150 tradycyjnych wzorów tatuaży starej szkoły

Tatuaże starej szkoły lub tradycyjne amerykańskie tatuaże są podstawą sztuki tatuażu w świecie zachodnim.

Ten styl od prawie stu lat należy do najpopularniejszych i najbardziej fascynujących ruchów.

Nawet rozwój nowych trendów i technik nie położył kresu panowaniu klasycznego amerykańskiego tatuażu marynarskiego.

tatuaże marynarza Jerry'ego

W tym artykule zamierzamy zbadać historię i znaczenie tatuaży starej szkoły.

Dzielimy się również niektórymi z naszych ulubionych projektów – zarówno oryginalnymi oldschoolowymi tatuażami, jak i bardziej nowoczesnymi projektami, które zainspirowali.

Historia oldschoolowych tatuaży amerykańskich

Chociaż jest dowód że różne kultury na całym świecie praktykowały tatuowanie przez tysiące lat, ta forma body art dotarła stosunkowo długo do Europy i Ameryki Północnej.

Dopiero w XVIII wieku europejscy marynarze zaczęli robić sobie tatuaże. Najwcześniejsze dowody dotyczą załogi brytyjskiego kapitana Jamesa Cooka.

Podczas swoich rejsów po Pacyfiku żeglarze byli tatuowani przez lokalne społeczności.

tatuaże marynarza Jerry'ego

W ten sposób dla Europejczyków, a później dla Amerykanów tatuaże stały się domeną żeglarzy: tylko marynarze dotarli do takich rejonów jak Polinezja, gdzie łatwo było zrobić sobie tatuaż. ten pierwszy biznes tatuażu w USA. nie otworzy się dopiero w 1870 r.

Ale tatuaże, które żeglarze otrzymali w Polinezji i innych odległych częściach świata, były inne niż to, co teraz określamy jako tatuaże starej szkoły.

Na przykład większość tatuaży polinezyjskich była wzorami plemiennymi podobnymi do tych, które nosili tubylcy.

Więc jakie są amerykańskie tradycyjne tatuaże??

To, co teraz nazywamy „tatuażami starej szkoły”, lub klasycznymi projektami tatuaży, zaczęło pojawiać się na początku XX wieku i osiągnęło swój rozkwit w latach 30. i 40..

Były to stosunkowo proste projekty, wykorzystujące kolor i odważne czarne kontury. Co ważne, cieniowania było mało lub wcale – wypełnienie było w większości solidne.

Oprócz czerni paleta pierwotnie zawierała tylko trzy inne kolory: czerwony, żółty i zielony. Później fioletowym tuszem zaczęli używać również artyści.

Wiele osób uważa, że ​​aby tradycyjny amerykański tatuaż wyglądał dziś autentycznie, należy trzymać się tylko tych kolorów.

tatuaże marynarza Jerry'ego

Jeśli chodzi o tradycyjne amerykańskie wzory tatuaży, niektóre były bardziej popularne niż inne – częściowo dlatego, że miały specyficzne znaczenie dla żeglarzy.

Przykłady tradycyjnej sztuki tatuażu obejmują między innymi jaskółki, gwiazdki, szpilki, sztylety, kotwice, rekiny i motywy hawajskie. Przyjrzymy się tym zszywkom tatuaży starej szkoły bardziej szczegółowo w następnej sekcji.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że te proste projekty mają do opowiedzenia fascynującą historię. A ta historia zaczyna się od legendy tatuażu, Normana Collinsa – lepiej znanego jako Sailor Jerry.

Sailor Jerry – ojciec oldschoolowych tatuaży

Norman Collins – wkrótce znany jako Sailor Jerry – urodził się w 1911 roku w Reno w stanie Nevada. Kiedy był nastolatkiem, Collins zaczął podróżować po kraju pociągami towarowymi.

