150 wspaniałych wzorów tatuaży sowa i ich znaczenia

Szukasz inspiracji do tatuażu sowy? Przedstawiamy niektóre z najbardziej niesamowitych pomysłów na projekt i wyjaśniamy ich znaczenie.

tatuaż sowa i kwiaty

Spośród wszystkich tatuaży o tematyce ptaków, sowy z pewnością będą jednymi z najpopularniejszych tematów – obok kolibrów i wron.

Te piękne, tajemnicze stworzenia tworzą naprawdę doskonałe tatuaże – częściowo ze względu na to, jak wspaniale wyglądają w niemal każdym stylu, a częściowo dlatego, że istnieje szereg fascynujących znaczeń związanych z sową jako symbolem.

sowa tatuaż na ramieniu

W tym artykule przyjrzymy się kulturowemu znaczeniu sowy, aby odkryć znaczenie tatuaży sowa.

Omówimy również niektóre z najpopularniejszych pomysłów na tatuaże z motywem sowy i przejrzymy ogromną galerię inspirujących projektów!

Tatuaż akwarela sowa na udzie

Znaczenie tatuażu sowy

Jako symbol, sowa jest kluczową częścią większości światowych kulturowych systemów wierzeń i mitologii.

Z tego powodu wzór sowy może oznaczać cały szereg rzeczy, w zależności od kontekstu, w którym ptak jest przedstawiony, i oczywiście własnej interpretacji wybranego wzoru tatuażu przez daną osobę..

sowa tatuaż na przedramieniu

Mądrość

Sowy symbolizują przede wszystkim mądrość, intelekt oraz wartość uczenia się i wiedzy.

Możemy to łatwo zaobserwować we współczesnym życiu codziennym – sowy często pojawiają się na szkolnych projektach, nietrudno też znaleźć kreskówkowe przedstawienia sów z książkami lub w okularach.

sowa rękaw

Jedno z możliwych źródeł tego związku między sowami a mądrością sięga starożytnej Grecji i bogini Ateny.

Była boginią mądrości, która według Homera straciła cierpliwość do swojego pierwszego ptaka – wrony – za bycie zbyt frywolnym.

Atena zdecydowała się zastąpić wronę sową, widząc odpowiednio mądre i poważne.

sowa tatuaż na nodze

Szczególnym gatunkiem sowy, który stał się symbolem Ateny, była Athene noctua (zwróćcie uwagę na pierwszą część nazwy…), Pójdźka.

Ten typ sowy był wówczas powszechnie spotykany w Grecji, w tym w ważnych miejscach, takich jak Akropol.

tatuaż na klatce piersiowej sowy

Ochrona

Tatuaże sowy mogą również oznaczać ochronę i czujność, ponieważ sowy są często postrzegane jako symbol tych pojęć i działają jako strażnicy.

Ta symbolika ponownie prawdopodobnie wywodzi się ze starożytnej Grecji – jako symbol Ateny, sowa była postrzegana jako obrońca, który towarzyszył greckim armiom na wojnie.

Sowa przelatująca nad żołnierzami przed bitwą została uznana za znak gwarantowanego zwycięstwa.

sowa tatuaż na górnej części pleców

Przez pewien czas greckie monety (tetradrachmy) przedstawiały Atenę po jednej stronie i sowę po drugiej. Dzięki obecności na pieniądzach sowa miała bacznie obserwować ateński handel.

Niektóre plemiona indiańskie również postrzegały sowy jako symbol ochrony. Na przykład lud Dakota Hidatsa wierzył, że Sowa Burrowing jest duchem opiekuńczym w szczególności dla wojowników.

Tymczasem Indianie Lenape wierzyli, że marzenie o sowie oznacza posiadanie jej jako opiekuna.

sowa tatuaż na brzuchu

W Japonii uważa się, że sowy przynoszą szczęście i chronią przed cierpieniem. Japońskie słowo oznaczające sową, fukro, można zapisać na dwa sposoby: jeden w dosłownym znaczeniu szczęścia, drugi w znaczeniu ochrona.

