Dražiť sa bude unikátna kostra Diplodocus s kožou

Vďaka moderným paleontologickým technikám už nie je nájdenie fosílií dinosaurov také ťažké ani náhodné, ako pred niekoľkými rokmi. Teraz je tam viac kostier, ale na pridanie dinosaura do vašej osobnej zbierky to stále trvá niekoľko miliónov dolárov. To je aj prípad kostry Diplodocus, ktorá bola v roku 2012 nájdená v americkom Wyomingu.

Podľa aukčného zoznamu Parížsky aukčný dom Aguttes Tento blízky príbuzný Diplodocusu je takmer z 90 percent úplne a výlučne zložený z jedného exemplára. Mnoho kostier dinosaura obsahuje kosti, ktoré pochádzajú z niekoľkých rôznych exemplárov. To však nie je ani zďaleka všetko, čo robí tento nález tak unikátnym. Fosília má veľké kusy mumifikovanej pokožky a vhodne ju prezývajú Skinny.

Obrovský bylinožravý plaz dosahuje 6 m na výšku a 12 m na dĺžku

Unikátna kostra Diplodocus s kožou bude vydražená vo výške 6 metrov a dĺžke 12 metrov

Zachovali sa veľké kusy kože

Jedinečná kostra Diplodocus s kožou bude vydražená koleno a ruka bez kože

Skinny mohol vyzerať asi takto

Unikátna kostra Diplodocus s kožou bude vydražená za predpokladaný vzhľad dino

Diplodocus s názvom Skinny je veľmi jedinečný

Francúzska spoločnosť s názvom Paleomoove Laboratory objavila, vyhĺbila a uskladnila, zreštaurovala a zmontovala Skinny v rokoch 2018 až 2019. Paleontológovia celý proces zdokumentovali a dúfajú, že v určitom okamihu niektoré vzorky ďalej preskúmajú. S výškou viac ako 6 m a dĺžkou okolo 12 m bol Skinny nedávno vystavený v termináli 5 na letisku Heathrow v Londýne.

Očakáva sa, že kostra bude stáť od 1,5 milióna do 1,8 milióna dolárov. Aukcia sa uskutoční 13. júna o Hotel InterContinental Paris Le Grand namiesto. Diplodocus nemusí byť taký nápadný ako T-Rex, Triceratops alebo iný rozpoznateľnejší dinosaurus. Skinny je však považovaný za jedného z najkompletnejších a najzachovalejších sauropodov na svete.

Lebka Diplodocus je okrem svojej 90 -percentnej kompletnej kostry takmer 70 -percentná, čo je u dinosaurov tejto veľkosti vzácne. Podľa paleontológa Erica Mickelera sú asi tri štvrtiny celosvetovo vystavených sauropodov vybavené replikami lebiek zo sadry alebo živice. Skinny tiež obsahuje veľké množstvo mumifikovanej pokožky.

Cenná lebka je takmer úplne zachovaná

Unikátna kostra Diplodocus s kožou bude vydražená kvôli chudému krku a lebke

Skinny je údajne starý asi 150 miliónov rokov

Jedinečná kostra Diplodocus s kožou bude vydražená fosília rebier a chrbtice

Vzhľadom na svoj pozoruhodný stav je preto veľká šanca, že Skinny vyvolá ponukovú súťaž medzi múzeami, ktoré sa zaujímajú nielen o preskúmanie exemplára, ale aj o jeho vystavenie s cieľom prilákať návštevníkov. Dippy Diplodocus bol 112 rokov jednou z hlavných atrakcií Prírodovedného múzea v Londýne. V skutočnosti v tomto prípade išlo o vysoko kvalitnú repliku. Skinny je autentický, takže by to bolo ešte väčšie lákadlo.

Unikátna kostra Diplodocus s kožou bude vydražená fosíliou kostí nôh

Unikátna kostra Diplodocus s kožou bude vydražená za chvostom úplne stavcovými kosťami