Prečo by ste mali prejsť na svetelné zdroje LED: Malý sprievodca

LED svetelné zdroje sú každému známe už nejaký čas – energeticky úsporné, ekologické a všestranné. Na to, aby ste si mohli vybrať správne svetelné telo, potrebujete ešte malý technický žargón. Pri takom obrovskom výbere typov žiaroviek je v dnešnej dobe dôležité mať aspoň jasno v tom, čo znamenajú pojmy ako trieda energetickej účinnosti, svetelný tok a teplota farby, ako aj zásuvka alebo pätica E27. V nasledujúcich riadkoch sa budeme zaoberať touto témou všetkých vecí a objasníme niektoré z najdôležitejších aspektov svetelných zdrojov LED špeciálne pre vás. Aké sú výhody LED žiaroviek a prečo by ste nimi mali nahradiť konvenčné žiarovky alebo žiarivky??

LED žiarovky šetriace energetickú účinnosť žiarovky

Spotreba energie a energetická účinnosť LED diód

Stručne povedané, lampa by mala byť efektívnejšia, aby používala menej elektriny. Faktom je, že LED diódy spotrebúvajú iba približne 18% energie, ktorá je potrebná pre konvenčnú žiarovku s rovnakým svetelným výkonom. To znamená: prechodom na LED žiarovky môžete ušetriť viac ako 80% nákladov na elektrickú energiu! A tak je už zrejmé, že LED dióda je v súčasnosti účinnejším zdrojom svetla spolu s energeticky úspornými žiarovkami a kompaktnými žiarivkami. Menšia spotreba energie automaticky znamená menej odpadu a znečistenie životného prostredia, takže si môžete s čistým svedomím súčasne užívať viac svetla.

Nie nadarmo sú všetky žiarovky od roku 2014 na obale označené energetickým štítkom Európskej únie (EÚ). Rovnako ako pre všetky ostatné elektrické spotrebiče, aj tu sa hovorí o triedach energetickej účinnosti. Ako je známe, tieto sa pohybujú od A ++, čo znamená veľmi účinný, po najhoršiu triedu účinnosti E, ktorá by sa už prakticky nemala používať. A Kalkulačka energetickej účinnosti žiaroviek okamžite vám poskytne presnú triedu účinnosti svetelného zdroja. Všetko, čo potrebujete, je niekoľko jednoduchých drobností, ako je spotreba energie vo wattoch, svetelný tok v lúmenoch a typ žiarovky.

Neznie to príliš komplikovane? Ale nie je. Len čítajte ďalej a zistíte o tom viac.

LED žiarovky watt energetická účinnosť

Watty boli včera, lumen je teraz dôležitejší!

V minulosti sme počet wattov zvažovali iba vtedy, keď sme chceli odhadnúť svietivosť žiarovky pri jej kúpe. Čím viac wattov, tým jasnejšia bola žiarovka. Odkedy LED diódy vstúpili na svetelnú scénu, hodnota wattu stratila na dôležitosti. Pretože iba vtedy už nemôžeme hodnotiť svetelný výkon svetelného zdroja. Lumen je teraz názov hodnoty, ktorá nám dáva presné informácie o jase. Počet lúmenov je preto vždy uvedený na obale zdroja svetla vedľa triedy účinnosti.

Ako by však mal vlastne človek rozumieť pojmu lumen? Veľmi ľahko. Lumen (lm) je štandardizovaná jednotka pre takzvaný svetelný tok alebo inými slovami: pre množstvo svetla, ktoré lampa vyžaruje vo všetkých smeroch – svetelný výkon žiarovky. Podobne ako vo watte, aj tu sa hovorí – čím vyššia je hodnota, tým je lampa výkonnejšia.

led žiarovky stropné osvetlenie obývačky čalúnený nábytok

Nasledujúci text vám dáva presnejšiu predstavu o prevode wattov na lúmeny:

  • 40 wattov = 430 lúmenov
  • 60 wattov = 730 lúmenov
  • 100 wattov = 1380 lúmenov

Pre porovnanie: sviečka = asi 12 lm

A jednoduchý tip pri prevode: watty x 10 = lumeny (približne).

Takýmto spôsobom môžete zhruba odhadnúť, ktorý svetelný zdroj LED by ste si mali kúpiť ako náhradu za starú žiarovku, ak si ceníte rovnaký svetelný výkon zo žiarovky. Tento vzorec platí predovšetkým pre LED svetlá v tvare žiarovky.

