Rôzne veľkonočné zvyky pre farebné a atmosférické oslavy!

Veľká noc po celom svete

A opäť sa človek pripravuje na jednu z najdôležitejších a najobľúbenejších osláv v kresťanstve; Plne oddaní úlohe sa pohrávate s kreatívnymi veľkonočnými ozdobami a hľadáte inovatívne nápady na zdobenie chutných veľkonočných koláčikov. V tento deň sa oslavuje zmŕtvychvstanie Ježiša Krista a znovuzrodenie prírody, pretože Veľká noc ohlasuje začiatok jari a je spojená s novým začiatkom života. Chladné zimné dni sú už za nami, flóra postupne kvitne, teploty stúpajú, stretáva sa celá rodina – čo viac by ste si mohli vysnívať? Veľká noc však nevyzerá všade rovnako: V nasledujúcich riadkoch vám v krátkosti predstavíme, ako svet oslavuje Veľkú noc a ktoré veľkonočné zvyky sú hlboko zakorenené v zvykoch rôznych národov.!

Veľká noc ako pohyblivý festival

Veľkonočné zvyky a veľkonočný zajačik

Pomerne často sa stáva, že v pravoslávnej a katolíckej cirkvi sa Veľká noc neoslavuje v rovnaký deň. Svätý sviatok však vždy pripadá na nedeľu po prvom jarnom splne. Hlavný rozdiel pochádza zo skutočnosti, že v pravoslávnom kresťanstve sa Veľká noc počíta podľa juliánskeho kalendára, zatiaľ čo v katolíckej cirkvi sa používa gregoriánsky kalendár..

Napriek rozdielu 13 dní sa Veľká noc v oboch kostoloch zhoduje každých pár rokov!

Veľkonočné zvyky – Ako svet oslavuje svätý sviatok?

  • V Austrálii sú cukrové a čokoládové vajíčka veľmi obľúbené a dajú sa nájsť všade v rôznych veľkostiach a tvaroch. Sladké pokušenia majú väčšinou formu bilby (lovec s králičím nosom). Takzvaný Osterbilby sa postupom času zmenil na veľkonočný symbol tejto krajiny. Veľký piatok a Veľkonočný pondelok sú tu venované priateľom a rodine. Slávnostné menu obsahuje pečené jahňacie alebo teľacie mäso, kuracie mäso s vyprážanými zemiakmi alebo grilovanú zeleninu – mrkvu, tekvicu, hrášok alebo brokolicu. Ako dezert sa podáva známy Pavlov koláč, bohato zdobený jahodami, kivi, ananásom a mandarínkami.

Namiesto veľkonočného zajačika má Austrália lovca s králičím nosom

Austrália a Veľkonočná Bilby

V krajine klokanov králiky nepatria medzi milujúce zvieratá, pretože ničia úrodu a sú skutočnou prekážkou pre farmárov. Preto tu veľkonočná bilby stelesňuje veľkonočnú tradíciu.

Veľkonočné sviatky v Austrálii

  • V USA by mala na Veľkú noc určite ísť spolu do kostola celá rodina. Nasledujúci obed pozostáva zo šunky s ananásom, vyprážaných zemiakov, zeleninových a ovocných šalátov. Deti dostanú od dospelých malé košíky naplnené pestrofarebnými vajíčkami, čokoládami a sladkosťami. Ako zaujímavý zvyk sa tu ukazuje súťaž, v ktorej malí váľajú svoje maľované vajíčka na prevažne svahovitej lúke. Najväčšia súťaž tohto druhu sa organizuje v blízkosti Bieleho domu a každoročne priláka tisíce mladistvých!

Veľkonočné zvyky – Na hre ako porotca sa niekoľkokrát zúčastnil aj exprezident USA

Deti sa hrajú pred bielym domom

Deti majú veľa zábavy 

Veľkonočné zvyky v USA

  • Na Veľkú noc zdobia Švédi svoje domy v rôznych odtieňoch žltej, zelenej a bielej farby. Dôraz je kladený predovšetkým na sladkosti – typické veľkonočné vajíčka sa tu vyrábajú z lepenky alebo plastu a potom sa plnia čo najväčším počtom sladkostí. Keď deti vajíčko otvoria, nájdu vnútri milé prekvapenie. Na Zelený štvrtok a na Veľkú sobotu idú dievčatá k susedom prezlečené za veľkonočné čarodejnice a rozdávajú obrázky vyrobené vlastnými rukami..

Obrázky, ktoré namaľovali, deti vymenia za sladkosti a čokolády

prezlečený za čarodejnicu

Zúčastniť sa môžu aj tí najmenší …

Zúčastňujú sa aj deti

… pretože na veku tu nezáleží!

Čím viac čarodejníc sa festivalu zúčastní, tým je to zábavnejšie bude tento špeciálny deň!