Ta gra słów zaowocowała popularnością dekoracji w kształcie sowy i talizmanów na szczęście.

W Azji Środkowej wierzono, że pióra z piersi i brzucha puchacza północnego są amuletami chroniącymi dzieci i zwierzęta gospodarskie przed złymi duchami.

Tatuaż Sowa z potomstwem

Mieć nadzieję

Zdolność sowy do widzenia w tym, co postrzegamy jako całkowitą ciemność, stworzyła związek między tym ptakiem a nadzieją.

Innym znaczeniem tatuażu sowy jest bycie pozytywnym i zmotywowanym oraz wytrwałe w dążeniu do osiągnięcia swoich marzeń i celów.

Podstawowym skojarzeniem jest to, że jeśli sowa potrafi odnaleźć drogę w całkowitej ciemności, ty też możesz znaleźć drogę do celu, nawet jeśli ścieżka nie jest jeszcze widoczna.

Życie pozagrobowe

Podobnie jak wiele nocnych stworzeń, sowy mają również skojarzenia z pojęciami ciemności, śmierci i świata podziemnego.

Sowy w tatuażach mogą zatem być również symbolem życia pozagrobowego, duszy i podobnych idei.

Wśród plemion indiańskich znowu było wiele osób, które wierzyły, że sowy mają powiązania ze śmiercią i życiem pozagrobowym. Na przykład Indianie Apaczowie uważali, że sen o sowie oznacza zbliżającą się śmierć.

sowa łapacz snów tatuaż na ramieniu

Istnieje również tendencja w niektórych legendach i mitologiach do kojarzenia sów z duszami w taki czy inny sposób.

Indianie Mojave wierzyli, że poszczególne osobniki stają się sowami po śmierci, podczas gdy plemię Newuk wyznaje bardziej konkretną wiarę: odważni i cnotliwi stają się po śmierci sowami rogatymi, a nikczemni stają się płomykówkami..

Rdzenni Amerykanie z Sierras uważali, że zadaniem Wielkiej Sowy Rogatej było schwytanie dusz zmarłych i zabranie ich do podziemi.

Indiańskie plemię Hopi wierzyło, że Sowa Burrowing jest symbolem boga zmarłych i obrońcą podziemi.

Straszny akwarela sowa tatuaż

Przemiana

Tatuaże sowy mogą również symbolizować przejście z jednej fazy życia do drugiej. Śmierć, z którą czasem są kojarzeni, nie musi być śmiercią dosłowną, fizyczną – niektórzy interpretują to szerzej, jako „koniec”.

Może to oznaczać koniec jednego okresu w Twoim życiu przed początkiem kolejnego lub poważną zmianę, przez którą przeszedłeś – lub masz zamiar przejść.

Tak jak sowy chronią żywych i prowadzą zmarłych, uważa się, że prowadzą nas przez zmiany i przejścia.

tatuaż na palec sowy

magia

Sowy mają silny związek z magią i zjawiskami nadprzyrodzonymi. Tatuaż sowy może oznaczać połączenie z niezwykłością, wiarą – lub pragnieniem wiary – w sferach wykraczających poza tę.

To połączenie sięga starożytnych mitologii i prawdopodobnie ma dość proste pochodzenie – noc zawsze była czasem, w którym ludzkość zrównała się z nieznanym, niezbadanym, niezbadanym i tajemniczym.

Również mądrość, z jaką kojarzą się sowy, obejmuje pojęcia starożytnej wiedzy, do której nigdy nie mieliśmy dostępu.

sowa tatuaż na udzie

Na przykład starożytni Rzymianie wierzyli, że sowy mogą wyrządzać zło – sprowadzać klątwy i nieszczęścia.

Sposobem na zneutralizowanie tego zła było zabicie sowy i przybicie jej do drzwi domu – mając nadzieję, że martwy ptak w pierwszej kolejności zapewni ochronę przed nieszczęściem, które spowodował.