Wtedy zaczęła się jego pasja do tatuaży. Początkowo tworzył tatuaże tylko czarnym tuszem, rysując je odręcznie za pomocą igły. W tamtych czasach tatuaże nie były tak popularne w Ameryce jak dzisiaj.

W 1927 roku Collins spotkał Giba „Tattsa” Thomasa, innego legendarnego artystę tatuażu, który nauczył go obsługi maszynki do tatuażu. Wkrótce potem wstąpił do marynarki wojennej.

tumblr_njxfrkcmEG1qasqa8o1_1280

Podczas służby Sailor Jerry podróżował do Chin i Japonii, gdzie rozwinął pasję do tradycyjnej sztuki azjatyckiej. Był pierwszym mieszkańcem Zachodu, który uczył się od chińskich i japońskich artystów tatuażu, co pomogło mu rozwinąć własny charakterystyczny styl.

Ten styl jest tym, co znamy jako tatuaże starej szkoły. W latach 30. Sailor Jerry opuściła marynarkę i zaczęła pracować jako tatuatorka na Hawajach.

Następnie, w latach 40., II wojna światowa sprowadziła na te tereny tysiące amerykańskich żołnierzy. Tak się składa, że ​​studio tatuażu Sailor Jerry’s znajdowało się w pobliżu Pearl Harbor.

To był punkt zwrotny dla amerykańskiej sztuki tatuażu: tysiące żołnierzy na przepustce na lądzie w Honolulu zaczęło odwiedzać studio Sailor Jerry. Wkrótce tatuaże Sailor Jerry były znane na całym świecie.

tatuaże marynarza Jerry'ego

W ten sposób Norman Collins był pionierem amerykańskich klasycznych wzorów tatuaży.

Było to jednak tylko jedno z jego osiągnięć. Słynie z tego, że zawsze pracował nad poprawą swojej techniki, korespondując z japońskimi mistrzami tatuażu, nawet w czasach otwartej wrogości między Japonią a Stanami Zjednoczonymi.

Studiował także elektronikę i udoskonalał sposób działania maszynek do tatuażu, a także wprowadził użycie fioletowego tuszu w klasycznych amerykańskich tatuażach.

tatuaże marynarza Jerry'ego

Inne godne uwagi postacie

Nieprawdziwe byłoby stwierdzenie, że Norman Collins był w pojedynkę odpowiedzialny za popularyzację klasycznych amerykańskich projektów.

Przed i po Sailor Jerry było wielu innych artystów tatuażu, którzy przyczynili się do stworzenia tego stylu. Gus Wagner, Amund Dietzel, Herberta Hoffmana, Bert Grimm i jego uczeń Bob Shaw to tylko niektóre z najważniejszych postaci w ruchu.

Warto również wspomnieć o Ed Hardy i Mike Malone, uczniach i legendach Sailor Jerry. To dla nich Collins opuścił studio tatuażu w Honolulu przed śmiercią w 1973 roku.

tatuaże marynarza Jerry'ego

Old schoolowe znaczenia tatuaży

Uzbrojeni w zrozumienie kontekstu i historii klasycznych tatuaży, możemy w pełni docenić amerykańskie tradycyjne znaczenia tatuaży.

Ustaliliśmy, że tuż przed i po II wojnie światowej te tatuaże były znakami marynarzy w marynarce wojennej i nie tylko. Później – od lat 50. do 80. – tatuaże w Ameryce były przejawem kontrkultury, często o charakterze kryminalnym.

Jak w przypadku każdego innego rodzaju tatuażu, projekty oldschoolowe często mają osobiste znaczenie i tylko użytkownik zna ich pełne znaczenie. Mimo to klasyczne projekty Sailor Jerry mają uniwersalne znaczenie wykraczające poza osobisty poziom znaczenia.

tatuaże marynarza Jerry'ego

Na przykład, ponieważ kultura żeglarza jest bogata w przesądy, często tatuaże służyły jako ochrona przed określonymi niebezpieczeństwami, które może napotkać marynarz.

