150 najpopularniejszych wzorów tatuaży z henny

TZdobądź niesamowite pomysły na tatuaż z henny dzięki naszemu przewodnikowi projektowemu. Prezentujemy nasze ulubione przykłady i wyjaśniamy ich znaczenie.

tatuaże z henny na rękach

Wykonane z barwnika produkowanego z rośliny henny tatuaże z henny są bezbolesną i tymczasową alternatywą dla tradycyjnego tatuażu.

W tym artykule przeprowadzimy Cię przez historię i znaczenie tatuaży z henny i odpowiemy na wszystkie często zadawane pytania dotyczące tej formy sztuki ciała.

Zebraliśmy również ogromną galerię tatuaży z henny, aby zaprezentować najpopularniejsze wzory!

tatuaże z henny na obu rękach

Co to jest henna?

Henna ma postać proszku pozyskiwanego z wysuszonych i zmielonych liści rośliny Lawsonia inermis, zwanej również drzewem henny.

Zmieszana z płynem i nałożona na skórę pozostawia bordowy (czerwono-brązowy) „tatuaż” lub plamę, która z czasem całkowicie zanika.

Najwcześniejsze znane zastosowanie henny do celów sztuki ciała sięga epoki brązu (około 3200–600 pne), gdzie była używana przez młode kobiety we wschodniej części Morza Śródziemnego podczas festiwali i uroczystości.

Nawet dzisiaj tatuaże z henny są ważną częścią uroczystości weselnych w Azji i na Bliskim Wschodzie – choć najczęściej kojarzą się one konkretnie z Indiami, gdzie znane są jako mehndi.

tatuaż z henny na jednej ręce

W Indiach wzory mendhi są malowane na dłoniach i stopach zarówno panny młodej, jak i pana młodego przed ślubem. Uważa się, że przyniesie to parze długie i szczęśliwe małżeństwo.

Obecnie tatuaże z henny są również atrakcją turystyczną dla tych, którzy odwiedzają kraje, w których tatuowanie z henny jest powszechną praktyką, takich jak Indie czy Maroko.

Dla osób, które myślą o wykonaniu trwałego tatuażu, ale nie są w pełni zaangażowane lub przekonane, henna może być świetnym sposobem na „przetestowanie” ich pomysłu i projektu.

Jako tymczasowa i bezbolesna alternatywa, tatuaż z henny może pomóc Ci zdecydować, czy czujesz się komfortowo z trwałym tatuażem i czy Twój projekt i umiejscowienie są zdecydowanie dla Ciebie.

henna

Ale czy henna nie jest czarna??

Nie. Nie ma czegoś takiego jak czarna henna – henna zawsze powoduje plamy w odcieniach brązu lub czerwieni, nigdy czarnych. Czarna „henna” to sztuczny produkt zawierający chemikalia, które mogą powodować ciężką reakcję alergiczną, a nawet trwałe blizny. (Poważnie.)

Mieszaniny używane do tymczasowych tatuaży podobnych do czarnej henny mogą zawierać wiele rzeczy, których naprawdę nie chcesz na skórze, takich jak benzyna, rozcieńczalnik do farb i chemiczny PPD.

Jeśli myślisz o zrobieniu tatuażu z henny, a tatuaże wykonane przez artystę wyglądają na całkowicie czarne, bezpieczniej może być poszukać kogoś innego, kto zrobi twój tatuaż.

tatuaż z henny indyjskiej

Jak zrobić tatuaż z henny?

Obecnie henna sprzedawana jest w postaci proszku, który należy wymieszać z wodą, herbatą lub sokiem z cytryny, aby uzyskać płynną konsystencję.

Olejki eteryczne lub inne składniki, takie jak miód lub cukier, można również dodać, aby poprawić przyczepność do skóry. Mieszanka henna musi odpoczywać do 48 godzin, zanim zostanie użyta.

Istnieje wiele sposobów nakładania mieszanki na skórę, w zależności od kultury i tradycji regionalnych – oraz techniki artysty.

