Vyrobte si prírodnú kozmetiku sami – bylinky pre krásnu pleť

Netrvá dlho a zima sa konečne rozbehne a vystrieda ju mierne a slnečné jarné počasie. Ako sme už informovali v posledných niekoľkých príspevkoch, každé telo sa po zime cíti spomalené a ťažké. Z tohto dôvodu mnoho ľudí používa typické jarné detoxikačné diéty. Obnovujú si tak bunky a starajú sa o krásny, nový začiatok jari. Dôležitou súčasťou tela je samozrejme naša pokožka, ktorá je aj po zime krehká a bezfarebná. Vykurovací vzduch v žiadnom prípade nemá dobrý vplyv na našu obľúbenú pokožku. Preto nás napadlo napísať článok o starostlivosti o pleť, a to o starostlivosti o pleť s bylinkami. Tipy na výrobu vlastnej prírodnej kozmetiky budú čoskoro nasledovať. Snažíme sa byť ako vždy užitoční a pouční.

Ak si chcete prírodnú kozmetiku vyrábať sami, musíte dobre poznať liečivé rastliny a bylinky 

Vyrobte si mix prírodnej kozmetiky

Vyrobte si prírodnú kozmetiku sami – ktoré bylinky sú vhodné?

Predtým, ako si budete chcieť vyrobiť vlastnú prírodnú kozmetiku sami, musíte dobre poznať vlastnosti svojej pokožky. Vo všeobecnosti existuje niekoľko skupín byliniek, ktoré sú vhodné pre každý typ pokožky. Vnútorné aj vonkajšie použitie byliniek ovplyvní stav vašej pokožky.

Podráždenú pokožku môžete upokojiť harmančekom, rebríčkom a nechtíkom. Hormonálne kožné problémy je možné regulovať feniklom, mníchovým korením a šalviou muškátovou. Levanduľa a myrta stimulujú zdravý rast buniek.

Prírodná bylinná starostlivosť o pokožku je pre našu pokožku zďaleka najlepšia

Vyrobte si prírodnú kozmetiku sami bylinkami na pokožku

Kožné problémy spôsobené stresom je možné vyriešiť pomocou medovky a majoránky. S červenou ďatelinou a žihľavou pomáhate telu vylučovať toxíny, čo je dôležitým predpokladom krásnej pokožky. Priateľmi krásnej pokožky sú stále divo rastúce kostihoj, červená ďatelina, hamamel a samozrejme harmanček a majorán. Tieto liečivé rastliny sa dajú úspešne použiť ako infúzia, esenciálny olej alebo iné extrakty. Prírodné éterické oleje sú ideálne pre domácu kozmetiku.

Bylinné masti a krémy pripravíte rýchlo a jednoducho, ak dodržíte niekoľko zásad

Vyrobte si prírodnú kozmetiku sami z bylinných mastí

Zdravé jarné recepty pre pokožku

Ak už o bylinkách trochu viete a chcete si vyrobiť vlastnú prírodnú kozmetiku, robíte pre svoju pleť to najlepšie. Pokožka, obzvlášť koža tváre, potrebuje pravidelné čistenie, hydratáciu a rozmaznávanie. Preto pridávame niekoľko receptov z prírodných byliniek, ktoré si ľahko zvládnete aj sami.

Zvlášť pokožka tváre potrebuje jemnú, každodennú starostlivosť 

Vyrobte si vlastnú prírodnú kozmetiku ružovej vody

Bylinný pleťový toner

Slabé bylinné infúzie sú dobré ako tonikum na tvár. 2 čajové lyžičky čerstvých alebo 1 čajovú lyžičku sušených byliniek zalejte 250 ml vriacej vody a nechajte 15 minút lúhovať. Potom by mala byť kvapalina preosiata. Keď sa infúzia naplní do sklenenej nádoby, vydrží čerstvá až 4 dni.

Mnoho liečivých rastlín má priaznivé účinky na našu pokožku

Bylinný éterický olej

V závislosti od typu pokožky sa bylinky používajú na zmiernenie podráždenia a podráždenia pokožky 

Prírodnú kozmetiku si vyrobíte sami

NB! Mastnú pleť– rozmarín a myrta

         Suchá koža– Kvety levandule a harmančeka

         Zrelá koža– kvety nechtíka lekárskeho a listy meduňky

         akné– Kvety ďateliny a listy kostihoju

Základnou látkou bylinného krému je buď éterický olej alebo bylinná infúzia 

Vyrobte si prírodnú kozmetiku vlastnými rukami pleťovú masku

Ovsená medová maska ​​s harmančekom

Ovos má jemný peelingový efekt, zatiaľ čo med robí pokožku hladkou a pružnou. Infúzia harmančeka má protizápalový a upokojujúci účinok. Maska je vhodná pre všetky typy pleti. Slabý nálev môžete urobiť z 2 lyžičiek čerstvej alebo 1 čajovej lyžičky sušenej bylinky, ktorú zalejte 250 ml horúcej vody a nechajte 15 minút vylúhovať. Po vychladnutí nálev zmiešame so 4 lyžicami ovsených vločiek a 2 lyžicami medu, aby vznikla pasta. Táto pasta sa nanesie na očistenú pokožku a nechá sa pôsobiť 20 minút. Koža sa potom opláchne vlažnou vodou.

