Energetická účinnosť – význam, ktorý stojí za to vedieť, a praktické rady

Náš svet je stále hustejšie osídlený a potreba energie sa zvyšuje. So zvyšujúcou sa spotrebou energie však vznikajú nielen ďalšie náklady, ale predovšetkým je znečistená aj klíma. Väčšina spotrebovanej energie bohužiaľ stále pochádza z fosílnych palív s vysokou úrovňou emisií CO2. Takto vnímané ako fatálna „situácia prehry-prehry“. Vďaka novším technológiám, inteligentným stratégiám a rastúcemu povedomiu o životnom prostredí, a to medzi podnikateľmi aj súkromnými spotrebiteľmi, však trend k úsporám energie a energetickej účinnosti narastá. V nasledujúcich riadkoch sa môžete presne dozvedieť, čo to znamená a ako vlastne môžete doma ušetriť viac energie.

energetická účinnosť energetické triedy šetria elektrickú energiu

Čo vlastne znamená energetická účinnosť??

Účinnosť v zásade znamená optimálne použitie s minimálnym úsilím. Alebo v prípade energetickej účinnosti – použitie čo najmenšieho množstva energie na dosiahnutie rovnakých (optimálnych) výsledkov. Ako priamy dôsledok sú potom badateľné úspory energie vo všetkých oblastiach.

Dobré pre ekonomiku, dobré pre životné prostredie a tiež pre každý súkromný rozpočet. Prevádzkové náklady sa okamžite znížia, zvýši sa konkurencieschopnosť a zníži sa ekologická stopa. Nie nadarmo je pojem udržateľnosť vždy spojený s energetickou účinnosťou, pretože šetrí zdroje a optimalizuje pracovné procesy..

Dobrým príkladom energetickej účinnosti v spoločnostiach v rôznych odvetviach sú takzvané separácie klimatických zón. Tieto sú implementované inovatívnym spôsobom pomocou energeticky účinných systémov a produktov, ako sú vysokorýchlostné dvere a vzduchové clony. To nielen zvyšuje energetickú účinnosť, ale tiež optimalizuje pracovné procesy. Dôležitým plusovým bodom je lepšie zdravie zamestnancov.

Súkromní spotrebitelia veľmi často spájajú energetickú účinnosť v každodennom živote s energetickým štítkom EÚ, ktorý existuje od roku 1994 a rozdeľuje výrobky do tried energetickej účinnosti od A do G, kde A znamená najvyššiu a G najnižšiu účinnosť. Pri kúpe domácich spotrebičov sa teda môžete rozhodnúť pre nižšie náklady a nižšie emisie skleníkových plynov.

úspora energie elektrická energia

7 tipov na zvýšenie energetickej účinnosti v každodennom živote

Okrem toho, že si kúpite energeticky úsporný spotrebič pre domácnosť, môžete v každodennom živote urobiť ešte veľa pre úsporu energie. Nižšie nájdete naše osvedčené tipy.

# 1 – Prejdite na poskytovateľa zelenej elektriny

Tu je životné prostredie na prvom mieste, pretože zelená elektrina je klimaticky neutrálna. V tomto prípade sa účinnosť vypočítava s minimalizáciou emisií CO2 poškodzujúcich klímu.

# 2 – prepnite na diódy LED

LED svetlá sú jednoznačne tým najúčinnejším umelým svetlom, aké dnes existuje. To nielenže šetrí emisie CO2, ale tiež výrazne znižuje náklady na elektrickú energiu.

LED svetlá energetická účinnosť

# 3 – Ak je to možné, vyhnite sa pohotovostnému režimu

Je ťažké tomu uveriť, ale ak v domácnosti opustíte pohotovostný režim, môžete ušetriť až 120 eur ročne a približne 250 kg CO2. Preto je lepšie použiť rozvodku a po použití úplne vypnúť televízor, počítač, smerovač atď.

# 4 – Varte vždy s pokrievkou

Pri varení môžete tiež ušetriť veľa energie tým, že jednoducho varíte vždy s pokrievkou. Pri varení zeleniny alebo vajec naplňte veľmi málo vody. To znamená, že voda na varenie sa ohrieva oveľa rýchlejšie a samozrejme potrebujete aj oveľa menej elektriny.

# 5 – Pri pečení používajte funkciu konvekcie

Ak v rúre použijete horný / dolný ohrev, spotrebujete v porovnaní s konvekciou oveľa viac elektriny. V druhom prípade vždy nastavíte nižšiu teplotu a pri tom šetríte energiu. Funkcia cirkulácie vzduchu teda jednoznačne znamená lepšiu energetickú účinnosť.

ušetrite energiu energetická účinnosť klimatizácie pre domácnosť

# 6 – Práčka plná a na 30 stupňov

Nechávať práčku napoly plnú každý druhý deň nie je dobrý nápad. Aby sa šetrila elektrická energia a mal menší vplyv na životné prostredie, odporúča sa používať ju menej často, ale naopak naplno. Pokiaľ je to možné, vyhnite sa predpieraniu a perte na 30 stupňov.

# 7 – Bez bubnovej sušičky sa robte častejšie

Na sušenie bielizne uprednostnite šnúru na bielizeň a koňa na bielizeň. Týmto spôsobom môžete ušetriť veľa energie, pretože bubnové sušičky sú považované za pomerne veľké žrúti elektrickej energie. Ak stále musíte, kúpte si kondenzačnú sušičku s energetickou triedou A..

Existuje, samozrejme, mnoho ďalších tipov, ktoré vám pomôžu byť energeticky efektívnejšími vo vašej domácnosti a celkovo v každodennom živote. Vykonajte preto ďalší výskum a používajte ich čo najčastejšie, kvôli svojmu rozpočtu a životnému prostrediu.

energetická účinnosť inteligentného domu