Ibištek – jemné kvety z Ďalekého východu

ibištek čínska ruža exotická ružová

Zaujímavé fakty o ibišteku

Ibištek je nádherný exotický druh, ktorý sa tu v Európe už dlho cíti ako doma. Táto rastlina, ktorej sa v nemčine hovorí aj marshmallow, patrí do čeľade slezovitých. Rod rastlín má asi 600 druhov a nachádza sa predovšetkým v trópoch a subtrópoch. Ázia je považovaná za domov ibišteka.

Rastlina sa často nazýva čínska ruža.

V závislosti od odrody môže byť ibištek jednoročnou alebo viacročnou rastlinou. Nájdete ho ako bylinu, ker a dokonca aj strom. Nádherné kvety sú symetrické a zvyčajne majú päť sepálov, ktoré sú spojené ako zvon. Okvetné lístky sú jemné a majú mnoho rôznych farieb.

Ázijská kráska v slnečnej žltej

ibištek žltý kvetinový ker

Túto milosť kvetov nemožno obdivovať len vo svojej ušľachtilej kráse. Má tiež skryté vlastnosti iné ako potraviny a lieky. Tak, ako si ibištek môžete užiť v záhrade alebo na parapete, môžete doslova ochutnať. Je to jeden z jedlých kvetov a je ideálny pre rôzne jedlá alebo ako ozdoba sladkostí. Ibištekový čaj je tiež svetoznámy. Má intenzívnu červenú farbu a dá sa piť teplý aj studený. V Egypte a Sudáne, ako aj vo východnej Európe je čaj známy ako Karkadeh. V juhoázijskej kuchyni sa ibištek používa v mnohých kari pokrmoch.

Chutný, zdravý nápoj

ibištek čínska ruža zdravý jedlý sirup

Celosvetovo obľúbený čaj

ibištekový čaj zdravý nápoj

Ibištekový čaj mal vždy liečivé vlastnosti. V ľudovom liečiteľstve, najmä v Ázii a Afrike, sa rastlina vždy používala na mnohé choroby. Používajú sa predovšetkým poháre a vonkajšie poháre z Hibiscus sabdariffa, ktoré sa vyberú a sušia. Moderný výskum dnes ukázal, že rastlina je bohatým zdrojom vitamínu C a obsahuje mnoho kyselín, ako napríklad: B. kyselina jablčná, kyselina citrónová a kyselina vínna. Kvety tiež obsahujú mnoho fytochemikálií, ktoré pôsobia ako silné antioxidanty. Ibištek má preto aj antihypertenzívne a antisklerotické účinky. Na normalizáciu krvného tlaku stačia iba tri šálky čerstvého ibištekového čaju. Rastlina je veľmi účinná aj pri ekzémoch, poruchách krvného obehu a nachladnutí.

Hladká fialová v záhrade

kríčky ibišteka purpurové kvety

Ak však ibištek stále považujete za krásny kvet, mali by ste vedieť, že do svojho domu alebo záhrady môžete priniesť ukážku kvetov, ktoré sa ľahko ošetrujú. Ako záhradná rastlina potrebuje ibištek slnečné miesto, kde by ho malo pravidelne zalievať. V každom prípade sa vyhnite premokreniu. Rastlinu by ste mali zastrihnúť raz za rok, na jar. Toto je tiež najlepší čas na pohyb. Hibiscus rosa sinensis je najčastejšie preferovaný ako balkónová rastlina. Platia tu rovnaké pravidlá, okrem toho, že by ste rastlinu mali priniesť pred prvým mrazom na jeseň do interiéru.

Ako pri všetkých rastlinách, aj tu platí hlavné pravidlo – milujte svoju rastlinu a starajte sa o ňu poriadne. Ibištek sa vám poďakuje aj nádhernými kvetmi a jemnou arómou.

Farebné na parapete

ibištek farebné kvety okenný parapet

Buďte hrdí na svoje vlastné kvety

ibištek farebné veľké kvety

Cukrovo-sladká milosť v pomaranči

ibištek čínska ruža pomarančový kvet

Romantický a vášnivý s kvapkami vody

ibištek čínska ruža červený kvet

Prirodzená harmónia a dokonalosť

ibištek exotické kvety kríky kolibrík

Kráľovná kvetov Ďalekého východu v celej svojej sláve

ibištek žltá purpurová kvetinová dokonalosť

Teplé farby a hladké tvary

Delphinium orange kvitne nádherne

Kráľovská a elegantná v červenej farbe

ker delfíniových červených kvetov

Snehovo biela sviežosť ako záhradná rastlina

ibištek biely kvet ker