Wiele projektów oznaczało również osiągnięcia, takie jak dotarcie do charakterystycznego miejsca lub przepłynięcie określonej liczby mil.

Projekty mogą również wskazywać pozycję żeglarza w hierarchii załogi, jego status lub rangę.

Wiele projektów zawiera wstążkę. Można tam umieścić napis, na przykład imię i nazwisko, datę lub jednowyrazową wypowiedź. Zwroty takie jak „Śmierć przed hańbą” lub „W drodze do domu” również były często dodawane.

W tamtych czasach większość tatuaży starej szkoły była projektami flash. Flash to projekt wyświetlany w katalogu lub na ścianie studia tatuażu, wielokrotnie wykorzystywany przez wielu klientów. Zasadniczo jest to przeciwieństwo niestandardowego projektu.

tatuaże marynarza Jerry'ego

Przyjrzyjmy się konkretnym tradycyjnym znaczeniom tatuaży, nakreślając szczegóły najważniejszych wzorów.

Tatuaże statków

Jak można się spodziewać, statek reprezentuje wszystkie aspekty życia marynarza. W końcu cała egzystencja marynarza związana jest ze statkiem, na którym pracują.

tatuaże marynarza Jerry'ego

Dla marynarza statek to coś więcej niż miejsce pracy. Reprezentuje również wolność i przygodę, jakiej doświadczają podczas żeglowania.

Kiedyś tatuaż z w pełni uzbrojonym statkiem oznaczał, że marynarz podróżował wokół Przylądka Horn w Chile.

tatuaże marynarza Jerry'ego (1)

Ważny kamień milowy na trasie Clipper – tradycyjnej trasie żeglarskiej między Europą a Dalekim Wschodem, Australią i Nową Zelandią – Przylądek Horn słynął z wyjątkowo niebezpiecznych warunków żeglarskich.

tatuaże marynarza Jerry'ego

Tatuaże z kotwicą

Kotwice należą do oldschoolowych projektów tatuaży, które przetrwały przemiany w sztuce tatuażu przez dziesięciolecia. W dzisiejszych czasach są tak samo popularne w tatuażach – we wszystkich stylach, od geometrycznych po akwarelowe – jak kiedyś w heydey Sailor Jerry.

Kotwica reprezentuje ochronę, stabilność i bezpieczeństwo. Na aktywnym statku to najsilniejszy symbol bezpieczeństwa w życiu marynarza.

tatuaże marynarza Jerry'ego

Dziś kotwice nadal mają takie samo znaczenie w tatuażach. Reprezentują ideę bezpieczeństwa, a także symbolizują uziemienie i równowagę.

Często tradycyjne tatuaże z kotwicą zawierały również imię dziewczyny lub żony marynarza lub słowo „mama”.

To świadectwo tego, jak dana osoba „uziemia” marynarza. Może też być przypomnieniem kogoś, kto czeka na nich z powrotem na lądzie.

tatuaże marynarza Jerry'ego

Ponadto symbol kotwicy w tatuażu marynarza odnosi się do osiągnięcia stopnia bosmana lub wodza. Może również oznaczać kamień milowy przepłynięcia przez Atlantyk.

Połykanie tatuaży

Świetny przykład małych tradycyjnych tatuaży, jaskółki – jak kotwice – są nadal bardzo popularne.

tatuaże marynarza Jerry'ego

Te małe ptaki słyną z tego, że w ramach swoich wędrówek pokonują duże odległości i zawsze wracają do domu. Jako takie stanowią dla marynarza bezpieczny powrót do domu.

Oldschoolowe tatuaże jaskółki są również oznaką osiągnięć marynarza. Kiedy tatuaże stały się popularne, nowi żeglarze, którzy mieli wyruszyć w morze, otrzymali projekt jaskółki.

tatuaże marynarza Jerry'ego

Później każda jaskółka reprezentowała przepłynięcie 5000 mil. W niektórych kręgach wskazywali, że marynarz podczas swoich podróży przekroczył równik.

