Pranie záclon: tipy a triky pre správnu starostlivosť o záclony

Záclony a závesy môžu úplne zmeniť miestnosť a premeniť ju na útulné prostredie. Sú teda dôležitou súčasťou interiéru, ale často sú pri ich čistení zanedbávané. Po zavesení potrebujú pravidelnú údržbu rovnako ako koberce a posteľná bielizeň. Ako to však urobiť správne? Mnoho ľudí však nevie, ako sa starať o závesy vo svojom dome. Naučte sa teda prať svoje záclony a závesy, aby po praní opäť vyzerali ako nové. Nasledujú naše tipy a triky, ako na to ….

Pranie a starostlivosť o závesy – ako to urobiť správne!

Tipy a triky na pranie záclon

Ako správne prať záclony a závesy?

Umývanie záclon Návod na údržbu Pravidelné vysávanie tipov a trikov

Týždenná údržba závesov

Rovnako ako pravidelne vysávate koberce, je potrebné záclony a závesy čistiť aj vysávačom každý týždeň alebo dvakrát týždenne. Na tento účel použite nástavec kefy na čalúnenie vysávača. Môžete teda vysávať ťažké záclony. Občasné trasenie je praktickejšie pre svetelné závesy. Pri tom dávajte pozor na škvrny alebo oblasti, ktoré vyžadujú dôkladnejšiu údržbu.

Udržujte svoje záclony pravidelným vysávaním

Záclony perú jemné textílie tipy a triky

Závesy vyperte v práčke

Pred vložením záclon do práčky si prečítajte štítok starostlivosti. Malo by v ňom byť uvedené, či výrobca odporúča ručné pranie, naparovanie, vysávanie alebo chemické čistenie. Preto sa riaďte pokynmi starostlivosti. Ak neexistujú žiadne pokyny na pranie v práčke, použite studenú vodu a malý jemný prací prostriedok.

Prať záclony: pozrite sa na štítok starostlivosti!

Pracie záclony Pokyny k starostlivostiTipy a triky

Jemné krajkové závesy by ste mali prať alebo ručne prať v sieťovom vrecku. Ako alternatívu môžete prať čisté záclony v starej obliečke na vankúš, aby ste predišli poškodeniu.

Je dôležité, aby ste práčku nepreťažovali, aby ste predišli nadmernému pokrčeniu záclon. Nezabudnite tiež odstrániť všetky háčiky na záclony.

Vyberte správny prací program

Pranie závesov Návod na údržbu Tipy a triky Práčka so sušičkou

Ak má práčka špeciálny program na pranie záclon, použite zodpovedajúcu funkciu. Ak vaša práčka nemá túto funkciu, odporúčame prať bavlnené závesy na jemnom cykle na 30 ° s cyklom odstreďovania na 600 otáčok za minútu. Ak máte farebné záclony, nezabudnite na ne dať látku na zachytenie farby. Po dokončení pracieho cyklu zaveste závesy, aby sa vysušili. Aby ste sa vyhli nadmerným vráskam, zažehlite ich čo najskôr, najlepšie ešte mierne vlhké.

Jemné závesy je možné prať aj v práčke

Tipy a triky na pranie záclon v práčke

Biele záclony je možné prať na 40 °, zatiaľ čo priehľadné syntetické závesy je možné prať na 30 °. Ľanové a hodvábne záclony sú však jemnejšie tkaniny a odporúča sa ich prať ručne alebo zvoliť program šetrného prania pre jemné tkaniny pri maximálnej teplote 30 ° a cykle odstreďovania maximálne 400 otáčok..

Pred vložením hodvábnych záclon do práčky skontrolujte, či sa dajú skutočne prať, pretože pri hodvábnych záclonách sa zvyčajne odporúča chemické čistenie.

Vyprané závesy nechajte uschnúť – zaveste alebo vložte do sušičky?

Pranie záclon v práčke zvoľte správny prací cyklus

Možno závesy sušiť v bubnovej sušičke?

Ak máte sušičku, môžete ju použiť aj na závesy. Je však veľmi dôležité vybrať závesy zo sušičky skôr, ako sú úplne suché. Môžete ich teda žehliť ešte vlhké a opäť zavesiť.

Chemické čistenie

Ak na štítku starostlivosti je uvedené, že závesy by mali byť čistené za sucha, musíte ich priniesť na čistenie. V tomto prípade neexperimentujte! Niektoré tkaniny môžu vyblednúť alebo sa môžu zmrštiť, ak nie sú chemicky vyčistené.

Niekedy je jedinou možnosťou chemické čistenie

Záclony perú jemné látky Tipy a triky

Udržujte závesy v parnom čističi

Možným variantom, ktorý môžete využiť, je aj čistenie záclon parným čističom. Záclony zo stojana nemusíte vôbec vyberať. Preto sa táto metóda čistenia odporúča hlavne pre závesy z ťažkých tkanín. Mali by sa však prať v práčke podľa pokynov na údržbu. Iba potom môžete na čistenie záclon použiť parný čistič s nadstavcom na čalúnenie. Začnite zhora nadol a postupujte podľa pokynov výrobcu.

Na ťažké záclony používajte parné čističe

Umývanie závesov Návod na údržbu Tipy a triky Parné čističe

Tieto tipy a triky ste dobre vyzbrojení. Tak neváhajte a nechajte svoje záclony a závesy zažiariť čistotou!

Záclony žiariace čistotou

Prať záclony Pokyny k starostlivosti Obývacia izba Záclony Prať závesy