Čistenie pohovky – účinné tipy na zaručený úspech

Pohovka je spravidla stredobodom nábytku do obývačky. Preto je veľmi nápadný – v pozitívnom aj v negatívnom zmysle. Ak je tento kus nábytku špinavý, hneď ho vidíte. To kazí atmosféru v obývačke. Pohovku by ste mohli ľahko vyčistiť bez profesionálnej pomoci. Ak poznáte správne tipy a nástroje, nie je to vôbec také zložité. Zvlášť ak nie sú škvrny na pohovke príliš veľké alebo ak je nábytok len zaprášený, odporúčame vám vziať veci do vlastných rúk.

Čistenie pohovky je jednoduchšie, ako sa očakávalo

Tmavomodré nápady na čistenie pohovkyRôzne typy pohoviek

Čalúnenie pohovky môže byť vyrobené z rôznych materiálov. Pri ich čistení existujú špecifiká. Musia sa dodržiavať, aby sa v konečnom dôsledku nepoškodila kvalita povrchu. V našom článku týmito radami pokryjeme najbežnejšie typy sedacích súprav.

Našťastie vám to dá odpoveď na otázku, ako si vyčistiť vlastnú pohovku!

Použite mäkkú handru alebo mäkkú handričku

Na čistenie pohovky použite handričku

Čistenie koženej sedačky

Venovali sme niekoľko článkov na našich webových stránkach téme „kožené sedacie súpravy“. Na to by sme vás chceli upozorniť nižšie! Kožená sedačka je v zásade odvážnym, ale zároveň riskantným rozhodnutím pre interiérový dizajn. Mohlo by to vylepšiť váš dizajn alebo by bolo úplne rozmarné. Nasledujúce tipy vám poskytnú rady, ako si vybrať ideálnu koženú sedaciu súpravu do obývačky a dokonale ju integrovať. Tento článok vám opäť povie, ako krok za krokom efektívne vyčistiť koženú sedaciu súpravu. Ak sa s tým niečo pokazí, stále môžete zachrániť deň! Koženú sedaciu súpravu môžete zafarbiť takto. Ako sa to robí, je popísané v nasledujúcom texte!

Niektorí výrobcovia pracích prostriedkov ponúkajú špeciálne kefy, ako je táto

Na čistenie pohovky používajte čistiace prostriedky

Čistenie pohovky – metóda tvarohovým mydlom

Táto metóda je vhodná pre takmer všetky typy pohoviek okrem tých, ktoré sú vyrobené z mikrovlákna alebo kože.

Na toto čistenie budete potrebovať:

 • Tvarohové mydlo,
 • Vlažná destilovaná voda,
 • Vhodná nádoba na ich miešanie,
 • Špongia s mäkkou stranou / handričkou z mikrovlákna.

Tvarohové mydlo by ste mali v prvom rade rozpustiť vo vhodnej nádobe vo vlažnej vode. Na distribúciu tejto zmesi na čalúnenie pohovky je najlepšie použiť mäkkú špongiu. Niektorí radi používajú aj utierky z mikrovlákna. V takom prípade by ste mali vyvíjať čo najmenší tlak, aby ste predišli poškriabaniu povrchu.

Vysávač v mnohých prípadoch pomáha, ale musí byť sám čistý

Upratovanie - čistenie gaučovej sedačky

Pozor: handričku alebo špongiu príliš nenamáčajte! Pretože z vody zostávajú aj škvrny!

Utierky z mikrovlákna a príliš veľký tlak sú s jemnejšími tkaninami obzvlášť riskantné. Naneste zmes, ale nie na celú plochu pohovky. Je lepšie rozdeliť kus nábytku na rôzne oblasti. Vyčistite ich jeden po druhom. Choďte zvonku dnu. Stredná časť príslušných oblastí by mala byť navlhčená iba na konci. Potom, čo nanesiete penovú zmes na celé miesto, znova ju prelejte destilovanou vodou. Nakoniec by ste museli čalúnenie pohovky nechať dobre vysušiť.

Semiš je možné tiež vyčistiť pomocou tejto metódy.

Môžete vyčistiť prakticky akýkoľvek typ pohovky

Vyčistite tkaninu. Vyčistite pohovku

Odstránenie škvŕn zo sedačky – metóda sódy bikarbóny!

