Bojujte so závislosťou na mobilnom telefóne – 7 jednoduchých a efektívnych tipov!

Závislosť od mobilného telefónu skutočne existuje a hovorí sa o nej, že je podobná závislosti od alkoholu, drog a hazardných hier. Samozrejme, že to neovplyvňuje vaše zdravie ako alkohol, ale jeho „toxicita“ má obrovský vplyv na ľudské vedomie a vzťahy. Pri všetkých výhodách technológie by váš smartphone nemal byť jediným priateľom a partnerom na konverzáciu v tomto svete. Štúdie ukazujú, že mobilný telefón obsedantne kontrolujeme asi 160 -krát za deň. Väčšina ľudí trávi na svojich telefónoch v priemere 6 hodín. Jednoducho nemôžeme si pomôcť. Prečo je to tak? Odkiaľ pochádza neviditeľná sila tejto technológie? Už je toho veľa na prečítanie a diskusiu. Veľa teórií a psychologických vysvetlení. Horšie je, že negatívne dôsledky sú zrejmé a často si ich každý z nás všimne.

Závislosť na mobilných telefónoch je jednoznačne jednou z najmodernejších závislostí našej doby 

závislosť mladých ľudí na mobilných telefónoch

Účinky závislosti od mobilného telefónu sú desivé

  • Kvalita našich rozhovorov sa zhorší.
  • To isté platí pre našu krátkodobú pamäť.
  • Narušené je aj riešenie problémov a koncentrácia.
  • Naše spánkové správanie je negatívne ovplyvnené.
  • Viac negativity, stresu a menej emocionálneho zotavenia u malých detí a dospievajúcich.

  • Nedostatok pohybu vedie k zvýšenej obezite.
  • S tým stále častejšie súvisí vnútorný nepokoj a depresie.
  • Jednostranné pohyby spôsobujú bolesť krku a palca.
  • Človek je neustále v nevedomom strese z toho, že je k dispozícii všade.

Závislosť na vašom mobilnom telefóne vás stále menej oslobodzuje a stresuje 

bojovať s tipmi na závislosť od mobilného telefónu

Bojujte so závislosťou na mobilných telefónoch a žite opäť vyrovnanejším životom

Tu je sedem tipov, ktoré môžete použiť na prekonanie závislosti na mobilnom telefóne, na znovuzískanie svojho miesta v skutočnom svete a dokonca aj na vychádzku bez smartfónu!

Vezmite si jeden deň v týždni bez mobilného telefónu

Vyberte si deň v týždni, zvyčajne sobotu a nedeľu, a odložte telefón. To je všetko, urobte z toho zvyk. Nemusíte byť vždy k dispozícii.

V tento deň je najlepšie urobiť niečo v prírode so svojimi blízkymi alebo sami

Bojujte so závislosťou na mobilných telefónoch v prírode

Obnovte používanie telefónu pomocou 30-dňovej skúšobnej verzie

Toto je pravdepodobne jeden z najužitočnejších spôsobov, ako prelomiť zvyk s mobilným telefónom. Obmedzte používanie svojho smartfónu na mesiac na hovory alebo príležitostné textové správy (nie sú povolené žiadne ďalšie aplikácie – dokonca ani mapy a fotografie). Takýmto spôsobom môžete resetovať používanie telefónu a zamerať sa na dôležitejšie činnosti v živote.

Nenabíjajte telefón v blízkosti postele

Najlepším spôsobom, ako sa držať ďalej od telefónu, je vyhnúť sa nabíjaniu v spálni. Mnoho negatívnych účinkov nadmerného používania (zlý spánok, zhoršená komunikácia a intimita) je možné odstrániť tak, že mobilný telefón nebudete držať v spálni..

Elektronické zariadenia vo vašej spálni v zásade nemajú miesto

Bojujte so závislosťou na mobilnom telefóne

Vypnite upozornenia z aplikácií

Stačí chytiť svoj smartphone a pozrieť sa na ďalšie upozornenie, ktoré sa zmení na polhodinový posúvajúci sa spravodajský kanál. Vieš to aj ty? Dôvodom je, že upozornenia sú návykové a ani si nevšimnete, ako vás k nim priťahuje. Ak upozornenia vypnete, nebudete mať pokušenie skontrolovať ďalšie. Ak sa bojíte, že prídete o niečo dôležité, najskôr vypnite zvuk.

Vymeňte zlozvyk za dobrý

Ak sa nudíte a chcete zabiť čas, prečo si nevziať namiesto telefónu knihu? Psychológovia odporúčajú nahradiť zlozvyk dobrým. Ak teda stojíte v rade alebo máte voľnú minútu, môžete si namiesto posúvania kanála noviniek vo svojom smartfóne prečítať niekoľko stránok od svojho obľúbeného autora..

Nezanedbávajte staré dobré knihy!

čítať knihu závislosti od mobilného telefónu

Vykonajte pravidelný detox na sociálnych sieťach

Sociálne siete majú určite aj svoju dobrú stránku. Často sú však obrovskou stratou času a len bledou kópiou skutočnej komunikácie tvárou v tvár. Niektoré štúdie dokonca ukázali, že nadmerné používanie týchto médií je nielen návykové, ale môže viesť aj k pocitom menejcennosti a depresii. Skúste si preto občas dopriať detoxikačnú prestávku a nechodte na Insta alebo Facebook. Namiesto toho si urobte viac času na ľudí, ktorí vám skutočne stoja tvárou v tvár.

Sociálne médiá používajte múdro a predovšetkým s mierou 

tipy na detoxikáciu sociálnych médií

Bojujte so závislosťou na mobilnom telefóne všímavosťou

Buďte opatrní, keď používate svoj smartphone tak často, ako je to možné. Spochybňujte každé uchopenie alebo pohľad na telefón. Sú to skutočne nevyhnutné, alebo to robíte len zo zvyku? Malý trik: obzvlášť vtedy, keď nepotrebujete svoj mobilný telefón na podnikanie alebo naliehavo, nechajte ho trochu ďalej a mimo dohľadu. Ako sa pozitívne oklamať. Ak sa z toho stane nový zvyk, časom si určite všimnete, že vnútorný pohon mobilného telefónu utíchol. A ktovie, možno sa vám dokonca podarí úplne prekonať závislosť na mobilnom telefóne a znova sa cítiť úplne uvoľnene.

S ohľadom na to vám držíme palce a prajeme veľa úspechov!

Buďte silnejší ako vaša závislosť!

bojovať proti trikom so závislosťou na mobilných telefónoch

Vyhoďte svoj smartphone z postele!

závislosť od mobilného telefónu poruchy spánku

Malé deti držte čo najďalej od mobilných telefónov 

Bojujte so závislosťou na mobilných telefónoch u detí

Nenechajte svoj vzťah narušiť smartfónom 

závislosť na mobilnom telefóne ohrozuje vzťah

Mierne používanie mobilného telefónu tiež uvoľní vaše telo 

závislosť na mobilnom telefóne bolesť krku zdravotné riziko závislosti od mobilného telefónu závislosť na mobilnom telefóne narušená komunikácia rodina tipy na riešenie problémov so závislosťou na mobilnom telefóne znížiť závislosť na mobilnom telefóne celosvetový problém závislosti od mobilného telefónu