Jar sa blíži: 5 tipov pre majiteľov psov

Jar je za dverami, teploty sa pomaly otepľujú a to si samozrejme vyžaduje dlhé prechádzky so psom. Srsť sa čoskoro zmení, rastliny a hmyz sa prebudia a naplnia vzduch pachmi a pohybom – aký je čas byť psom. Aby si váš štvornohý priateľ mohol toto ročné obdobie naplno užiť, prinášame vám pár tipov pre majiteľov psov na jar.

5 praktických rád pre majiteľov psov na jar

Jar prichádza, 5 tipov pre majiteľov psov

Jar je čas alergií

Začnime s dosť nepríjemnou témou: alergie u psov. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, psy môžu byť alergické nielen na určité zložky krmiva, ale aj na peľ – rovnako ako ľudia. Preto je jar samozrejme aj peľovou sezónou pre psov. V prípade, že si nie ste istí, či váš pes má alergiu (ale niektoré znaky to naznačujú), potom by mal byť pre istotu konzultovaný veterinár. Rovnako ako ľudia, aj psi môžu vyvinúť alergickú astmu alebo dokonca zažiť anafylaktický šok.

Jar prichádza, 5 tipov pre majiteľov psov4

Zmena srsti u psa

Na jar musia psy zmeniť kabát. Ten hrubší Zimná kožušina sa odhodí a vyjde letnejšia kožušina. Majitelia psov sa môžu tešiť na to, že im vlasy ich štvornohých priateľov povaľujú takmer všade a celé to môže trvať jeden až dva mesiace.

Keď sa prezlieka kabát, mali by ste svojho štvornohého priateľa dôkladne a pravidelne česať. To nielenže zabráni tomu, aby sa chlpy psa všade rozšírili v masách, ale zároveň je samozrejme podporená prirodzená výmena srsti. Pre väčšinu psov je česanie celkom príjemné a takmer jediným kameňom zabijete dve vtáky.

Jar sa blíži 5 tipov pre majiteľov psov3

Obdobie rozmnožovania v prírode

Jar je tiež obdobím rozmnožovania mnohých pôvodných vtákov a iných živočíšnych druhov. Chovné oblasti sú zvyčajne určené pri jazerách, v parkoch a v zelených oblastiach, ale stále je dôležité, aby psy neprenasledovali potomstvo iných zvierat. Dávajte pozor na to, kde prebieha chov a ako sa váš pes správa.

Hniezdna sezóna trvá zhruba od začiatku apríla do polovice júla. Počas tejto doby by sa mala povinnosť dohľadu na príslušných miestach brať obzvlášť vážne a v prípade potreby je lepšie vodítko zobrať viackrát ako príliš málo. Zvlášť pozorne treba poľovnícke psy / psy s afinitou k lovu.

Jar sa blíži 5 tipov pre majiteľov psov2

Vyhnite sa jedovatým rastlinám

Rastliny klíčia na jar. To tiež znamená, že jedovaté rastliny sa prebúdzajú zo zimného spánku a tieto môžu pri konzumácii často spôsobovať fyzické problémy u psov, ako je hnačka, Zvracanie a prípadne ťažká otrava, ktoré je potrebné liečiť liekmi.

Ak pes žerie trávu, potom sa samozrejme nie je čoho obávať. Pri iných rastlinách sa však odporúča opatrnosť!

Jar sa blíži 5 tipov pre majiteľov psov7

Hmyz (uhryznutie) a škodcovia

Keď teplota stúpa, nielenže sa rastliny prebúdzajú, ale stále viac hmyzu je v pohybe. Mnoho psov, najmä mladších, sa rád hrá s prehľadávačmi. To sa často môže bolestivo zmeniť.

Uštipnutie hmyzom je pre psov bolestivé, ale väčšinou neškodné. Stáva sa to problematickým, keď psy napríklad prehĺtajú včely alebo osy a bodajú ich do hrdla alebo pažeráka. Opuch môže spôsobiť dýchavičnosť, ktorá môže byť život ohrozujúca.

Venujte preto zvláštnu pozornosť správaniu psa a „nebezpečnému“ hmyzu v okolí.

Jar sa blíži 5 tipov pre majiteľov psov5

Okrem bodavého hmyzu je na cestách samozrejme stále viac škodcov, ako sú blchy a kliešte. Po hraní vonku by preto vášho štvornohého priateľa mali pravidelne kontrolovať, či neobsahuje tento alebo podobný hmyz. Zvlášť vhodnou metódou je vyčesanie kožušiny. Pretože napríklad kliešte môžu prenášať choroby, je potrebné preventívne kontaktovať veterinára, ak je škodca odhalený neskoro (a ak sa objavia nevysvetliteľné príznaky).