Nasledujúce tipy sú vhodné pre všetky typy sedacích súprav vrátane poťahov z mikrovlákna. Najlepšie sa používajú pred práve opísanou metódou. To možno použiť na odstránenie odolných škvŕn!

Na túto metódu budete potrebovať:

 • Asi 200 gramov sódy bikarbóny,
 • 100 ml destilovanej alebo minerálnej vody,
 • V nádobe na premiešanie,
 • Špongia na aplikáciu.

Zmiešaním sódy bikarbóny s vodou vznikne akási čistiaca pasta. Toto by malo byť nanesené rovnomerne na škvrny. Uistite sa, že používate mäkkú stranu špongie. Zmes by mala pôsobiť niekoľko minút až niekoľko hodín. To závisí od toho, ako sú škvrny v skutočnosti trvalé. Tie sú tak z látky odstránené. Po niekoľkých hodinách bude pasta suchá a dá sa ľahko odstrániť vysávačom.

Semišový gauč sa obzvlášť ľahko čistí 

Pohovky nápady na koženú sedaciu súpravu

Čistiaca sedačka z mikrovlákna

Ak chcete vyčistiť pohovku z mikrovlákna, nasledujúce riadky vám budú veľmi nápomocné! Všetko tu funguje relatívne ľahko. Koniec koncov, výhody mikrovlákna sú v tom, že škvrny na nich nelepia veľmi tesne. Môžete ich vyčistiť pomocou opísanej metódy. Čistenie a osvieženie celého priestoru by ste však mali implementovať nasledovne.

Ak sú pohovky veľmi špinavé, zvážte profesionálne čistenie

Vyčistite pohovku, aby ste pozbierali prach

Čo potrebujete na čistenie pohovky z mikrovlákna:

 • Teplá destilovaná voda,
 • Niekoľko kvapiek pracieho prostriedku / šampónu,
 • Prostriedky na čistenie okien,
 • špongia,
 • Mäkká handra.

Prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, je postriekať pohovku čističom okien. Mäkkou stranou špongie by ste museli destilovanú vodu, v ktorej je trocha pracieho prostriedku alebo šampónu, distribuovať po celom povrchu. Najlepšie je vykonať túto jednu oblasť naraz, ako pri prvej opísanej metóde. Potom by ste mali celú pohovku utrieť a vysušiť mäkkou handričkou.

Tip: Aj tu je dôležité používať tekutinu striedmo!

Ak sa o sedačku pravidelne staráte, nebudete ju musieť veľmi často čistiť!

Čistenie pohovky, čistenie špongiou

Všeobecné tipy pre domácnosť na čistenie sedačky

Čistenie silne znečisteného nábytku je náročnejšie ako jeho čistenie, keď je stále v dobrom stave. Je lepšie trvať niekoľko minút, kým sa škvrny odstránia ihneď alebo krátko po ich výskyte. Pred čistením je najlepšie odstrániť všetky vankúše. To by ste museli oprášiť rovnako ako pohovku.

Každá tkanina je iná!

Každá tkanina je iná a vždy existuje riziko, že aj to najšetrnejšie čistenie spôsobí vyblednutie alebo zmenu farby látky. Bez ohľadu na to, aký spôsob čistenia si vyberiete, mali by ste to najskôr vyskúšať na zadnej strane alebo na skrytom mieste. Ak nedôjde k žiadnej zmene v štruktúre alebo farbe čalúnenia, môžete ho naďalej používať.

Sóda bikarbóna pomáha ľahko odstrániť škvrny

Čistenie pohovky Čistenie so sedačkou

Povrchové a hĺbkové čistenie

Metódy v tomto článku sú určené pre povrch. Existujú aj iné prístupy k hlbokému čisteniu. Na tieto by ste museli použiť sprejovú fľašu s dezinfekčným prostriedkom, ktorá sa hlboko vryje do štruktúry nábytku a osviežuje ho. Hĺbkovému čisteniu by malo vždy predchádzať čistenie povrchu. Koniec koncov, pokiaľ ide o drahý dizajnérsky nábytok a jemný textil, mali by ste uprednostniť profesionálne čistenie, ktoré tiež zaručuje, že kvalita zostane zachovaná.

Čistá sedačka je veľmi dôležitá pre celkový dojem v obývačke

Skvelá kožená pohovka čistá sedačka