Jesenné blues nemusí byť! S týmito 7 tipmi, ako zahnať pochmúrnu náladu

So začiatkom temného obdobia mnohí z nás pociťujú výraznú depresiu. Cítime sa malátni a apatickí, chceme spať dlhšie alebo máme chuť na sladké. Vo väčšine prípadov za to môže takzvané jesenné blues. Čo to vlastne je, prečo to vzniká a čo s tým môžeme vedome urobiť, to sa dnes dozviete od nás.

Eliminujte jesenné blues hneď na začiatku

distribuujte tipy na jesenné blues

Prečo prichádza jesenné blues?

To, čo poznáme ako jesenné blues, sa vedecky nazýva SAD (Seasonal Affective Disorder), v angličtine „Seasonal Affective Disorder“. Podobne ako zimná depresia a jarná únava, tento termín popisuje zmeny nálad, ktoré niektorí ľudia pociťujú pri zmene ročného obdobia.

Presnejšie povedané, odhaduje sa to asi na 17% všetkých Nemcov alebo na jedného z piatich obyvateľov. Verí sa, že častejšie sú postihnuté ženy. Na rozdiel od iných sťažností, mladí dospelí majú tendenciu trpieť jesenným blues a táto sezónna nálada stráca svoju silu s postupujúcim vekom.

Ženy sa častejšie sťažujú na príznaky jesenného blues

Jesenné blues odchádza pešo von

A čo by malo byť hlavnou príčinou takéhoto jesenného blues? Vedci a lekári vysvetľujú tento jav s hormonálnou rovnováhou ľudského tela, ktorá je tiež závislá od svetla. Keď je s denným svetlom stále menej a menej, mozog tiež čoraz viac uvoľňuje spánkový hormón melatonín. Súčasne je znížený stimulačný hormón serotonín. Náš rytmus spánku a bdenia sa dostáva z rovnováhy a to následne ovplyvňuje našu myseľ. Výsledkom môže byť zlá nálada, apatia, chute a zakalené myšlienky.

Na jeseň je často možné cítiť zvýšenú únavu

jesenná blues unavená žena bezohľadnosť

Čo môžete urobiť sami proti jesennému blues??

Aj keď jesenné blues nie je klasická depresia, malo by sa s tým niečo urobiť. Zvlášť, ak ním pravidelne trpíte alebo sa príznaky nezlepšujú, je načase konať. Špecializovaná lekárska pomoc je samozrejme nenahraditeľná. Môžete však pre seba tiež veľa urobiť, a tak úspešne pôsobiť proti sezónnemu rozrušeniu. Nasleduje niekoľko najúčinnejších stratégií, ktoré vám s tým môžu pomôcť.

1. Naplňte čo najviac vitamínu D

Bez svetla nemôžeme žiť. Každý z nás to samozrejme vie. Denné svetlo by preto malo byť používané predovšetkým proti jesennému blues. To tiež nášmu telu okrem iného pomáha produkovať životne dôležitý vitamín D. To zase podporuje uvoľňovanie serotonínu. Nielenže sa cítime zdravšie, ale máme aj oveľa veselšiu náladu. Preto je teraz o to dôležitejšie vyjsť na čerstvý vzduch tak často, ako je to možné, a zachytiť viac slnka alebo aspoň denného svetla. Ako dodatočné opatrenia je vhodné vykonať takzvanú svetelnú terapiu alebo si dokonca kúpiť špeciálnu lampu. Má totiž oveľa intenzívnejšie svetelné žiarenie bieleho denného svetla a má priamy vplyv na sietnicu našich očí. To vysiela priame signály do mozgu, ktorý namiesto produkcie melatonínu teraz uvoľňuje oveľa viac serotonínu.

Denné svetlo vonku je silnejšie ako doma, dokonca aj pri menšom slnku

zahnať jesennú bluesovú prechádzku parkovým lesom

Do svojho denného menu by ste mali zaradiť aj oveľa viac potravín bohatých na vitamín D, ako je losos, sleď, huby, vajíčka, syr, avokádo, banány atď. Orechy, šošovica, ovsené vločky alebo tvaroh sú tiež zahrnuté v ich vysokom obsahu aminokyselina tryptofán. Považuje sa za prekurzor serotonínu a v ľudskom tele sa naň premieňa.

Najmä vlašské orechy obsahujú veľa tryptofánu a omega-3 mastných kyselín

Jedzte vlašské orechy, ktoré zaženú jesenné blues

Jedzte tiež veľa čerstvej, sezónnej zeleniny a byliniek

čerstvá jesenná zelenina proti jesennému blues

2. Integrujte šport a cvičenie do každodenného života

Pravidelné cvičenie alebo cvičenie na čerstvom vzduchu najmenej 30 minút každý deň je jednoznačne jednou z najlepších stratégií boja proti jesennému blues. Fyzická aktivita preukázateľne pomáha rýchlo a efektívne aj celkovo pri zlej nálade a nedostatku energie. Pľúca dostávajú viac kyslíka, ktorý sa krvným obehom dostáva do všetkých buniek tela. Stimuluje sa obeh a zlepšuje sa krvný obeh. Myšlienkový kolotoč týmto spôsobom môžete aspoň na krátky čas zastaviť a cítiť sa oveľa príjemnejšie a energickejšie.

