Bojujte so šťavou z rohov pomocou prírodných domácich liekov a metód šetrných k životnému prostrediu

Rohatý šťavel nie je šťastná ďatelina. Odhalenie lôžka v záhrade urobí radosť iba niekoľkým záhradníkom. Je to nepríjemná burina, ktorá môže v priebehu niekoľkých týždňov prerásť prekvapivo veľké plochy explodujúcimi luskami semien a hlboko rastúcimi podzemnými bežcami. Tu jeho vytrhnutie takmer nepomáha, pretože korene sú stále zapichnuté v záhradnej pôde. To vám môže rýchlo zničiť trávnik a záhon. Ako teda môžete natrvalo bojovať s otravným lesným rožkom? Nesmú sa totiž používať žiadne herbicídy, ktoré poškodzujú zvyšné okrasné alebo úžitkové rastliny v záhrade. Tieto prostriedky môžu byť tiež neškodné pre deti, domáce zvieratá a ostatných členov domácnosti alebo opeľovače. V dnešnom článku by sme vám chceli predstaviť niektoré prírodné a ekologické domáce prostriedky, ktoré môžete použiť v boji proti šťaveľu lesnému..

Šťovík lesný spoznáte okamžite podľa typických listov

Bojujte so šťavou z dreva prírodnými domácimi prostriedkami a metódami šetrnými k životnému prostrediu. Vyháňajte oxalis von zo záhrady

Dôležité fakty, ktoré je potrebné vedieť o šťaveli rohovitom

Poraziť tohto zeleninového nepriateľa môžete len vtedy, ak poznáte jeho povahu. Šťovík lesný, botanicky známejší ako Oxalis corniculata, je známy aj ako šťovík rohatý alebo šťavel z lesného rohu.

Človek si ho často môže zameniť so štiavcom vzpriameným (Oxalis stricta). Aj keď sa to vizuálne podobá šťaveľu rohatému, rastie hlavne ako jednoročná rastlina.

Sorrel lesný pochádza z oblasti Stredomoria a juhovýchodnej Ázie. Dnes je rozšírený takmer po celom svete. Keď je tento druh šťaveľa kontrolovaný, často sa používa ako okrasná rastlina v skalkách, na kobercoch alebo jednoducho v kvetináčoch. Odroda atropurpurea je obzvlášť vizuálne príťažlivá svojimi červenofialovými trojlistými listami a jasne žltými kvetmi..

Ako už z názvu vidieť, šťavel lesný rohatý patrí do čeľade šťavelkovitých (Oxalidaceae). Mnoho druhov, vrátane šťovíka lesného, ​​je jedlých, ale obsahuje kyselinu šťaveľovú, a preto chutia mimoriadne kyslo. Rastlina je bohatá na vitamín C a z jej listov sa dá pripraviť nápoj podobný limonáde. Čerstvé listy môžete podobne ako čaj lúhovať 10 minút v horúcej vode, zápar osladiť trochou medu a vychladnuté si vychutnať. Čerstvé listy môžete tiež pridať do šalátov kvôli vizuálnej príťažlivosti.

Vedeli ste, že šťavel z rohovca je skutočne jedlý?

Sorka lesná bojuje proti oxalisom v lese prírodnými domácimi prostriedkami a metódami šetrnými k životnému prostrediu

Chutí podobne ako citrón a dokonca sa dá pestovať aj ako plodina

Sorka lesná používa na boj proti oxalis v šalátoch prírodné domáce opravné prostriedky a metódy šetrné k životnému prostrediu

V záhrade je rohatý šťovík schopný odolať takmer všetkým podmienkam. Je odolný voči suchu, miluje teplo a darí sa mu v extrémne chudobných alebo zásaditých pôdach. Na plnom slnku alebo v tieni sa táto rastlina cíti dobre všade. Kvôli kyslej chuti sú buriny napadnuté škodcami len zriedka.

Plevel a vytrhávanie žiaľu v boji proti rohatému šťaveľu nepomáha. V skutočnosti to môže problém ešte zhoršiť, pretože plody kapsúl sa pri dotyku otvoria a vyhodia mnoho drobných semienok až na 3 metre v záhrade. Malé semená majú špeciálnu textúru, ktorá im umožňuje pri kontakte prichytiť sa na mnohých rôznych povrchoch. Môžu byť objavené pozorným pohľadom na oblečenie, v srsti vášho domáceho maznáčika, nožoch kosačky, hadiciach na vodu a kvetináčoch. Ako teda môžete bojovať s lesným rožkom??

Tieto buriny môžete do svojej záhrady zaviesť kedykoľvek, kdekoľvek a celkom nevedome

Sorka lesná používa prírodné domáce opravné prostriedky a metódy šetrné k životnému prostrediu na boj proti žltému kvetu oxalis

Soreň bojuje s prírodnými herbicídmi

Nadržaný šťavel je ťažko kontrolovateľný bežnými herbicídmi na trhu. Dôvodom je, že tieto môžu často poškodiť ostatné rastliny všade naokolo. Mnohé z nich tiež obsahujú chemikálie, ktoré môžu byť nebezpečné aj pre deti, domáce zvieratá alebo prospešné opeľovače, ako sú včely a motýle.