Ten dziwny zwyczaj przetrwał w XIX wieku – w angielskim folklorze przybijanie sowy do drzwi stodoły odstraszałoby zło i światło.

W wielu częściach świata, tak odległych jak Wielka Brytania i Japonia, uważano kiedyś, że sowy potrafią przewidzieć pogodę i, w niektórych mitach, przyszłość – czerpiąc z ich związku z nadprzyrodzonym i dostępu do zapomnianej wiedzy.

Tatuaż sowa z łapaczem snów

Tatuaże śnieżnej sowy

Sowy śnieżne są, jak sama nazwa wskazuje, w większości białe – z kilkoma czarnymi piórami przeplatanymi wśród białych.

Ogólnie rzecz biorąc, sowy śnieżne mają takie samo znaczenie jak inne sowy w tatuażach, chociaż ich biały kolor służy podkreśleniu pewnych aspektów ich symboliki.

Biały to kolor czystości, niewinności, duchowości i oświecenia. Istnieje pewne zazębienie się tych znaczeń i znaczeń sów w ogóle, ale sowa śnieżna symbolizuje w szczególności iluminację, zrozumienie i czystość ducha. To także symbol wytrzymałości i marzeń oraz zdolność do osiągania naszych celów.

Prosty tatuaż z latającą sową

Sowy w kulturze popularnej

Sowy zyskały na popularności w zachodniej kulturze w ostatnich latach dzięki serii Harry’ego Pottera, w której są one wyróżniane jako pożyteczne zwierzęta domowe – nośniki listów i paczek.

Tatuaże sowy są popularne wśród fanów Harry’ego Pottera, zwykle przedstawiane w sposób, który wiąże się z książkami lub filmami – z sową przedstawioną z listem lub w towarzystwie innych obrazów o tematyce Harry’ego Pottera, takich jak różdżki lub magiczne symbole używane w Serie.

sowa tatuaż na dolnej nodze

Nadrzędną symboliką sowy we współczesnej kulturze Zachodu jest nadal mądrość – zwłaszcza w kreskówkach i opowiadaniach dla dzieci sowy są niezależne, mądre, spokojne i pełnią rolę przewodników lub konsultantów dla innych postaci. Stały się symbolami edukacji, nauki i inteligencji.

Niefortunna prawda jest taka, że ​​badania wykazały, że sowy nie są bardziej inteligentne niż przeciętny gatunek ptaków – nie wykazują szczególnych zdolności intelektualnych, a w dziale sprytu znacznie przewyższają je krukowate (wrony i kruki)..

Tatuaż akwarela sowa na boku

Popularne pomysły projektowe

Wysoce charakterystyczne i charakterystyczne sowy pasują do niemal każdego stylu tatuażu. Niektóre z najpopularniejszych pomysłów to:

