10 liečivých byliniek, ktorými je možné zo záhrady vyhnať mnoho otravných škodcov

Pred niekoľkými týždňami sme podrobne informovali o tom, ako proti voškám prirodzene bojovať. Dnes by sme chceli tému rozšíriť a pozrieť sa na ďalšie riešenia prirodzených problémov. Záhradné rastliny svojou éterickou arómou sľubujú, že škodcovia a škodcovia sa budú držať mimo nášho domu alebo záhrady. Predstavujeme vám 10 známych a účinných liečivých bylín, ktoré prirodzene vyháňajú všetok nepozvaný hmyz z nášho územia bez toho, aby nás ohrozovali.

Niektoré liečivé bylinky vo vašej záhrade môžu udržať škodcov pri posilňovaní záhrady

škodcovia liečivé bylinky levanduľa proti muchám

Týchto 10 liečivých bylín odháňa škodcov

Často, keď myslíte na škodcov, dostanete pred očami jasný obraz – obraz malých lezúcich zvierat, ktoré sa každé leto objavujú nepozvané a početné. Slimáky však patria aj k tým zvieratám, ktoré by žiadny záhradník nechcel objaviť vo svojej záhrade. Ničia mladšie výhonky rastlín a spôsobujú ďalšie škody.

Vždy sa oplatí dozvedieť sa viac o účinkoch liečivých rastlín

kamienky liečivé bylinky klinček citrón proti muchám a komárom

V domácnosti môžete hlavne v horúcich mesiacoch stretnúť aj šváby. Ploštice a viničové mušky tiež nie sú v starých usadlostiach ničím neobvyklým. Preto sme chceli napísať pre vás ďalší praktický článok a ponúknuť vám naše zhrnutie nižšie.

Kuchynské bylinky oživia miestnosť a sú vždy po ruke na rôzne účely

lusky liečivé bylinky mäta pieporná

1. Jedľa biela

Napriek tomu, že je stále bežnejšie čítať, že ihličnaté lesy odumierajú, väčšina ihličnatých stromov je voči známym škodcom v záhrade imúnna. Jedle a borovice trpia ďalšími chorobami, o ktorých dnes nehovoríme. Svojou silnou vôňou držia preč nebezpečný hmyz a slimáky.

Ak sa už dlho tešíte na čerstvý hrášok alebo šaláty v záhrade a potom s hrôzou objavíte nudibranchy alebo húsenice, účinne vám pomôže živica alebo olej známych ihličnanov. Proti rôznym druhom vošiek, roztočov a všetkému, čo by ste inak nechceli v záhrade znova vidieť, môžete pri pravidelnom používaní bojovať a vyháňať ich zo záhrady pomocou esenciálneho oleja z jedle..

Jedľový olej je účinný prostriedok proti voškám a slimákom

škodcovia liečivé byliny biela jedľa

lusky liečivé byliny biela jedľa prirodzene čisté éterické oleje

2. bazalka

Opäť rastlina so silnou arómou, ktorú je možné dobre využiť v boji proti škodcom. Opäť ide o esenciálne oleje, ktoré silne pôsobia na nechcený hmyz alebo záhradné slimáky. Čistým olejom z rastliny alebo ošetrením voňavými listami môžete zo záhrady odohnať všetky vošky, muchy a tiež nebezpečné nudibranky.

Bazalka na parapete v kuchyni drží muchy ďaleko

hrach liečivé bylinky bazalka

lusky liečivé bylinky bazalka lietať

Bazalka v hrnci skrášli a oživí kuchyňu 

škodcovia liečivé bylinky bazalka proti škodcom

Záhradkári nemajú radi nudibranchy

škodcovia liečivé byliny mäta pieporná

3. mäta pieporná

Nádherná vôňa mäty neovplyvňuje len našu chuť a čuchové nervy. Mätový olej obsiahnutý v listoch mäty je nepríjemný pre malé langusty, ako sú mravce, húsenice, blchy, mory, pavúky a dokonca aj muchy, a udržiava ich natrvalo mimo vášho domova a záhrady. Najjednoduchšie je rozložiť lístky mäty na miesta, kde môžete vidieť napríklad mravce. V hrnci pri kuchynskom okne môžete mať mätu piepornú a obmedziť tak let múch do domu. Čistý mätový olej je oveľa lepší proti blchám alebo moliam. Tu by sa ním mali (nariediť) nastriekať celé povrchy a potom budú všetky miestnosti dlho voňať.