Veľkonočná tradícia vo Švédsku

U susedov

  • Vo Francúzsku kostolné zvony vôbec nezaznejú od Veľkého piatku až do začiatku Veľkej noci. Umlčaním zvonov človek vyjadruje svoj hlboký zármutok nad ukrižovaním a smrťou Krista.
  • Typická florentská veľkonočná tradícia po stáročia vtiahla do svojho kúzla tisíce návštevníkov a obyvateľov mesta – tzv Scoppio del Carro sa koná každoročne počas veľkonočného jarmoku a ponúka pozorovateľom jedinečnú ohňostrojnú šou. Pred katedrálou Santa Maria del Fiore exploduje fúrik naložený pyrotechnikou! Tento vozeň ťahajú mestom biele voly. Raketa v tvare bielej holubice nakoniec zapáli ohňostroj v aute. Podľa toho, ako celý proces prebieha, môžete odhadnúť, či sa dá v najbližších mesiacoch očakávať dobrá alebo zlá úroda.
  • Veľká noc je považovaná za najdôležitejší sviatok v Španielsku a je známa ako Semana Santa (svätý týždeň). V tejto krajine rôzne náboženské organizácie oslavujú Kristov vzostup prostredníctvom početných procesií. Obrovské postavy Spasiteľa a svätých apoštolov sa nesú ulicami miest a dedín po celej krajine. Účastníci majú kapucňu s extrémne dlhou špičkou na hlave a týmto spôsobom vzbudzujú asociácie s inkvizičnými scénami.

Veľkonočné zvyky – V Španielsku je Veľká noc neporovnateľným zážitkom

zlyhalo

Príslušné poradie určuje oblečenie

V Španielsku sa oslavujú veľkonočné sviatky

Procesie sa konajú po celej krajine

veľmi zaujímavé

Kým sa Kristova postava nesie mestom, obyvatelia a návštevníci vzdávajú úctu Božiemu Synovi

SEVILLE. ŠPANIELSKO - 13. apríla: Bratstvo

Veľkonočný festival v Španielsku

  • V Bulharsku sa kraslice maľujú na Zelený štvrtok alebo Veľkú sobotu a príprave lahodných veľkonočných sušienok sa pripisuje veľký význam. Prvé vajíčko by malo byť zafarbené na červeno ako symbol Kristovej krvi. To by sa malo používať na dotyk čela a váhy detí, aby zostali zdravé a šťastné po celý rok. Ihneď potom vložíte vajíčko pod ikonu do domu a odložíte ho do budúcej Veľkej noci. Na Veľkonočnú nedeľu sa mladí a starší zrazia s vajíčkami. Po boji s vajíčkami je nepoškodené vajíčko vyhlásené za víťaza – podľa všeobecného presvedčenia bude jeho majiteľ veľmi zdravý a bude sa tešiť z mnohých veľkých úspechov.

Veľkonočné zvyky – Boj s vajíčkami uvarenými na tvrdo 

boj s vajíčkami

A víťazom sa stáva…?

Uzáver vajíčok

Ak prehráte, nebudete sa príliš trápiť, vajíčko iba ošúpte a podeľte sa oň s víťazom!

Poke s loptičkami

Veľkonočné sušienky majú vo východoeurópskej kultúre osobitné miesto

Veľkonočné vajíčka a sušienky

Veľkonočné sušienky sa vyrábajú z vajec, droždia, múky, mlieka, vanilky, hrozienok, karamelizovanej pomarančovej kôry, džemu a mandlí 

Veľkonočné koláčiky doma

Veľkonočné koláčiky

Vo Švédsku je veľkým prekvapením veľkonočné vajíčko 

Veľkonočné zvyky

Maľovanie veľkonočných vajíčok vo Švédsku je pomerne zriedkavé a je známe a rozšírené iba v určitých oblastiach

typické veľkonočné vajíčka vo Švédsku

Veľkonočné zvyky – Čokoládové zvony vo Francúzsku symbolizujú ticho kostolných zvonov

čokoládové zvončeky sa vyrábajú vo Francúzsku

Veľkonočné zvyky – Veľkonočné sviatky sa vo Florencii oslavujú ako Scoppio del Carro

vo Firenze skutočne oslavujete

… a zrazu ohňostroj exploduje a ponúkne pozorovateľom jedinečnú šou

Florencia a veľkonočná tradícia

dobrá alebo zlá úroda

scoppio del carro

Ohňostroj vo Florencii

  Veľkonočné zvyky – Automobilu predchádza množstvo Florentínčanov oblečených v krojoch

scoppio del caro

Sprievod vo Florencii

  Vojaci z 15. storočia

Florencia na Veľkú noc

V New Yorku sa každoročne koná veľkonočná prehliadka

Veľkonočné zvyky – každý sa zúčastňuje a užíva si chvíľu

Veľkonočná prehliadka v USA

Mnoho neobvyklých kostýmov tu priťahuje pozornosť všetkých

NÁS VELIKONOČNÝ VELIKONOČNÝ RÁJ

Veľkonočné zvyky – tu sa najviac počítajú inovatívne a extravagantné nápady!

Zaujímavé oblečenie

Znovuzrodenie prírody sa tu oslavuje pestrými farbami a rôznymi veľkonočnými motívmi

Ozdobné kostýmy NYC

Táto prehliadka je skutočnou pochúťkou pre oči!

NYC Veľkonočný sprievod

Oslávme nádheru a farebnosť prírody!

zaujímavé tradície