Niektóre miejsca na tatuaże jaskółki mają swoje szczególne znaczenie.

Wytatuowana na piersi para jaskółek ma zanieść duszę marynarza do nieba, jeśli utonie. Tymczasem jaskółka na grzbiecie dłoni wskazuje na dobrego wojownika na pięści.

Podobnie jak wszystkie ptaki, jaskółki mogą być również symbolami wolności w tatuażach dowolnego stylu. Ponieważ łączą się w pary na całe życie, reprezentują także jedną prawdziwą miłość.

Tatuaże serca

Życie marynarza to długie okresy spędzane poza domem. Tatuaż serca jest przypomnieniem bliskich.

tatuaże marynarza Jerry'ego

Tatuaż serca – często z imieniem – to sposób na zabranie ukochanej osoby w podróż.

tatuaże marynarza Jerry'ego

Tatuaże gwiazd

Charakterystyczna gwiazda żeglarska jest ważnym elementem tatuaży w starym stylu.

gwiazda tatuaż

Ten symbol przedstawia Gwiazdę Polarną, używaną jako główny punkt odniesienia w żegludze morskiej. To także nawiązanie do róży kompasu – linii wskazujących kierunki kardynalne północy, południa, wschodu i zachodu.

Dlatego jest dosłownie gwiazdą przewodnią. Tatuaż to talizman na szczęście dla żeglarza, odzwierciedlający nadzieje na bezpieczny powrót do domu i przypominający o tym, co ważne.

Dla niektórych żeglarzy tatuaże z gwiazdami żeglarskimi reprezentują pewne osiągnięcia i doświadczenia. Na przykład przepłynięcie pewnej ilości mil może gwarantować wykonanie tatuażu z gwiazdą lub przeżycie szczególnie niebezpiecznej podróży.

Dwie gwiazdki żeglarskie na piersi są oznaką dobrego wojownika i ostrzegają innych, by nie zadzierali z marynarzem. Co ciekawe, prawdopodobnie wynika to z sygnału świetlnego, który statek wyświetla innym jako rozkaz ustąpienia i ustąpienia miejsca – świecą się światła na prawej i lewej burcie.

Podobnie, niektóre relacje mówią, że czerwone i zielone gwiazdki żeglarskie na piersi marynarza oznaczają, że wygrał bójkę barową w zagranicznym porcie.

Tatuaże z rekinami

W tradycyjnych tatuażach rekiny symbolizują to, co marynarz przezwyciężył i co jest gotów zrobić.

Reprezentują siłę charakteru i ciała, a także cechy bycia zaciekłym i niepowstrzymanym.

tatuaże marynarza Jerry'ego

Tatuaże z rekinami były również urokami ochronnymi. Gdyby marynarz wpadł do wody, tatuaż z rekinem miałby go chronić przed zjedzeniem przez prawdziwego rekina.

Tatuaże z orłem

Orły w oldschoolowych tatuażach zwykle reprezentują Amerykę.

Sailor Jerry często wykorzystywał w swoich projektach orły, często w towarzystwie amerykańskiej flagi. Mówi się, że dla niego orzeł przedstawiał wyidealizowaną wersję Ameryki”..

tatuaże marynarza Jerry'ego

Ogólnie rzecz biorąc, orły symbolizują także wolność i odwagę. Ponieważ latają tak wysoko na niebie z ziemi, reprezentują połączenie człowieka z boskością.

jakiś orzeł zabijający węża jest również częstym motywem w oldschoolowych tatuażach. Nic dziwnego, że ten projekt zwykle reprezentuje wojnę.

tatuaże marynarza Jerry'ego

Może to być prawdziwy konflikt między dwoma narodami lub bytami fizycznymi lub może oznaczać starcie metaforyczne. Czasami oznacza wewnętrzny konflikt między dwiema stronami charakteru jednej osoby.

