Japonský javor – rozprávkový doplnok do každej záhradnej krajiny

Stále mierne jesenné dni nás vždy pozývajú na prechádzku do parku alebo cez víkend na lesnú túru. Farebnú jesennú farebnú paletu prírody si môžete užiť naplno, čo je v skutočnosti balzam na oči a dušu. Ak ste vonku na čerstvom vzduchu na slnku alebo slabom daždi na jeseň, potom vám je určite známe nádherné záhradné drevo, ktoré je vďaka svojim jasne červeným listom veľmi nápadné. Malý strom alebo krásne tvarovaný krík upúta všetky oči fajnšmekrov a hobby záhradníkov a tým je japonský javor. Ako naznačuje názov, pochádza z Japonska, kde rastie ako divoké drevo v horských lesoch vo výške viac ako 200 m. Japonský javor (Acer japonicum) je bežný ako japonský javor mníchovský. Má to svoje špecifické vlastnosti, ktoré by sme vám chceli o chvíľu predstaviť. Tiež vám predstavíme najdôležitejšie tipy starostlivosti o tento strom.

 Vďaka japonskému javoru v záhrade vyzerá celá krajina na jeseň ako z rozprávky.

Japonský javor, vínovo červené jesenné farby. Rozprávková záhradná krajina

  • Japonský javor sa vyznačuje svojimi špecifickými vlastnosťami

Japonský javor zriedka rastie nad 5 m na výšku, ale v záhrade alebo parku je okamžite viditeľný kvôli svojmu neobvyklému tvaru koruny a jasným jesenným farbám. Charakterizuje ho aj jeho malebná postava.

Pre japonský javor je veľmi typický krátky kmeň, pri mladých stromoch môžete spočiatku vidieť vzpriamené hlavné vetvy. V priebehu rokov sa strom rozširuje a rozširuje a má krásnu korunu v tvare dáždnika.

Japonský javor – malý rast, ale s nápadne tvarovanou korunou a jasne červenými jesennými farbami na listoch.

Japonský javor, malá, nápadná koruna, na jeseň jasne červené listy

Predtým, ako sa rozhodnete zasadiť taký atraktívny strom do svojej záhradnej krajiny, vyhľadajte podrobné rady skúseného odborníka. Pretože existuje niekoľko odrôd tohto stromčeka a vyžadujú rôzne podmienky pestovania. Tiež sa výrazne líšia v tvare koruny a dizajne listov, aj keď všetky patria do rovnakého rodu. Napríklad v Nemecku sú okrem rozšíreného mníšskeho japonského javora veľmi obľúbené odrody Acer japonicum „Indian Summer“ a „Vitifolium“. Mimochodom, veľmi dobre sa prispôsobili našim klimatickým podmienkam.

 Veľmi zvláštny tvar rastu robí z japonského javora skutočného pútača v záhrade.

Japonský javor

 Tento tvar listu nemôže za žiadnych okolností zostať bez povšimnutia.

Japonský javor špeciálny tvar listu je dôležitou vlastnosťou dekoratívneho stromčeka

Ďalšou zvláštnosťou japonského javora je tvar listu, ale je obzvlášť obľúbený kvôli jesennej farbe a je žiadaným atraktívnym doplnkom každej záhradnej krajiny. Listy sú tvarované, môžu byť dlhé asi 14 cm a sú perovito laločnaté. Celé leto sú zelené, iba na jeseň sfarbujú do žlta, oranžova, červena a vínovo červena. Táto veľkolepá jesenná farba je v skutočnosti zvláštnosťou japonského javora a robí stromček pútavým v každom parku alebo záhrade. Na pozadí iných zelených stromov alebo kríkov vychádza japonský javor presne vďaka jasným farbám listov.

 Listy japonského javora sú na jeseň sfarbené od žltej po vínovo červenú.

Japonský javor zanecháva veľkolepé jesenné farby

  • Japonský javor je nenáročný na starostlivosť a nenáročný

Napriek tomu, že je japonský javor považovaný za ľahko udržiavateľný záhradný strom, musíte mať na pamäti nasledujúce rady, ak si chcete v záhrade užívať jeho prírodné krásy dlhé roky..

Miesto: Japonský javor sa cíti najpohodlnejšie na slnečných až čiastočne zatienených miestach. Vyberte si k nemu južne orientované miesto a môžete si byť istí, že je pre rozprávkový strom ideálny. Môžete ho tiež uložiť do veľkého kvetináča, čo uľahčuje zmenu miesta. Alebo položte niekoľko takýchto stromov vedľa seba a vytvorte harmonický celkový obraz.

 Japonský javor tiež krája v hrnci peknú figúrku ….

Japonský javor v kvetináči na slnečnom mieste v záhrade

 …. A na jeseň je to skutočne pôsobivé.

Japonský javor v jesenných veľkolepých farbách

Pôda a výsadba: Malý atraktívny strom má rád vlhkú, dobre priepustnú piesočnatú pôdu. Malo by byť poriadne kyslé, pretože javor je citlivý na vápno. Pred výsadbou by ste mali pôdu pripraviť, uvoľniť ju zhruba 50 cm do hĺbky. Keď primiešate pieskový a listový kompost, dosiahnete voľnú pôdnu štruktúru, kde potom môžete zasadiť javor. Ako už bolo uvedené, na tento účel môžete použiť aj veľký sejací stroj, napríklad plochý, ale široký kontajner. Aj váš japonský javor sa tam bude cítiť perfektne.

 Javor sa vo veľkom kvetináči cíti veľmi pohodlne.

Japonský javor usporiadaný vo veľkom kvetináči s inými záhradnými rastlinami

 Plytký koreň nepotrebuje hlbokú nádobu, ale slnečné stanovište.

Japonský javor plytký koreň plytké plavidlo na slnečnom mieste nádherný pohľad

Polievanie a hnojenie: V suchom podnebí alebo na plnom slnku musíte japonský javor dobre zalievať, pretože má rád vlhkú pôdu. Tu sa však odporúča opatrnosť: Na jednej strane musíte polievať striedmo, aby ste predišli prípadnému zamokreniu. Na druhej strane listy nikdy neprelejte, pretože by to mohlo spôsobiť popáleniny! Hnojiť musíte iba raz za rok, zvyčajne na jar. Skrátenie sa neodporúča. Je lepšie obmedziť sa na vyrezávanie iba chorých a vyhynutých výhonkov. Japonské javory sú odolné a v našich klimatických podmienkach môžu vonku ľahko prezimovať.

Postupujte podľa týchto rád starostlivosti a každý rok budete vo svojej vlastnej záhrade obdivovať prírodné krásy a veľkolepé sfarbenie svojho japonského javora. Praje vám to redakčný tím Freshideen!

 Japonský javor boduje tvarom listu …

Listy japonského zeleného javora majú špeciálny tvar listu

… a jedinečná jesenná farba!

Japonský javor jedinečný veľkolepé jesenné farby krásne záhradné úpravy

 Vneste babie leto do svojej záhrady!

Japonský javor vínovo-červené farby jesenného leta vo vašej vlastnej záhrade

Nenáročná na starostlivosť a nenáročná, ale prirodzene krásna!

Japonský javor je nenáročný na starostlivosť a je odolný, prirodzene krásny

 Príroda nás dokáže prekvapiť v každom ročnom období svojimi tvarmi a farbami …

Japonský javor nádherná príroda pôsobivých tvarov a farieb

 …. A vzbudiť náš hlboký obdiv!

Japonský javor nádherná príroda vyvoláva hlboký obdiv