Aromatický veľkonočný chlebík – perfektné pečivo na festival

Pamätáte si ešte veľkonočné sviatky, ktoré ste strávili s babičkou? Na Veľkú sobotu celý byt voňal špeciálnym pečivom s hrozienkami a mandľami, však? Áno, tento starý zvyk sa dodnes používa vo väčšine nemeckých rodín. V posledný deň pred veľkonočnými sviatkami sa pečie aromatický veľkonočný chlebík. A ako to tradícia vyžaduje, pečivo sa na Veľkonočné ráno ponúka na raňajky. Ľudia si radi popíjajú rannú kávu s kúskom jemnej a veľmi chutnej veľkonočnej torty v ruke alebo si ju vychutnávajú s popoludňajším čajom v útulnej atmosfére. Tak či onak, tradičný veľkonočný chlieb je súčasťou festivalu rovnako ako farebné vajíčka, čokoládové zajačiky, pečené jahňa a všetko ostatné, čo radi zahŕňame. V nasledujúcom texte vám povieme, ako si môžete pripraviť toto obľúbené pečivo na Veľkú sobotu. Nižšie nájdete aj klasický recept na tradičný veľkonočný chlebík.

 Veľkonočné ráno môžete prekvapiť svojich blízkych domácim veľkonočným chlebom.

Upečte si veľkonočné košíčky čerstvé a lahodné tradičné veľkonočné koláčiky v okrúhlom tvare z práškovej cukrovej polevy

Podľa starej tradície sa pečie na Veľkú sobotu

Krátko pred Veľkou nocou sa zameriavame na tradičné veľkonočné špeciality. Na Zelený štvrtok sme už napríklad informovali o zelených špenátových jedlách. Veľký piatok je tradične rybí deň, v ktorom sa nekonzumuje žiadne mäso, ale vyprážané alebo grilované ryby.

Ako tradícia káže, pečivo sa vyrába na Veľkú sobotu. Podľa kresťanskej viery je tento deň určený na zvyšok hrobu a prípravu na Veľkonočnú nedeľu. Na Veľkú sobotu sa napríklad doma pripravujú rôzne pečivové špeciality. Pečú sa okrem iného aj veľkonočné placky, veľkonočné vence s farebnými vajíčkami, veľkonočné zajačiky z piškót a / alebo veľkonočné vrkoče. Tradičné veľkonočné sušienky sa potom jedia na sviatok a nalejú sa do kruhu rodiny. Aromatický veľkonočný chlebík je variantom veľkonočného chleba. Je to tiež kresťanská pripomienka nekvaseného chleba na sviatok židovskej Veľkej noci, ktorý sa nazýva aj matzo.

Aromatický veľkonočný chlebík je súčasťou festivalu rovnako ako farebné vajíčka a čokoládové zajačiky.

Pečenie vlastného veľkonočného chleba na Veľkonočnú sobotu je na Veľkú noc nevyhnutné

Ako si môžete sami upiecť aromatický veľkonočný koláč?

Asi dva týždne pred Veľkou nocou nájdete tradičné veľkonočné sušienky všade u nás, v pekárňach, cukrárňach a v každom supermarkete! Hotové pečivo sa však nedá porovnať s domácim veľkonočným koláčom. Teraz vám chceme predstaviť klasický recept na tento obľúbený veľkonočný keksík. Môžete si byť istí, že vždy budete vedieť upiecť vynikajúci koláč, ktorý vonia po Veľkej noci.

Nasledujúce prísady prestávka na ľahký veľkonočný koláč pre 8 osôb:

  1. Na kysnuté cesto: 250 g vlažného mlieka, 500 g pšeničnej múky, 70 g cukru, 80 g masla, 42 g čerstvého droždia, 1 štipka soli, 2 kvapky maslovo-vanilkovej príchute, 1 vajce, 80 g hrozienok, 50 g nasekaných mandlí.
  2. Na polevu: 1 žĺtok, 100 g práškového cukru, 50 g mandlí, nakrájané na plátky.

