi kolorami wypełnienia, z niewielkim cieniowaniem.

wróżka tatuaż 43

Minimalistyczny bajkowy tatuaż

Aby uzyskać bardziej dyskretną opcję, rozważ całkowicie czarny, mały tatuaż wróżki w minimalistycznym stylu. Ten typ wzoru będzie zazwyczaj albo jednolitym czarnym wzorem w kształcie wróżki – trochę jak cień – lub, dla jeszcze prostszego tatuażu, tylko podstawowym zarysem.

Minimalistyczny bajkowy wzór byłby najlepszym wyborem dla kogoś, kto szuka jak najmniejszego tatuażu. Usuwając większość szczegółów, kolorystykę i cieniowanie, otrzymujemy projekt, który może zmieścić się na mniejszej przestrzeni niż inne bez poświęcania znaczenia lub jakości.

wróżka tatuaż 36

Ostatnie słowa

Wróżka tatuaż to świetny wybór dla każdego, kto szuka zabawnego wzoru, który może być niewinny lub bardziej sugestywny i który wyraża wiele osobistych znaczeń – a jednocześnie wygląda niesamowicie i przyciąga wzrok.

W naszej galerii znajdują się przykłady wszystkich opisanych powyżej rodzajów bajkowych wzorów tatuaży i wiele więcej. Miłego przeglądania i daj nam znać o swoich ulubionych w sekcji komentarzy poniżej!

wróżka tatuaż 47wróżka tatuaż 2wróżka tatuaż 21wróżka tatuaż 37wróżka tatuaż 40tatuaż wróżki 44wróżka tatuaż 38wróżka tatuaż 9tatuaż wróżki 34wróżka tatuaż 33wróżka tatuaż 16wróżka tatuaż 50wróżka tatuaż 3bajki tatuaż 30wróżka tatuaż 12wróżka tatuaż 13bajkowy tatuaż 8wróżka tatuaż 4bajki tatuaż 48wróżka tatuaż 7wróżka tatuaż 24wróżka tatuaż 6wróżka tatuaż 10wróżka tatuaż 14wróżka tatuaż 18wróżka tatuaż 49wróżka tatuaż 20wróżka tatuaż 19bajkowy tatuaż 15wróżka tatuaż 22wróżka tatuaż 17wróżka tatuaż 23wróżka tatuaż 46wróżka tatuaż 5

anioł

anioł-tatuaż

inny-faery

wróżka designu

wróżka

bajki-back-tatuaż

wróżka-na-księżycu

bajka

bajkowy tatuaż

bajki-tatuaż-projekt

wzory-bajki-tatuaz

bajki-tatuaż-wzory-1

bajki-tatuaż-2

bajki-tatuaż-wzory-3

bajki-tatuaż-5

bajki-tatuaż-6

bajki-tatuaż-wzory-7

bajki-tatuaż-9

bajki-tatuaż-wzory-10

bajki-tatuaż-11

bajki-tatuaż-13

bajki-tatuaż-16

bajki-tatuaż-wzory-17

bajki-tatuaż-wzory-18

bajki-tatuaż-19

bajki-tatuaż-wzory-20

bajki-tatuaż-wzory-22

bajki-tatuaż-wzory-23

bajki-tatuaż-wzory-24

bajki-tatuaz-wzory-28

bajki-tatuaz-wzory-29

bajki-tatuaż-wzory-30

bajki-tatuaż-wzory-31

bajki-tatuaż-wzory-32

bajki-tatuaz-wzory-33

bajki-tatuaż-wzory-34

bajki-tatuaz-wzory-36

bajki-tatuaz-wzory-37

bajki-tatuaz-wzory-38

bajki-tatuaz-wzory-39

stopa i noga

gejsza-wróżka-tatuaż

tatuaż-jesień-wróżka

tatuaż-fada-hada

tatuaż-wróżka

tatuaż-bajki-projekt

tartistkat

tumblr_m0sf9tqIFs1qbv88lo1_500

tumblr_m93lwxAp7S1qha3qbo1_500

tumblr_ma4lebIO931qha3qbo1_500

tumblr_mgwf8vj3yQ1s349t1o1_500

tumblr_mjfh391tWp1r2ja9vo1_500

tumblr_mpf76uHIr01symhj1o1_540

tumblr_mq7i6rUGcf1sbxinmo1_500

tumblr_mqcrhxbOfv1sbxinmo1_540

tumblr_mr9u56saZf1rx9815o1_500

tumblr_mra91c6tC61swbiwho1_500

tumblr_ms0qypGJpM1suj5f2o1_540

tumblr_ms8khj7sCw1qhj8w3o1_r6_540

tumblr_mshxrbpXqJ1svmd6ho1_500

tumblr_msnf6wNwTH1rspbi8o1_540

tumblr_mt3yaaZnHv1sixrhuo2_540

tumblr_mtasje7O2D1sfwk4wo1_500

tumblr_mtih0ozARA1qckpl5o1_540

tumblr_mtp2vh48F61sbxinmo1_540

tumblr_muldvchIWt1sb3rtgo1_540

tumblr_mv8fsxkXHg1qe0gf3o1_540

tumblr_mve8mrFwQA1ql0cyso1_540

tumblr_mvvganl6zI1qdl68uo1_540

tumblr_mywfdrFDPo1rcna9jo1_500

tumblr_mzxh50mvON1s90fdeo1_540 (1)

tumblr_n0e8ijIxXO1qbe2wgo1_540

tumblr_n0hvxh17aR1qd2bg7o1_1280

tumblr_n6npzctx7N1s4j88qo1_500

tumblr_n6npzctx7N1s4j88qo4_1280

tumblr_n6npzctx7N1s4j88qo6_1280

tumblr_n6npzctx7N1s4j88qo10_r2_1280

tumblr_n6o0n18wE01s4j88qo1_540

tumblr_n7d804T9sE1so362io1_540

tumblr_n7o6inwKHY1sfvio4o3_540

tumblr_nihzjaFLf11u3c0dlo1_500

tumblr_njj073ctqW1u3c0dlo1_540

tumblr_nk5l6ji8vZ1s6n5hmo1_540

tumblr_nkf1sjQVY21qboqdto1_540

tumblr_nl7wbg76Uo1siw96po1_540

tumblr_nlyeatarp71s6n5hmo1_500

tumblr_nm5408pIL41te5l8fo1_540

tumblr_nmglu6LoDe1tcd38oo1_540

tumblr_nph84zBoNi1s4j88qo1_500