Niektórzy artyści używają małego worka do szprycowania (takiego, jakiego używa się do ozdabiania ciast), inni używają do rysowania na skórze patyczka wielkości wykałaczki zanurzonej w hennie, a jeszcze inni używają strzykawki (szczególnie powszechnej w Maroku).

tatuaż z henny na ramieniu

Po nałożeniu pastę należy pozostawić na skórze przez co najmniej cztery do sześciu godzin w celu uzyskania ciemnego i trwałego koloru. Po wyschnięciu pasta kruszy się ze skóry, pozostawiając czerwonawo-brązową plamę.

Aby pasta nie wysychała zbyt szybko, niektórzy artyści dodają do mieszanki miód lub cukier. Inną metodą jest nałożenie mieszanki cukru i cytryny na gotowy projekt, aby dłużej utrzymać wilgoć.

Czy możesz to zrobić w domu??

Chociaż na całym świecie jest wielu artystów, którzy są profesjonalistami w stosowaniu tatuaży z henny, niektórzy ludzie decydują się na spróbowanie swoich sił w narysowaniu własnego tatuażu henną w domu. Jeśli czujesz się kreatywny, nie ma powodu, aby tego nie spróbować!

henna pod ręką

Chociaż wiele sklepów sprzedaje pastę z henny gotową do nałożenia na skórę, podstawowa henna w proszku jest również szeroko dostępna. Proszek jest również używany do innych celów, takich jak farbowanie włosów lub brwi.

Ponieważ wstępnie zmieszane pasty mogą zawierać dodatki chemiczne, zazwyczaj najlepiej jest kupić naturalną hennę w proszku i zrobić pastę w domu – w końcu wystarczy dodać płyn i ewentualnie cukier.

Wykonując własny tatuaż henną w domu, pamiętaj, że henna może poplamić tkaniny, a nawet paznokcie. Dlatego najlepiej chroń swoją odzież i noś rękawiczki, jeśli to możliwe.

henna na grzbiecie dłoni

Jak długo trwa tatuaż z henny??

Tatuaże z henny są najbardziej żywe świeżo po aplikacji i z czasem blakną. Czas, po którym projekt zacznie blaknąć, zależy od trzech głównych czynników:

 • Przygotowanie – jeśli powierzchnia skóry została odpowiednio przygotowana przed nałożeniem henny, tatuaż prawdopodobnie utrzyma się dłużej. Zaleca się umycie, złuszczenie, a w razie potrzeby ogolenie okolicy przed aplikacją.
 • Jakość henny – to jest całkiem proste – im lepszy proszek henny, tym dłużej tatuaż będzie wyglądał świeżo. Jeśli puder wygląda na wyblakły, prawdopodobnie będzie stary i przez to mniej żywy od samego początku.
 • Opieka postpenitencjarna – woda, mydło i tarcie przyczynią się do szybszego blaknięcia tatuażu z henny. Jeśli to możliwe, unikaj zwilżania lub mycia obszaru, aby tatuaż pozostał dłużej żywy.

Ogólnie rzecz biorąc, tatuaże z henny mogą wyglądać świeżo nawet przez dwa tygodnie. Następnie będą stopniowo zanikać w ciągu kolejnych dwóch tygodni.

Jeśli użyjesz naturalnej (brązowej) henny, tatuaż prawdopodobnie przybierze czerwonawy odcień podczas blaknięcia.

henna na palcach

Czy możesz usunąć tatuaż z henny??

Chociaż tatuaże z henny z czasem same znikają, można przyspieszyć proces blaknięcia.

Obecnie na rynku nie ma produktów przeznaczonych specjalnie do usuwania henny i nie ma możliwości natychmiastowego usunięcia henny. Możesz jednak skorzystać z domowych metod, które pomogą szybciej zniknąć tatuażowi, takich jak:

 • Peelingi – nałożenie peelingu złuszczającego na obszar kilka razy w ciągu kilku dni usunie martwe komórki naskórka i pobudzi wzrost nowych komórek, co spowoduje szybsze blaknięcie tatuażu.
 • Sok cytrynowy – uważana za najlepszą naturalną metodę przyspieszenia procesu blaknięcia, aplikacja soku z cytryny na skórę znacznie rozjaśni kolor henny.
 • Słona woda – jeśli masz tatuaż z henny na dłoni lub stopie, rozważ moczenie go w słonej wodzie na 20 minut. Użyj ciepłej wody, aby upewnić się, że sól całkowicie się rozpuściła.