Z hotového cesta môžete tvarovať malé guľky a piecť.

Upečte si veľkonočné karbonátky sami, malé guličky ozdobené inými veľkonočnými symbolmi, zajačiky

 … alebo upečte celé kysnuté cesto na plechu.

Upečte si svoj vlastný veľkonočný chlieb na panvici v tvare zajačika na vrchu polevy z práškového cukru

 Takto sa to robí:

  • Predbežné cesto najskôr pripravte z vlažného mlieka, droždia, 1 lyžice cukru a približne 4 polievkových lyžíc múky. Prikryjeme a cesto necháme asi 15 minút kysnúť na teplom mieste.
  • Medzitým rozpustíme maslo a necháme vychladnúť.
  • Zvyšok mlieka preosejeme do veľkej misy a pridáme zvyšné suroviny. Nakoniec primiešame kysnuté cesto a miesime, kým nevznikne hladké cesto. Pridajte hrozienka a mandle. Cesto prikryjeme a necháme kysnúť na teplom mieste (asi 30 minút).
  • Z hotového cesta potom tvarujte okrúhly bochník alebo guľky. Tieto poukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie. Pred pečením nakrájame na cesto v mriežkovom tvare a potrieme rozšľahaným žĺtkom.
  • Pečieme vo vyhriatej rúre asi 30 minút pri 180 stupňoch, kým veľkonočný chlebík nezozlatne. Potom nechajte vychladnúť.

 Teraz sa dostávame k glazúre!

Samostatné pečenie veľkonočných koláčov ozdobte polevou z práškového cukru malými farebnými čokoládovými vajíčkami ako dodatočnú ozdobu

Extra tipy na glazúru veľkonočného koláča

Veľkonočný chlebík sa musí tradične glazovať. Na polevu musíte zmiešať práškový cukor s trochou horúcej vody a ešte teplý ním potrieť koláč. Potom podľa chuti a preferencie podávajte s vločkovými mandľami. Okrem polevy z práškového cukru môžete použiť aj marhuľový džem a použiť ho na vytvorenie dokonalého záveru. Marhuľový džem musíte mierne zahriať a aplikovať na upečený veľkonočný koláč. Až potom polevu rozotriete. Pre sladkokyslú pachuť môžete tiež primiešať trochu limetkovej šťavy a perfektný záver je zaručený! Váš veľkonočný koláč tak zostane dlhšie čerstvý a šťavnatý! Až potom môžete koláč ozdobiť malými farebnými čokoládovými vajíčkami, cukrovou mrkvou atď..

To, čo je vyrobené s láskou, chutí vynikajúco!

Vyrobte si s láskou vlastný veľkonočný chlebík a pripravte ho s vynikajúcou chuťou

Vaše deti budú mať z takéhoto veľkonočného koláča určite radosť.

Upečte si veľkonočné koláče sami Poleva s cukrovou polevou s farebnými cukríkmi ozdobí žlté narcisy všade naokolo

Veľkonočné sušienky môžete ozdobiť aj černicami alebo iným ovocím.

Samotné veľkonočné placičky na ňom vyrábajú černicovú polevu, ktorá je chutná a svieža

dobrú chuť!

Upečte si veľkonočné placky sami, naservírujte kúsok ozdobený krémom, nádhernú chuť

 .. a prajem krásne veľkonočné sviatky!

Upečte si vlastné veľkonočné placky s hrozienkami a podávajte na Veľkonočné ráno

Upečte si vlastné veľkonočné koláče a ozdobte malými čokoládovými vajíčkami v pastelových farbách

Veľkonočné placičky pečú malé okrúhle so symbolmi veľkonočnej polevy a cukrovou polevou

Upečte si veľkonočné koláče sami, zajačik guľatého tvaru uprostred