150 tatuaży na Dzień Zmarłych

Szukasz pomysłów na tatuaż z okazji Dnia Zmarłych? Prezentujemy nasze ulubione projekty i wyjaśniamy znaczenie tych niesamowitych tatuaży!

dzień zmarłych tatuaż na ramieniu

Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się, co oznaczają tatuaże w stylu meksykańskim z malowanymi czaszkami lub kobietami z makijażem przypominającym czaszkę, czy też szukasz inspiracji do własnego tatuażu z okazji Dnia Zmarłych, trafiłeś we właściwe miejsce.

W tym artykule przyjrzymy się dogłębnie znaczeniu i symbolice tatuaży Dnia Umarłych i rozważymy kilka popularnych pomysłów na projekt.

I nie zapomnij sprawdzić naszej ogromnej galerii niesamowitych tatuaży z okazji Dnia Zmarłych!

dama zmarłych tatuaż

Czym jest Dzień Zmarłych?

Dzień Zmarłych (znany po hiszpańsku jako Día de Muertos) to ważne święto w meksykańskiej kulturze.

Celem Dnia Zmarłych jest pamięć i modlitwa za zmarłych przyjaciół i członków rodziny.

dzień tatuaży z martwą nogą

Zamiast być smutną okazją, Dzień Zmarłych to czas świętowania – uważa się, że podczas tego święta duchy zmarłych mogą dołączyć do żywych, aby wspólnie świętować.

Kolorowy i radosny Dzień Zmarłych ma być tyleż afirmacją życia, co upamiętnieniem śmierci. Dzieje się tak częściowo dlatego, że w kulturze meksykańskiej śmierć jest postrzegana jako część cyklu życia, a nie koniec.

dzień zmarłego tatuażu czaszki

Pomimo nazwy sugerującej, że jest to jeden dzień, święto trwa od 31 października do 2 listopada – mniej więcej w tym samym czasie co Halloween.

Zazwyczaj 1 listopada jest poświęcony dzieciom i niemowlętom (Día de los Inocentes, czyli Dzień Niewinnych), a 2 listopada dorosłym (Dzień Zmarłych).

Pani Umarłych

Najpopularniejszym motywem Dnia Zmarłych w sztuce tatuażu jest wizerunek kobiety o makijażu przypominającym czaszkę, ozdobionego kwiatowymi wzorami.

dzień zmarłych tatuaży

Na początku XX wieku meksykański malarz i ilustrator José Guadalupe Posada wykonał akwafortę kobiecego szkieletu ubranego w wyszukany kapelusz.

Obraz miał być formą satyrycznego komentarza do meksykańskich tubylców, którzy próbowali przejąć europejskie tradycje arystokratyczne – stąd kapelusz w stylu francuskim.

dzień zmarłego tatuażu

Kilka lat później, w 1947 roku, słynny meksykański malarz Diego Rivera – mąż Fridy Kahlo – umieścił wersję szkieletowej damy Posady na jednym ze swoich murali „Sen o niedzielnym popołudniu wzdłuż Central Alameda”..

Spopularyzował się wówczas wizerunek eleganckiej szkieletowej kobiety, która zyskała nazwę La Calavera Catrina.

dzień zmarłych dziewczyn tatuaże

La Catrina stała się czymś w rodzaju symbolu Dnia Zmarłych. Podczas uroczystości kobiety ubierają się jak szkieletowa kobieta, a obrazy La Catriny są postrzegane jako synonim święta.

Meksykańskie święto wywodzi się z rytualnych obchodów śmierci w kulturze Azteków, gdzie Dzień Zmarłych rozciągał się na cały sierpień.

Uroczystości Azteków były poświęcone bogini znanej jako Pani Umarłych. La Catrina jest uważana za jej współczesną reprezentację.

tatuaże czaszki z dnia martwej nogi

Tatuaże z dnia zmarłych dziewczyn

Jeśli chodzi o projekty tatuaży oparte na wizerunku La Catriny, jest dużo miejsca na kreatywność.

Choć mogłoby się wydawać, że ten rodzaj projektu wygląda najlepiej w kolorze – w końcu Dzień Zmarłych to kolorowa uroczystość – czarne tatuaże La Catriny też wyglądają niesamowicie.

Kwiaty są popularnym elementem tatuaży Lady of the Dead. Zwłaszcza czerwone róże pojawiają się najczęściej i stanowią świetny dodatek do głównego projektu.

dzień zmarłych tatuaży

Jednym ze współczesnych wariacji na temat tatuażu Lady of the Dead jest użycie wizerunku celebryty z dodanym makijażem cukrowej czaszki.

