Jeseň v záhrade – čo máte na zozname úloh?

Jeseň sa pomaly blíži a je to cítiť každý deň. Dni sa skracujú, teploty klesajú, často prší a slnko svieti iba príležitostne cez sivé nebo. To však nie je dôvod, aby hobby záhradníci vešali hlavy. Ale naopak! Viete presne, aká krásna môže byť jeseň v záhrade! Môžete tam obdivovať nádheru jesenných kvetov a hrdo sa pozerať na svoju vlastnú tvorbu počas celej záhradníckej sezóny. Pretože mesiace pracného záhradníctva sa teraz vyplácajú. Na jeseň zozbierate to, čo priniesol dvor a záhrada, a pokúsite sa všetko jedlé uložiť na dlhú zimu. To opäť znamená veľa záhradníctva. Čo by však malo byť na vašom zozname úloh a na čo by ste si vo svojej záhrade mali dávať pozor, vám chceme v tomto článku odhaliť.

Záhradníctvo sa na jeseň nemôže zastaviť, zoznam úloh je poriadne dlhý.

Záhradníctvo na jeseň

 • Bohatá úroda a záhradníctvo na jeseň

Pre všetkých hobby záhradníkov je zber ovocia a zeleniny na prvom mieste a je ich najvyššou prioritou. Ovocie a zelenina vypestované na jar sú teraz zrelé a treba ich zozbierať. Tým sa však vec nekončí.

Najlepšie je zorganizovať suché a tmavé miesto, kde budete zberať úrodu v zimných mesiacoch. Môže to byť suterén alebo iná miestnosť, ale v každom prípade tam musí byť vzduch a chladno. Môžu sa tam skladovať jablká, hrušky a zemiaky. Tekvice môžu za dobrého počasia zostať vonku v záhrade dlhšie, aby poriadne vyzreli. Môžete ich použiť aj na Halloween a vytvárať vhodné dekorácie do interiéru i exteriéru.

Ozdobte aj záhradné záhony tekvicami a vítajte jesenné festivaly!

Zdobenie záhradníctva na jeseň tekvicami

Ak máte v záhrade veľa ovocných stromov a práve rodia sladké ovocie, môžete murárske poháre dostať z pivnice a hneď sa pustiť do práce! Lahodný domáci džem z jabĺk, hrušiek alebo fíg je v zime vítaný na každom stole. Môžete ho použiť aj na pečenie obzvlášť chutných koláčov, keď vonku sneží. Nakladaná zelenina je vždy užitočná, chutí nádherne, najmä v zime.

 Vezmite murárske nádoby zo suterénu a pustite sa do práce!

Záhradníctvo v jesennej výzdobe

 • Záhradníctvo na jeseň stále znamená pripraviť záhradu na nadchádzajúcu zimu

Na našom webe sme už dali tipy, ako pripraviť jesennú záhradu na nadchádzajúce chladné zimné obdobie. V tomto ohľade musia byť povinnosti ako výsadba cibuľových kvetov, strihanie živých plotov, výsadba kríkov ruží a mnoho ďalších nepochybne na vrchole vášho zoznamu úloh. Teraz chceme pridať niečo viac:

 • Na jeseň môžete zbierať semená jednoročných kvetov a záhradných rastlín, dať ich do papierových vrecúšok a skladovať na suchom a tmavom mieste až do budúcej jari;
 • V jesenných mesiacoch máte stále možnosť zbierať bylinky vonku v záhrade a sušiť ich. Potom máte vždy v zime v kuchyni niečo voňavé;
 • Trvalky, ako sú sedmokrásky a delfínia, možno najlepšie znásobiť ich delením;
 • Stále zelené stromy ako brečtan je možné vysádzať na jeseň, sú odolné a vydržia nízke teploty vonku;
 • Teraz musíte pôdu uvoľniť a obohatiť ju hnojivami:
 • Na jeseň máte stále šancu presadiť mladé stromy;
 • Nezabudnite kosiť a hnojiť trávnik znova najneskôr do polovice októbra;
 • Listy, ktoré spadli na záhradnú pôdu, sa musia zozbierať a zlikvidovať!

Opadané listy je potrebné zozbierať a zlikvidovať na jeseň.

