Izbové rastliny vhodné do tmavých miestností

kultivačné rastliny thai aglaonemata

Užitočné tipy pre milovníkov rastlín

Tu uvedených 10 izbových rastlín netrpí nedostatkom slnka. Môžu tiež dobre fungovať v tieni, ďaleko od okna. Rastú veľmi dobre v tmavých miestnostiach, kde nie sú nasmerované na slnko. Priame slnečné lúče im dokonca škodia. Väčšina tu opísaných rastlín nemá kvety, ale líšia sa tvarom a veľkosťou listov.

Cob vlákno – izbové rastliny pre tmavé miestnosti

Izbové rastliny Aglaonema Firecracker pre tmavé miestnosti

Piestová niť – zelené a biele listy

izbové rastliny aglaonemata pre tmavé miestnosti

Krása klasovej nite spočíva v predĺžených, farebných listoch. Rastlina rastie veľmi pomaly, preto by ste ju mali presádzať každé 3-4 roky. Miluje hnojenie, teplo a vlhký vzduch. Nemôže však odolávať prúdom vzduchu a dymu v miestnosti. Rastlinu pestujte v malom kvetináči a chráňte ju pred priamym slnečným žiarením.

Tieňový kvet

izbové rastliny aspidistra pre tmavé miestnosti zelené nasýtené

Jedná sa o jednu z najrobustnejších izbových rastlín, a preto ich Angličania pomenovali „železo“. Znečisťujúce látky v ovzduší, žiadna zálievka alebo suchý vzduch nie sú tieňovému kvetu škodlivé. Priame slnečné lúče vám môžu spáliť listy, preto držte kvetináč mimo okna. Transplantujte kvetinu každých 5 rokov.

Slezina papraď

Asplenium popínavé izbové rastliny pre tmavé miestnosti Asplenium trichomanes exotické druhy

Elegantné, dlhé listy

izbové rastliny vzdialených kvetináčov zemes

Známa papraď je papraď slezinová, ktorú Angličania lyricky nazývajú „papradie vtáčie hniezdo“. Táto rastlina patrí do rodiny papradí. Listy v tvare meča sú dlhé 60 cm. Papraď slezinová miluje tieň a vlhký vzduch. Suchý, teplý vzduch tejto zelenej izbovej rastline veľmi škodí.

Bobove vlasy

Helksine čerstvé bibo hlavy zelené listy

So svojimi jemnými, krátkymi listami vyzerá podobne ako mach a možno ho pestovať aj v závesnom kvetinovom koši. Podlahu pokrýva nádherným zeleným kobercom. Buďte však opatrní – držte túto rastlinu mimo nízkych druhov rastlín, môže ich to udusiť. Často by ste ich mali poliať a postriekať.

Luk konope

Izbové rastliny Sanseviera pre tmavé miestnosti

Konopnému luku sa darí na slnku aj v tieni, suchý vzduch, prúdy a nepravidelná zálievka mu neškodia. Nemôžete ho transplantovať mnoho rokov a vždy zostane taký zdravý a krásny. V zime môžete na polievanie dokonca zabudnúť.

Efeutute

Závesný kontajner na rastliny s jednoduchou údržbou Scindapsus Ľahko sa starajte o izbové rastliny Scindapsus pre tmavé miestnosti

V Anglicku sa tejto liane s farebnými voskovými listami hovorí diablov brečtan. Žlté alebo biele výhonky sú ozdobené svetlo zelenými listami. V tieni však môžu veľmi rýchlo bieliť. Táto rastlina vyzerá veľmi zaujímavo a atraktívne v závesnom košíku na stene. Efeutute nemá rád prúdy, suchý vzduch a priame slnečné svetlo.

Filodendron

lezenie izbových rastlín na silversword plazenie sa strieborným písmom exotické rastliny tmavé miestnosti

Filodendron je tropická rastlina, ktorá má rada vlhký vzduch a mäkké svetlo. Pre tento druh rastlín sú typické lesklé listy a svetlo zelená farba. V tieni sa mu veľmi dobre darí. Je to liana, preto položte stonku pokrytú machom, ktorá bude slúžiť ako podpora. Nezabudnite pravidelne striekať.

Dračí strom

Nápady na rastliny v kvetináči dračieho stromu sa starajú o izbové rastliny o tmavé miestnosti

Listy podobné palmám

dračí strom exotické izbové rastliny tmavé miestnosti

Dračí strom má tenké, dlhé listy (70 cm) a môže sa mu dariť v tieni a toleruje nepravidelné tendencie. Dračiemu stromu, umiestnenému pri západnom alebo východnom okne, sa najlepšie darí.

Paprade

Izbové rastliny pre tmavé miestnosti ďaleko

Viac ako 2 000 druhov papradí sa dá ľahko pestovať doma. Ak listy rosíte najmä v zime, uistite sa, že je pôda v kvetináči vlhká.

Plazivý brečtan

brečtan izbové rastliny do tmavých miestností

Veľmi obľúbenou a obľúbenou lianou je brečtan, ktorý sa rýchlo rozvíja a pokrýva steny.

brečtan izbové rastliny do tmavých miestností

 Druhy brečtanu sú nekonečné – oválne, hviezdicovité, vlnité listy. Rastliny s monochromatickým olistením sú oveľa efektívnejšie ako farebné – žlté a bielo -zelené. Čiastočný tieň, stonka (ako opora), časté postreky (aj v zime), presádzanie každé dva roky do väčšieho kvetináča – to je to, čo potrebujete. A tvoja starostlivosť, samozrejme!