  • Akwarela – choć pióra sów są zazwyczaj w odcieniach szarości i brązu, w zależności od gatunku szczególnie popularne są kolorowe tatuaże sów. Nadaje to abstrakcyjny i artystyczny charakter klasycznemu wizerunkowi nocnego ptaka. Tatuaże akwarelowe zwykle mają czarny kontur w stylu szkicu, z delikatną kolorystyką, która ma przypominać wygląd świeżego malarstwa akwarelowego.
  • 3D – Tatuaże 3D charakteryzują się fotorealistycznym wyglądem. Doświadczeni artyści stosują staranne cieniowanie i rozjaśnienia, aby temat tatuażu wyglądał jak najbardziej realistycznie. Sowy nie stanowią dużego wyzwania, jeśli chodzi o uzyskanie realistycznego obrazu, ale nadal warto wybrać artystę z udokumentowanym doświadczeniem w tym stylu. Powstały tatuaż będzie przyciągający wzrok, niepowtarzalny i skomplikowany – realizm wymaga dużej ilości detali.
  • Geometryczny – styl geometryczny polega na wykorzystaniu prostych linii i kropek, tworzących geometryczne kształty, zazwyczaj ułożone w idealnie symetryczny sposób. Zwierzęta są bardzo popularnym tematem geometrycznych tatuaży. W tym stylu sowy są zwykle przedstawiane twarzą do przodu, aby umożliwić artyście stworzenie symetrycznego obrazu.
  • Tatuaż sowy i zegarka – ponieważ sowy symbolizują m.in. przejście, przedstawienie ich czymś wskazującym na upływ czasu może to znaczenie podkreślić. Popularne wybory to klepsydry i zegarki kieszonkowe.
  • Tatuaż sowy i gwiazd – ponieważ sowy są ptakami nocnymi i zazwyczaj widuje się je w nocy, warto pokazywać je w tatuażach obok gwiazd. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli weźmiemy pod uwagę symboliczne znaczenie gwiazd – osiągnięcie, doskonałość i marzenia – i to, jak dobrze uzupełnia znaczenie projektu sowy. Może to działać jako sowa i gwiazda (gwiazdy) jako dwa oddzielne elementy w jednym projekcie lub poprzez umieszczenie tła nocnego nieba za obrazem sowy.
  • Minimalistyczny  – ponieważ sowy są tak charakterystyczne, są świetnym tematem do bardzo małych tatuaży – które z konieczności muszą być stosunkowo proste, aby dobrze wyglądać po wykonaniu. Wytatuowane na czarno, czasami używając nie więcej niż kilku linii, te małe tatuaże z sową mogą zmieścić się praktycznie wszędzie – nawet w przestrzeniach tak małych jak palec lub przestrzeń za uchem.

Prosty tatuaż z sową

Przewodnik rozmieszczania

Jedną z rzeczy, które sprawiają, że sowy są tak wspaniałymi tematami tatuażu, jest ich charakterystyczność. Nawet w najbardziej schematycznej, podstawowej, minimalistycznej formie wciąż są rozpoznawalne jako sowy.

Oznacza to, że projekt z motywem sowy może technicznie mieć dowolny rozmiar. Mówimy „technicznie”, bo oczywiście wszystko zależy od złożoności i stopnia skomplikowania planowanego projektu.

Skomplikowane obrazy z dużą ilością szczegółów nie będą dobrze wyglądać, gdy zostaną wykonane na zbyt małym obszarze i będą się źle starzeć.

kolorowy tatuaż sowy na udzie

Jeśli jesteś otwarty na pomysł wykonania dużego lub średniego tatuażu, rozważ obszary o odpowiedniej wielkości, takie jak plecy, klatka piersiowa, biceps, udo lub ramię. Sposób, w jaki tatuażowa sowa zajmuje przestrzeń, będzie również miał wpływ na to, jak zrównoważony będzie tatuaż.

Na przykład, jeśli chcesz uzyskać wzór sowy w górnej części pleców lub klatki piersiowej, rozważ wybór obrazu sowy w locie z rozpostartymi skrzydłami. Skutkuje to poziomym projektem, który dobrze pasuje do tego rodzaju przestrzeni.

czarna sowa tatuaż

Małe tatuaże sowy będą musiały być stosunkowo proste – najlepiej całe czarne z niewielkim lub żadnym cieniowaniem. Zapewni to, że linie nie będą się rozmazywać i wchodzić na siebie, ani w czasie tatuowania, ani później, gdy tatuaż zaczyna się starzeć.

Oczywiście mały tatuaż można umieścić w dowolnym miejscu – choć ważne jest, aby zastanowić się, czy podoba Ci się efekt wizualny dużej „pustej przestrzeni” (niewytatuowanej skóry) wokół projektu. Większość ludzi wybiera małe obszary na małe tatuaże – np. nadgarstka, karku lub kostki.

