Ako odstrániť kliešť? – Tipy a dôležité informácie

Kliešte sú malé tvory podobné hmyzu, ktoré žijú v silne zalesnených alebo trávnatých oblastiach. Keď prechádzate takýmito oblasťami, jedno alebo viac kliešťov sa vám môže prichytiť na koži a živiť sa krvou. Napriek tomu, že väčšina kliešťov neprenáša choroby, existujú aj také, ktoré môžu spôsobiť vážne ochorenie. Aby ste predišli prípadnej infekcii, je dôležité odstrániť kliešťa z pokožky hneď, ako ho zbadáte. Aj keď môže byť táto situácia desivá, nie je dôvod na paniku. Hlavná vec je, že viete, ako odstrániť kliešť. Presne to vysvetľujeme v nasledujúcom …

Kliešte môžu spôsobiť ochorenie

Odstráňte kliešťové prsty Vyhnite sa uhryznutiu kliešťom

Pozor! Kliešte sú aktívne od apríla do októbra!

Odstráňte kliešťa a choďte von

Odstránenie kliešťov – čo by ste mali vedieť?

Najkritickejší čas na odstránenie kliešťa je do 24 hodín po uhryznutí. Takýmto spôsobom výrazne znížite riziko vzniku boreliózy alebo iných chorôb. Nielenže obmedzujú časový rámec prenosu baktérií, ale tiež umožňujú lekárovi rýchlejšie reagovať na akúkoľvek liečbu, ktorá môže byť potrebná..

Existujú rôzne druhy kliešťov

Kliešte odstraňujúce kliešte vo voľnej prírode

Ich tvar a veľkosť sa preto môžu veľmi líšiť

Kliešte odstraňujú kliešte rôznych veľkostí

Kliešťa odstráňte pinzetou

Technika pinzety je jedným z najbežnejších spôsobov odstránenia kliešťa. Táto metóda je jednoduchá, efektívna a čo je najdôležitejšie, bezpečná, ak je vykonaná správne.

Na odstránenie kliešťa potrebujete pinzetu s jemným hrotom 

Metóda pinzety na odstraňovanie kliešťov krok za krokom

V prípade, že potrebujete odstrániť kliešť, použite pinzetu s jemným hrotom a postupujte podľa nižšie uvedených pokynov:

  • Jemne stiahnite všetky chĺpky okolo kliešťa, aby bolo obnaženie odhalené.
  • Pinzetou uchopte hlavu kliešťa čo najbližšie k pokožke.
  • Rovným pohybom pomaly ťahajte kliešťa nahor, kým sa nevyberie z kože.
  • Po vybratí uhryznutia ho dôkladne očistite mydlom a vodou, trením alkoholu alebo jódového roztoku.
  • Kliešť opláchnite, aby bola zaistená správna likvidácia.

Správny pohyb je znázornený na obrázku

Odstráňte kliešť Správne používajte pinzetu na hryzenie kliešťa

Extra rady: Hrot pinzety sterilizujte alkoholom a kliešťa uchopte čo najbližšie k povrchu pokožky.

Rovnomerným tlakom ťahajte smerom hore. Vyhnite sa skrúteniu, stláčaniu alebo drveniu kliešťa. To môže spôsobiť, že sa im hlava alebo ústa odlomia a zostanú v koži. Keď sa to stane, pomocou pinzety odstráňte zvyšné kúsky. Ak nemôžete odstrániť zvyšok kliešťa, navštívte odborného lekára.

V žiadnom prípade by ste nemali kliešťa stláčať ani drviť

Odstráňte kliešte najlepšou metódou

Zlikvidujte kliešť. Vložte ich do zapečateného vrecka alebo nádoby, namočte kliešť do alkoholu alebo kliešťa pevne zabaľte do lepiacej pásky. Kliešťa môžete tiež uchovávať v uzavretej nádobe. To umožňuje testovanie kliešťa na ochorenie, ak sa po uštipnutí objavia akékoľvek príznaky.

Niektoré kliešte sú drobné

Ako odstrániť kliešť

Kliešte sú parazity, ktoré sa živia krvou inej živej bytosti

Tipy na odstránenie kliešťov a povrch pokožky trivia

Čo môžete urobiť, aby ste sa vyhli uhryznutiu kliešťom?

Kliešte môžu uštipnúť kedykoľvek, ale najaktívnejšie sú od apríla do septembra. Našťastie existuje veľa vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste seba a svoju rodinu ochránili pred uhryznutím kliešťom.

Kráčajte uprostred turistických chodníkov. Vyhnite sa prechádzaniu silne zalesnenými a krovinatými oblasťami s vysokou trávou.

Ak sa musíte prechádzať po silne zalesnených oblastiach, oblečte si dlhé nohavice a košele alebo blúzky s dlhým rukávom. Natiahnite si ponožky cez nohavice a košeľu si zastrčte do nohavíc, aby vám kliešte neliezli po tele. Je tiež vhodné nosiť svetlé oblečenie, aby kliešte ľahko spozorovali.

Buďte opatrní a chráňte sa pred kliešťami!

Extra tipy na odstránenie kliešťa zaškrtnite na nohaviciach

Na pokožku a odev použite repelent proti hmyzu. Uistite sa, že budete postupovať podľa pokynov na výrobku.

Keď ste vonku, vždy majte pri sebe odpudzovač hmyzu

Odstráňte kliešť Používajte repelent proti hmyzu

Po pobyte v silne zalesnených alebo krovinatých oblastiach skontrolujte svoju pokožku. Vykonajte prieskum celého tela, aby ste sa uistili, že na vás nelezú kliešte. Pretože kliešte uprednostňujú teplé a vlhké oblasti, mali by ste si prezrieť aj podpazušie, slabiny a vlasy. Mali by ste sa tiež pozrieť na svoje deti, domáce zvieratá a akékoľvek zariadenie, ktoré ste vonku používali.

Ak sa u vás objavia príznaky ako vyrážka, horúčka alebo bolesť tela do niekoľkých týždňov po uhryznutí kliešťom, mali by ste navštíviť certifikovaného dermatológa..

V tomto videu nájdete ďalšie užitočné informácie na tému “Odstraňovanie kliešťov”