150 tradycyjnych japońskich wzorów tatuaży i znaczeń

Tradycyjne japońskie tatuaże, znane również jako Irezumi, reprezentują najbardziej rozpoznawalne i imponujące style w sztuce tatuażu.

Duże, szczegółowe i kolorowe, charakteryzują się bardzo szczególnym stylem rysowania i kilkoma wspólnymi elementami symbolicznymi.

Japoński tatuaż

Japońskie tatuaże nie tylko wyglądają niesamowicie, ale są również nasycone szeregiem znaczeń i mają długą i złożoną historię kulturową i znaczenie. Istnieje nawet metoda tatuowania charakterystyczna dla japońskiej sztuki tatuażu!

Czytaj dalej, aby uzyskać kompletny przewodnik po japońskich tatuażach i nie zapomnij sprawdzić naszej ogromnej galerii oszałamiających wzorów.

japoński tatuaż na ramię

Wczesna historia tatuażu w Japonii

Japońska sztuka tatuażu jest powszechnie uznawana za jedną z najpiękniejszych i najbardziej skomplikowanych na świecie – można więc oczekiwać, że Japonia będzie dumna ze swoich osiągnięć i dziedzictwa w tej dziedzinie. W rzeczywistości nic nie może być dalsze od prawdy.

japoński tradycyjny tatuaż

Chociaż historycy nie są zgodni co do tego, kiedy tatuowanie po raz pierwszy stało się praktyką w Japonii, wiemy na pewno, że istnieje już od ponad 2000 lat.

Co ciekawe, najstarsza pisemna wzmianka o Japonii, pochodząca z III wieku n.e., wspomina już o tatuowaniu. Historia kraju jest zatem nieodwołalnie związana z tatuażami.

Japoński tatuaż

Podobnie jak w przypadku większości innych kultur, japońskie tatuaże miały pierwotnie znaczenie plemienne. Służyły do ​​oznaczania plemienia, do którego należało, oraz indywidualnej rangi zajmowanej w tym plemieniu.

Plemię Ainu z regionu Hokkaido jest często wymieniane podczas omawiania praktyki tatuaży plemiennych w Japonii. Co ciekawe, tatuaże Ainu były głównie domeną kobiet.

Przybierały one formę znaków na twarzy i były symbolami zarówno dojrzałości płciowej, jak i wiary religijnej. Najwcześniejsze wzmianki o tatuowaniu Ajnów pochodzą z XVII wieku, a plemię kontynuowało swoją tradycję przez co najmniej dwieście lat – nawet po tym, jak rząd uznał to za nielegalne.

Japoński tatuaż

Przestępczość i tatuaże w Japonii

Tatuaże w Japonii straciły swoją akceptowalność społeczną w okresie Kofun (300 AD – 600 AD). W niektórych obszarach stały się czymś w rodzaju kary dla przestępców: widocznym i dożywotnim piętnowaniem banitów.

Oznaczenia te przybierały różne formy w różnych prefekturach. Na przykład w Hiroszimie kanji (japoński symbol) oznaczający „pies” był stopniowo tatuowany na czole przestępcy, a każda linia symbolu przedstawiała inną zbrodnię. Auć.

Japoński tatuaż

Dla przestępcy takie napiętnowanie oznaczałoby wykluczenie z większości kręgów społecznych i odmowę miejsca w społeczności. Praktyka tatuaży karnych trwała do XVII wieku.

Rosnąca popularność tatuaży ozdobnych w tym okresie spowodowała, że ​​znaki karne w pewnym stopniu straciły na znaczeniu – dodatkowo mogły być łatwiej zakryte przez przestępcę ozdobnym wzorem.

japoński tatuaż na brzuch

Ten obrót wydarzeń doprowadził do powstania związku kulturowego między tatuażami a przestępczością zorganizowaną. W szczególności rozległe tatuaże wiązały się z Yakuza – japońskimi klanami mafijnymi, które, jak to bywa, zaczęły się formować mniej więcej w tym samym czasie (XVII w.).

Duże tatuaże, szczególnie wzory pokrywające całe plecy, stały się znakiem rozpoznawczym Yakuzy – dla członków były one symbolem męskości, siły, odwagi i bycia poza prawem.

Japoński tatuaż

Zakaz tatuażu

Styl tatuaży, który uznaliśmy za japoński, ma swoje początki w okresie Edo (1600-1867). Jak już wspomnieliśmy, XVII wiek to czas, w którym tatuaże zaczęły zyskiwać na popularności w Japonii. Wynika to w dużej mierze z rozwoju technologii druku, który umożliwił pojawianie się w publikacjach obrazów dzieł sztuki i wytatuowanych osób.

japoński tatuaż na plecach

Narodził się trend na tatuaże dekoracyjne, który został ostatecznie stłumiony przez rząd, który w 1868 r. ogłosił, że tatuaże są nielegalne. To sprawiło, że związek między przestępczością a tatuażami stał się jeszcze silniejszy: najpierw przestępcy byli wytatuowani wbrew ich woli, a potem wybierali tatuaże, wbrew prawu . Posiadanie tatuażu uczyniło cię z definicji przestępcą!

