Kopi Luwak alebo mačacia káva je najdrahšia káva na svete. Vieš prečo?

Viete, čo znamená výraz „mačacia káva“? Je to vlastne druh kávy, ktorý je pre svoju chuť veľmi cenený, ale s domácou mačkou nemá nič spoločné. Zviera, ktoré je zodpovedné za najdrahšiu kávu na svete, sa nazýva Fleckenmusang a pochádza z Indonézie, presnejšie z indonézskych ostrovov Sulawesi, Sumatra a Java.

Kávová káva – najdrahšia káva na svete

Káva Kopi Luwak Cena Kávová káva najdrahšia káva na svete

Keďže Fleckenmusang je známy aj ako ázijská alebo indonézska plazivá mačka, pravdepodobne preto sa v Nemecku nazýva najdrahšia káva na svete aj mačacia káva. Ale jeho skutočné meno je Kopi Luwak. Kopi je vlastne slovo pre kávu v indonézštine a Luwak je odvodené od mena plíživej mačky, konkrétne Musang Luwak.

Fleckenmusang sú zodpovedné za najdrahší druh kávy na svete

Kopi Luwak káva mačka káva najdrahšia káva divoká kraul mačka

Káva Kopi Luwak

Káva Kopi Luwak kúpiť mačaciu kávu najdrahšiu kávu

Ako sa však robí vynikajúca káva Kopi Luwak??

Odpoveď na otázku môže byť v skutočnosti ohromujúca a nechutná. Kávová káva je však vyrobená z výlučkov dužiny škvŕn. Ano, vystihol si to spravne Kopi Luwak, najdrahšia káva na svete, je káva vyrobená z výkalov kradmých mačiek.

Tento nočný cicavec bol kedysi považovaný za škodcu a v dnešnej dobe je v skutočnosti veľmi cenený. Ako sa to však zmenilo??

Fleckenmussangs radi jedia kávové čerešne

Káva Kopi Luwak Katzenkaffee najdrahšia káva na svete Káva čerešne Fleckenmusang

Aby ste porozumeli šokujúco drahej kávovej špecialite z mačacieho trusu, musíte najskôr dobre poznať kávovník..

Kávové zrná, ktoré pomelieme na kávu, vlastne nie sú zrnká, ale semená. Tieto semená pochádzajú z okrúhlych červenkastých bobúľ kávovníka, tropického kríka pochádzajúceho z Ázie a Afriky. Tieto bobule sa tiež nazývajú kávové čerešne a sú sladké a podobne ako ich semená majú vysoký obsah kofeínu.

Viete vôbec, ako kávovník vyzerá??

Káva pre mačku Kopi Luwak je najdrahšou kávou na svete

Indonézske strakaté musangy sú vlastne jediné lezúce mačky, ktoré jedia kávové čerešne. Dokážu stráviť iba dužinu a semená alebo fazuľa sa vylučujú nestrávené. Kávové zrná sa potom zozbierajú z trusu, umyjú sa, pražia, pomelú a varia. Ich chuť je zmenená tráviacimi enzýmami klaunských mačiek a nazýva sa zemitá, „zatuchnutá“, jemná a nie tak horká ako u ostatných druhov kávy..

Výsledkom je najdrahšia káva na svete. Jeden kilogram praženej mačacej kávy stojí od 75 eur v Indonézii a prekvapivo od 220 eur v Európe.

Plody kávovníka sú malé a červené a nazývajú sa aj kávové čerešne

Káva mačka z kávy Kopi Luwak je najdrahšou kávou na svete

Káva vyrobená z výkalov lezúcich mačiek

Káva Kopi Luwak kupuje mačaciu kávu najdrahší kávový trus

Ako ste prišli na nápad zbierať nestrávené kávové zrná z kradmého mačacieho trusu??

Pôvod Káva Kopi Luwak dostať sa späť do koloniálnej Indonézie, kde miestni farmári prevádzkovali kávové plantáže v Holandsku. Káva si v 1800 -tych rokoch rýchlo získala obľubu. Aby sa uspokojil zvýšený dopyt, Holanďania zakázali indonézskym farmárom vyrábať alebo predávať fazuľa na miestne trhy. Zber fazule z výkalov bol jedným zo spôsobov, ako obísť zákaz kolonizátorov, pretože Holanďania nemali monopol na trus zvierat.

Indonézski farmári zistili, že nestráviteľné semená sú relatívne čisté, pretože sú chránené pretrvávajúcou vrstvou bobúľ kávy (endokarp)..

Keď sa semená umyjú a upražia, ďalej sa štylizujú a sú pripravené na varenie. Výsledkom bol lahodný, aromatický nápoj, ktorý sa na indonézskych ostrovoch rýchlo uchytil.