Poza wyglądem wyjątkowym i przyciągającym wzrok, ten rodzaj projektu niesie również ciekawe implikacje kulturowe i ideologiczne.

Jeśli cofniemy się myślami do początków wizerunku La Catriny – satyry na meksykańską osobę aspirującą do wyglądu Europejczyka – zauważymy, że użycie twarzy europejskiej lub amerykańskiej celebrytki z makijażem meksykańskiej czaszki odwraca ten pomysł.

dzień-martwy-tatuaż-1

Cukrowe czaszki

Innym ważnym symbolem Dnia Zmarłych często przedstawianym w tatuażach jest czaszka z cukru. Cukrowe czaszki – po hiszpańsku kalawery – to ozdobne czaszki wykonane albo z cukru, albo, rzadziej, z gliny. Zdobione są kolorowymi wzorami z lukrem, koralikami, folią i innymi materiałami.

Podczas obchodów Dnia Zmarłych rodziny tworzą ołtarze dedykowane poszczególnym zmarłym członkom rodziny i przyjaciołom.

Ołtarze te, znane jako ofrendas w języku hiszpańskim, zawierają różne elementy, takie jak zdjęcia, przedmioty osobiste, statuetki świętych, jedzenie (zazwyczaj ulubione potrawy osoby, której poświęcona jest ofrenda) i tak dalej. Wśród nich często umieszczane są cukrowe czaszki.

Tatuaże z cukrową czaszką

Dwie główne odmiany tatuaży z cukrową czaszką to projekty 3D i tradycyjne. Tatuaże 3D mają wyglądać realistycznie, a w tym przypadku przedstawiać cukrową czaszkę w trójwymiarowy sposób.

Możesz pójść o krok dalej i wybrać projekt z fotorealistyczną czaszką 3D (prawdziwie wyglądającą, w przeciwieństwie do cukrowej) z dodanymi wzorami i oznaczeniami podobnymi do cukrowej czaszki.

tatuaże-dzień-martwych-7

Podobnie jak Pani Umarłych, cukrowe czaszki są często łączone z kwiatami we wzory tatuaży. Róże są ponownie jednym z najlepszych wyborów, chociaż ogólny wygląd i styl tatuażu będą dyktować najlepszy rodzaj kwiatu do użycia.

Róże, które zawierają dużo głębi i cieni, są rzeczywiście świetną opcją, jeśli wybierasz się na trójwymiarowy, realistyczny tatuaż z cukrową czaszką.

dzień-martwych-tatuaż-59

Aby uzyskać bardziej tradycyjny wygląd 2D, doskonałym wyborem będą stokrotki i inne „płaskie” kwiaty.

dzień-martwych-tatuaż-8

Chociaż zdecydowana większość tatuaży z cukrowej czaszki Day of the Dead jest wykonana w kolorze, podstawowy czarny kontur sprawi, że tatuaż będzie wyglądał bardziej oryginalnie.

Zapewniamy, że cukrowa czaszka nadal będzie wyraźnie rozpoznawalna, nawet bez koloru!

tatuaże-dzień-martwych-8

Miejsca na tatuaże Dzień Zmarłych

Ponieważ projekty Dnia Umarłych zawierają wiele skomplikowanych szczegółów i są zwykle co najmniej średniej wielkości, generalnie możemy wykluczyć bardzo małe obszary do umieszczenia.

Możliwe jest stworzenie minimalistycznego wzoru, który będzie niósł pewną symbolikę Dnia Zmarłych, ale ogólnie rzecz biorąc, potrzebny jest szczegół, aby te tatuaże były tym, czym są.

Najlepsze miejsca dla tych średnich i dużych tatuaży to ręce, nogi, klatka piersiowa, ramiona i plecy. Są to wszystkie obszary ciała, których powierzchnia powinna wystarczyć na wykonanie szczegółowych tatuaży.