Vychutnajte si krásne farby a tvary jesenného lístia pri prechádzke!

jesenné bluesové tipy na prechádzku lesom

3. Jesenné upratovanie a milé dekorácie

Prečo sa uspokojiť len s jarným upratovaním? Jeseň je veľmi vhodná aj na dôkladné vyčistenie vlastných štyroch stien. Takto sa nielenže zbavíte všetkého, čo už nepotrebujete, ale tiež spojíte čistenie s potrebnou fyzickou aktivitou. Letné šaty môžete tiež presunúť do zadnej časti skrine a svoje plyšové svetre vziať dopredu.

Atmosférickú jesennú dekoráciu z prírodných materiálov je možné tiež rýchlo aranžovať alebo pohádzať. U nás nájdete dostatok inšpirácie a navodíte tú správnu náladu, aby ste si krásnu stránku jesene užili naplno.

Vres a tekvica patria k najobľúbenejším dekoratívnym prvkom sezóny

vresové tekvice jesenné dekorácie predávajú jesenné blues

4. Užite si hygge jeseň

Nechajte sa teraz poriadne hygge! Doprajte si viac relaxácie a bezpečia doma. Nasaďte si útulné ponožky a mäkké svetre. Pite horúce kakao, vynikajúci čaj alebo zlaté mlieko. Prečítajte si dobrú knihu alebo sa zababušte so svojou obľúbenou osobou, alebo prečo nie aj so svojim domácim miláčikom. Je už dávno dokázané, že telo pri maznaní uvoľňuje v hojnosti vlastné endorfíny a hormón šťastia oxytocín. Jesenné blues nemá takmer žiadnu šancu.

Pitie čaju na jeseň je tiež zábavou v záhrade alebo na balkóne

piť lahodný čaj zažehnať jesenné blues

5. Obľúbená hudba a pekné vône

Pravdepodobne už zo skúsenosti viete, že hudba dokáže pomerne rýchlo ovplyvniť vašu náladu. Prečo to nevyužiť teraz? S jesenným blues vám môže okamžite pomôcť najmä vaša obľúbená hudba. Bolo by však vhodné vybrať iba túto hudbu, ktorá je trochu radostnejšia a rýchlejšia a neuprednostňuje melancholickú atmosféru. Dokonca aj 5 minút spevu alebo tanca je potom schopných udržateľne zvýšiť vašu náladu a dodať vám silnú energiu.

Vône sú tiež dobrým spojencom pre jesenné blues a iné emocionálne rozrušenia. Nie nadarmo sa aromaterapia vždy používala na rôzne ochorenia a mnohí si ju veľmi vážia. Tajomstvo vôní spočíva v ich priamom účinku na náš limbický systém. Je to tá časť mozgu, kde sú uložené emócie a dlhodobé spomienky. Reagujeme teda celkom nevedome a okamžite, keď vnímame arómu. Obohaťte teda svoje miestnosti na jeseň povzbudzujúcimi a pozitívnymi vôňami, akými sú pomaranč, céder, bergamot, škorica, vanilka, klinček atď..

Používajte iba prírodné éterické oleje!

Vyžeňte jesenné blues éterickými olejmi

Kvalitný ružový olej z pelargónie zaisťuje lepšiu náladu a väčšiu bezpečnosť

jesenné blues distribuuje esenciálny olej z pelargónie

6. Doprajte si saunu a masáže častejšie

Saunovanie je skutočne prospešné a zdravé v každom ročnom období. To je obzvlášť cenené v našich častiach sveta. Choďte teraz do sauny častejšie a ťažte z jej mnohých zdraviu prospešných účinkov. Prečisťuje telo a uvoľňuje dušu. Všetky dobré podmienky pre lepšiu náladu a väčšiu bujarosť. Masáže tiež pomáhajú svalom relaxovať a zároveň zaisťujú zvýšené uvoľňovanie všetkých dôležitých hormónov šťastia.

Správne sauny prospievajú telu i duši

jeseň blues zahnať saunu

7. Naučte sa meditovať

Tento odveký spôsob, ako ísť do seba a zdržiavať sa tu a teraz, je u nás už dlho obľúbený. Naučiť sa meditovať a cvičiť to každý deň je to najlepšie, čo môžete pre seba urobiť. Pretože sa tak lepšie spoznáte a dokážete tiež lepšie porozumieť svojim myšlienkam a emóciám. Meditácia najmenej 5-10 minút denne upokojuje myseľ a pomáha jej získať určitý odstup od všetkých stresových emócií a myšlienok tým, že sa s nimi už viac nestotožňuje..

Dôverujte starodávnej metóde a užívajte si každý jeden okamih!

Odháňanie jesenného blues meditáciou

Jesenné blues jednoducho nemusí byť! Teraz s tým niečo urobte a sústreďte sa na krásnu stránku tohto inak farebného a bohatého obdobia napriek menšiemu dennému svetlu a nižším teplotám. Využite to naplno a buďte zdraví a šťastní!

Všade v parku alebo v lese môžete objavovať teplé jesenné farby a zvuky

odohnať jesenné blues pozorovať prírodu

Vôňa lesa na jeseň je neprehliadnuteľná

jesenné blues vyraziť na prechádzku

Hubárska sezóna sa skutočne začala

odohnať jesenné blues ísť na prechádzku zbierať huby

Zbierajte krásne jesenné listy a urobte s nimi niečo krásne

nádherný park jesenného lístia odháňa jesenné blues

A … upečte svojim blízkym nádherne voňavý tekvicový koláč!

odohnať jesenné blues upiecť lahodný tekvicový koláč