5 odolných paliem pre udržateľnú záhradnú zeleň

Pravdepodobne ste už videli odolné palmy, ktoré si zachovávajú zeleň aj napriek snehu, ktorý ich pokrýva. V skutočnosti existuje veľa druhov paliem, ktoré v chladnom období ľahko vydržia aj tie najnižšie teploty. Niektoré palmy v záhrade vydržia extrémne teploty až do -25 stupňov. Je to hlavne kvôli ich lignifikovanému kmeňu, ktorý chráni rastlinu pred týmito teplotnými výkyvmi. Uvádzame zoznam 5 odolných druhov paliem a dávame vám tipy, ako sa o ne starať. Pred kúpou je však najlepšie poradiť sa aj so záhradníckym odborníkom. Ako navrhnúť záhradu s palmami, môžete tu čítaj.

Sneh a zima nie sú pre tieto palmy žiadny problém

odolná palmová záhrada

odolná palmová snehová guľa

Zimná ochrana pred extrémnym chladom a mokrom pre odolné dlane

Všetky nižšie uvedené druhy môžu našu zimu v záhrade dobre prežiť. Ale ak sú v tejto dobe úplne samy a zanedbané, nebudú vyzerať tak nádherne, ako bývali v teplom jarnom období. Okrem toho je najlepšie kupovať už stvrdnuté palmy, to znamená nie mladé rastliny, ale už 4-5 ročné, ktoré sú zvyknuté na chlad.

Aj pri výsadbe musíte starostlivo vybrať správne miesto. Vaša dlaň by mala byť na slnečnom mieste chránenom pred studeným vetrom, pokiaľ možno čo najbližšie k domu. „Oblečenie“ sa odporúča v obzvlášť chladných zimách. Rovnako ako napríklad pri ružových kríkoch, kmeň a listy by ste potom mali zabaliť jutovým vrecom a rúnom. Pôdu okolo koreňov potom zasypte slamou alebo listami a palmovou zeminou. Vďaka tomu bude rastlina v teple a bude ju vyživovať. V zime a neskorej jeseni by ste rozhodne nemali hnojiť a polievať.

Takéto vrecko z juty môže zachrániť vaše otužilé dlane pri extrémne nízkych vonkajších teplotách

odolné vrecko z palmovej juty

Slama a listy udržujú korene nižšie v teple

odolné palmové listy

Ihla palma (Rhapidophyllum hystrix)

Ihla palma je pomerne malá, robustná a pomaly rastúca záhradná rastlina. Názov získava podľa ostrých tŕňov, ktoré vyčnievajú z krátkeho kmeňa. Pochádza z USA a Kanady, regiónov, kde nie je sneh neobvyklý. Odolná palmová ihla preto vydrží až -25 stupňov. Aj keď by sa tým mohla veľmi poškodiť, zostáva nažive.

Ihlové palmy sú malé, ale s veľkými listami

odolné dlane zelené

odolná dlaň ihla dlaň

Takýto plot chráni dlaň pred vetrom

odolná palma ihličnatá palma

Vonku môžete vydržať najnižšie teploty

odolné palmy sneh

Konopné palmy (Trachycarpus)

Všetky odrody rodu konopné palmy sú veľmi robustné a ľahko sa o ne stará a sú divoké a vo väčšine ázijských oblastí rozšírené ako okrasná rastlina. Tiež sú pre nás jedným z najobľúbenejších druhov. Jeho kmeň je obalený mäkkými vláknami, ktoré ho chránia ako zimná bunda. Teploty až -18 stupňov im neprekážajú. Ako väčšina paliem uprednostňuje plné slnko, preto si vyberte vhodné miesto.

Vlnené vlákna chránia kmeň pred klimatickými výkyvmi

odolná palma konopná palma

odolná palma konopná palma

Pekné veľké listy

odolné palmové listy

Exotická palma sa až tak nelíši od pôvodného stromu

odolné palmy sneh

Trpasličí dlane (Chamaerops humilis)

Trpasličí dlane sú stredne veľké s ručne tvarovanými tŕnistými listami. Rastú pomaly, často v malých skupinách, blízko seba. Tolerujú -15 stupňov, ale potrebujú aj zimnú ochranu. Môžete sem tiež umiestniť slamu medzi jednotlivé listy a stonky. Ročne kvitnú a tvoria plody so semenami, z ktorých vyrastajú nové palmy. V juhozápadnej Európe sú dokonca divoké.

Štýlové a odolné palmy

odolné trpasličie dlane

Vytvorte si vlastnú pútavú púštnu záhradu s aloe a trpasličími palmami

odolná dlaň trpasličí dlaň

odolné dlane trpasličí dlaň

Takýto palmový les pomaly vzniká, takže potrebujete veľa trpezlivosti

odolný palmový les

Medová palma (Jubaea chilensis)

Medová palma môže byť veľmi veľká (až 30 metrov vysoká) a veľmi stará, rozhodne však musíte dávať pozor na miesto výsadby. Miesto takej obrovskej dlane sa už nedá tak ľahko zmeniť. Má hrubý, skôr hladký, sivý kmeň. Medová palma odolá teplotám až -15 stupňov a ani v lete nepotrebuje priame slnko a taktiež menej tepla ako ostatné palmy. Sladké ovocie podobné kokosu sa tvorí až od 60 rokov. Za svoj názov však nie je vďačný plodom, ale šťave vo vnútri kmeňa. Na to, aby ste ju získali, bohužiaľ treba dlaň pokaziť.

Obrovské hollywoodske palmy vo vašej vlastnej záhrade

odolná palma medová palma

odolná palma medová palma

otužilé dlane obrovské

Semená sa objavia prvýkrát až po 60 rokoch

odolné palmové semená

Jelly Palms (Butia)

Všetky dlane tohto rodu môžu ľahko prežiť pod -10 stupňov. Medzi nimi prežila palma želé (Butia eriospatha), ktorej hrubý vláknitý kmeň ju chráni pred chladom a vetrom. Väčšina druhov ročne produkuje sladké oranžové ovocie, ktoré sa používa na výrobu želé a alkoholických nápojov. Butia capitata sa pestuje výlučne na výrobu týchto plodov, pretože rastie pomerne rýchlo a je tiež odolná.

Tieto vytrvalé palmy robia sladké bobule

odolná palmová záhrada

odolná palmová želé dlaň

odolná palmová želé dlaň

Ak sú oranžové, sú pripravené na zber

odolné palmové semená

Záver: Exotické, ľahko sa starajúce a nádherné. Odolné palmy sa kvôli dobrým vlastnostiam stále častejšie nachádzajú v našich záhradách. A tiež z dobrého dôvodu. Slnko, teplo, voda a trpezlivosť z vašej strany sú všetko, čo potrebujete.

Odolné palmy prežijú aj pri silnom snežení

otužilé dlane veľké

vytrvalé palmové more

odolné palmové pole