Odstráňte škvrny od vosku – s týmito múdrymi radami pre domácnosť určite uspejete!

Svetlo sviečky dodá každému prostrediu istú štipku romantiky alebo, v závislosti od príležitosti, relaxačné rozjímanie. Vosk na sviečky však vôbec nepoužívajte na obrusy, koberce, oblečenie alebo nábytok. Ale naopak. Nevzhľadné škvrny od vosku sú poriadne otravné a môžu vám navodiť dobrú náladu. Ale to naozaj nemusí, pretože pomocou našich šikovných rád pre domácnosť uvedených nižšie môžete odteraz odstrániť všetky odolné škvrny od vosku, bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzajú. Na to potrebujete jednoduché domáce prostriedky a zariadenia, ktoré už pravdepodobne doma máte. Nabudúce sa teda sviečka prevráti, alebo z nej vosk len dôjde, zostaňte v pokoji a použite nasledujúce postupy.

Voskové škvrny môže odstrániť ktokoľvek a je to veľmi jednoduché

sviečky na odstránenie špičiek voskových škvŕn

Odstráňte voskové škvrny z textílií

Predtým, ako začneme s podrobnými radami, by sme chceli najskôr zdôrazniť niečo dôležité. Totiž, pri odstraňovaní sviečkového vosku sa na začiatku vždy počíta s trpezlivosťou. Správne pochopené! Mali by ste byť trpezliví, kým vosk úplne nestuhne. Nikdy nezačínajte odstraňovať teplý, tekutý vosk.

Pretože to problém len zhoršuje. Teplá hmota prenikne hlbšie do vlákien a pórov príslušného materiálu alebo sa rozloží na väčšiu plochu. Je preto najlepšie najskôr zmraziť kusy oblečenia a textílie v mrazničke. Extrémny chlad robí sviečkový vosk poréznym a krehkým. Po vybratí ho ľahko vyberiete z textilu prstami.

Stužený vosk môžete zoškrabať aj nožom na maslo

tipy na odstránenie voskových škvŕn

Ak zostanú zvyšky vosku, môžete ísť trochu hlbšie. Budete potrebovať: žehličku, savý papier alebo kuchynský papier, starú handru a alkohol alebo benzín. Najprv pod a nad voskovú škvrnu umiestnite kúsok savého papiera a žehličku nastavte na stredné nastavenie bez pary. Choďte s ním rýchlo cez skryté miesto. Teplo opäť skvapalní vosk a absorbuje ho savý papier alebo kuchynský papier. Takže každú chvíľu potiahnite papier trochu ďalej, aby na vosku bol vždy čistý povrch. Ak chcete ísť na žehličku ľahko, môžete na vrchný papier dokonca položiť starú handru.

Namiesto žehličky môžete použiť aj sušič vlasov

voskové škvrny z textílií odstráňte žehličkou

Keď si všimnete, že vosk prestal skvapalňovať, môžete zastaviť žehlenie. Ak stále vidíte časť vosku, mali by ste oblasť tiež stlačiť benzínom alebo alkoholom a vyprať odev alebo obrus na 60 stupňov v práčke.

Vezmite prosím na vedomie jednotlivé štítky starostlivosti o vaše oblečenie

odstráňte voskové škvrny z bielizne na pranie

Ak chcete z koberca odstrániť prípadné voskové škvrny, môžete podobne postupovať v závislosti od vlákien koberca a použiť techniku ​​žehlenia. Pri citlivejších textíliách je vhodné použiť fén alebo len pracovať s chladiacou metódou. Bolo by celkom nemožné dať celý koberec do mrazničky. Odporúčame preto na voskové škvrny vložiť balíčky ľadu alebo kocky ľadu do plastového vrecka. Potom môžete jednoducho zoškrabať stuhnutý vosk a potom na danú oblasť zapracovať petroléterom.

Extra tip: Odstránenie škvŕn z farebného vosku je o niečo ťažšie a pravdepodobne budete potrebovať ďalší odstraňovač škvŕn alebo profesionálne čistenie textilu.

Aj tu je potrebná trpezlivosť a istý inštinkt

odstráňte voskové škvrny z kobercov

Žehlička a pijavý papier – silné duo proti škvrnám od vosku

voskové škvrny odstráňte hrubým papierom

Trochu komplikovanejšie to vyzerá s voskovými škvrnami na semiši a jemnejším čalúnením. Po vychladnutí vosku by ste mali veľmi opatrne ručne odstrániť tvrdú hmotu z povrchu a potom zvyšky skvapalniť sušičom vlasov. Vo väčšine prípadov vosk prenikne aj hlbšie a najlepšie výsledky dosiahnete s niečím, čo sa nazýva savý prášok. Ako domáci liek môžete použiť kriedový prach alebo horčíkový prášok. Jednoducho ním posypte rozohriaty vosk, aby sa spojil. Potom môžete zvyšky vysať vysávačom a nastriekať na ne vhodný sprej.

Odstráňte voskové škvrny z dreva

V zásade robíte dosť podobnú vec s drevenými povrchmi. Rozdiel tu je v tom, že pomocou vosku alebo plastovej škrabky zoškrabete vosk z dreva po jeho vytvrdnutí. Vykonajte to čo najšetrnejšie, aby nedošlo k poškriabaniu. Ak ešte zostanú zvyšky, môžete ich opatrne skvapalniť sušičom vlasov a otrieť kuchynským papierom. Potom je vhodné na citlivé miesta naniesť trochu olivového oleja a zotrieť ho mäkkou handričkou. Olivový olej drevo nepoškodzuje, vlastne sa oň stará.

V prípade neupraveného dreva budete potrebovať aj poriadne veľa absorpčného prášku

odstráňte voskové škvrny z dreveného stola

Odstráňte voskové škvrny zo svietnikov

V neposlednom rade trik s rýchlym čistením svietnikov. Všetci to vieme: po romantike alebo divokom večierku sa zvyšky vosku prilepia na kovový povrch svietnika. Mrazenie je naopak veľmi účinné. Jednoducho dajte svietniky do mrazničky a nechajte ich tam 2-3 hodiny. Budete prekvapení, ako ľahko a rýchlo z neho vyberiete sviečkový vosk. Môžete ho dokonca odstrániť prstami a je to tiež zábava.

Dúfame, že vás teraz oveľa menej znepokojujú škvrny od vosku a že sa môžete úplne uvoľniť a sústrediť sa na párty!

Prajeme vám jedinečné chvíle a nezabudnuteľné zážitky s blízkymi!      

tipy a triky na odstránenie voskových škvŕn