Japoński tatuaż

Powód, dla którego tatuaże stały się nielegalne w Japonii w tym konkretnym momencie, jest związany nie tyle z przestępczością, co z utrzymaniem dobrej opinii publicznej. Mniej więcej w tym czasie kraj zaczął otwierać swoje granice dla krajów zachodnich.

Ponieważ tatuaże były już postrzegane jako niesmaczne i nieodpowiednie, Japonia zakazała ich, aby kraj wydawał się wyrafinowany i cywilizowany dla zachodnich gości.

Japoński tatuaż

Tatuaże we współczesnej Japonii

Chociaż tatuowanie ponownie stało się legalne w Japonii w 1948 roku, praktyka ta jest nadal w dużej mierze niemile widziana. Co ważne, tatuaże zostały zalegalizowane nie przez rząd Japonii, ale przez siły okupacyjne – więc zmiana prawa nie była autonomiczną decyzją Japonii, a raczej została wymuszona na tym kraju.

Piętno społeczne, w dużej mierze oparte na idei związku tatuaży z działalnością przestępczą, pozostaje w Japonii namacalne. Dla osób mieszkających w kraju posiadanie tatuaży może utrudnić lub uniemożliwić znalezienie pracy lub być postrzeganym jako szanowany członek społeczeństwa.

tatuaż japońskiego smoka

Turyści często są zaskoczeni, że nawet dzisiaj wiele miejsc publicznych w Japonii zabrania tatuaży. Baseny, sale gimnastyczne, łaźnie i zajazdy mają pełne prawo do odmowy wstępu wytatuowanym klientom – a wielu faktycznie to robi.

Jak zapewne się domyślasz, wszystko to oznacza, że ​​jeśli masz nadzieję pojechać do Japonii, aby uzyskać autentyczny japoński tatuaż, niestety najprawdopodobniej będziesz musiał zmienić swoje plany. Obecna sytuacja prawna w Japonii jest taka, że ​​tylko lekarze mogą stosować tatuaże. Artyści tatuażu działają oczywiście w Japonii, ale robią to nielegalnie i „pod ziemią”.

Japoński tatuaż

Kluczowe elementy japońskich tatuaży

Tradycyjne japońskie tatuaże są bogate w symbolikę, często wykorzystują wizerunki zwierząt i kwiatów. Jest to odzwierciedlenie znaczenia natury, prawdziwej i mitycznej, w kulturze japońskiej. Postacie i portrety są również mocno eksponowane, zwykle w bardzo szczególnym stylu.

Jak już widzieliśmy, druk drzeworytów miał duży wpływ na tradycyjne tatuaże – i ten styl rysowania przeniósł się z ilustracji z XVII wieku.

Japoński tatuaż

Zwierzęta i stworzenia w japońskich tatuażach

Najpopularniejsze zwierzęta i stworzenia, które pojawiają się w tradycyjnych japońskich tatuażach, to:

  • Tatuaż smoka – smok to mityczne stworzenie, które odgrywa bardzo ważną rolę w kulturze japońskiej. W przeciwieństwie do Zachodu, gdzie smoki są symbolami zaciekłości i siły, na Wschodzie uważa się je za obrońców ludzkości. Szczególnie w Japonii smoki symbolizują mądrość i życzliwość – a ich siła ma służyć dobru ludzkości, a nie do zniszczenia. Są związane z siłami wiatru i wody.Japoński tatuaż
  • Feniks tatuaż – feniks jest powszechnym elementem wielu stylów tatuażu i jest czymś w rodzaju fenomenu kulturowego – większość głównych kultur i mitologii na świecie dotyczy stworzenia podobnego do feniksa. Feniks jest mitycznym stworzeniem, które podobno żyje przez wieki, a następnie podpalił się, by odrodzić się ponownie z własnych popiołów. Kultura japońska odnosi się do feniksa jako Ho-Oo lub Hou-Ou – Ho/Hou to samiec, a Oo/Ou to samica. Podobnie jak w innych kulturach, w mitologii japońskiej ognisty ptak jest symbolem odrodzenia i triumfu. Przynosi szczęście i kojarzy się z okresami prosperity i bogactwa. Nic dziwnego, że żywiołową siłą reprezentowaną przez feniksa jest ogień.Japoński tatuaż
  • Tatuaż ryb koi – koi to rodzaj karpia, hodowanego specjalnie ze względu na ich kolorowe łuski. Zdolność koi do pływania pod prąd (pod prąd) dała początek wielu legendom i symbolicznym skojarzeniom. W kulturach Wschodu kojarzą się z odwagą, determinacją, siłą i pokonywaniem przeszkód. Jedna z chińskich legend mówi, że jeśli ryba koi dopłynie do wodospadu znanego jako „Smocza Brama” na Żółtej Rzece, zostanie nagrodzona za swoją wytrwałość i zamieniona w smoka. Koi są również kojarzone z yin i yang – starożytnym chińskim symbolem pozornie przeciwstawnych sił, które uzupełniają się i uzupełniają. Istnieją nawet twierdzenia, że ​​symbol yin i yang w rzeczywistości ma przedstawiać parę koi. Żywiołem karpi koi jest oczywiście woda.Japoński tatuaż
  • Tatuaż tygrysa – tygrysy zajmują ważne miejsce w kulturach Wschodu – w Japonii są jednym z czterech świętych zwierząt – Biały Tygrys ma strzec Zachodu kraju. (Jeśli się zastanawiasz, pozostałe trzy to smok, ptak i czarny żółw.) Symbolizują siłę i odwagę oraz mają chronić ludzkość przed złymi duchami, chorobami i pechem. Żywiołem tygrysa jest wiatr.
  • Tatuaż węża – podobnie jak tygrysy i smoki, w japońskiej mitologii wąż jest obrońcą ludu. Jest również związany z atrybutami mądrości, szczęścia, siły i zmiany. Ze względu na sposób, w jaki węże zrzucają skórę, są również związane z ideami regeneracji, leczenia i środków leczniczych.
  • Tatuaż Fu-Dog (Shishi/Komainu) – Fu-Dogi to chińskie lwy stróżujące – po japońsku znane są jako Shishi (lew) lub Komainu (lew pies). Są tradycyjnym chińskim ornamentem architektonicznym, zwykle przybierającym formę dużych posągów. Wyglądające jak lwy ze spiczastymi psimi uszami, posągi zostały umieszczone przed pałacami, grobowcami i innymi budowlami. Uważano, że Fu-Dogi zapewniają mityczną ochronę przed złem. Samce Fu-Dogi są przedstawione z jedną łapą trzymającą piłkę – reprezentującą rządy nad światem. Samice Fu-Dogi mają na plecach lwiątko i są symbolem wychowania. Ogólnie symbolika Fu-Dogów obraca się wokół idei ochrony, siły, powodzenia i odwagi.20c08001ea47e3c640cdf0a4a48d3f6d

Inne pomysły na projekt japońskich tatuaży

Chociaż mitologiczne stworzenia i zwierzęta są jednymi z najczęściej pojawiających się elementów w japońskich tatuażach, nie są one jedyną opcją – a w każdym razie nie muszą być przedstawiane samodzielnie. Inne kluczowe elementy projektu obejmują:

  • Tatuaż czaszki – podobnie jak wąż i smok, czaszka jest kolejnym przykładem symbolu, który miałby negatywne konotacje na Zachodzie, ale jest postrzegany jako pozytywna reprezentacja w kulturach Wschodu. W japońskich tatuażach czaszka reprezentuje nie tylko śmierć, ale naturalny cykl życia. Są również postrzegane jako symbole zmiany i czci dla przodków.
  • Maska demona tatuaż – maski demonów często pojawiają się w japońskiej sztuce tatuażu, choć konkretnie, nie są demonami w ścisłym tego słowa znaczeniu. W języku japońskim są one znane jako maski Oni – ze słowem Oni oznaczającym ogra lub trolla. Symbolika Oni jest złożona i może wydawać się sprzeczna. Z jednej strony są znani z tego, że są źli, z drugiej niektórzy mogą działać jako obrońcy. Na przykład mnich, który po śmierci zostaje Oni, aby chronić swoją świątynię, byłby postrzegany jako „dobry” Oni. Jeśli zdecydujesz się na tatuaż Oni, osobiste znaczenie tego symbolu będzie pozostawione Twojej kreatywności i perspektywie. Innym wariantem maski demona jest Hannya – żeńska wersja Oni.Japoński tatuaż
  • Woda – przeglądając naszą galerię japońskich tatuaży, natkniesz się na wiele wzorów przedstawiających wodę – zazwyczaj w formie fal. Fale są powszechną cechą sztuki japońskiej w ogóle, więc nic dziwnego, że ten element został przeniesiony na tatuaże. Fale symbolizują siłę i ruch. Wiążą się one również z pojęciem samego życia – nieustanne przypływy i odpływy wody oraz jej zdolność do zmiany siły (silne prądy kontra łagodne fale) mają przypominać wzloty i upadki egzystencji.
  • Kwiaty – najczęstszym elementem kwiatowym w sztuce japońskiej, w tym w tatuażach, jest kwiat wiśni. Poznasz je jako małe, delikatne, różowe kwiaty, które tak często pojawiają się w japońskich wzorach. To kolejna ważna i wyjątkowa część japońskiej kultury. Ich znaczenie to empatia i wrażliwość. Kwiaty wiśni są oszałamiająco piękne, ale nie kwitną długo i są niezwykle delikatne – jest to postrzegane jako metafora życia i moralności. Chociaż same kwiaty wiśni są popularnym wyborem japońskich tatuaży dla kobiet, często są również przedstawiane jako dodatkowe elementy w tym, co można by uznać za bardziej męskie tatuaże.

Japoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuaż (2)Japoński tatuaż (1)

Miejsca docelowe

Styl japońskich tatuaży określa je jako stosunkowo duże. Mały projekt po prostu nie odda niezbędnych elementów i estetyki w rozpoznawalny sposób.

Dzięki zarówno rzeczowym, jak i popularno-kulturowym przedstawieniom japońskich tatuaży – szczególnie tych noszonych przez Yakuzę – plecy są najczęściej umieszczane. Tradycyjne japońskie tatuaże obejmują całe plecy, od karku do kości ogonowej. Ponieważ japońskie projekty są duże, odważne i bardzo szczegółowe, tył jest również idealną przestrzenią, aby oddać im sprawiedliwość.

Niektórzy idą o krok dalej i wybierają konstrukcję na całe ciało lub na pełną górną część ciała. Często wybierane są również japońskie tatuaże na rękawach i półrękawach.

Nowoczesne projekty mogą mieć bardziej „lekki” wygląd – na przykład pojedyncza gałązka kwiatu wiśni. Te projekty nie przybierają formy dużego płaskiego obrazu i są delikatniejsze niż tradycyjny styl. Dzięki temu można je lepiej dostosować do mniejszych projektów.

Ostatnie słowa

Chociaż historia Japonii związana z tatuażami jest pełna negatywnych skojarzeń, nieporozumień i powiązań z przestępczością, nie można zaprzeczyć, że japońska sztuka tatuażu jest jedną z najlepszych na świecie. Zawsze nasycone głęboką symboliką i trzymające zunifikowany, niepowtarzalny styl, japońskie tatuaże to doskonały wybór szczególnie dla osób poszukujących dużego wzoru.

Ponieważ symbolika ma tak wielkie znaczenie w sztuce japońskiej, dobrze jest dokładnie przemyśleć opcje projektowe, aby upewnić się, że znaczenie tatuażu jest zgodne z twoimi wartościami i efektem, który chcesz osiągnąć. Tatuator specjalizujący się w sztuce japońskiej pomoże Ci w stworzeniu odpowiedniego dla Ciebie projektu. W międzyczasie przygotowaliśmy ogromną galerię japońskich wzorów tatuaży dla kobiet i mężczyzn, aby pomóc Ci w zdobyciu pomysłów.

Japoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuażJapoński tatuaż

armtat

ramię-tat

backtat

piękna

czarny

kwitnienie

kasztan

uroczy

ciemny

smok

Twarz

fasetat

klepsydra

japońskie wzory tatuaży-1

japońskie wzory tatuaży-2

japońskie wzory tatuaży-3

??????????????????????

japońskie wzory tatuaży-6japońskie-tatuaż-wzory-7

japońskie-tatuaż-wzory-8

japońskie wzory tatuaży-9

japońskie wzory tatuaży-11

japońskie-tatuaż-wzory-12

japońskie wzory tatuaży-13

japońskie wzory tatuaży-14

japońskie wzory tatuaży-16

japońskie wzory tatuaży-17

japońskie wzory tatuaży-18

japońskie wzory tatuaży-19

japońskie wzory tatuaży-21

japoński-tatuaż-wzory-22

japońskie-tatuaż-wzory-27

japoński-tatuaż-wzory-28

japońskie-tatuaż-wzory-32

japońskie-tatuaż-wzory-33

japońskie wzory tatuaży-34

japońskie-tatuaż-wzory-37

japońskie wzory tatuaży-39

japońskie wzory tatuaży-40

japońskie-tatuaż-wzory-41

japońskie-tatuaż-wzory-42

japońskie-tatuaż-wzory-44

katana

koi

koitat

śliczny

dolna część pleców

maskaŁadny

zarys

czerwony

ramię

rękawa

mały

żołądek