Chryzantémy žiaria v tých najkrajších jesenných farbách

Dobrý deň, milí priatelia kvetov! Dnes chceme pokračovať v sérii článkov o najkrajších jesenných kvetoch v záhrade. Pre dnešný príspevok sme vybrali bezkonkurenčnú krásu jesennej záhrady a teraz vám ju chceme predstaviť. Pretože z vlastnej skúsenosti viete, že záhrada nesmie na jeseň nikdy vyzerať bezfarebne. Každý určite má medzi záhradnými kvetmi svoje obľúbené, ale pre nás sú to bezpochyby nádherné chryzantémy. Potešia naše oči, aj keď sú noci chladnejšie a cez deň slnko len zriedka pozerá cez mraky a hmlu. Napriek tomu nádherne kvitnú od októbra do novembra a očarujú nás nádhernými kvetmi. Chryzantémy žiaria v tých najkrajších jesenných farbách. Ich farebné spektrum sa pohybuje od snehovo bielej cez žltú, oranžovú a červenú až po jesenné medené tóny. Vďaka svojmu prirodzenému šarmu sú v nasledujúcich jesenných týždňoch jednoducho nepostrádateľné v každej záhrade, kým neprídu prvé mrazy.

Chryzantémy poskytujú skvelé farebné akcenty v jesennej záhrade

Zaujímavé fakty o chryzantémach

Chryzantémy patria do skupiny trvaliek a sú známymi neskorými kvetmi. Vyzdobia záhradu a terasu do konca novembra a dodajú tam zaujímavé farebné akcenty. Tieto záhradné krásky majú latinský názov Chrysanthemum a sú najobľúbenejšími jesennými rastlinami u nás i v celej Európe.

Pôvodne pochádzajú z Ďalekého východu, presnejšie z Číny, kde boli pred viac ako 2 000 rokmi pestované ako okrasné rastliny. Chryzantémy sú tam stále jednou zo štyroch ušľachtilých rastlín spolu s orchideami, bambusom a slivkami. V kultúrnej tradícii Ďalekého východu sú symbolom šťastia a prosperity. Krásna chryzantéma je tiež národným kvetom Japonska. Hovorí sa mu Kiku, čo v preklade do nemčiny znamená „večerné slnko“. Kvetina pre Japoncov symbolizuje nesmrteľnosť a dokonalosť. V ďalekej krajine je dokonca oficiálnym závodom japonského cisára.

Najlepšie šperky pred vchodom do domu – žlté a oranžové chryzantémy

žlté oranžové chryzantémy v krabici

 Tieto krásne záhradné kvety priniesol do Anglicka anglický botanik Robert Fortune v polovici 19. storočia, odkiaľ rýchlo dobyli celú Európu a Ameriku. Na začiatku bolo známych iba 30 odrôd. Potom sa však záhradníci dozvedeli, ako je možné krížením vytvárať nové krajšie odrody, takže dnes je po celom svete distribuovaných okolo 10 000 odrôd. Neskoré kvitnúce rastliny sa stále nazývajú „zimné astry“ a „rastliny krátkeho dňa“. To je úplne prijateľné, pretože chryzantémy potrebujú iba štyri hodiny slnečného svetla denne. Púčiky začnú vytvárať až posledných 10 septembrových dní, keď sú dĺžky dňa a noci rovnaké. Prvé kvety sa otvárajú až o 6 týždňov neskôr a prinášajú do záhrady skutočnú farebnú podívanú.

Farebná podívaná týchto záhradných kvetov je skutočnou lahôdkou pre oči a dušu.

Chryzantémová váza rôznych farieb

 Populárne záhradné kvety sú všade oceňované kvôli rôznym tvarom a jedinečnému kvetu. Kvety sa líšia v závislosti od tvaru – existujú veľké, malé, polodvojité a dvojité. Chryzantémy pôsobia veľmi špeciálne, ich kvety pripomínajú pompony, ale nájdu sa aj odrody v tvare pavúka. Okrem toho sa rozlišuje medzi odolnými chryzantémami, tzv Záhradné chryzantémy, ktoré sa spravidla pestujú v záhonoch. Rastú asi 1 m a majú kvety veľkosti päste v jasných farbách – biele, žlté, oranžové, červené, ružové. Obľúbené sú tiež črepníkové chryzantémy, ktoré v súčasnosti kúpite všade v kvetinárstvach a na každom kvetinovom trhu. Jeho kvety sú malé, veľmi dobre tvarované a ich nádhera skutočne púta pozornosť na balkóne a terase. Tieto zdobia množstvo vstupných priestorov po celej krajine a vítajú jeseň!