Orły zwykle reprezentują pozytywne, godne podziwu cechy, a węże często kończą szorstko – symbolizując między innymi zdradę i kłamstwa. Z tego powodu ten projekt może reprezentować triumf dobra nad złem.

Co ciekawe, Herb Meksyku przedstawia orła pożerającego grzechotnika. Zainspirowany jest legendą, według której Aztekowie mieli zbudować nowe miasto w miejscu, gdzie zobaczyli orła zjadającego węża.

Tatuaże węża

Węże, jak właśnie widzieliśmy, są często negatywnym symbolem. W dużej mierze ze względu na nie do pozazdroszczenia rolę, jaką wąż odgrywa w Biblii, węże są kojarzone z kłamstwami i zdradą.

tatuaże marynarza Jerry'ego

Jednak na przestrzeni wieków było wiele pozytywnych skojarzeń z wężami w różnych kulturach.

W tatuażach starej szkoły węże zwykle oznaczają niebezpieczeństwo. W szczególności niebezpieczeństwo, jakie żeglarz może przedstawiać po przekroczeniu granicy. Służą zatem jako symbole ochronne przed złem i zdradą.

W swoich tatuażach węży Sailor Jerry najczęściej przedstawiała kobry, zwykle w połowie ataku.

Konie faraona

Ten klasyczny projekt całkowicie zadziwia większość ludzi, ponieważ jego znaczenie nie jest od razu jasne.

W rzeczywistości tradycyjny tatuaż przedstawiający głowy trzech koni – zawsze ułożonych w ten sam wzór – jest nawiązaniem do Biblii.

W szczególności do koni faraona, które pojawiają się, gdy Mojżesz zamyka Morze Czerwone. Nie zważając na burzę i niestabilne wody, konie szarżują w pościgu.

Chociaż technicznie jest to odniesienie do Biblii, ten projekt tatuażu niekoniecznie odzwierciedla silną wiarę religijną.

Powszechnie przyjmuje się, że projekt Konie faraona oznacza hart ducha, determinację i siłę w obliczu przeciwności. Symbolizuje również tęsknotę za wolnością i triumf ducha.

Zauważysz, że w tych tatuażach konie są zawsze pokazywane w ten sam sposób. Szczególna kompozycja projektu pochodzi z XIX-wiecznego obrazu Johna Fredricka Herringa Sr.

tatuaże na brzuchu

tumblr_n0w1pxe1yB1qbwi2go1_1280

Tatuaże świni i kurczaka

To dziwne połączenie, które zasługuje na szersze wyjaśnienie.

Historie mówią, że podczas wraków, jeśli na pokładzie znajdował się żywy inwentarz – na przykład zwierzęta hodowlane – to one miały największe szanse na przeżycie.

Może się to wydawać sprzeczne z intuicją – w końcu świnie nie wydają się większości ludzi najlepszymi pływakami. (Ani kurczaki, jeśli o to chodzi.)

tatuaże marynarza Jerry'ego

Chodzi jednak o to, że zwierzęta takie jak świnie i kurczaki były trzymane w drewnianych skrzyniach transportowych. Gdyby statek został zniszczony, skrzynie te utrzymałyby się na powierzchni – ratując w ten sposób zwierzęta, podczas gdy marynarze mogliby zginąć.

Stąd pochodzi ta para tatuaży. Tradycyjnie tatuaż świni należy umieścić na lewej stopie, a kurczaka (lub koguta) na prawej. Razem uchronią marynarza przed utonięciem, gdyby statek został zniszczony.

Tradycyjne tatuaże w stylu hawajskim

Jeśli czytałeś powyżej historię oldschoolowych amerykańskich tatuaży, obecność hawajskich motywów prawdopodobnie Cię nie zaskoczy.

Sailor Jerry osiadła na Hawajach po opuszczeniu marynarki wojennej i spędziła tam większość swojego życia, pracując jako tatuatorka. Hawajskie motywy były częścią jego charakterystycznego stylu i pozostały popularne w szerszej tradycji starej szkoły.