tatuaż na dzień śmierci (30)dzień-martwy-tatuaż (29)tatuaż na dzień śmierci (28)dzień-martwy-tatuaż (27)tatuaż na dzień śmierci (26)dzień-martwy-tatuaż (25)dzień-martwy-tatuaż (7)dzień-martwy-tatuaż (5)dzień zmarłych tatuażydzień-martwy-tatuaż (4)tatuaż na dzień śmierci (3)dzień zmarłych tatuażytatuaż na dzień śmierci (22)dzień-martwy-tatuaż (21)dzień-martwy-tatuaż (20)

tatuaż na dzień śmierci (19)dzień-martwy-tatuaż (11)tatuaż na dzień śmierci (10)dzień-martwych-tatuaż (9)dzień-martwy-tatuaż (8)dzień zmarłych tatuażydzień zmarłych tatuażydzień zmarłych tatuażydzień zmarłych tatuażydzień zmarłych tatuażydzień zmarłych tatuażydzień-martwych-tatuaż (17)dzień-martwy-tatuaż (16)dzień-martwy-tatuaż (15)dzień-martwy-tatuaż (2)dzień-martwy-tatuaż (14)dzień-martwy-tatuaż (12)dzień zmarłych tatuażydzień zmarłych tatuaży

142 fajna-chara-day-of-the-dead-mix-tatuaż day_of_the_dead_skull_and_rose_tattoo_by_tatshuka-d510a27 day_of_the_dead_tattoo_by_craigwright-d607lft day_of_the_dead_tattoo_by_jackie_rabbit_by_jackierabbit12-d54vr83 Day_of_the_dead_tattoo_by_Springnando day_of_the_dead_tattoo_by_swilliams1313-d5o2pmi dzień-martwy-inspirowany-tatuażami-duży-msg-13483498367 dzień-martwy-tatuaż  dzień-martwy-tatuaż-3 dzień-martwych-tatuaż-4 dzień-martwych-tatuaż-6 dzień-martwych-tatuaż-7  dzień-martwych-tatuaż-10 tatuaż-dzień-martwej-dziewczyny dzień-martwych-tatuaż dzień-martwych-tatuaż-2 Tatuaże Dnia Umarłych dzień-martwych-tatuaże-2 tatuaże-dzień-martwych-3 tatuaże-dzień-martwych-4 dzień-martwych-tatuaż-5 dzień-martwych-tatuaż-6   tatuaże-dzień-martwych-9 tatuaże-dzień-martwych-10 tatuaże-dzień-martwych-11 dzień-martwych-tatuaże-12 dzień-martwych-tatuaż-13 dzień-martwych-tatuaże-14 tatuaże-dzień-martwych-15 dzień-martwych-tatuaż-16 tatuaże-dzień-martwych-18 dzień-martwych-tatuaż-19 tatuaże-dzień-martwych-20 dzień-martwych-tatuaże-21 dzień-martwych-tatuaż-22 dzień-martwych-tatuaż-23 tatuaże-dzień-martwych-24 tatuaże-dzień-martwych-25 dzień-martwych-tatuaż-26 dzień-martwych-tatuaż-27 dzień-martwych-tatuaż-28 dzień-martwych-tatuaż-29 tatuaże-dzień-martwych-30 dzień-martwych-tatuaż-31 dzień-martwych-tatuaż-32 dzień-martwych-tatuaż-33 dzień-martwych-tatuaż-34 dzień-martwych-tatuaż-35 dzień-martwych-tatuaż-36 dzień-martwych-tatuaż-37 tatuaże-dzień-martwych-38 dzień-martwych-tatuaż-39 tatuaże-dzień-martwych-40 dzień-martwych-tatuaż-41 dzień-martwych-tatuaż-43 dzień-martwych-tatuaż-44 dzień-martwych-tatuaż-45 dzień-martwych-tatuaż-46 tatuaże-dzień-martwych-47 dzień-martwych-tatuaż-48 dzień-martwych-tatuaż-49 tatuaże-dzień-martwych-50 dzień-martwych-tatuaż-51 tatuaże-dzień-martwych-52 dzień-martwych-tatuaż-53 dzień-martwych-tatuaż-54 dzień-martwych-tatuaż-55 dzień-martwych-tatuaż-56 dzień-martwych-tatuaż-57 dzień-martwych-tatuaż-58  tatuaże-dzień-martwych-60 dzień-martwych-tatuaż-61 dzień-martwych-tatuaż-62 tatuaże-dzień-martwych-63- dzień-martwych-tatuaż-64 dzień-martwych-tatuaż-65 dzień-martwych-tatuaż-66 tatuaże-dzień-martwych-171  ed5e802f468b292be40fadc2433f142e skull_day_of_dead_chest_tattoo_by_unibody-d7hkmsz tumblr_lkxpepxIx01qjj2xvo1_500 adres URL