Šachovnicový kvet vytvára v jarnej záhrade kúzlo

Pri prvom pohľade na fotografiu kvetu šachovnice je ťažké uveriť, že to nebol žart z Photoshopu. Kvety majú neobvyklý, takmer neprirodzený farebný vzor, ​​ktorý takmer vyzerá, akoby vyskočil z fantasy sveta.

Ak ste fanúšikom kníh Lewisa Carrolla, šachovnicový kvet je vo vašej záhrade nevyhnutnosťou. Pravdepodobne viete, že hoci hracie karty slúžili ako hlavný motív v knihe „Alica v krajine zázrakov“, šachová doska dobyla scénu v pokračovaní „Alice za zrkadlami“.

Šachovnicový kvet môže tiež hrať hlavnú úlohu v jarnej záhrade. Svojou jedinečnou charizmou okamžite upúta pozornosť každého. V dnešnom článku vám predstavíme túto peknú rastlinu a dáme vám dôležité tipy na starostlivosť. Takže si môžete užívať nádhernú kvetinovú mágiu mnoho rokov!

Šachový kvet je nádherný okrasný kvet, ktorý je u nás pôvodom

Šachovnicová kvetina vytvára v jarných záhradných záhradách nápady na starostlivosť o magické kvety

Unikátny vzor okvetných lístkov skutočne púta pozornosť

Šachovnicový kvet vytvára v jarnej záhrade magický kvet

Šachovnicový kvet je skutočným pútačom pozornosti v jarnej záhrade

Šachovnicový kvet, často známy len ako šachový kvet, kiebitzel alebo kukuková manžeta, má latinský názov Fritillaria meleagris a patrí do rodiny ľalií. Ich visiace kvetinové hlavy sú zobrazené na erboch niekoľkých nemeckých komunít. Je rozšírený po celej Európe a v oblastiach západnej Ázie, ale bohužiaľ mu na mnohých miestach hrozí zánik. V 17. storočí bol šachovnicový kvet jednou z najobľúbenejších okrasných rastlín vo francúzskych barokových záhradách. V roku 1993 bol dokonca vyhlásený za Kvet roka.

Okrem šachovnice sú vzory kvetu často porovnávané s mierkovým vzorom hada alebo perím perličky. Šachovnicový kvet dosahuje maximálnu veľkosť asi 30 cm a kvitne od marca do mája, v závislosti od odrody, bielou, tmavočervenou, ružovo červenou alebo purpurovou. Celá rastlina, vrátane kvetov a malých podzemných cibuľovín, je extrémne toxická pre ľudí a zvieratá. Rodiny so zvedavým batoľaťom alebo papaním domácich miláčikov by sa preto mali zaobísť bez nej a pre svoju jarnú záhradu použiť iný kvet..

Šachovým kvetom sa skvele darí s inými záhradnými kvetmi, ako sú ľalie, žeriavovité listy, listy štítu atď..

Šachovnicový kvet vytvára magické kvety v starostlivosti o jarnú záhradnú záhradu

Slúžia tiež ako krásne rezané kvety, najmä v kombinácii s inými divokými a lúčnymi kvetmi

Šachovnicový kvet vytvára v jarnej záhrade divoké kvety magický kvet

Kultivácia a umiestnenie

Takmer všetky druhy rodu Fritillaria potrebujú plné slnko, t. J. Najmenej 6 až 8 hodín denne, aby sa im dobre darilo počas vegetačného obdobia. Zvlášť šachovnicový kvet sa cíti najšťastnejšie vo vlhkých, stredne bohatých na dusík, neutrálnych až slabo kyslých hlinitých a ílovitých pôdach.

Cibuľu, ktorú kúpite v kvetinárstve alebo online, by ste mali vysádzať na jeseň, presnejšie v auguste alebo septembri. To zaisťuje, že kvety vyskočia zo zeme a kvitnú na jar. Malé žiarovky sú zasadené v hĺbke asi 5 cm, v rovnakej vzdialenosti od seba. To zaisťuje optimálny a zdravý rast. Cibuľa z rodu Fritillaria má veľmi nepríjemný zápach, ktorý napriek tomu, že to necítime, drží niekoľko škodcov na uzde..

Po období kvitnutia rýchlo zistíte, že lístie vášho šachovnicového kvetu začína vädnúť a odumierať. Je dôležité, aby ste to neodstránili, kým nie je úplne suchý. Cibuľu skutočne vyživuje a dodáva jej silu, aby budúci rok opäť silne naklíčila.

Plné slnko a vysoká pôdna vlhkosť sú všetko, čo šachový kvet potrebuje

Šachovnicová kvetina vytvára magický kvet v kvete západu slnka v jarnej záhrade

Šachovnicový kvet vytvára na jar nápady pre záhradnú záhradu

Násobenie

Šachovnicový kvet každý rok po odkvitnutí vytvorí malé dcérske žiarovky. Ak necháte týchto dvoch rásť spolu, budúci rok uvidíte menšie a menšie kvety s kratšou životnosťou. Aby ste tomu zabránili, krátko po úplnom odumretí lístia vykopajte žiarovky a opatrne ich oddeľte. Potom zasadte dcérske žiarovky 3-5 cm od matky a dôkladne ich zalejte.

Všetky cibule fritillaria sú podivne rozdelené stredom

Šachovnicový kvet vytvára v jarnej záhrade čarovný kvet. Vysaďte malé cibuľky

Voda a hnojivo

Ako bolo uvedené vyššie, šachovnicový kvet miluje vlhkú, takmer bažinatú pôdu. Bez ohľadu na ročné obdobie by Zem nemala nikdy úplne vyschnúť. Najlepšia denná doba na zalievanie rastlín je skoro ráno. Odkvapkávací systém alebo priľahlé jazierko v záhrade je ideálnym riešením, ako udržať všetky rastliny milujúce vodu vždy šťastné a vlhké.

Pokiaľ ide o hnojenie, ľahká aplikácia kvapalného hnojiva s vysokým obsahom dusíka raz za sezónu na závlahovú vodu je všetko, čo vaša šachovnicová kvetina potrebuje k nádhernému rozkvetu. To sa dá tiež ľahko pripraviť doma z kompostu alebo kompostovej vody, kávovej usadeniny alebo čaju, ako aj z mletých banánových šupiek.

Šachové kvety sú jedny z prvých rastlín, ktoré znášajú podmáčanie

Šachovnicový kvet vytvára v jarnej záhrade krásne záhradné rastliny

Zabraňujú škodcom, ale sú to skutočné včelie a motýlie magnety

Šachovnicový kvet vytvára v jarných záhradných magnetkách včely magické kvety

Šachovnicový kvet je skutočne očarujúcou okrasnou rastlinou do záhrady. Imponuje nádhernými kvetmi a poskytuje príjemnú zmenu v typickej jarnej záhrade plnej tulipánov a narcisov.

Šachovnicový kvet vytvára v jarnej záhrade magický kvet

Podobne ako ostatné cibuľovinové kvety, aj šachovým kvetom sa darí v kvetináčoch

Šachovnicový kvet vytvára čarovné kvety v záhradných jarných záhradách aj v kvetináčoch

Tieto okrasné rastliny vyzerajú neuveriteľne tajomne a fantasticky

Šachovnicový kvet vytvára v jarnej záhrade magické kvety pekne rezané kvety, okrasné kvety

Šachovnicový kvet vytvára v jarnej záhrade magický kvet. Rezané kvety rôznych veľkostí