Správny výber pneumatík pre auto – dôležité aspekty, ktoré vám uľahčia rozhodovanie o kúpe

Aby ste mohli jazdiť pohodlne a predovšetkým bezpečne, malo by byť vaše auto vždy v top stave. To platí aj pre pneumatiky. Mali by ste ich včas vymeniť, ak ich nosíte, alebo v závislosti od počasia a ročného obdobia. Vo väčšine prípadov je to nielen vyžadované zákonom, ale aj úplne nevyhnutné. Nižšie sa dozviete, na čo by ste mali pri výbere automobilových pneumatík myslieť, ktoré aspekty sú najdôležitejšie a ktoré značky sú najlepšie.

najlepšie značky automobilových pneumatík

Určite správnu veľkosť pneumatiky

V zásade je správna veľkosť pneumatiky predpísaná a schválená špeciálne pre vaše vozidlo. To zaručuje optimálnu bezpečnosť a funkčnosť pri jazde. Nevhodná veľkosť pneumatiky alebo tá, ktorá nie je schválená pre vaše auto, vám môže spôsobiť poriadny problém v podobe pokút. V zásade existujú dva spôsoby určenia správnej veľkosti pneumatík. Buď to vyberiete z dokumentu o registrácii vozidla, alebo to môžete prečítať z označenia pneumatík vašich starých automobilových pneumatík. Ten je vždy umiestnený na bočnom okraji každej pneumatiky a obsahuje informácie o šírke a type pneumatiky, pomere strán, priemere ráfika, nosnosti a maximálnej povolenej rýchlosti..

Správny výber pneumatík pre osobné automobily

Aký typ pneumatík vám najviac vyhovuje?

Okrem správneho rozmeru hrá pri výbere automobilových pneumatík rozhodujúcu úlohu aj správny typ pneumatík. V závislosti od poveternostných podmienok, terénu a situácie, jazdného správania a používania by sa mali používať rôzne pneumatiky. Hlavná vec je, že sú vo výbornom stave a že sú kúpené od dôveryhodného predajcu. Tu je päť najbežnejších typov pneumatík, ktoré by ste mali poznať:

Celoročné pneumatiky:

Sú navrhnuté pre hladkú, tichú jazdu, úsporu paliva a dobrú životnosť dezénu. Pretože celoročné pneumatiky boli vyvinuté pre každú sezónu, predstavujú kompromis medzi zimnými a letnými pneumatikami. Tieto pneumatiky sú relatívne vhodné pre vodičov, ktorí nie sú veľa na cestách a ktorí žijú iba v mestách s miernejším podnebím. Nie sú však k ničomu, ak je teplota príliš nízka a veľa snehu a ľadu. Okrem toho by sme si mali všimnúť situačnú požiadavku na zimné pneumatiky v Nemecku, ktorá platí od decembra 2010.

Zimné pneumatiky:

Tieto pneumatiky sú ideálne pre teploty pod 7 ° C, ktoré celoročné pneumatiky nezvládajú. Sú vyrobené zo špeciálnej gumy, ktorá pri teplotách pod nulou nestuhne a ponúkajú vynikajúcu priľnavosť a pohodlie pri jazde v zimných podmienkach na cestách, ako je ľad, snehová pokrývka a sneh. Takzvané severské pneumatiky sú ešte bezpečnejšie pri extrémne nízkych teplotách a veľkom množstve snehu. Aby ste včas vykonali výmenu pneumatík, mali by ste vždy pamätať na pravidlo: "od O do O", čo znamená niečo ako od októbra do Veľkej noci. Počas tejto doby nesmiete jazdiť na letných pneumatikách. V závislosti od konkrétnych poveternostných podmienok môže zmena pneumatiky samozrejme prebehnúť o niečo skôr alebo neskôr.

vyberte zimné pneumatiky

Letné pneumatiky:

„Normálne“ pneumatiky sa často označujú ako „letné pneumatiky“. Ponúkajú vynikajúcu priľnavosť na vlhkých cestách, takže sú ideálne pre jarné prehánky a letné búrky. Ich mäkká guma však tvrdne, keď teplota klesne pod 7 ° C, a preto nie sú vhodné na jazdu v zime.

Výkonné pneumatiky:

Vysoko výkonné pneumatiky sú navrhnuté pre vodičov, ktorým skutočne záleží na rýchlosti a výkone. Tieto pneumatiky vydržia na ceste ako závodné pneumatiky, ale majú aj nižšie hodnotenie opotrebenia dezénu a zvyčajne nie sú také trvanlivé ako ostatné typy pneumatík.

kúpiť pneumatiky pre osobné automobily

Terénne pneumatiky:

Nazývajú sa aj terénne pneumatiky a sú určené pre všetky povrchy – od blata cez piesok až po kamene. Sú tiež veľmi robustné a dlho vydržia.

Existujú samozrejme aj ďalšie špeciálne typy pneumatík pre špeciálne potreby, ako sú cestovné, vintage, mobilné domy alebo pneumatiky typu run-flat, ako aj pneumatiky s hrotmi alebo pneumatiky pre malé dodávky. Mimochodom, môžete získať vysokú kvalitu Kúpte si lacné automobilové pneumatiky na GRIP500.

Štítok EÚ na pneumatiky ako pomôcka pri rozhodovaní

Od roku 2012 existuje pri nákupe automobilových pneumatík ďalšia pomoc – takzvaný štítok pneumatiky EÚ. Podobne ako práčky, chladničky a podobne, toto dáva spotrebiteľom presnú predstavu o výkone a účinnosti výrobku, v tomto prípade pneumatiky. Valivý odpor a priľnavosť za mokra sú na stupnici kvality zaznamenané písmenami A až G. A pre hluk zvonku je tiež symbol pneumatiky s jedným, dvoma alebo viacerými pruhmi, ktorý udáva presné číslo v dB.

Aká značka pneumatík by to mala byť??

Pokiaľ ide o najlepšie značky automobilových pneumatík, názory sa často líšia. Pretože je známe, že značky sú spojené so subjektívnymi pocitmi a osobnými skúsenosťami. V zásade sú však značky ako Michelin, Continental, Bridgestone, Dunlop alebo Goodyear a Hankook prvotriedne a vždy ponúkajú prémiovú kvalitu. Pneumatiky pre automobily značiek Kumho, Uniroyal, Firestone alebo Kleber a Falken patria skôr do strednej triedy, ale ponúkajú aj vynikajúci výkon. Pneumatiky od značiek Ling Long, Landsail, Evergreen, Goodride, Tracmax alebo Rovel a Hifly sú cenovo dostupné produkty, ktoré je možné kúpiť relatívne lacno a nemali by ste ich podceňovať..

tipy na výmenu pneumatík

Bez ohľadu na to, či hľadáte zimné alebo letné pneumatiky, uprednostňujete určitú značku alebo len potrebujete nové terénne pneumatiky pre svoje skvelé terénne vozidlo, určite by ste sa mali spoľahnúť na najlepšiu kvalitu a služby. Preto by ste mali dôverovať iba kvalitným predajcom a špecialistom, ktorí vás pri výbere optimálne podporia. Pravidelne sa starajte o najlepší stav svojho auta a jazdite pohodlne a hlavne bezpečne!

celoročné pneumatiky vyberajte pneumatiky pre autá správne