Czarna sowa tatuaż na przedramieniu

Akwarela sowa z tatuażem z cytatemTatuaż akwarela sowa

Tatuaże akwarelowe sowy i różowe kwiatyTatuaż akwarela sowa o północyTatuaż akwarela sowaTribal Sowa TatuażMałe sowy na gałęziach TatuażeMała sowa na skórze tatuażu

Cętkowany szczegółowy tatuaż sowyTatuaż musująca sowa na udzieMała sowa tatuaż na stopieTatuaż Mała Sowa na KostceProsta sowa z tatuażem z klejnotówProsty tatuaż sowa z kwiatem wiśniProsty tatuaż sowa na tylnej części nogiTatuaż nieśmiałych sów na gałęziach drzewStraszna Sowa, Czaszka i Diamentowe TatuażeStraszna latająca sowa tatuażTatuaż różany łapacz snów sowaTatuaż Realistyczny Sowa z Czerwonymi RóżamiTatuaż Realistyczny Sowa z Czerwonymi RóżamiPrzysłowia tatuaż na ramieniu sowaŁadna sowa tatuażTatuaż Różowa Sowa MagnoliaTatuaż sowa z czaszką z przoduTatuaż sowa z pomarańczowymi liśćmi

Sowa z zielonymi liśćmi TatuażeSowa z kwiatem na gałęzi tatuaż na plecachTatuaż sowy z łapaczem snów na ramieniuTatuaż sowa z czarnym księżycem i różąTatuaż sowa z czarnym księżycem i różąTatuaż Sowa z SercemSowa akwarela tatuaż na przedramieniuTatuaż sowa z tłem kwiatowymSowa tatuaż na nadgarstkuSowa tatuaż dla entuzjastówKształt sowy z tatuażem Galaxy PrintSowa idealna do tatuażu z bokuSowa na wierzchu tatuażu jeleniaTatuaż sowa na piórzeTatuaż sowa na kolorowych geometrycznych liniachTatuaż sowa na klatce piersiowej na czaszceTatuaż sowa na gałęzi kwitnącej wiśniTatuaż sowa na gałęzi z kwiatamiSowa przytulająca czaszkęSowa trzymająca zamek i klucz tatuażTatuaż sowa trzymająca rybęTatuaż sowa trzymająca zegarTatuaże Sowa, Kwiat i MotylTatuaż na twarzy sowyTatuaż sowa, motyl, czaszka i zegarWyjątkowo szczegółowy tatuaż sowa na ramieniuOzdobny tatuaż czarnej sowyTatuaż pomarańczowa sowa z czerwonymi różamiTatuaż mitologicznej sowy trzymającej kluczTatuaż sowy zarządzany psotamiTatuaż sowy o północyMehendi sowa tatuaż na udzieProjekt tatuażu sowa z pół rękawaPół ciała sowy na tatuażu na ramieniuWspaniała sowa z klejnotami, kwiatami i tatuażami motyliGeometryczne sowy tatuaże na ramieniu kobietyGeometryczny tatuaż sowa na gałęziTatuaż na ramieniu w pełni księżyca i sowyTatuaże latające brązowa sowaSzczegółowy tatuaż z poważną sową na ramieniuSzczegółowy tatuaż sowa z geometrycznymi liniami i klejnotamiSzczegółowy tatuaż z czarną sowąSłodka nieśmiała sowa akwarela tatuażSłodka sowa z tatuażem Dream CatcherSłodka sowa tatuaż na plecachSłodka stara sowa z tatuażem Dream CatcherSłodka niebieska sowa tatuaż na klatce piersiowejSłodka niebieska sowa tatuaż na ramieniuSłodki tatuaż 3D sowaKreatywnie szczegółowy tatuaż sowyTatuaż para sowa z zamkiem i sercemTatuaż sowa Colorsplash na gałęziTatuaż kolorowy sowa na tylnej nodzeTatuaż kolorowy sowaTatuaż na środku pleców kolorowy sowaBrązowa mała sowa z tatuażem o dużych oczachNiebieska sowa z tatuażem w pełni księżycaBłękitny Kolor Splash Geometryczny Tatuaż SowaCzarna sowa z różową wstążką TattooCzarna sowa tatuaż na przedramieniuTatuaż czarno-biała sowaCeltycki tatuaż z czarnym atramentemPiękne kwiaty na tatuażu sowaPiękny kolor Splash sowa tatuażMała sowa z małym księżycem i tatuażem z cytatemTatuaż na stopie małej sowy siedzącej na gałęziTatuaż Tribal Sowa ZwierzątNiesamowita grafika tatuażu sowaNiesamowicie słodki tatuaż sowyTatuaż 3D SowaLatająca sowa 3DSowa rękawCzarne tatuaże na brzuchu z gniewną sowąTatuaż Sowa Zawsze Kocham Cię

