Aké prírodné prostriedky možno použiť na kontrolu vošiek? Tipy a triky pre vášnivých hobby záhradníkov!

Väčšina druhov vošiek je považovaná za najhoršieho nepriateľa všetkých izbových a záhradných rastlín, a preto musia všetci hobby záhradníci včas rozpoznať týchto škodcov a byť schopní proti nim účinne bojovať. Tieto 2-4 mm. veľký hmyz má proboscis, ktorý slúži ako sacia trubica – týmto prepichnú rastliny a vysajú šťavu! Spravidla napádajú všetky druhy rastlín, ale uprednostňujú hlavne mladé výhonky. Ich sacia aktivita vedie k značnej strate kvality alebo dokonca k úplnému zlyhaniu plodiny! Väčšinou sa hromadia na spodnej strane listov a v blízkosti koreňov kvetov a listov.

Bojujte s voškami, ale ako presne?

Na dnešnom trhu sú bežne dostupné rôzne koncentrované tekuté insekticídy, spreje proti hmyzu a pesticídy v práškovej forme. Napriek tomu, že tieto skutočne dosahujú vynikajúce výsledky v každodennom boji proti voškám, mali by ste s nimi byť opatrní, pretože niektoré rastliny, ako sú liečivé byliny a korenie, sú na niektoré toxické látky dosť citlivé. Okrem toho sa tým zničí aj užitočný hmyz na nádvorí. Ale nebojte sa, pretože okrem početných chemických látok existuje v záhrade aj množstvo rôznych prírodných domácich liekov pre nepozvaných hostí! Zozbierali sme niekoľko múdrych nápadov, ako sa vošiek rýchlo a ľahko zbaviť bez chemikálií!

Odhaľte vošky včas a okamžite s nimi bojujte

Bojujte proti voškám na spodnej strane listu

Spodná strana listu by sa mala kontrolovať znova a znova, aby bolo možné včas vykonať potrebné opatrenia

červené vošky napádajú rastlinu

Bojujte proti všiam s listami paradajok alebo žihľavou

Vďaka tu nájdeným alkaloidom sa zdá byť domáci postrek z listov rajčiaka alebo žihľavy vynikajúcim pomocníkom proti voškám a roztočom z domáceho prachu. Nakrájajte 2-3 hrste paradajkových listov alebo 200 g. čerstvú žihľavu na malé kúsky, potom ich namočte do litra studenej vody a nechajte zmes odstáť cez noc. Nasledujúci deň ich preosejte a nastriekajte ich voľne na napadnuté listy a stonky rastlín, aby ste odstránili škodcov. Tento režim vošiek sa však musí opakovať niekoľkokrát, aby bol úspech naďalej.

Boj s voškami – Dokonca aj rastliny vám pomôžu bojovať proti škodcom

Bojujte s voškami a uvoľnite záhradu

Proti voškám bojujte s jemným mydlom alebo šampónom

Mydlovým sprejom rýchlo porazíte niekoľko škodcov – vošky, kliešte a roztoče. Polievkovú lyžicu pridajte do 3 litrov vody biologicky odbúrateľný prací prostriedok pridajte zmes do rozprašovača a potom nastriekajte na spodnú stranu listov vašich rastlín! Organický prípravok na umývanie riadu je možné nahradiť jednoduchým šampónom, jemným mydlom alebo levanduľovým maslom, v takom prípade by ste však mali mäkké listy rastlín určitý čas po ošetrení kefkou dôkladne očistiť a tvrdé listy dôkladne opláchnuť čistou vodou. aby na nich nezostali žiadne škvrny!

Ošetrenie vošiek opakujte niekoľkokrát a vošky z rastlín odstráňte

postriekajte rastliny postrekom

Na kontrolu vošiek používajte jedlo

Ak vám po raňajkách zostane šálka studenej kávy alebo čierneho čaju, môžete ju použiť na boj proti škodcom!

Ďalším riešením vašich záhradných problémov je cesnak! Nakrájajte najemno 4-5 strúčikov cesnaku, zalejte ich 2 litrami vriacej vody, počkajte 30 minút, potom prepasírujte a nechajte extrakt vychladnúť. Potom ním naplňte fľašu s rozprašovačom a nakoniec rastlinu nastriekajte! Čerstvé (výnimočne sušené) oregano tiež pomáha proti napadnutiu všami – iba 100 g. Namočte ho do litra vriacej vody, nechajte 20 minút odlúpnuť, prepasírujte a použite ako účinný postrek proti rozliatiu!

Bojujte proti voškám s cesnakom … alebo oreganom!

Boj proti voškám prírodnými prostriedkami

Rozdrvte 10 malých feferónok a potom rozotrite lyžicu mydla. Uvarte liter vody, všetko premiešajte a nechajte lúhovať aspoň jeden deň, potom zmes prelejte cez jemné sitko alebo utierku. Okrem vošiek dokáže ovládať aj húsenice!

Jedinečná a mimoriadna kombinácia, ktorá je pre vošky neznesiteľná!

paprika a mydlo proti voškám

Bojujte proti voškám s užitočným hmyzom

Larvy borovice, žlčníka, ušiaka a ušnice patria k prirodzeným predátorom vošiek. S hmyzím hotelom (ten získate v každom záhradnom obchode, alebo online zaobstarajte si alebo dokonca postavte sami) nalákate prospešný hmyz do svojej záhrady a týmto spôsobom zničíte celé kolónie vší! Marienkieferlarva môže zjesť až 400 vošiek denne, a preto sa ukazuje ako vynikajúci pomocník na nádvorí.!

Boj proti voškám – tento prospešný hmyz by mal byť vo vašej záhrade neustále vítaný!

Bojujte s voškami cez prirodzených nepriateľov

Marienkiefer jedáva blattlančinu

hmyzí hotel pokúša sadenice