Farebné tieňové rastliny pre vašu záhradu

tieň rastliny okrasná kapusta purpurovo zelená

Ktoré tieňové rastliny by ste chceli sadiť?

Predstava dokonalého šťastia nie je pre každého rovnaká. Aj ideálny obraz vlastnej záhrady často dopadne inak. Niektorí ľudia milujú slnko, kamenné chodníky a bazény vo svojom vonkajšom areáli. Iní naopak chcú vidieť dostatok tieňa a skvelých rastlín s kvetmi vo všetkých druhoch odtieňov.

Poslednej skupine záhradkárov by sme chceli pomôcť našim článkom. Za týmto účelom predstavujeme niektoré tieňové rastliny, ktoré by naplnili záhradu nádhernou farebnou radosťou.

Záhradná hortenzia

tieň rastliny záhradná hortenzia fialová ružová

O záhradné hortenzie zatienených rastlín je veľmi jednoduchá starostlivosť. Okrem zalievania by ich z času na čas potrebovali postriekať aj priamo vodou. Hnojenie je len príležitostné a nepotrebujú veľa priameho slnečného svetla.

Prerezávanie nie je príliš namáhavé a nemusíte ho vykonávať častejšie ako raz za rok. Záhradné hortenzie rastú v mnohých farbách, vrátane modrej, bielej a ružovej.

Cranesbill Geranium cranesbill

tieň rastliny cranesbills pelargónia cranesbill

Geranium cranesbill tvorí mäkké koberce s listami a jemnými kvetmi. Prichádzajú v rôznych farbách, ale väčšinou sú modré, ružové a biele. Najlepšie sa cítite vo svetlom tieni vyšších stromov.

Fialové zvončeky

tieň rastliny purpurové zvony heuchera

Záhradníci, ktorí sa spoliehajú na monochromatický zelený charakter svojich záhradných rastlín, často považujú purpurové zvony za skvelé. Majú tento skvelý, jemne žltkastý vzhľad. Vďaka svojmu sochárskemu charakteru sú tieto tieňové rastliny ideálne aj na označenie hraníc.

Existuje aj niekoľko variantov, v ktorých majú purpurové zvonové listy hnedočervené farebné čiary. Dávajú záhrade vidieckejší ráz.

Hostas

tieň rastliny ružové kvety funkien

Hostasi patria medzi najobľúbenejšie tieňové rastliny. Môžu sa nachádzať vo veľmi rôznych variáciách, pokiaľ ide o farby, tvary a textúry. Ich listy môžu byť napríklad srdcovité, oválne, okrúhle, kopijovitého tvaru. Sú lesklé alebo matné. Nuansy sú modré, zelené alebo sivé.

Jarné bylinky

tieň rastliny jarné bylinky biela ružová

Kvety jarných byliniek sú široké približne 7 cm a majú farby ako ružová, levandulová, purpurová, červená. Obľúbený je najmä takzvaný druh Novej Guiney, ktorý obohacuje záhradu svojim hnedo-oranžovým vzhľadom..

Japonská tráva „Aureola“

tieň rastliny aureola japonská tráva

Japonská aureola trávnatá je tieň milujúca rastlina, ktorá svojimi tenkými listami vytvára skvelé arkády. Listy pôsobia veľmi elegantne, sú zelené s dlhými žltými pruhmi. Ak sa o ne starajú na plnom slnku v chladnejšom podnebí, môžu úplne zožltnúť.

Koprosma

tieniaca rastlina koprosma

Stínové rastliny druhu Coprosma dodávajú vašej záhrade lesklý list. Tvoria krásu týchto veľkých, vždyzelených rastlín. Nové listy rastú najskôr v smaragdovo zelenej farbe a majú skvelé žltkasté okraje.

Brunfelsia pauciflora

tieňujte rastliny brunfelsia pauciflora

Posledná vec, ktorú by sme vám dnes chceli predstaviť, je Brunfelsia pauciflora. Tieto tieňové rastliny sú veľmi pôsobivé kvôli svojej veľkej schopnosti transformovať sa. Menia sa z fialovej na modrú až bielu a svojou krásou celkom očarujú!

 Pôvabné lesné ľalie

tieňujte rastliny červené lesné ľalie

Medovka ružová

tieň rastliny ružový čerešňový živý plot

Fascinujúce nádherné veže

tieň rastliny ružové kvety nádhera