Boxwood: záhradná rastlina s veľkým dizajnovým potenciálom

záhradný živý plot zo zimného dreva sa stará o záhradníctvo a terénne úpravy

 Krabicový strom – rastlina s veľkým tvorivým potenciálom

Buxus sempervierens, ako sa zimostráz obyčajný vedecky nazýva, je vždyzelený a veľmi pomaly rastúci ker alebo malý strom. 70 známych druhov pochádza zo strednej Európy, juhozápadnej Európy, severnej Afriky a západnej Ázie.

V miernych klimatických pásmach môže dosiahnuť výšku až 8 metrov, zatiaľ čo v subtropickom distribučnom pásme to môže byť 20 metrov. Bez ohľadu na to, či ide o živý plot alebo ojedinelé solitérne drevo, truhlík je vďaka svojmu hustému lístiu vďačnou rastlinou pre akýkoľvek záhradný dizajn..

Jeho listy sú dlhé 1 až 2,5 palca, vajcovité až podlhovasté eliptické a na vrchu lesklé tmavozelené. Spodná strana je výrazne svetlejšia a matnejšia, okraj listu je ohnutý nadol.

Dizajn záhradného živého plotu ako umenie

Drevorezbový záhradný dizajn a terénne úpravy

Kvety sa objavujú od marca do mája v pazuchách listov a sú nenápadné, žltkasté, voňavé zhluky kvetov. Obvykle pozostávajú z terminálneho ženského kvetu a niekoľkých bočných samčích kvetov. Preto je zimostráz tiež označovaný ako jednopohlavné.

Boxwood rezané črepníkové rastliny záhradné nápady

Výsadba a starostlivosť – jednoduchá záležitosť

Pred výsadbou by ste mali miesto starostlivo vybrať s ohľadom na jeho použitie ako živého plotu alebo ukážkového stromu, pretože truhlík môže v priebehu času nadobudnúť vznešené rozmery. Krabice rastú a najlepšie sa im darí na slnečnom až čiastočne zatienenom mieste. Vápenatá a humózna pôda podporuje rast zimostrázu. Box strom a výsadbový otvor pred výsadbou starostlivo zalejeme. Na zasypanie výsadbovej jamy sa osvedčila zmes kompostu a komerčne dostupnej zeminy. Každodenné zalievanie vo fáze pestovania zaručuje úspech výsadby. Truhlík, ako všetky vždyzelené rastliny, je počas dlhých mrazov náchylný na omrzliny. Truhlíky je preto vhodné na jeseň dostatočne zalievať.

Krušpán rezané záhradné rastliny kreatívny dizajn záhrady

Vzhľadom na relatívne pomalý rast potrebuje menej živín ako ostatné rastliny. Hnojenie draselno -horečnatým hnojivom a hoblinami na konci augusta a začiatkom septembra sú preto úplne dostačujúce. Hnojivá obsahujúce dusík sa majú používať veľmi striedmo, pretože tieto prípravky môžu podporovať hubové choroby.

záhradné živé ploty z bukového dreva navrhujú geometrické tvary

Zvýšiť – namiesto nákupu

Krušpány sa dajú veľmi ľahko množiť odrezkami. Za týmto účelom sa na jeseň režú dvojročné výhonky dlhé asi 10 centimetrov. Spodné listy sa odstránia a výhonky sa potom umiestnia naplocho do zeminy. V miestnosti, ale bez priameho slnečného svetla, vetvy čoskoro vyrastú nové korene a môžu byť zasadené na nové miesto určenia už na jar budúceho roka.

Kvetináčom rezané črepníkové rastliny navrhujú vstupný priestor do predzáhradky

Škodcovia – mory všetkých rastlín

Ako všetky kultúry, ani tento zimostráz nešetrí chorobami a škodcami. Mora truhlíková, ktorá pochádza z Číny, sa za posledných niekoľko rokov dokázala stále viac presadiť. Na zimostráz je veľmi tvrdý a zničil už celé zásoby. Zhromažďovanie húseníc alebo ich postrek vhodným sprejom v druhej polovici apríla a v polovici júla môže vážne zdecimovať populácie mory.

Viac o patogénoch, ako napr O voškách alebo hubových chorobách sa môžete dozvedieť napríklad na egarden.de.

Tu na egarden.de, Môžete tiež nájsť podrobnejšie a ľahko zrozumiteľné tipy na starostlivosť o zimostráz. Rôzne záhradné doplnky, ako sú záhradné svetlá a záhradné grily, ako aj rôzne záhradné nástroje, sú zaujímavými súčasťami tejto veľmi prehľadne navrhnutej webovej stránky.

zimostrázové geometrické obrazce rezané do záhrady a do záhrady

Správny strih – žiadne tajomstvo

V záhradnom umení minulých storočí zimostráz, ako živý plot alebo solitérna rastlina, vždy zohrával dôležitú kreatívnu úlohu. Preto bol uvedený do formy a udržiavaný roky. Rôzne tvary, ako sú pyramídy, gule alebo ozdobné figúrky, je možné ľahko a ľahko vyrábať a udržiavať správnymi ostrými nožnicami (takzvané zimostrázové nožnice)..

Aby bolo možné efektívne využitie vynikajúcich rastových vlastností, je potrebné dodržať niekoľko základných pravidiel.

dizajn záhradných živých plotov z buxusu

Zimostráz tiež odchádza dovnútra (blízko kmeňa), a preto znesie aj ťažké prerezávanie. Orezávanie by sa malo vykonávať za suchého zamračeného dňa. Tým sa zabráni zhnednutiu rozhraní v dôsledku nadmerného slnečného žiarenia. Hubový útok na rozhraniach je tiež výrazne znížený suchým počasím. Ďalším tipom je, aby bol buxus pred rezaním poriadne zalievaný, a tým je rezanie oveľa jednoduchšie. Ak sú plánované geometrické tvary, bude pripravená prefabrikovaná šablóna z. B. vyrobené z lepenky, veľmi nápomocné.

V obchodoch sú k dispozícii aj rôzne šablóny. Rez by mal byť vždy zhora nadol. Pri rezaní teda sledujete veci. Aby sa zachovali husté listy, je veľmi dôležité znížiť výhonky z predchádzajúceho roka. Vyrezávanie sušených alebo chorých výhonkov znižuje napadnutie hubami. Optimálne obdobie rezu je od apríla do septembra. Neskoršie prerezávanie môže znamenať, že novovytvorené výhonky už v zime nedozrejú a nezmrznú.

Z správny strih a perfektný tvar ohromne poteší diváka záhrady.

živý plot zo zimnej záhrady