Musang Luwak pochádza z ostrovov Sumatra, Salawesi a Jáva

Kopi Luwak kúpiť kávu mačka káva najdrahšia káva divoká kraul mačka čerešne

Káva vyrobená z výkalov alebo stále nazývaná hovienková káva

Cena kávy Kopi Luwak mačka káva najdrahšia káva hovienka

Je to najdrahšia káva na svete!

Cena kávy Kopi Luwak Mačacia káva Najdrahšia káva Indonézia

Chutí káva Kopi Luwak skutočne lepšie ako normálna káva??

Ale naozaj najdrahšia káva na svete chutí oveľa lepšie ako bežná káva, ktorú poznáme? A ak áno, prečo?

Je to samozrejme vec vkusu. Prečo by však mala mačacia káva chutiť oveľa lepšie ako normálna káva? To je dôležitá otázka, pretože práve to ju robí extrémne predraženou.

Prvým dôvodom je teda prirodzený výber nenápadných mačiek, ktoré budú jesť kávové čerešne. Vyberáte len zrelé a najlepšie bobule, čo znamená, že ich semená sú najlepšej kvality.

Ako vlastne chutí káva Kopi Liuwak Koffee?

Káva Kopi Luwak mačka káva najdrahšia káva hovienka

Potom sú tu chemické reakcie, ktorých sa semená zúčastňujú v tráviacom trakte strakatého musanga. Tráviace enzýmy prenikajú do kávových zŕn a menia ich chuť ďalším rozkladaním bielkovín zŕn. Keďže kávové zrná strávia jeden a pol až dva dni v črevnom trakte zvieraťa, prejdú aj akýmsi sladovacím procesom. Semená teda začnú klíčiť a slad ich trochu osladí.

Výsledkom je jemná káva s jedinečnou chuťou, ktorá je oveľa menej horká ako väčšina ostatných druhov kávy a má obzvlášť príjemnú arómu..

Kopi Luwak – najdrahšia káva na svete

Káva Kopi Luwak kúpiť mačka káva najdrahšia káva hovienka

Je výroba „hovienkovej kávy“ etická voči zvieratám?

Aj keď strakaté musangy už nie sú považované za škodcov, obrázok sa pre nich veľmi nezmenil. Indonézske lezúce mačky už nie sú zničené, ale sú odchytené a držané v klietkach na kávových plantážach. Slúžia na rýchlejšiu a jednoduchšiu výrobu kávy Kopi Luwak a slúžia aj ako turistická atrakcia. Tieto zvieratá často žijú v bezútešných podmienkach, ktoré nie sú ani hygienické, ani priateľské k zvieratám. Tieto životné podmienky majú negatívny vplyv na odchyt klaunov a spôsobujú stres, choroby a vyššiu úmrtnosť zvierat..

Kávová káva z mačiek dobytka v zajatí, ktoré sú kŕmené ľuďmi, sa nazýva „falošná“

Káva Kopi Luwak káva mačka káva najdrahšia káva ulovená mačka

S cieľom zvýšiť počet kávových zŕn v truse zvierat farmári často namiesto pestrej stravy kŕmia iba uväznené mačky. To má negatívny vplyv na trávenie zvierat a kvalitu fazule. Odchytené zvieratá ďalej nemajú možnosť sami si vybrať najlepšie kávové čerešne. Preto je cena kávy Kopi Luwak vyrobenej z ulovených fúzikových mustangov oveľa nižšia ako u kávy Kopi Luwak vyrobenej z voľne rastúcich lezúcich mačiek, ktorá môže dosiahnuť cenu cez 600 eur.

Toto vykorisťovanie Fleckenmusang vyvolalo určitý odpor a organizácie na ochranu zvierat povzbudzujú ľudí, aby si kupovali iba kávu Kopi Luwak vyrobenú z trusu mačiek divého dobytka. Problém je v tom, že pri dovoze nie je možné kontrolovať, odkiaľ káva z mačky skutočne pochádza. Nemôžete teda skontrolovať, či predražená káva Kopi Luwak skutočne pochádza z divokých lezúcich mačiek alebo nie.

Fekálna káva vyrobená z divokých vrán je známa ako najlepšia káva na svete, a preto je aj najdrahšia

Kopi Luwak Káva Katzenkaffee Náplasť na plíženie mačiek Musang

Vychutnajte si svoj obľúbený druh kávy a začnite nový deň ako vždy s rannou kávou. Na cene nezáleží, hlavné je, že sa vám páči!

Vychutnajte si rannú kávu, aj keď to nie je Kopi Luwak!

Cena kávy Kopi Luwak Mačacia káva Ranná káva