Záhradníctvo na jeseň

Ako zistíte vyššie uvedené povinnosti? Áno, tiež si myslíme, že to na jeseň znamená obrovské množstvo záhradkárstva! Nič bohužiaľ nemožno prečiarknuť, v zásade nemožno z tohto zoznamu nič vynechať! Iste by ste súhlasili, že cieľom všetkých záhradných prác na jeseň je pripraviť vonkajšiu plochu čo najdokonalejšie na nadchádzajúcu záhradnícku sezónu. A to je dôležité pre každého hobby záhradníka, nie??

Záhradníctvo na jeseň znamená upratovanie a likvidáciu vecí!

Záhradníctvo na jeseň, upratovanie záhrady

 • Udržujte záhradný bazén alebo jazierko čisté

V neposlednom rade by sme vás chceli upozorniť na ďalší aspekt záhradníctva na jeseň, a to na údržbu vášho bazéna alebo záhradného jazierka. Každý, kto ho má, presne vie, koľko úsilia a práce si toto špeciálne zvýraznenie v záhrade vyžaduje. Áno, ale záhradné jazierko alebo bazén prináša mnoho pozitívnych emócií. Je potešením sedieť vonku pri záhradnom jazierku počas teplých letných večerov a počúvať štebot vtákov. Vo vodnom jazierku sa darí nádherným leknám a ďalším vodným rastlinám, ktoré v teplých mesiacoch v záhrade špeciálne pútajú oči. Jazierko určite dodá vašej záhrade romantický nádych a vo väčšine prípadov slúži ako perfektná vonkajšia relaxačná zóna.

Záhradný bazén je potrebné na jeseň udržiavať čistý a pripravený na zimu

Záhradníctvo v jesennom záhradnom bazéne

A ak máte bazén, môžete sa nazývať šťastným. Zábava pri kúpaní je za pekného počasia obrovská a nedá sa merať namáhavou starostlivosťou. Teraz však musíte konať konkrétne, aby bol váš vonkajší bazén čistý. Na jeseň by ste mali pravidelne loviť listy z hladiny vody podberákom. V opačnom prípade čoskoro klesnú na dno rybníka a vytvoria tam kal. Ak sa tam už nejaký usadil, musíte ho pred zimou odstrániť. Záhradný bazén sa v chladných dňoch už nepoužíva, preto ho musíte teraz vyčistiť a zakryť. Potom ho možno budúci rok znova použiť.

Riaďte sa našimi dnešnými radami a pripravte svoju záhradu na nadchádzajúcu zimu a ďalšie záhradnícke obdobie v jesenných týždňoch. Vaše jesenné záhradníctvo sa vám vyplatí za niekoľko mesiacov! Redakčný tím vám praje veľa zábavy!

Záhradné jazierko je okamžite badateľné a prináša veľa čerstvosti do vonkajšieho priestoru

Záhradníctvo v jesennom záhradnom jazierku sviežosť vo vonkajšom areáli

V tejto oáze pokoja môžete stráviť hodiny vonku a zabudnúť na čas

Záhradníctvo v jesennom záhradnom jazierku

Na jeseň zbierate, čo vám priniesla záhrada a dvor.

Teraz zozbierajte zrelé ovocie, zeleninu a bylinky a potom ich správne uskladnite

Jesenné záhradníctvo ovocie zelenina bylinky

 Staré, suché konáre a vetvičky treba zlikvidovať

Záhradnícka, rezná, skartovacia, sekacia, záhradnícka sezóna

Do polovice októbra musíte trávnik opäť kosiť

Záhradníctvo kosenie trávnika na jeseň

Pôdu okolo záhonov je potrebné na jeseň uvoľniť a prihnojiť

Záhradníctvo v jesennej pôde

Na jeseň môžete vysádzať kríky ruží alebo presádzať mladé stromčeky

 Ak je vaša úroda taká bohatá, budete v zime dobre zásobení

Jeseň v záhradníctve

Ozdobte interiér i exteriér tekvicami, jesennými kvetmi a bobuľami

Tekvice zdobia bobule jesenných kvetov

S kreativitou a fantáziou si môžete z tekvice vyrobiť skvelé jesenné dekorácie sami

Tekvica jesenná dekorácia