Dla marynarzy i żołnierzy hawajski klasyczny tatuaż – często przedstawiający dziewczynę hula – może po prostu oznaczać, że stacjonują na Hawajach.

Pin up girl tatuaże

Pin upy były niezwykle popularne podczas II wojny światowej, często wykorzystywane w oficjalnej propagandzie wojennej. Ich obecność w klasycznych tatuażach jest w większości tylko odzwierciedleniem czasu.

tumblr_mpin1b2pQI1rc7f1ko1_1280

Dla marynarzy tatuaże pin up mogą być przypomnieniem konkretnej kobiety w domu lub po prostu być stałą alternatywą (lub dodatkiem!) do plakatu pin up.

Ostatnie słowa

W oldschoolowych tatuażach jest więcej niż na pierwszy rzut oka. Ogromna gama znaczeń i znaczeń jest z pewnością pociągająca, podobnie jak aura przygody, którą reprezentuje życie marynarza – oznaczane przez tatuaż w stylu vintage.

Mamy nadzieję, że jesteś teraz dobrze przygotowany, aby zdecydować się na własny oldschoolowy tatuaż. Przejrzyj poniższą galerię, aby uzyskać bardziej tradycyjne pomysły na tatuaż i inspiracje wizualne!

tatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'ego

tatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'ego (2)tatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'egotatuaże marynarza Jerry'ego (3)

tumblr_mul7onDcL51r9ow28o1_500tumblr_nbuxnivGIz1sek7x9o2_400tumblr_ngnv54fuLU1sy77edo1_1280tumblr_nhm4l9e5AX1qzabkfo1_1280tumblr_ni8au7iP6Q1r7s2kso1_1280tumblr_ni8az6FTeq1r7s2kso1_1280tumblr_ni8otxzBWz1qdeo1ko1_1280tumblr_nj2qki9Jx21scmex7o1_1280tumblr_nj5opwNBy51r7s2kso1_1280 tumblr_ltinklGtft1qhri6lo1_1280 tumblr_mmjjv064Te1qcmz1jo1_1280 tumblr_mnkwruK5Kx1qcmz1jo1_1280 tumblr_mo17as641E1rmcd1ao1_1280  tumblr_mote4zF6291qbwi2go1_1280  tumblr_mpjdkwWkzX1qbwi2go1_1280 tumblr_mpje4lEO1P1qcmz1jo1_1280 tumblr_mq4bdjEV9K1qcmz1jo1_1280 tumblr_mzvebmqoez1qe7wgwo1_1280 tumblr_n0w1ecTODj1qbwi2go1_1280  tumblr_n1yl7cPvjG1qcmz1jo1_1280 tumblr_n2yibs6ZH71qcmz1jo1_1280 tumblr_n5z4znNpXB1qbwi2go1_1280 tumblr_n06wwnEr4S1s5tiuoo1_1280  tumblr_n30s7zRQ1n1qbwi2go1_1280  tumblr_njxtzj1IXy1qhjrkjo1_1280  tumblr_nk6go0nLyD1s7zsjoo1_1280 tumblr_nk6go2Pf1y1s7zsjoo1_1280 tumblr_nk6q8am2B01tjhf0go1_1280 tumblr_nk6r8rffDp1rn3yyfo1_1280  tumblr_nk753cCvkw1u43vwbo1_1280  tumblr_nkc133ABkE1rmt2dho1_1280 tumblr_nkfawvBvU21r7s2kso1_1280 tumblr_nkfujnB6fm1s7zsjoo1_1280 tumblr_nkfv9fg1qZ1s7zsjoo1_1280  tumblr_nki4u8Hf8n1s7zsjoo1_1280  tumblr_nkop2qqE4b1qasqa8o1_1280 tumblr_nhciw49u8S1rhc8xfo1_1280