Našťastie v boji proti týmto otravným burinám existuje aj niekoľko ľahko dostupných, bezpečných, prírodných a ekologických alternatív k chémii. Mnoho z nich nájdete dokonca aj vo vašej kuchyni. Na to, aby boli účinné, je však potrebné ich správne aplikovať. Tu je niekoľko návrhov, ako ovládať lesný rožok a zabrániť jeho ďalšiemu šíreniu.

Pri dotyku s plodmi tobolky môžu semená šťovíka letieť až 3 metre

Kapsuly šťovíka bojujú so semenami oxalis pomocou prírodných domácich liekov a metód šetrných k životnému prostrediu

Rozpoznajte a zničte lesný rožný šťavel skoro

Minimálne raz za týždeň by ste mali skontrolovať škodcov na lúkach a záhonoch vo vašej záhrade, Choroby a skontrolujte burinu. Pretože ako s väčšinou životných problémov, s lesným rožkom sa dá v počiatočných fázach ľahko bojovať.

Jednoducho vykopte mladé rastliny zo zeme vrátane celého ich koreňa. Mali by ste to urobiť skôr, ako odkvitnú, pretože až potom sa tvoria plody kapsúl, ktoré sú naplnené semenami. Potom, čo úplne odstránite burinu, pokryte oblasť vrstvou organického mulča s hrúbkou najmenej 5 cm. Zabránite tým klíčeniu prípadných semien alebo mladých rastlín, ktoré ste možno prehliadli.

Tieto buriny sa dajú ľahko a rýchlo zničiť, keď sú ešte mladé

Boj s dreveným šťaveľom prírodnými domácimi prostriedkami a metódami šetrnými k životnému prostrediu. Ničenie oxalov v záhrade

Bojujte so zavedeným dreveným šťaveľom

Akonáhle je šťovík lesný, už úplne dospelý, ako už bolo spomenuté, len ťažko ho zničíte zaburinením a vytrhnutím. Tieto domáce opravné prostriedky vám môžu pomôcť tu:

Kukuričná lepková múka: Tento prírodný produkt je v skutočnosti vedľajším produktom, ktorý vzniká pri výrobe kukuričného škrobu. V záhrade kukuričný lepok funguje ako antikoncepcia pre všetky druhy semien, vrátane šťaveľu. Hrsť múky rozsypte po burine a okolo nej, dobre ich zalejte a nechajte uschnúť. Nepokúšajte sa však o túto stratégiu, pokiaľ nie sú vaše okrasné a úžitkové rastliny dobre zavedené, pretože kukuričný lepok zničí aj užitočné semená.

Múka z kukuričného lepku vo forme peliet nájdete v každom záhradnom centre

Na boj proti granulám kukuričnej lepkovej múky používajte šťovík lesný prírodnými prostriedkami pre domácnosť a metódami šetrnými k životnému prostrediu

DIY sprej proti burine: Vo fľaši s rozprašovačom zmiešajte jablčný ocot, soľ a mydlo na riad, dobre pretrepte a nastriekajte na otravnú burinu. Buďte však opatrní, pretože, ako mnoho iných prírodných herbicídov, tento postrek nemôže rozlišovať medzi burinou a inými rastlinami.

Špecializované herbicídy: Pri menších inváziách buriny, zatiaľ čo prírodné domáce opravné prostriedky môžu byť veľmi účinné pri riešení problému raz a navždy. Ak však do vašej záhrady vtrhne veľké množstvo šťaveľa, potom sú špecializované herbicídy rozumnejším riešením. Väčšina veľkých záhradných centier alebo internetových obchodov má teraz špeciálne vyvinuté výrobky, ktoré špecificky ničia druhy šťavelu a sú neškodné pre váš trávnik, okrasné a úžitkové rastliny alebo zvieratá..

V niektorých prípadoch sa už nemôžete spoliehať iba na domáce opravné prostriedky

Bojujte so šťavou z rohov prírodnými domácimi prostriedkami a metódami šetrnými k životnému prostrediu, cielene používajte herbicídy

Koreň z lesného rohu je burina, ktorá vyžaduje trvalé zničenie z vašej strany, ktoré vyžaduje veľa úsilia a odhodlania. Môže sa objaviť znova a znova v záhrade a mal by byť vykopaný zo zeme skôr.

Kosenie trávnika môže inváziu ďateliny ešte zhoršiť

Šťovík lesný bojuje proti oxalis prírodnými domácimi prostriedkami a metódami šetrnými k životnému prostrediu, nezničte ho kosením

Sorka lesná používa na boj proti malým žltým kvetom prírodné domáce opravné prostriedky a metódy šetrné k životnému prostrediu