Harmanček sa stane hlavnou súčasťou vašej domácej kozmetiky 

Vyrobte si prírodnú kozmetiku sami

Rebríček nie je obľúbený len ako čaj, ale aj ako prospešná zložka prírodnej kozmetiky 

Prírodná kozmetika si urobíte rebríček suchý

Jojobový krém z kakaového masla s levanduľou a myrtou

Tento ľahký krém je vhodný aj pre všetky typy pokožky. Najprv musíme urobiť infúziu z 1 čajovej lyžičky čerstvých kvetov levandule, 1 čajovej lyžičky čerstvých kvetov myrty a 250 ml vriacej vody. Nechá sa stáť 15 minút a potom sa infúzia naleje do žiaruvzdornej formy. Do nálevu sa pridajú 3g kakaového masla a zmes sa zahreje vo vodnom kúpeli.

Pupienky, akné a dokonca aj vriedky je možné liečiť bylinnými infúziami 

Prírodná kozmetika si sama vyrába zdravú pokožku

Za stáleho miešania sa kakaové maslo rozpustí a absorbuje zdravé bylinné prísady. Po kvapkách pridajte 4 polievkové lyžice jojobového oleja a pokračujte v intenzívnom miešaní. Zmes sa vyberie zo sporáka a mieša sa, kým krém nevychladne a nezhustne. Tento krém je možné používať maximálne 4 týždne.

Pozor! Domáce krémy a masti majú krátku trvanlivosť 

Vyrobte si vlastnú prírodnú kozmetiku levanduľový krém na tvár

Esenciálne oleje môžu nahradiť infúzie, ale aj pri tých si musíte na dané množstvá dávať veľký pozor

Vyrobte si prírodnú kozmetiku sami z rebríka

Starostlivosť o pleť pri kožných problémoch

V prípade poranení pokožky alebo podráždenia pokožky si môžete samozrejme pomôcť bylinkovými krémami a masťami. Najprv by ste však mali postihnuté miesto vyčistiť silnejšími infúziami. V prípade rezných rán je napríklad mimoriadne dôležité najskôr vyčistiť ranu, aby sa zabránilo prípadnej infekcii. Na to by ste mali použiť silnú infúziu prasličky a rebríka. Má antiseptický účinok a zastavuje krvácanie. Ak niekoho trápi akné, bylinné infúzie môžu opäť viesť k zlepšeniu.

Vždy musíte rozlišovať, či pracujete s čerstvými alebo sušenými bylinkami 

Vyrobte si prírodnú kozmetiku vlastnými rukami

Bylinné infúzie je možné uchovávať v chladničke až štyri týždne a potom ich je potrebné vyliať

Vyrobte si prírodnú kozmetiku z nechtíka lekárskeho

Infúzie harmančeka alebo púpavy vyčistia pokožku a opäť uvoľnia póry. Koža môže tiež trpieť ekzémom. V tomto prípade môžu kompresie s infúziou harmančeka pomôcť a upokojiť chorú oblasť. Infúzie medovky lekárskej zmierňujú psoriázu a uvoľňujú postihnuté oblasti.

Kombinácia levandule a harmančeka je vhodná pre ľudí so suchou pokožkou 

Prírodnú kozmetiku si vyrobíte sami

Príprava byliniek je jednoduchá, ale aj tu by ste mali byť s rastlinami opatrní

Vyrobte si prírodnú kozmetiku sami infúziou

Úspešná bylinná infúzia a trocha medu oživia kožné bunky a tvár bude pôsobiť sviežo a živo 

Vyrobte si prírodnú kozmetiku sami pomocou infúzie

Ak máte smolu a máte skúsenosti s vredovou infekciou, môžete so zápalom bojovať horúcimi tymianovými obkladmi a upokojiť ich harmančekom..

Pozn! Silný nálev sa pripraví z 2 lyžičiek sušených byliniek alebo zo 4 lyžičiek čerstvých byliniek a listov. Liečivé bylinky zalejte 250 ml horúcej vody a nechajte lúhovať 20-30 minút. (Len na vonkajšie použitie)

Vyrobte si prírodnú kozmetiku sami, nalejte

Vyrobte si prírodnú kozmetiku sami

Vyrobte si prírodnú kozmetiku sami