Angorská vlna: zaujímavosti, vlastnosti a použitie

Angorská vlna pochádza z kožušiny angorských králikov. Vlákno má veľmi tenký, jemný priemer a lesklý efekt. Angora je jemná a luxusná ako kašmír a často sa mieša s inými druhmi vlny. Viac o tomto luxusnom druhu vlny si môžete prečítať nižšie.

Čo viete o vlne angora??

Vlastnosti priadze z angorskej vlny, aké majú druhy angorskej vlny

Kvalitná angorská vlna – vlastnosti a použitie

Priadza z vlny angorskej priadze, vlastnosti vlny angora

Čo je to angorská vlna?

Angorská vlna alebo vlákno označuje vata, ktorú králik angora produkuje. Aj keď sú ich názvy podobné, angorské vlákno sa líši od mohéru, ktorý pochádza z angorskej kozy. Angorské vlákno sa tiež líši od kašmíru, ktorý pochádza z kašmírovej kozy. Angora je známa svojou jemnosťou, tenkými vláknami a tým, čo pletiarky nazývajú svätožiara (nadýchanosť). Je tiež známa svojou hodvábnou textúrou. Vďaka dutému jadru angorského vlákna je oveľa teplejší a ľahší ako vlna.

Kvalitné angorské vlákno má priemer približne 12 až 16 mikrometrov. Matuje veľmi ľahko, dokonca aj na samotnom zvierati, ak sa o neho často nestará.

Mäkké ako králiky

Vlastnosti vlákna angorskej vlny králikov angora

Ako akcenty sa zvyčajne používa 100% angorská priadza. Sú celkom nápadné, majú príjemný vzhľad a na dotyk sa podobajú srsti. Majú najväčšie svätožiaru a teplo. Angorské vlákna sa zvyčajne miešajú s vlnou, aby poskytli pružnosti priadze, pretože angorské vlákna sú vo svojej podstate neelastické. Zmes znižuje mäkkosť a svätožiaru, ako aj cenu hotového výrobku. Komerčné pletacie priadze zvyčajne používajú 30-50% angory, aby vytvorili svätožiaru, teplo a jemnosť.

100% angorská priadza

Vlastnosti priadze z vlny Angora

Priadza z vlny angorskej priadze, vlastnosti vlny angora

Aké sú vlastnosti angorskej vlny?

Je to ľahké. Vlákna angory sú duté, vďaka čomu sú veľmi ľahké, ale neprekážajú teplu.

Angora je teplá. Dokonca môže byť teplejšia ako normálna ovčia vlna, pretože duté vlákna pôsobia ako dodatočný izolátor.

Angorská vlna je veľmi dobre cítiť.

Angora sa zvyčajne mieša s pružnejšími vláknami, aby získala určitú pružnosť.

Biely angorský králik

Vlastnosti priadze z vlny Angora, vlastnosti angorských králikov

Odkiaľ pochádza angorská vlna?

Angorská vlna pochádza z angorských králikov, ktoré sa nachádzajú takmer výlučne v Číne, s niekoľkými výnimkami v Európe, Čile a USA.

Jemne mäkký úplet vyrobený z angorskej vlny

Vlastnosti priadze z angorskej vlny z textílií z angorskej vlny

5 rôznych typov angory

Existuje päť rôznych plemien králika Angora: nemecký, anglický, francúzsky, saténový a obrovský. Každé plemeno králika angora produkuje trochu iný druh vlny.

Anglická angorská vlna: Anglická angora je najmenšia z plemien králikov Angora a má mimoriadne jemné ochranné chĺpky, ktoré sú spravidla hrubšie ako ostatné plemená králikov a chránia srsť zvierat. Ochranné chĺpky sa vo všeobecnosti nepoužívajú na konečný textil.

Francúzska angorská vlna: Francúzske králiky Angora majú hrubšie chlpy, čo znamená, že ich podsada je vlnitejšia, ale pretože sa preliepajú prirodzene, vlákna okolo ochranných chlpov sa dajú ľahko strhnúť. Zviera má veľkú svätožiarovú kožušinu, to znamená, že má navyše chmýří, a kožušina francúzskej Angory je preto veľmi vhodná pre ručné prívlače.

Angorské králiky majú husté ochranné chlpy

Priadza z vlnenej vlny Angora Vlastnosti angorskej vlny králikov angora

Saténová angorská vlna: Saténová angora neprodukuje toľko vlny ako francúzska a anglická angora, ale kožušina je veľmi lesklá a vlákno je skvelé na pradenie.

Obrovská angorská vlna: Obrovská angora je najväčšie plemeno angorských králikov a každoročne produkuje najviac vlákniny. Obrovská angora sa však prirodzene nemodlí, takže jej kožušinu treba ostrihať.

Nemecká angorská vlna: Nemecké angory sú veľmi podobné obrovským angorám v tom, že produkujú veľké množstvo vlny a neprirodzene sa neplejú.

Vlastnosti vlny angorskej králiky angora

Ako sa získava angorská vlna?

Angorská vlna sa získava v Európe, Čile, Číne a USA. Zber sa uskutočňuje až trikrát za rok (asi každé 4 mesiace) a zbiera sa trhaním, strihaním alebo zberom kožušiny..

Angorské králiky sa liahnu tri alebo štyrikrát za rok a angorská vlna sa zbiera počas obdobia znášky. Pri zbere angory sa králiky trhajú alebo strihajú na farmách angora. Vytrhávanie zaisťuje minimum ochranných chlpov a srsť nie je pri trhaní taká matná, ako pri zbere z králičej klietky. Vytrhávanie králika je však časovo náročné, a preto niektorí farmári králika namiesto toho strihajú. Aj keď to vedie k o niečo menej kvalitnému rúnu, pretože ochranné vlasy sú súčasťou, trvá to menej času a vedie k väčšiemu rúnu. Rovnako nie všetky angorské mláďatá chovajú mláka, a ak králik nemlíka prirodzene, nemožno ho trhať. Napríklad nemeckí Angorovia sa nepúšťajú.

Králiky budú potrebovať starostlivosť najmenej raz alebo dvakrát týždenne, aby sa zabránilo zmatneniu ich srsti.

Angorská vlna sa získava v Európe, Čile, Číne a USA 

Vlastnosti vlákna angorskej vlny angorské králiky angorské kozy

Aký je účel angorskej vlny?

Úplet

Angorská vlna je obľúbeným vláknom pre úplety, pretože dodáva odevu alebo doplnku luxusný halo efekt alebo nadýchaný vzhľad. Pretože však angora nie je príliš elastická, spravidla sa zmiešava s inými vláknami, ako je alpaka alebo ovčia vlna, aby sa predĺžil a dodal jej objem..

Angorská vlna je obľúbeným vláknom pre pletené odevy

Priadza z vlnenej priadze Angora, vlastnosti králičieho úpletu Angora

Domáca výzdoba

Angora môže byť tiež použitá na domáce dekorovanie, čokoľvek od vankúšov po prikrývky. Angora je vhodná na ozdobné predmety a často sa mieša s inými vláknami, pretože je sama o sebe veľmi drahá.

Angora je vhodná aj na bytový textil

Vlastnosti priadze z vlny Angora, tkanina angora králik angora

Aký je rozdiel medzi vlnou angora a mohérom?

Hlavný rozdiel medzi mohérom a angorou je v tom, že angorská vlna pochádza z angorského králika, zatiaľ čo mohérová vlna pochádza z angorskej kozy. Oba sú veľmi silné a pružné a majú hodvábnu a jemnú textúru.

Priadza z vlnenej priadze z angorskej vlny, plášť z vlny angora