Čistenie okien bez pruhov – s týmito 5 domácimi prostriedkami to zvládnete bez chémie!

Čistenie okien bez pruhov nie je žiadna raketová veda. Práve naopak. So správnou technikou čistenia a vhodnými čistiacimi prostriedkami môžu aj neskúsení používatelia dosiahnuť perfektný vzhľad bez šmúh. Môžete si tak vychutnávať nádherný výhľad cez okná vášho domova každý deň a cítiť sa pohodlnejšie a slobodnejšie. Okná potrebujú najmä po peľovom peli na jar alebo na konci leta dôkladné čistenie, aby opäť vyzerali v plnom lesku. Vyzerá to inak v závislosti od stupňa znečistenia a miesta, kde žijete, ale v zásade je vhodné okná čistiť asi 2-3 krát za rok. Nižšie sa dozviete, ako to najlepšie urobiť a aké jednoduché domáce opravné prostriedky úspešne použiť.

Vyčistite okná bez pruhov – zabudnite na chemický klub!

domáce opravné prostriedky čistenie okien bez tuhosti

Stručný návod na čistenie okien bez pruhov

Vopred si zaobstarajte základné vybavenie a vybraný čistiaci prostriedok (prehľad nájdete nižšie) a môžete začať.

Základné vybavenie na čistenie okna bez šmúh:

 • mäkká metla na ruky (pre silne znečistené okná)
 • Ostrekovač / stierač na okná alebo špongia
 • bavlnená tkanina nepúšťajúca vlákna
 • Utierka z mikrovlákna
 • Kamzík
 • Sťahovák na okná
 • sprejová Flaška
 • vedro
 • Novinový papier, nylonová pančucha (na leštenie, voliteľné)

Novinový papier je osvedčený nástroj pri čistení okien

čisté okná bez pruhov novinovým papierom

1. krok:

Ak sú okná viditeľne špinavé, najskôr ich utrite mäkkou ručnou metlou. Potom dôkladne očistite okenný rám a parapet špongiou. Tu používajte iba vodu a vyhnite sa akýmkoľvek kyslým činidlám, najmä na mramor alebo iné citlivé povrchy. Vylejte špinavú vodu z vedra a naplňte novú. Špongiu dôkladne umyte a vyžmýkajte.

Skúsení používatelia odporúčajú pri čistení okna používať stierku na okná

vyčistite okná bez pruhov domácimi potrebami

2. krok:

Pridajte čistiaci prostriedok do vody a namočte do nej špongiu. Začnite hrubým čistením okna hadovitými pohybmi zhora nadol. Ak dôjde k silnému znečisteniu, nechajte ho krátko namočiť. Potom vezmite stierku na okno a začnite znova ťahať vodu z okna vodorovne zhora nadol, riadok po riadku. Keď sa dostanete na okraj, utrite gumový okraj stierky čistou bavlnenou handričkou, ktorá nepúšťa vlákna a pokračujte.

V závislosti od veľkosti okna môžete pracovať aj s vlnovkou

čistenie okien bez pruhov technika čistenia

3. krok:

Vezmite čistú, suchú handričku z mikrovlákna a utrite okraje okna. Môžete tiež utrieť a vyleštiť všetky zvyšky vody, ktoré mohli zostať. Na optimálne leštenie môžete použiť aj nylonové pančuchy alebo noviny. V druhom prípade je však možné očakávať jednu nevýhodu, a to odierajúca sa čiernobiela tlač môže nepríjemne odfarbiť vaše okenné rámy. Potom, čo dokončíte leštenie okien, je čas relaxovať a byť na seba hrdí. Urobil si to! Vaše okná sú čisté a bez šmúh.

5 jednoduchých domácich opravných prostriedkov, pomocou ktorých môžete vyčistiť okná bez zanechávania šmúh

Na trhu samozrejme nájdete nespočetné množstvo chemických čistiacich prostriedkov na okná a iných čistiacich prostriedkov na všetky možné účely. Vo väčšine prípadov však nie sú obzvlášť šetrné k životnému prostrediu a za určitých okolností môžu ohroziť aj vaše zdravie. Okná je preto vhodné čistiť prírodnými prostriedkami do domácnosti bez chemikálií. Tu je 5 efektívnych domácich opravných prostriedkov:

1. Ocot

vyčistite okná bez pruhov octom

Môžete použiť buď biely vínny ocot alebo čistý jablčný ocot. Zrieďte to vlažnou vodou a krátko premiešajte. Začnite čistiť okno ako obvykle, ako je popísané vo vyššie uvedených pokynoch. Ak sa vám nepáči vôňa octu, môžete si vybrať ten, ktorý má určitú pridanú chuť, napríklad ruža alebo levanduľa.

2. Citrónová šťava

vyčistite okná bez šmúh prírodnými prostriedkami

Rovnako postupujte aj s citrónovou šťavou. Má rovnakú funkciu a účinok. Trochu sódy bikarbóny môžete obohatiť aj o odolnú špinu. Buďte pri tom opatrní. Okenné rámy a citlivé povrchy musia byť chránené fóliou.

3. Duch / alkohol

duchové čistenie okien bez šmúh

Jednoducho ho dajte silno do čistiacej vody a vykonajte proces čistenia, ako je popísané vyššie. Používajte ho iba na čistenie okenných tabúľ a nie rámu alebo parapetu, pretože by ich to mohlo poškodiť.

4. Čierny čaj

čisté okná bez pruhov čiernym čajom

Buďte opatrní s rámom okna! Pri kontakte s čajom to môže zmeniť farbu. S týmto domácim prostriedkom by ste preto mali byť mimoriadne opatrní, najmä ak máte biele rámy okien a parapety.

5. Ľanový olej

vyčistite okná bez pruhov a vyleštite ľanovým olejom

Tento domáci liek nie je ani tak o čistení, ale oveľa viac o leštení alebo, lepšie povedané, prípravných prácach na čistiaci proces. Ak sa vaše okná časom trochu zmatnili, môžete im dodať lesk ľanovým olejom. A ako? Veľmi ľahko. Vezmite vlnenú handru a dajte na ňu ľanový olej. Aplikujte to na celú tablu okna a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Potom zvyšný olej utrite kuchynskými utierkami a až potom dôkladne vyčistite okná.

Extra tipy na čistenie okien bez pruhov:

 • Používajte destilovanú alebo prevarenú vodu, ideálna je vlažná voda;
 • Vyčistite okná najskôr vo vnútri a potom vonku;
 • Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu, pretože čistiaca voda sa odparuje rýchlejšie a zanecháva pruhy;
 • Pri upratovaní v domácnosti používajte organický prostriedok na umývanie riadu-všestranný pomocník

Prípadne:

 • Vyberte si samočistiace okenné sklo s nanočasticami vyrobenými z oxidu titaničitého
 • zaobstarajte si vysávač okien alebo robota na čistenie okien

Bavte sa pri čistení okna bez šmúh a veľa šťastia!  

čistenie okien bez tuhých špičiek

čistenie okien bez pruhov jarné čistenie