škodcovia liečivé byliny vošky mäty piepornej

škodcovia liečivé bylinky bazalka proti muchám

Škodcovia liečivých bylín - stopy húsenice

4. santalové drevo

Okrem toho, že santalové drevo je veľmi preferovanou zložkou parfumov, je exotická liečivá rastlina s ešte užitočnejšími vlastnosťami stále obľúbenejšia. To zahŕňa zaháňanie vošiek, čo je pre mnohých záhradkárov skutočná výzva. Tiež vás môže prekvapiť, ako rýchlo sa vaša záhrada spamätá z vonnej rastliny. Aj vy teraz môžete cítiť rovnováhu a rovnováhu, ktoré vstupujú do našich životov prostredníctvom vône samotného santalového dreva.

kamienky liečivé byliny santalový olej sypký

škodcovia liečivé byliny santalový olej

škodcovia liečivé byliny chrobák

5. Karafiát

O klinčeku sme napísali veľa vzrušujúcich článkov. Aromatický púčik patrí k známemu vianočnému koreniu v kuchyni. Každý, kto je presvedčený o svojich vlastnostiach, sa s nimi môže pokúsiť bojovať proti všiam. Lieky v lekárni sú účinné a zbavia vás vší. S vôňou klinčekového oleja však bude každé ošetrenie oveľa príjemnejšie a jemnejšie.

lusky liečivé bylinky klinček proti všiam

kamienky liečivé byliny klinčekový sprej

kamienky liečivé bylinky klinček citrón proti muchám a komárom

6. Levanduľa

Levanduľa je dobrým a predovšetkým prírodným liekom na komáre a mory. Čo s ním tiež môžete veľmi dobre zahnať, sú muchy, ktorým nechýba ani jedno leto. Levanduľu alebo levanduľový olej môžete použiť aj proti plošticiam. Dokonca aj kliešte by sa vám vyhli, ak by boli chránené vôňou levandule.

škodcovia liečivé bylinky levanduľa proti moliam

škodcovia liečivé bylinky levanduľa proti škodcom

škodcovia liečivé bylinky levanduľa proti škodcom

škodcovia liečivé byliny biela citrónová tráva proti blchám prostriedky

7. Pačuli

V skutočnosti existujú príchute, ktoré buď milujete, alebo ich necháte na pokoji. Do tohto sortimentu patrí aj vôňa pačuli. Ak máte náhodou pri sebe olej alebo rastlinu, nečudujte sa, že v dome neuvidíte muchy ani pavúky.

škodcovia liečivé bylinky pačuli proti hmyzu

škodcovia liečivé byliny pačuli

8. Tymián

Tymián zázračný rastlín sme predstavili vo viacerých článkoch. Dnes k mnohým pozitívnym vlastnostiam tymianu pridávame, že nádherná vôňa rastliny nás môže ochrániť pred kliešťami. Mnoho bodavého hmyzu sa vyhýba vôni tymianu. Rastlinu je možné použiť aj ako prírodný dezinfekčný prostriedok.

hrach liečivé byliny tymián

škodcovia liečivé byliny biela citrónová tráva proti škodcom

lusky liečivé byliny tymián košík

škodcovia liečivé bylinky biela citrónová tráva proti prevencii kliešťov

9. Eukalyptus

Rastlina, ktorá pochádza z ďalekého juhu a má tiež nádhernú arómu a éterické oleje, je eukalyptus. Eukalyptový olej pomáha proti kašľu, to vie každý. Čo by ste však mohli potrebovať vedieť, najmä v lete, je averzia švábov voči tejto rastline. Silná vôňa zanechá váš domov bez nechcených lezúcich zvierat.

škodcovia liečivé byliny eukaliyptus

škodcovia liečivé byliny eukalyptus proti kliešťom

10. Citrónová tráva

Citrónovú trávu dostanete tiež ľahko v každom ázijskom obchode. Podľa vône rastliny alebo ak uprednostňujete čistú éterickú formu, môžete si byť istí, že vás toto leto nebudú obťažovať ani komáre, ani kliešte.

škodcovia liečivé bylinky biela citrónová tráva proti kliešťom a komárom

škodcovia liečivé byliny chrobák

Prirodzenými prostriedkami môžete vyhnať škodcov zo záhrady

Vždy je vhodné uchýliť sa k prírodným domácim prostriedkom, aj keď sa ovládanie alebo odpudzovanie niektorých návštevníkov záhrady môže trochu zdržať. Príčin je mnoho. Najdôležitejšie z nich sú, že infikované rastliny netrpia, ani nemôže existovať žiadne ďalšie nebezpečenstvo pre ľudí alebo zvieratá.

Mnohé z kúpených prípravkov sú veľmi účinné a účinné okamžite, ale sú aj veľmi agresívne a môžu spôsobiť už aj tak oslabenej rastline ďalšie škody. Chemické ošetrenie nie je vždy najlepšie pre deti hrajúce sa v záhrade alebo pre ich rodičov.

Dúfame, že sme vás svojim prínosom opäť obohatili a prajeme vám pekné leto do budúcna!

škodcovia liečivé byliny slimák nahý

škodcovia, liečivé byliny, húsenice majú radi mladé rastliny

škodcovia liečivé byliny levanduľové komáre

škodcovia liečivé byliny húsenica

škodcovia liečivé byliny santalové drevo