Chociaż niektóre źródła sugerują stosowanie wybielacza, chloru, sody oczyszczonej lub pasty do zębów w celu usunięcia tatuażu z henny, generalnie nie jest to zalecane. Chociaż metody te mogą być skuteczne, niosą ze sobą ryzyko podrażnienia skóry – w szczególności wybielacz może powodować poważne podrażnienia i oparzenia. Najlepiej pozostać po bezpiecznej stronie i trzymać się naturalnych metod opisanych powyżej.

tatuaż z henny na wyciągnięcie ręki

Co oznaczają tatuaże z henny??

Tatuaże z henny służą przede wszystkim do dekoracji. Jak wspomniano powyżej, w niektórych kulturach są one częścią uroczystości społecznych, szczególnie zaślubin. Indie, Maroko, Iran i Tunezja to tylko niektóre przykłady krajów, których kultura wiąże się z koncepcją używania tatuaży z henny jako symboli szczęścia i szczęścia dla młodej pary.

Tatuaże z henny wykonywane na dłoniach są uważane za symbol umiejętności dawania i otrzymywania błogosławieństw. Tymczasem tatuaże na wierzchu dłoni są symbolem ochrony. Często wybierane są również tatuaże z henny na stopach – w tradycji indyjskiej stopy są wysoce duchowym miejscem łączącym ciało, umysł i ducha z ziemią.

przykład tatuażu z henny

Chociaż istnieje ogromna różnorodność między projektami henny, a większość z nich jest całkowicie abstrakcyjna, istnieją projekty z rozpoznawalnymi elementami i specyficznymi znaczeniami. Popularne symbole henny to:

 • Wzory paisley – prawdopodobnie najczęstszy rodzaj tatuażu z henny, symbolizujący szczęście i płodność
 • Sahasrara – czakra korony w tradycji hinduskiej to kwiat lotosu z setkami płatków, tradycyjnie ułożony w 20 warstw. Symbolizuje czystość i jedność duszy z boskością
 • Ptaki – ogólnie uważa się, że ptaki są posłańcami między niebem a ziemią. Poszczególne gatunki ptaków mogą mieć swoje symboliczne znaczenie w projektach henny – na przykład łabędź symbolizuje sukces, a paw kojarzy się z pięknem
 • Kwiatowe wzory – kwiaty w hennie symbolizują szczęście i radość. Winorośle i liście, często wybierane do ślubnych tatuaży z henny, są symbolem oddania i witalności
 • Ważki i motyle – oba te elementy symbolizują zmianę i odrodzenie w projektach henny
 • Gady – zarówno węże, jak i jaszczurki kojarzą się z poszukiwaniem oświecenia
 • Oczy – w praktyce henny oko jest najczęściej symbolem ochrony

Wraz z rozpowszechnieniem się tatuaży z henny w świecie zachodnim i popularyzacją jako atrakcja turystyczna i forma „pamiątki”, tradycyjne wzory nie są obecnie jedynym wyborem. Często używane są plemienne wzory, podobnie jak podstawowe symbole występujące we wszystkich formach sztuki tatuażu.

tatuaż z hennytatuaż z hennytatuaż z hennytatuaż z hennytatuaż z hennytatuaż z hennytatuaż z hennytatuaż z hennytatuaż z hennytatuaż z hennytatuaż z hennytatuaż z henny

tatuaż z hennytatuaż z hennytatuaż z henny1389670_109964202686121_1014363639_n10903186_792923030820193_1615062478_n11247856_726772310783768_1099450019_n11351792_1630283360568767_621209611_n11375165_1479678472351585_141295765_ntatuaż z hennytatuaż z hennytatuaż z hennytatuaż z hennytatuaż z hennytatuaż z hennytatuaż z henny11426668_1624597567781203_1620967531_n11428705_993050720727031_1966520225_n11820597_878015238986142_870780918_ntatuaż z hennytatuaż z hennytatuaż z hennytatuaż z hennytatuaż z hennytatuaż z henny11820609_411591802372785_1994472290_n11821853_1651172075129956_1356206168_n11856741_506396329519332_942565322_n11875408_1626593397588044_1201454630_n11881603_433349550123285_1528261792_ntatuaż z hennytatuaż z hennytatuaż z hennytatuaż z henny