A čo potom znamená svetelný výkon? Zjednodušene povedané: tento termín vám hovorí, koľko spotrebovanej energie sa premení na svetlo. Nie nadarmo je mernou jednotkou lumen na watt (lm / W). Čím vyššia je hodnota, tým výkonnejší / efektívnejší je svetelný zdroj.

moderné kancelárske led žiarovky

O zásuvkách a základniach

Aj ako laik už asi viete, čo je objímka a pätica žiarovky / žiarovky. Viete ale tiež, čo presne znamená zásuvka E27 a aký je rozdiel oproti E14? Odpoveď je opäť oveľa jednoduchšia, ako sa očakávalo.

Norma pre zásuvky a pätice sa nezmenila pre LED diódy a všetky ostatné nové typy žiaroviek. Rovnako ako v minulosti, E27 a E14 sú niektoré z najbežnejších zásuviek pre svetelné zdroje. Okrem toho sa veľmi často používajú zásuvky ako GU10 pre 230 voltov, GU5.3 pre 12 voltov a GU4.

Pätica E27 má typický skrutkový závit, ktorý sa často označuje ako „závit žiarovky“. Číslo 27 pochádza zo skutočnosti, že vonkajší priemer základne je presne 27 mm. Žiarovky E27 nájdete na trhu v mnohých variantoch, od LED diód cez energeticky úsporné žiarovky až po kompaktné žiarivky. K dispozícii sú tiež rôzne typy, ako napríklad E27 LED príklady z Gluehbirne.de môžeš vidieť. Môžete si vybrať medzi klasickým tvarom hrušky, reflektorom, sviečkou, zemeguľou alebo Edisonom. Obvykle sa táto zásuvka používa v závesných svetlách alebo väčších stolných lampách.

Ako už bolo hádané, základňa skrutkového závitu žiarovky 14E je menšia ako 27E – presne 14 mm. Aj táto verzia je často veľmi milujúca "menšia sestra E27" nazývaný alebo tiež „svietnik“. Menšia verzia sa používa hlavne v stolových lampách, chladničkách a lustroch, ale aj v šijacích strojoch alebo odsávačoch pár.

led žiarovky rôzne objímky žiaroviek

Farebná teplota sa stále nazýva svetlá farba

Pri výbere správneho zdroja svetla LED hrá tento termín zásadnú úlohu. Pretože svetlá farba má priamy vplyv na našu pohodu a výkonnosť tým, že ovplyvňuje náš rytmus spánku a bdenia, podobne ako to robí slnko. Teplé svetlo má vyšší podiel červeného svetla a studené svetlo má naopak vyšší podiel modrého svetla. Zatiaľ čo prvý podporuje uvoľňovanie melanínu v našom mozgu, druhý ho spomaľuje a vy zostanete bdelí a sústredení dlhšie..

LED diódy nájdete v troch farebných teplotách / farbách svetla – teplá biela, neutrálna biela a denná biela. Farba svetla sa meria v Kelvinoch. Teplé biele svetlo od 2 700 Kelvinov sa hodí najlepšie tam, kde by ste mali skutočne relaxovať – ​​do obývačky a spálne. Neutrálna biela naopak začína na 3 300 Kelvinoch a viac sa odporúča v kuchyni alebo v pracovni. Denné biele svetlo potom začína na 5 300 Kelvinoch a používa sa konkrétne tam, kde je najlepšie sa sústrediť, napríklad pri stole alebo v dielni..

Extra tip: Takzvaný index vykresľovania farieb (hodnota CRI alebo Ra) je pre skutočnú kvalitu svetla LED veľmi dôležitý. Ideálne by malo byť viac ako 90.

led žiarovky vybavenie kuchyne kuchynský ostrov kuchynské linky

Záver:

Ak ste teda stále nezmenili svoje tradičné žiarovky doma alebo žiarivky vo svojej kancelárii, je načase, aby ste to urobili. Zamyslite sa nad požadovaným jasom a teplotou farby v každej jednotlivej miestnosti a pomocou porovnávacích tabuliek nájdete zodpovedajúcu hodnotu v lúmenoch. Potom vyberte príslušný typ zásuvky / objímky a tvar žiarovky a objednajte požadované LED žiarovky u osvedčeného výrobcu alebo predajcu na mieste alebo online.!

     ostrovy svetla žiarovky do obývačky