Žite zdravšie – fit cez zimu

To isté každú zimu: Vzhľadom na chladné, mokré a sivé počasie je čoraz ťažšie prekonať svoje slabšie ja a šnurovať si bežecké topánky. Napriek tomu by mal človek vstať. Pretože pravidelné cvičenie nielenže posilňuje svaly, ale tiež zvyšuje šance prežiť chladné obdobie v dobrom zdraví.

Žite zdravšie – športujte doma

Najneskôr, keď teploty klesnú na nulu, sa mnohým outdoorovým športovcom vyparil aj posledný kúsok motivácie. To ale nie je výhovorka, aby ste sa vôbec nehýbali – veď cvičiť môžete aj vo vlastných štyroch stenách. Fascia tréning a pilates sú dve tréningové metódy, ktoré sú obzvlášť vhodné pre doma. Pretože sú účinné, zábavné a nevyžadujú žiadne vybavenie – nepotrebujete viac ako funkčné oblečenie, mäkký koberec a niekoľko cvičebných videí.

šport doma zdravší život

Tréning fascie

Počas tréningu fascie je precvičený najväčší orgán v našom tele – väzivo, ktoré pozostáva z takzvanej fascie, vláknitých útvarov spojivového tkaniva. Pretože sa počas tréningu zvyčajne zameriava na budovanie svalov, fascie sa zvyčajne zabúdajú. Sú mimoriadne dôležité, pretože stabilizujú orgány a svaly a zvyšujú pružnosť tela. Ak sú zanedbané, riskujete zlepenie fascií, čo sa môže okrem iného prejaviť napätím až chronickou bolesťou. Tréning fascie zaťažuje celé telo; je obzvlášť účinný na posilnenie svalov panvového dna. Pravidelné cvičenia panvového dna môžu dokonca zabrániť citlivému močovému mechúru. Kto už má veľmi citlivý močový mechúr, môže diskrétne zabrániť strate kvapôčok špeciálnymi vložkami do nohavičiek – pretože napínanie panvového dna pri cvičeniach dráždi močový mechúr.

Toto video vysvetľuje, ako funguje tréning fascie – videá z cvičení sú k dispozícii aj online:

Žite zdravšie – pilates

Pilates je medzi športovými nadšencami veľmi obľúbený. Nie je to ani prekvapujúce, pretože na tento mimoriadne účinný, holistický telesný tréning nepotrebujete nič iné ako podložku na jogu a vlastnú telesnú hmotnosť. Pilates využíva všetky hlboko uložené svalové skupiny, najmä panvové dno, brušné a chrbtové svaly, čo výrazne zlepšuje držanie tela. Pilates pozostáva zo silových cvičení, jemného strečingu a vedomého dýchania. K dispozícii je tiež množstvo online návodov na pilates. Naloží na ňu napríklad Američanka Cassey Ho Bloguje kanál YouTube pravidelne nahrávať nové videá. Ak sa zaregistrujete k bezplatnému spravodajcu na rovnomennom blogu, dostanete tiež každý mesiac e -mail s heslom do nového tréningového kalendára s cvičeniami pilates na každý deň.

v zime zdravšie športujte

Čerstvý vzduch napriek zimnému počasiu

Napriek tomu by ste aj v chladných zimných mesiacoch mali pamätať na dostatok čerstvého vzduchu, pretože vonkajšie cvičenia posilňujú imunitný systém. kto ešte chcete behať v mrazivých teplotách, by mal nosiť teplé oblečenie a obuv a prispôsobiť svoj bežecký štýl počasiu. Ak sa k tomu nemôžete vytiahnuť, nemusíte sa obávať: Pravidelné tréningové jednotky v teplom byte spojené s dlhou prechádzkou každý deň úplne postačujú.

zdravší život pri športe

Práva k obrázku: Flickr MARIA PILATESCarolina Lunetta CC BY-SA 2.0 Niektoré práva vyhradené

  športové aktivity zdravší život

šport v zime zdravší život