Perzeidy – tajomstvo padajúcich hviezd v auguste

Opäť je tu čas padajúcich hviezd! Pretože v polovici leta sú Perzeidy späť. Ako vždy fascinujúce, tento rok prinášajú svoju nádhernú show nočnej oblohy a nútia nás snívať o vzdialených galaxiách. Ale čo sú to vlastne Perzeidy? Kedy je najlepšie ich vidieť a ako ich sledovať? To vám v nasledujúcich riadkoch objasníme.

Perseidy – najznámejšie padajúce hviezdy na oblohe

Perzeidy sledujú v auguste padajúce hviezdy na nočnej oblohe

Čo sú to Perzeidy?

Aj keď ich často označujeme ako padajúce hviezdy, Perzeidy nie sú nič iné ako malé čiastočky prachu, ktoré pochádzajú z kométy, presnejšie z 109P / Swift – Tuttle. Táto kométa obieha okolo Slnka a zo Zeme ju možno vidieť každých 133 rokov. Každý rok v auguste Zem prekročí obežnú dráhu kométy a potom sú pre nás viditeľné prachové častice, ktoré sa odlupovali..

Človek by si mal predstaviť, že naša planéta prechádza predĺženým oblakom kometárneho prachu. Preto je možné vidieť Perzeidy niekoľko dní. Tento rok od 17. júla do 24. augusta.

Šou padajúcich hviezd Perseid má svoje vedecké vysvetlenie

čo sú perzeidy

Padajúce hviezdy majú svoje krásne meno podľa súhvezdia Perseus. Keď ich pozorujete na nočnej oblohe, zdá sa, že by mali pochádzať od nich. A hoci ide o optickú ilúziu, názov Perseidy sa ustálil dodnes.

Ľudový jazyk pozná aj názov „Slzy Laurentiusa“. Hovorí sa, že tohto mučeníka popravili v Ríme 10. augusta 258. Pretože padajúce hviezdy sa objavujú každý rok bezprostredne potom, hovorilo sa im tak. Vedecky sa im hovorí „meteory“.

Bez ohľadu na to, ako sa padajúce hviezdy nazývajú, sú jednoducho neporovnateľne magické

fascinujúce padajúce hviezdy Perseid

Prečo padajúce hviezdy tak krásne svietia?

V skutočnosti to nie je kvôli ich veľkosti, ako by si niekto mohol myslieť. Častice prachu môžu byť dokonca celkom malé a stále ich je celkom dobre vidieť. Čo však tak mysticky žiari, nie sú samotné prachové častice, ale vzduch okolo nich. Častice kométy pretekajú zemskou atmosférou obrovskou rýchlosťou, ktorá môže niekedy dosiahnuť až 50 km za sekundu. To vytvára silný tlak na vzduch. Toto sa silne zahreje a potom začne žiariť.

Samotné padajúce hviezdy sa vo väčšine prípadov vyparia

perseidy 2020 sledujú august padajúcich hviezd

Našťastie, hoci vedecké vysvetlenie znie tak jednoducho a logicky, nemôže zničiť kúzlo padajúcich hviezd. Každý rok milióny ľudí sledujú ich nádherný roj a prajú si niečo krásne.

Perzeidy mimochodom nie sú jedinými padajúcimi hviezdami, ktoré je možné pozorovať. Napríklad tu v Nemecku môžete stále obdivovať Orionidy (polovica októbra), Leonidy (polovica novembra), Geminidy (polovica decembra) a Quadrantids (v januári). Poveternostné podmienky bohužiaľ nie sú vždy ideálne. Šou padajúcich hviezd vždy stojí za to.

Jedinečná podívaná na oblohe

perseidy padajúce hviezdy v auguste

Kedy a ako môžete pozorovať Perzeidy?

Odborníci tvrdia, že najlepší čas na pozorovanie padajúcich hviezd je pred svitaním a krátko po západe slnka. Pretože mesačné svetlo toľko neruší pozorovanie hviezd. Navyše väčšina Perzeíd prepadá zemskou atmosférou, obzvlášť skoro ráno. Dobrý dôvod na skoré vstávanie.

Sledovanie hviezdnych váh s priateľmi alebo rodinou je ešte zábavnejšie

perzeidy sledujúce padajúce hviezdy v auguste

Ak je to možné, choďte ďaleko od mesta alebo osady. Tam, kde nie je umelé svetlo. Buďte trpezliví a urobte si čas. Vaše oči si čoskoro zvyknú na režim nočného svetla a padajúce hviezdy budete môcť vidieť ešte lepšie. Ak je to možné, odvráťte sa od mesačného svitu a pozerajte sa, najmä v skorých ranných hodinách, smerom k súhvezdiu Perseus alebo inými slovami: smerom na východ / severovýchod.

Hviezdy a súhvezdia sú v závislosti od dennej doby a ročného obdobia niekde inde na nočnej oblohe

sledovanie perseid padajúcich hviezd

Nechajte sa aj tento rok inšpirovať fascinujúcou podívanou na padajúcu hviezdu. Urobte z neho nezabudnuteľný zážitok, či už so svojimi blízkymi alebo úplne sami. Staňte sa hviezdnymi pozorovateľmi a obdivujte nádherne žiariace čiastočky prachu na oblohe, ktoré poznáme ako Perzeidy.

Padajúce hviezdy môžete veľmi dobre vidieť voľným okom

sledujte perseiden 2020

Podmienky sú na vidieku najlepšie

pozorovanie perzeíd na vidieku

Na úsvite sú úplne rovnakí

v auguste sledujte padajúce hviezdy perzidy

Vnímajte nekonečno vesmíru! 

perseiden 2020 padajúce hviezdy august

pozorovanie padajúcich hviezd 2020

padajúce hviezdy v auguste sledujte perseiden 2020