9 rád proti strachu z koróny: Ako zostať v tejto ťažkej fáze silný a uvoľnený

Všetci sme na celom svete v núdzovom stave. Pandémia Covid-19 sa bohužiaľ ešte neskončila a každý deň v správach počujeme, ako sa veci môžu ešte zhoršiť. Karanténa, zákaz kontaktu, zákaz vychádzania – nič z toho nie je dôvodom na radosť a uvoľnenie. Práve naopak. Mnoho ľudí sa cíti nepríjemne a prežíva vnútorný nepokoj a dokonca skutočný strach. Vo väčšine prípadov to vedie k nepríjemnému pocitu každodenného života v neistote a straty kontroly.

Naučte sa vyhýbať a minimalizovať paniku a strach z koróny

dôležité tipy proti strachu z koróny

Riziko chytenia vírusu sami alebo neschopnosti pomôcť svojmu blízkemu v život ohrozujúcej situácii môže často viesť k negatívnym myšlienkam alebo dokonca k stresujúcim, iracionálnym reakciám na strach. Niektorí odborníci tomu hovoria korónový strach. Ale dostať sa do tohto strachu nemá zmysel a ani v najmenšom nepomáha.

V súčasnosti skutočne potrebujeme prijatie a prispôsobenie, ako aj solidaritu a dôveru. Nižšie nájdete našich 9 tipov proti strachu z koróny. Okrem dodržiavania ochranných opatrení, akými sú správne umývanie rúk a nosenie tvárovej masky, vám tieto nástroje tiež pomáhajú udržiavať vaše duševné zdravie..

 # 1 Nikto nepotrebuje trvalé správy

tipy proti koronavírusu sledujte menej noviniek

Byť dobre informovaný neznamená neustále sledovať všetky správy a fóra. Intenzívnym opakovaním obrázkov a negatívnych vyhlásení sa môžete rýchlo dostať do ešte väčšieho stresu a cítiť sa preťažení. Namiesto toho minimalizujte správy iba na jednu show denne. To samozrejme platí aj pre akýkoľvek kanál YouTube, ktorý sa zaoberá najnovšími správami.

# 2 sociálne médiá s mierou

udržujte sociálne kontakty online tipy proti strachu z koronavírusu

Nepoužívajte sociálne médiá a nové komunikačné technológie na to, aby ste sa stresovali, ale oveľa viac na to, aby ste si v súčasnosti udržali najdôležitejšie sociálne kontakty. Rozprávajte sa s týmito ľuďmi častejšie, s tými, ktorí vám robia dobre, ktorí sú pozitívni a rozvážni. Vyhnite sa dlhým rozhovorom s ľuďmi, ktorí v súčasnej dobe reagujú ustráchane a negatívne, pretože by to mohlo podporiť váš strach z koróny.

# 3 Vytvorte pevnú dennú štruktúru

tipy pre domácu kanceláriu proti strachu z koróny

Zvlášť ak nie ste zvyknutí pracovať z domu, mali by ste zabezpečiť pravidelný denný režim. Vďaka tomu sa budete cítiť bezpečne. S väčším poriadkom vytvoríte aj väčšiu vnútornú stabilitu, ktorá pomôže pred nepríjemným stresom a zníži stres. Ak je to možné, vstaňte o niečo skôr a ušetrite si aspoň 30 minút ráno len pre seba. Príjemný ranný rituál by bol najlepší spôsob, ako začať deň voľna..

# 4 Fyzické cvičenia – šport, gymnastika, joga

cvičte celotelovú gymnastiku tipy proti strachu z koróny

Cvičenie je jedným z najúčinnejších a najrýchlejších opatrení proti stresu a v tomto prípade proti strachu z koróny. Cvičenie doma, gymnastika alebo joga vám nielen rozprúdi krvný obeh, ale tiež pomôže mysli zbaviť sa nepríjemných myšlienok a relaxovať. Váš mozog je zároveň obohatený o viac kyslíka, ktorý vám dodá čerstvú dávku energie. Hladina kortizolu je trvalo znížená a do tela sa uvoľňujú hormóny šťastia ako serotonín a dopamín. Všetko v jednom – dobrá vec, ktorá vám okamžite pomôže.