Lesk záhradných chryzantém si môžete užiť aj doma

krásna chryzantémová váza

Darujte chryzantémy, prinášajte radosť!

Darujte chryzantémy ako darček

Symbolický význam kvetinových farieb chryzantémov

Ako sa hovorí často a celkom správne, zodpovedajúce kvety povedia viac ako tisíc slov. Aby ste uspeli v každom malom geste pozornosti, bolo by užitočné poznať význam neskorých kvetov v závislosti od ich farby. Buďte však vopred varovaní: symbolický význam kvetov často v jednotlivých krajinách kolíše a líši sa! Nasledujúce informácie však neškodia:

Táto jedinečná krása pochádza priamo z prírody!

biela chryzantéma

  • Biele chryzantémy údajne symbolizujú svätosť, šťastie a blaženosť. Na tieto si však dajte pozor, pretože v mnohých kultúrach predstavujú aj smrť a smútok;
  • Žlté kvety symbolizujú večnosť a nadčasové šťastie;

Táto chryzantéma údajne symbolizuje vernosť a nekonečné šťastie.

ženích zo žltej chryzantémy

  • Červené chryzantémy sú symbolom hlbokej lásky;
  • Modrá vyjadruje neobmedzenú lojalitu.

Náš tip: Najlepšie je dozvedieť sa viac o význame kvetov, než sa vyberiete na oslavnú príležitosť s kyticou v ruke. Aspoň tak nebudete klamať sami seba!

blaretové chryzantémy

Dôležité rady pre starostlivosť o chryzantémy

Populárnymi neskorými kvetmi sú trvalé, vytrvalé trvalky. Na svetlom, slnečnom a chránenom mieste sa cítite veľmi príjemne. Dávate prednosť humóznej a dobre priepustnej pôde. V každom prípade sa treba vyhnúť premokreniu, to môže byť pre koreňový bal fatálne. Tieto záhradné kvety odolávajú chladu a mrazu a môžu prezimovať vonku v posteli. Môžu sa množiť výsevom alebo odrezkami. Najlepšie je umiestniť ich do zeme na jar vo vzdialenosti 50 cm od seba. Záhradné chryzantémy dosahujú výšku 1 m a doba ich kvitnutia je koncom októbra. Potrebujete veľa vody, ale málo hnojiva. Tieto kvety potrebujú iba niekoľko hodín slnečného svetla denne a môžu úspešne zdobiť vašu záhradu svojimi nádherne jasnými farbami celé týždne.

Užívajte si nádheru záhradných chryzantémov celé týždne

Kvety záhradné chryzantémy nápady

Väčšina našich hobby záhradníkov záhradné chryzantémy radšej zlikviduje po období kvitnutia. To znamená, že s nimi zaobchádzajú ako s letničkami. V tejto súvislosti chceme opäť zdôrazniť, že ide o odolné, nenáročné záhradné kvety, ktoré môžu vonku prezimovať. Nové výhonky prichádzajú až na jar a uschnuté potom treba zrezať. O črepníkové chryzantémy je tiež jednoduchá starostlivosť. Pre tieto jesenné krásky vyberte dobre chránené miesto na terase alebo balkóne, alebo skôr pred vchodom do domu a kvety pravidelne polievajte. Kúpte ich ako púčiky, aby ste ich kvety mohli dlho obdivovať. Ich doba kvitnutia je zvyčajne 20 až 40 dní. Ak chcete v ich pestovaní pokračovať, mali by ste kvety zasadiť do zeme a dobre chrániť ich korene. Vaša starostlivosť sa vyplatí v budúcom roku a neskoré kvitnúce vám za to poďakujú nádhernými kvetmi a pútavými farbami!

Ozdobte vchod do domu a verandu nádhernými jesennými kvetmi

Jesenné kvety šperky dekorácia domu

Užite si žiarivé kvety chryzantém v záhrade alebo v kvetináči a urobte si nádhernú jeseň!

 Štýlové kvetinové úpravy sú vždy ozdobou miestnosti

štýlová kvetinová úprava

 Môže to byť pokorné, ale krásne

Kvetinová úprava skromne krásna

  Pozvite jeseň k sebe domov týmito žiarivými farbami chryzantémov

Zelené chryzantémy – neuveriteľné, ale pravdivé!

zelené chryzantémy

 Dajte svoje jesenné krásky na výslnie ….

Chryzantémy vo vintage štýle

… a obdivujte túto prírodnú krásu čo najdlhšie!

Aranžovanie jesenných kvetov