tatuaż sowy na rękę sowa tatuaż na szyi tatuaż sowy w świetle księżyca sowa tatuaż na talii magiczna sowa tatuaż na plecach tatuaż sowa ogrodowa Tatuaż sowy melisy duży tatuaż sowy na plecach 3d tatuaż sowy tatuaż sowy na ramię tatuaż czaszki sowy i niedźwiedzia nigdy nie trać nadziei tatuaż sowy mała sowa tatuaż na ramieniu tatuaż sowa z kreskówek tatuaż czaszki sowy tatuaż sowy dziecka tatuaż kwiat wiśni i sowa tatuaż czarno-biały sowa kolorowy tatuaż sowy ładny tatuaż na plecach sowy tatuaż na plecach mini sowy 3d tatuaż na klatce piersiowej sowy Tatuaż na klatce piersiowej akwareli sowy sowa tatuaż na boku kolorowy tatuaż sowy na ramieniu ramię kolorowe sowa tatuaż tatuaż z szerokimi plecami sowy tatuaż z podwójną sową czarno-biały tatuaż sowy na ramię tatuaż na twarzy sowy sowa tatuaż na zielonym tle ostra sowa tatuaż 3d tatuaż na twarz bicepsa sowy tatuaż na ramieniu akwarela sowa tatuaż na ramieniu z atramentem sowy tatuaż z czerwoną sową i zegarkiem kieszonkowym sowa tatuaż udo dziewczyny wszystkie drogi prowadzą do domu tatuaż sowy prosty tatuaż sowy sowa i kluczowy tatuaż sowa i klucz kolorowy tatuaż na udzie dziewczyny kolorowy tatuaż sowy na górnej części pleców akwarela sowa tatuaż kobieta tatuaż sowy łopatki ramię sowa tatuaż kobieta kobieta tatuaż sowa łopatka ramię sowa tatuaż kobieta 3d zły tatuaż na twarzy sowy kwiat wiśni i słodki tatuaż sowy sowa i czaszka na tatuażu chłopca palec serdeczny sowa tatuaż tatuaż na ramieniu plemiennej sowy tatuaż sowa i w zegarku tatuaż serca i sowy sowa z tatuażem w okularach tatuaż z piórami i sową sowa w locie z kluczowym tatuażem tatuaż z czerwoną sową tatuaż z zegarem i sową na plecach humanoidalny tatuaż sowy sowa tatuaż łopatka tatuaż egipskiej sowy kreskówkowy tatuaż sowy tatuaż pary serca i sów sowa tatuaż uda kobieta sowa i książki tatuaż tatuaż z dużymi oczami sowy niebieska sowa w okularach tatuaż niebieska sowa tatuaż na ramię 1985 tatuaż sowy na przedramieniu tatuaż sowy górnej klatki piersiowej środkowy palec sowa tatuaż niebieska sowa w okularach i naszyjnik w kształcie serca tatuaż z całym tyłem sowy kreskówka mała sowa tatuaż tatuaż na szyi sowy duży klucz i mały tatuaż sowy tatuaż na całej klatce piersiowej kolorowy sowa