# 5 Relaxačné techniky a meditácia

tipy proti meditácii o strachu z koronavírusu

Relaxácia je rovnako dôležitá a užitočná. Môžete to urobiť rôznymi spôsobmi. Autogénny tréning, progresívna svalová relaxácia a meditácia sú niektoré z najlepších metód, ktoré sa môžete naučiť a používať tak často, ako je to možné. Postupujte podľa pokynov, ktoré nájdete na osvedčených špecializovaných webových stránkach, alebo si pomôžte meditovať správnou meditačnou hudbou na YouTube..

# 6 Cvičte všímavosť

relaxačné techniky proti strachu z koróny

Ak ste nikdy neskúsili všímavosť, môže byť oveľa jednoduchšie začať sledovaním niektorých videí alebo účasťou na online workshopoch. Už existujú skvelí tréneri mindfulness, ktorí sú odborníkmi v tejto oblasti a ktorí bezplatne dajú na internete množstvo cvičení a rád. Jeden z našich obľúbených trénerov je Peter Beer, ktorý sa nám zakaždým svojimi pomocnými pokynmi a pozitívnym prístupom k životu podarí zaradiť nás sem a teraz.

Extra tip: Jednoduché a veľmi účinné cvičenie všímavosti je to Metóda „5-4-3-2-1“ podľa Yvonne Dolan. Existuje na to niekoľko variácií a môžete si z nich vyvinúť aj vlastnú.

# 7 Tinkering, tinkering, tinkering

Veľkonočný zajačik veniec Veľkonočné remeslá s papierom

Vykonajte svoju vlastnú pracovnú terapiu, tak povediac doma. Korona čas môže byť veľmi dobre aj časom na tvorbu. Šťastným zlomom v nešťastí je fakt, že nejde len o núdzový stav, ale aj o predveľkonočné obdobie. Máte práve tú správnu príležitosť na kreatívne vypustenie pary a realizáciu skvelých ručných projektov na Veľkú noc.

# 8 Denník / expresívne písanie

denník expresívne písanie proti strachu z koróny

V čase sociálnej izolácie si môžete pomôcť aj takzvaným expresívnym písaním alebo denníkom. Je to účinná metóda, ktorá odbúrava stres, organizuje myšlienky a zároveň posilňuje imunitný systém. Skúste to ako jedno z opatrení proti strachu z koróny.

# 9 Pomáhajte druhým

tipy proti strachu z koróny pomáhajú susedom

Ak sa príliš sústredíte na seba, z dlhodobého hľadiska to môže mať negatívny dopad. Zvlášť teraz môžete ľahko mať tendenciu príliš sa starať o svoj vlastný zdravotný stav a zvýšiť tak svoj vnútorný nepokoj a strach. Keďže solidarita a podpora ostatných môže v mnohých prípadoch robiť zázraky. Hneď sa cítite oveľa lepšie, pretože vďaka dobrým skutkom a myšlienkam sa budete cítiť pozitívnejšie. Vďačnosť, ktorú získate od svojho partnera, vám dodá ďalšiu silu a dôveru. Ste tiež oveľa lepšie vybavení proti strachu z koróny. Skvelý spôsob, ako to dosiahnuť, je napríklad nakupovanie a iné pochôdzky pre starších susedov alebo účasť na rôznych dobrovoľných iniciatívach.

Ešte dôležitejšie tipy pre svoje duševné zdravie nájdete na stránke Webová stránka DGPPN (Nemecká spoločnosť pre psychiatriu a psychoterapiu, psychosomatiku a neurológiu).

Zostaňte zdraví a sebavedomí! Krízu spoločne prežijeme.

Skúste namiesto premýšľania …

tipy proti strachu z pandémie koronavírusu

… alebo neustále sledovanie negatívnych správ a čítanie príspevkov

tipy proti strachu z koronavírusu

… aby ste sa stali príjemnejšími vďaka príjemným aktivitám!

cvičenia všímavosti proti korónovému strachu

Zaujímavá, pozitívna kniha na čítanie a nejaké čerstvé ovocie na jedenie

tipy na strach z koróny

Počúvanie relaxačnej hudby a maznanie sa s mačkou

tipy na koronavírus proti strachu z počúvania hudby

V tejto špeciálnej fáze by sa nikto nemal cítiť sám a opustený!

tipy proti strachu z lásky a sebavedomia