10 jedlých divých rastlín, ktoré je možné zberať na jar

Aj keď si nemôžete byť istí, či je jar vážna alebo nie a predpoveď počasia na veľkonočné sviatky vyzerá ako dážď a zima, vonku sa stále zelenší. Okrem všetkých tráv už rastie a kvitne mnoho jedlých divých rastlín, ktoré môžete teraz v marci aj s trochou šťastia pozbierať a zjesť. Nie je ťažké ich určiť, a preto vám ponúkame nasledujúcich 10 najznámejších divých rastlín spolu s ich využitím.

jedlé divoké rastliny záhradný kvet čerstvého šalátu

Identifikujte a naučte sa používať jedlé divé rastliny

Po dlhej, studenej a sivej zime potrebuje každé telo novú dávku vitamínov a minerálov, bez ohľadu na to, aké náročné bolo zimné úsilie, aby zostalo zdravé a šťastné. Stále môžete byť trpezliví, kým sa nedostanete k prvému zrelému ovociu a zelenine z vlastného regiónu.

Mnoho tráv, kríkov a koreňov je nabitých vitamínmi. Koľko z nich poznáte?

jedlé voľne rastúce rastliny čerstvá šalátová dutá zubná múčka

jedlé divoké rastliny kvet čerstvého šalátu roh ďateliny

cesnak určujú jedlé divoké rastliny

Medvedí cesnak

Už v marci a apríli môžete vyberať z listov, ktoré silne vonia po cesnaku, a použiť ich na výrobu chutných nátierok alebo omáčok. Čerstvé listy medvedieho cesnaku sú bohaté na vitamín C a draslík a sú prospešné pre každý žalúdok. Divoký cesnak má tiež vlastnosti, ktoré čistia krv.

jedlé divoké rastliny cesnakový zväzok

jedlé rastliny divokého cesnaku

Maple ukázal

Veľmi mladé striekačky z javora sa používajú ako chrumkavý a šťavnatý základ mnohých šalátov. Keď sú sušené, špičky javora môžu byť vynikajúcou prísadou do zeleninových a zimných jedál. Telo je zásobované železom prostredníctvom javorových špičiek. Rastlinu je možné ešte použiť proti dne, zápalom, uštipnutiu hmyzom a opuchnutým očiam.

jedlé divé rastliny javorový list хьг

jedlý divý rastlinný javorový list

Dutý zub

O niečo neskôr kvitne dutý zub. Dá sa tiež úžasne jesť ako šalát alebo ako zeleninová plnka bohatá na vitamíny. Zložky rastliny pomáhajú pri nepríjemnom kašli a zmierňujú opuchnuté miesta na tele.

jedlé divoké rastliny čerstvý šalát dutý zubný kvet

jedlé divé rastliny čerstvý šalát dutý zub

Ďatelina lesná

Ďatelina lesná je pikantná a zdravá. Používa sa ako obohatenie rôznych jedál. Ak nemáte radi chuť ďateliny, dochuťte pokrm obľúbenými surovinami, ale nenechajte si ujsť zdravé vlastnosti ďateliny. Ďatelina sa vyrovnáva, pomáha pri poruchách spánku a zmierňuje silné kŕče.

jedlé divoké rastliny list čerstvého šalátu roh ďateliny

jedlé divoké rastliny čerstvý šalát roh ďatelina

Foxtail

Zázračná rastlina, ktorá je stále známa ako amarant, obsahuje nielen veľa zinku, železa, aminokyselín, horčíka a mastných kyselín. Pozoruhodná vec je tiež prospešná pre ľudské telo, pokiaľ ide o prísady. Tieto semená môžu byť pre niektorých ľudí ťažko stráviteľné.

jedlý divý rastlina líška

jedlé divé rastliny foxtail čerstvý šalát

sedmokráska

Kto vlastne nevie sedmokrásky? A koľko z nás vie, že sedmokrásky môžete jednoducho vmiešať do šalátu a bez váhania ich zjesť? Púčiky, listy a kvety môžu nielen ochutnať a ozdobiť šaláty, ale aj každé jarné jedlo. Môžete ich tiež nakladať namiesto kapary a ponúknuť svojim hosťom exotické sústo. Účinok rastliny je silný. V malých množstvách môže sedmokráska stimulovať metabolizmus a byť nápomocná v prípade anémie.

jedlé divé rastliny čerstvý šalát gaensebluemchen biely

Gunsel

Vášnivý záhradník už pozná tento veľkolepý a veľmi efektívny kvet. Aj teraz v marci môžete zbierať púčiky a kvety a použiť ich na zintenzívnenie zemiakových pokrmov alebo koreňov. Rastlinu si môžete vychutnať aj ako čajový nálev a ťažiť zo svojich zdravých vlastností. Cenia sa vnútorné aj vonkajšie účinky rastliny, ktoré sa vo všeobecnosti označujú ako antivírusové a antibakteriálne.

jedlé divo rastúce rastliny čerstvý šalátový guensel

jedlík divo rastúcich rastlín guensel

Ovčia kabelka

Pokiaľ sú listy a výhonky jemné a mladé, dajú sa jesť. Sušené listy sa zvyčajne používajú ako liek na silné krvácanie. Chuť rastliny je podobná ako v žeruche.

jedlé divé rastliny určujú blízky kvet hirtentaeschel

javorové jedlé divé rastliny charakterizujú kvet hirtentaeschel

hirtentaeschel charakterizujú javorové jedlé divé rastliny

púpava

Mnohí poznajú lahodné a zdravé listy púpavy. Chuť púpavy zjemníte tak, že mladé a jemné listy necháte asi hodinu v studenej vode. Zložky púpavy posilňujú funkciu žlče a prečisťujú krv. V ľudovom liečiteľstve sa listy používali zvonka proti podráždeniu pokožky a ekzémom.

jedlé voľne rastúce rastliny čerstvý šalát list púpavy kvet

jedlé voľne rastúce rastliny čerstvý šalát púpava

jedlé divé rastliny čerstvý šalát púpava s dresingom

tymián

Ak máte šťastie na počasie a ak sa na Zem dostane viac slnečných hodín, vidiecky vzduch vonia po bylinkách. Divoký tymián je nielen aromatický a nádherne krásny, ale aj veľmi zdravý. Kvety je možné použiť na výrobu vonných olejov a na ochutenie mnohých rôznych jedál. Divoký tymián pomáha proti prechladnutiu a kašľu a aromatické tymianové kúpele, alkoholové extrakty a bylinné kúry môžu pomôcť pri reumatizme a vyvrtnutí.

jedlé divé rastliny tymián čerstvý šalát

jedlý divoký tymián

jedlé divo rastúce rastliny čerstvý šalát javor

Liečivé byliny – pokladnička prírody

Ak sa vám tento článok páčil, sledujte náš web a objavte ešte viac informácií o liečivých rastlinách a kulinárskych bylinách. V niektorých príspevkoch sme zhromaždili mnoho praktických tipov, ako si môžete vyrobiť vlastnú prírodnú kozmetiku sami. Ak to nie je úplne vaša téma, pozrite sa na niektoré nápady na veľkonočné remeslá a užite si zábavu a tvorivé chvíle so svojou rodinou! Môžete tiež nájsť mnoho čerstvých receptov na veľkonočný brunch alebo ako si jednoduchými a veľmi prírodnými prostriedkami vyčarovať vlastné veľkonočné dekorácie.

Prajeme vám veľa zábavy na našom webe a zdravý Veľkonočný čas!

jedlý divoký tymián

jedlé divoké rastliny cesnakový zväzok

kuchynský stôl z medvedieho cesnaku jedlý