1-henna-projekt-na-stóp600_450 2-mehndi-freehand-tatuaż600_800 3-tara__s_henna__d_foot600_402 4-henna-ręka600_450 5-henna-ręce-do-bursztynu600_600 6-henna-ręce600_527 7-niestandardowa-henna-kwiatowy-tatuaz600_450 8-sabrina_henna_palm_588_700  10-henna-projekt600_415 11-henna-tatuaż600_966 12-henna-ręka-tatuaż600_508 13-henna-ręka-projekt600_427 14-pawie-henna-tatuaż600_800 15-tymczasowe-tatuaże600_450 16-prenatalna-henna600_903 17-henna-na stopie600_450 18-ambereens-ślubna-henna600_427 19-sakinas-ślubna-henna600_579 20-stopowa-henna-art600_450 21-henna-dla-gosci600_450 22-hinne-tatuaż-design600_771 23-nicolette-henna-szczebel_534_800 24-tradycyjna-kwiatowa-henna-na-ręce600_800  26-sha-savla-henna-design-na-nogi-nogi600_768 27-henna-na-nogach600_800 28-aupoman-hk-henna-tattoo-hand600_397 29-aupoman-hk-henna-tatuaż-ręka-2600_400 30-piękna-henna-back600_902 31-henna-stegozaur-kwiaty-na-grzbiecie600_450 32-lot-henna600_878 33-henna-design-na-mojej-dlonie600_450 34-hawaje-henna600_456 35-arabskie-mehndi-projekty-na-ręce600_450 36-arab-mehndi-design-for-hands_520_686 37-henna-wesele-ręce600_450 38-henna-na-ręce-i-plecy_576_592 39-kwiatowo-motylkowa-henna-na-grzbiecie600_425 40-henna-nogi-fessi-fusion-design-by-fatima600_896 41-henna-róża-tył_558_1024 42-rejs-henna600_450 43-mckennas-zumba-tattoo600_450 44-stopowy tatuaż z henny 600_450 45-henna-tatuaz-stóp600_696 46-henna-tatuaz-na-stopach600_450 47-mehndi-henna600_450 48-henna-tatuaż-ręka-projekt600_520 49-stopowy-zdobiony-henną600_514 50-henna-nadgarstek600_430 A_henna_estetyczna1 All_grown_up_and_married Wzory Mehndi dla nowożeńców Dhulan-Mehndi-Tapeta1 Henna_Dekoracja henna-piękna henna-mehndi-desing-hd-tapeta-2013 tatuaż z henny henna-tatuaż-ręka henna-tatuaże-2 henna-tatuaże-3 henna-tatuaże-4 henna-tatuaże-5 henna-tatuaże-6 henna-tatuaże-7 henna-tatuaże-8 henna-tatuaże-9 henna-tatuaże-10 henna-tatuaże-11 henna-tatuaże-12 henna-tatuaże-13 henna-tatuaże-14 henna-tatuaże-15 henna-tatuaże-16 henna-tatuaże-17 henna-tatuaże-18 henna-tatuaże-19 henna-tatuaże-20 henna-tatuaże-21 henna-tatuaże-22 henna-tatuaże-23 henna-tatuaże-24 henna-tatuaże-25 henna-tatuaże-26 henna-tatuaże-27 henna-tatuaże-28 henna-tatuaże-29 henna-tatuaże-30 henna-tatuaże-31 henna-tatuaże-32 henna-tatuaże-33 henna-tatuaże-34 henna-tatuaże-35 henna-tatuaże-36 henna-tatuaże-37 henna-tatuaże-38 henna-tatuaże-39 henna-tatuaże-40 henna-tatuaże-41 henna-tatuaże-42 henna-tatuaże-43 henna-tatuaże-44 henna-tatuaże-45 henna-tatuaże-46 henna-tatuaże-47 henna-tatuaże-48 henna-tatuaże-50 henna-tatuaże-51 henna-tatuaże-52 henna-tatuaże-53 henna-tatuaże-54 henna-tatuaże-55 henna-tatuaże-56 henna-tatuaże-57 henna-tatuaże-58 henna-tatuaże-59 henna-tatuaże-60 Mehendi_decoration_on_feet mehndi Mehndi_amk Tell_Arab_-_Frauen_beim_Hennabemalen